Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

'Yardım etmek' üzerine bir... [Tartışma]

yardım etme arzusu bızım duygusllığımızın ıfadesı ,
aslında gözetleme yada kolama şeklınde yardımımızı gosterırsek karşı tarafıda fazlada ezilmışlığını ona hıs etımemış oluruz sadece yardım gerektığınde caba göstersek daha ıyı cumku mucadeleyı veren kımseyıde mucadelesının önunu acmış ve bazı hareketlerın kendısının yapma olanağını vermış oluruz
bu gozetleme de herzaman karşı taraftan da yardım ıstemesınede mahal vermememızlazım
kolayacan baktın yapamıyor yapmak ıstedığı hareketı gereken yardımı oan vermeklazım
şimdı gulenyuz derkı bana fırsat vermıyorlar bu seferde karşı taraf kayıtsız kalırsa
yardıma ıhtıyacı duyan kımse celenenır nıye yardım etmıyorsun dıye öfkelenebılır
bılemıyorum o aradakı dengeyı ıyı gözetlemek lazım yada konuyu muhataplarıyla
muzakere edıp bırbırılerıyle daha sağlıklı bır şekılde faydalı olabılırız noktasın da buluşabılırler yaşamadığım içın ne kadar deyerlendırmem sğlıklı olabılır bılemıyorum
herkese engelsız yaşam dılerım olanlardanda rabım bıran evel sağlıklarına kavuşmayı nasıp eylesın

Amaç engelli sorunlarını çözmekmi ,yoksa toplumu değiştirmekmi?olmalı..

Bence toplumun engellilere bakışı değişmeden engellilerin sorunları çözülemez. engelli diye tabir edilen arkadaşlarımızın en çok yıldıran, yaşamla mücadelesini kıran, pisikolojisini bozan toplumun engellilere acıyarak yaklaşmasıdır..
oysaki biri bize adres sorduğunda ona yardım ederken hatta onu gideceği yere kadar götürürken acıma duygusuylamı yapıyoruz? elbette hayır.. sadece toplumsal yardımlaşma adına yardım ediyoruz .. peki bir engelliye yardımcı olurken aynı yaklaşım neden yok? bence sorunun kaynağı bu...

malesef toplumumuzda bedensel yönden eksik bir insanla konuşurken sanki beyin olarakta geri bir insanmış gibi davranıyor oysaki bilgi alışverişi bağlamında benim engelli arkadaşlarımdan öğrendiğim o kadar çok şey varki.. zihinsel engelli çocukların bile bana neler kazandırdığına hiç girmeye gerek yok..
kısacası önce toplum bedensel farklılıkların o kadar önemli olmadığını anlamalı ...

Üst Alt