Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Yarı görmeyen biri olarak...

Konular
23
Reaksiyonlar
0
ben görmemenin ne demek olduğunu bilmiyorum yarı kör desek daha iyi sağ göz protez.
ben bile çok büyük zorluklarla karşılaşıyorsam gerçekten hiç görmiyen arkadaşlarıma allah yardımcı olsun.
sağ gözüm insan yapımı olduğu için çok belli oluyor. zamanında yanlış tedavi yüzündende diğer gözle aynı hizada değil; 2 mm aşağıda ve biraz daha büyük. bu da insanların dikkatini çok çekiyor. yolda yürürken herkes tuhaf tuhaf bana bakıyor. küçük çocuklar benden korkuyor. korkmıyanlar ya dalga geçiyor ya da diğer yetişkin insanlar gibi gözüme ne olduğunu soruyor.
insanlar belki sorunu paylaşmak istiyor, ama hemen hemen herkeze hayat hikayemi anlatmak gerçekten beni çok sıkmaya başladı.
işyerinde ise sıkıntı daha büyük. gözden ve kulaktan raporum var ve ne yazık ki ankara kulağı kabul etmiyor; çünkü iki kulak duymama oranını toplayıp ikiye bölüp %5 ile çarpıp çıkan sonuca göre rapor veriyor. sonuçta 35 decibel olması gerekiyor; altı kabul olmuyor.
iş yeri beni özürlü statüsünde tutuyor, fakat ankara onaylamadığı için vergi indiriminden faydalandırtmıyor. özürlü kontejanında çalıştığım ve vergi indiriminden faydalanamadığım için ne yazık ki bu maaşımı oldukça düşürüyor.
aslında daha çok şey var ama daha fazla sıkmak istemem okuyanları (gerçi bu uzun yazıyı okuyan olurmu :) )
son bi rahatsızlığımı dile getirmek istiyorum: hastanelerden bizlere verilen raporlarda özürlü yazıyor. ben bu yazıdan çooookk rahatsız oluyorum. ben/bizler özürlü değiliz ki, engelliyiz. bunu değiştirtebilme imkanımız yok mudur? hastane bize özürlü der, işyeri özürlü der, çevredeki insanları zaten öle der bari raporumuzu özürlü raporu değil de engelli raporu olarak alsak, özürlü derecesi yerinede engelli güç kaybı falan...

Ne yazık ki Ankara hastanede verilen engellilik oranını düşürebiliyor. Sanırım bunun nedeni hastayı görmemesi. Hastanenin % 60 çıkardığı oran Ankara'dan % 35 diye dönebiliyor :lol:

İnsarın bakışlarından ve ayağına ne oldu diye sormalarından nefret ediyorum. Eğer soran insanın tavrından rahatsız olmuşsam tersliyorum.

Yazını okuyanlar var bak :)

Benimde senin gibi tek gözüm görmüyor.
1,5 yaşında kaybettim en son gittiğim doktor bana protezi tavsiye etmedi çok abartılı durur eski halini arasın dedi.
Ben de cesaret edemedim.Sen yanlış tedavi demişsin normalde daha mı düzgün duruyor?

Paso çıkartmak için doktora gözüktüğümde sen niye geldin,özürlü bile sayılmazsın dedi ve beni yolladı.
Arkadaşlarımın ısrarıyla tekrar rapor almak için hastaneye gittim.Bu sefer raporumu % 42.2 olarak aldım
diğer gözümde hiç bir şey olmamasına rağmen
Normalde tek göze %35 rapor veriyorlar doktor ileride sana lazım olur dedi ve % liği artırdı.
Bir sene sonra elimde aslı bulunsun diye yeni rapor çıkarttım aynı hastaneden bu sefer %40 rapor verdiler.
Yani ne yapacakları belli olmuyor.

evet bende İşe girmek için Rapor aldığımda % 70 yazıyordu
Vergi İndirimi için aldığım Raporda da % 90 yazıyordu hangisi doğru bende bilmiyorum.

Evet sevgili dostlar bende tam göremeyen yarı görem göz nakli olmuş bir engelliyim görmemenin nedemek oldugunu ancak göremeyenler anlar...

Ateş düştügü yeri yakıyor...

Evet arkadasım bende senin gibiyim benimde sag göz protez işyerinde özürlü olarak calışıyorum
hastanenin verdigi oranı ankarada düşürdükleri için vergi indiriminden yararlanamıyorum bende anlamıyorum niçin vergi indirimiden yararlanamadıgımı ve en son değindiğin konu gercekten haklısın insanlar tarafından sanki farklı bi dünyanın insanı gibi görmeleri tuaf tuaf bakmaları dahada ileri götürüp tuaf sorular sormaları insanı gercekten incitiyo ve o yüzden insanlardan uzaklasıyorum

benim de sağ gözüm hiç görmüüyor

sağ gözüm kaza sonucu görmemeye başladı tam 12 yasındaydım. tam deli dolu oyun oynama okula gitme yasındaydım ama tahlıhsız kaza sonucu hersey yerle bir oldu . okulda alay edenler yolda bakanlar,yanıma gelip gözüne ne oldu diye soranlar. hep bir sekılde kaçardım insanlardan. cocuklugum ağlayarak geçti diyebilirim. abim bile dalga geçerdi gözümden dolayı.hayatım boyunca hoşlandığım ve sevdiğim bir kıza açılamadım. çünkü rededilme korkusu wardı. bi kaç kez denemiştim aslında ve yüzüme bile bakmadılar.derslerde hep susardım hocanın yüzüne bakamazdım çünkü gözüm şaşıydı. hocada sen cok sesisizsin derslere katılmıorsun derdi ama aslında cok neşeli ve girişkendim. zar zor yüksek okulu bitirdim Allahtan. ama bi faydası olmadı.iş bulamıyorum gözümden dolayı.askere almadılar. ehliyeti verdiler ama o nasıl oluyor anlmadım. araç kullanacak kadar iyisem eğer askerliğide gayet güzel yapabilirdim.iş konusuna gelince kaç tane işe başvurduysam hepsi benden sağlık raporu ve yüzdesini istediler. gittim devlet hastanesinden aldım ve %20 verdiler. ama iş yerleri bunu kabul etmedi. ancak normal eleman statüsünde calısabılrsın dedıler. onada razıydım ama hiç biri almıor. çünkü beni tehlikeli eleman olarak görüolar. sağlam gözlü adam warken iye alsın ki beni. ne kadar bilgili ve çalışkan olursam olayım gözüm görmediği için hep yüzüm eğik dlaşıorum...

kasperx seni çok iyi anlıyorum....9 yaşımda sağ gözümü kaybettim ve hayata tek pencereden bakmaya çalışıyorum.... 22 yaşındayım ve protezle yaşamak zor.... 2 sene önce engelli raporu almak için devlet hastanesi başvurdum ve % dilimi geçemedim vermediler....
işsizdim....lise mezunuydum ve protez yüzünden bütün iş kapıları yüzüme kapanıyordu......hayatı hep geriden takip eidyordum zaten....
insanlardan kendimi soğutuyordum istemeyerek ..insanların bana acıdıkları için yaklaşmaya çalışıklarını hissediyorum ve bu beni olumsuz etkiliyor...hayat zor...ama mücadele de şart.....

aynen benimde öyle arkadaşlar 8 yaşımdan beri sol gözüm hiç görmüyor hayata tek pencereden baktım hep hayatı bir adım geriden takip ettim ehliyet alamadım hiç olmadı olmayacakta ne işkur için nede vergi nidirimi için rapor alamadım düzenli bi işim olmadı 35 yaaşındayım 20 yıldır inşaat boyacılıgı yapıyorum hayatı hep tırnaklarımla kazıyarak kazandım bu zamana kadar hayatta tek tesellim 3 saglam çocugum ve sevdigim kadınla evlenmem (kaçırdım tabiki)ama allahımın bu günlerinede şükürler olsun şunu unutmayalım bizim yaşamımız başkalarının hayali olabilir yinede şükredelim.

4,5 yaşında sağ gözümü kaybettim suanda hayatımı ama iyi ama kötü bir şekilde sürdürebiliryorum dogru.
lakin insan gercekten birseyleri kaybettigi zaman daha hırslanıyor benim hayatım gercekten kaybetme uzerine kurulmus gibi.
lenstir protezdir bilmem nedir. hic tanımadıgınız insanların gördügü tek yer gözünüz benim bundan sikayetim ilkokul yıllarına
nazaran orta ve lisede hatta unv. daha azdı cunku nedenini acıklayabilme gucum ve zekamın olduugnu dusunuyorum.
esprılı ve sıcak kanlı bir insanım genis bir sosyal cevrem var bi ara lens kulandım suanda kulanmıyorum dogal halimle duruyorum
sag gozumde yukarıdan asagıya dogru ameliyat izleri var denize girince kızarıyor.hersey yolundaydı hayatımda taki o ana kadar
sadece sag bacagında protez var diye rapor almıs ve x6 bmw binen zatı görene kadar
askerlige elverisli degil raporu aldım o yuzden dolayı askere gitmeyen adamın adam sayılmadıgı ulkede ben bu özürlü raporu isini
kafaya koydum.ben bu raporu alcam %40 raporu alcam arkadaslar bu bizim en dogal hakkımız bugun trafikte bir kaza yapsak haber baslıgı
tek gözlü trafik canavarı olcak bir kız istemeye gitsek yarım adama kız vermem denilcek belkide bukadar önyargının oldugu bir toplumda gercek anlamda
hakkımız olan seyi gercekten almak icin birseyler yapmamız lazım cunku bu biizim hakkımız.
hepinize iyi gunler dilerim...

bende 10 yaşında sol gözümü kaybettim , 11 yaşından protez kullanıyorum , 4 yılda bir degiştirmek gerekiyor . ben roparu aldım ama sürekli degildi , şimdi yeniden başvuru yaptım monoküler %32 olmuş ama yetmiyor % 40 ve üstünü tamamlicam ama 1 yıl beklemem gerekiyor . büyük ihtimal toplam %52 alırım gibi . alırsam nasıl aldıgı9mı sizinle paylaşırım benzer bi yol izlersiniz sizde

keşke tek gözüm göreydi ve tek gözümde prrotez olaydı da ne işim olaydı ne param...
bizlere nazaran çok şanslısınız.

arkadaşlar o kadar çok şey yazmışsınız nerdeyse benimde moralim bozuldu çünkü benimde bir gözüm görmüyor ama şükürler olsun diğer göz var hiç görmeyen arkadaşlarımız var hiç yürümeyen hiç duymayan arkadaşlarımız var o yüzden şükredelim daha beterimişz var bizde daha beter olabilirdik ben tek gözümün görmediğinin farkında değilim bile bir gözlkede olsa görüyorum ve görüyoruz yeter bize...

selam ,saglam gözden kök hüçre ile tedavi yapmışlar araştırınız ve paylasınız arkadaşlar

tek gözü görmeyen biri olarak

arkadaşlar tamam beterin daha beteri warda . bende halime şükrediyorum ama bizim durumumuzda cok kötü tam arada kaldık . askerlikte engelliyiz , düne kadar ehliyette engelliydik neyse ki veriyolar fakat onunda bizler için bi faydası yok, babam bile bana güvenip araba vermiyor 24 yaşındayım, onu geçtim hangi şöförlükle işe gitsek kim alır bizi işe gözün görmüyo diye almaz . alsalar bile bi kaza yapsan gazetlerde boy boy resmin çıkacak tek gözlü trafik canavarı diye . toplumda engelliyiz , okulda engelliyiz , arkadaş ortamında ezik kalıyoruz say say bitmez. engelli statüsünde iş istemeye gelince sapasağlam ediliyoruz . bu nasıl adalettir. bu nasıl haktır . kusura bakmayın ben bu şekil haksızlığa şükür edemem . devletin bizlere en azından bir iş imkanı sunması lazım . diğer haklardan yararlanmasakta olur . bugune kadar gözümden dolayı onlarca işten men edildim. neymiş iş yerinde tehlike arz ediyormusum . hani ben özürlü değildim neden o zaman işlerden men ediliorum . çalışmayı istemek suçmu . ya da tek gözü görenler yaşamasınmı .

yanlış teşhis yanlış tedavi sonucu 17 yıldır moonokülerim şimdiki teşhis fitisiz bulbi(gözde küçülme) görsel olarak muzdaribim. protez kullanmak istiyorum ama sonuçlarını bilmiyorum... rapor alsam yüzde kaç verirler ne işime yarar... 24 yasındayım bi düzen kurmak istiyorum .. veteriner fakültesi mezunuyum memurluk için bi sorun oluşturur mu ?
bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim. ne yapacağım bilemiyorum​

Görememek,yürüyememek,duyamamak hepsi ayrı ayrı zor,Allah hepimize sabır versin,ben de hiç yürüyemiyorum,7 yıl oldu,yollarda akülü sandalyeyle gezerken insanlar tuhaf tuhaf bakıyorlar,bakışların ötesinde bir de ulaşılamazlığın verdiği engeller var ki o daha da zoru,mücadelenizden hiç vazgeçmeyin arkadaşlar,inşallah uygun iş bulursunuz...

iş konusu

Ümit Kurtuluş;

merhaba dostum bende senin gibiyim. sağ gözüm görmüyor. 24 yaşındayım ve hala bi iş bulamadım nereye gitsem red edılıorum nasıl işş buldun anlatırmısın

dozkan07;
Çook uzun yıllar önce yazmıştım bu yazıyı okuyunca vaybe dedim yıllar geçmiş...
Monoküler olman memur olmana mani değil.
Veteriner diplomanız var ise bence bir dükkan açın.

kasperx;
Azimle yılmadan sürekli iş arıyarak. İş ve işçi bulma kurumuna kayıt yaptırdım. Sürekli İlanları araştırdım ilimizdeki büyük fabrikalara gidip sürekli forum doldurdum. 2 Yıl uğraştım sonunda halen devam ettiğim şirketimde işe başladım.

Size tavsiyem yılmayın pes etmeyin yıllarca uğraşıcaksınız belki ama eninde sonunda bir iş bulucaksınız.

Bizim yaşamımız başkalarının hayali olabilir şükürler olsun.

Benimde iki gözümde görüyo ama ancak gözlükle bile %10
Yemek yerken bile zorlanıyorum ki, insanların davranışları, açık havada yolda yürümek falan tam bieziyet oluyo.
Yinede şükür.

balhazadt..göre %32 göz
ama bu olayın piskolojik asosyal depresyono girme durumu var..
asıl da olay burda başlıyo...gozden cok yaşadıgın ortamdaki cevre yuzunden depresyona gırıyonkii..
özrünü degıl %32
%100 oranında ruhsal bozuk karamsar cekıngen yapıyo..
peşini bırakma git doktora pıskolajık durumunu anlat..saglam bıle olsan;
bu bakış acısındakı ınsan lar ruhsal anlamda saglık lı sayılmayacagından oranın yuksele bilir
saygılar..

Üst Alt