Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Vergi indiriminden faydalanabilmem için izlemem gereken yol nedir?

masiva

Üye
Konular
7
Reaksiyonlar
0
Merhaba,

Vergi indiriminden faydalanabilmem için izlemem gereken yol hakkında bilgi verebilir misiniz?

Teşekkür ederim..

Aşağıda yazdığım Dilekçe ve belgelerle defterdarlığa başvuruyorsunuz.
DİLEKÇE ÖRNEĞİ

DEFTERDARLIK MAKAMINA

Vasıtasız Vergiler Gelir Müdürlüğü:
..........................................nda görev yapmaktayım. Bakmakla yükümlü bulunduğum............................rahatsızlığı/rahatsızlığım nedeniyle 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu.nun 31.inci maddesi gereğince sakatlık indiriminden yararlanabilmem için gereğinin yapılmasını arz ederim. ../.../...

Adı Soyadı
İmza

Tel: (Ev)
(İş)

EKLERİ:

1- ( ) 2 Adet Fotoğraf
2- ( ) Çalıştığı Yerden Çalıştığına Dair Yazı
3- ( ) İşçi ise Sigorta Giriş Bildirgesi veya Son Dört Aylık Bordro
4- ( ) Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
5- ( ) Bakmakla Yükümlü Olduğunu Bildirir Yazı
6- ( ) Sağlık Karnesi Fotokopisi
7- ( ) ............. Hastanesinden alınan Sağlık Kurulu Raporu Aslı

Bulunduğunuz il yada ilçede(ilçe ilden uzak ise) Defterdarlık, Özürlü Masasına gidiyorsun. Durumunu oradaki görevliye anlatırsan çözüm yolu gösterirler.
Size yukarıda belirten dilekçe verecekler doldurup hastaneye sevk edecekler. Gerekli belgeler yanında;
Çalışıyor iseniz işyerinden vizite almalısınız(Hsatane görevlileri biraz ters ondan nolur nolmaz bulundur).
Gerisi hızla gelişecek.

Günlük vizite kağıtları çoğu yerde kalktı istenmiyor ama yinede bulundurmakta fayda var.

Vergi indirimi için handi defterdarlığa başvurmam gerek? [Soru]

VERGİ İNDİRİM BELGESİ ALMAK İÇİN BAŞVURCAM.ŞU AN. İSTANBUL'DA BİR İŞYERİNDE KENDİMİ ÇALIŞIYOR GÖSTERİYORUM. İKAMETGAHIM BALIKESİR'DE. İSTANBUL DA MI VERGİ DAİRESİNE BAŞVURCAM YOKSA BALIKESİR'DE DE BAŞVURSAM OLUR MU?

BİLGİ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

İstanbulda çalıştığınız için,İstanbuldaki Vergi Dairesine başvuracaksınız.

herhangi bir vergi dairesi olur. Ancak sorun çıkarabilirler :)...
Bulunduğunuz ilin vergi dairesine gidin derim, ikametgbah önemli değil.

çalıştığınız işyerinin bağlı olduğu vergi dairesine müracaat edin.

Vergi indirimi almak için gerekli işlemler? [Soru]

herkese merhaba, öncelıkle aranızda olmaktan cok mutluyum. ben serkan .sorunum şöyle: ben 79 dogumluyum. 95 işe giriş tarıhım. kı ben hıc vergı ındırımı ıcın basvuru yapmadım. 3122 gun prım odemıs durumdayım.
sag ayagımda polımıyetı sekelı hastalaıgım var. bulent abı bana vergı ındırımı almak ıcın caısıyor olmak sart dedı. ben de işten ayrılmıstım kı eskı patronum tekrar ssk baslattı. 10 gun oldu. ben sımdı vergı ındırımı almak ıstıyorum. neler yapmam gerekıyor?
cok ayrıntılı acıklama yaparsanız benı yonlendırırsenız sevınırım
yenı evlıyım yardımlarınız ıcın sımdıden saolun

İşvereninizin sizi vergi dairesine göndermesi gerekir diye belirtiyorsunuz ama, linkini verdiğiniz sitede işveren ile ilgili bir dilekçe yok. Sadece çalışanın ağzıyla yazılmış bir dilekçe var. Oysa ki; işverenin yazdığı bir dilekçe gerekmiyor mu?

ve istediğinizde veriyor.
İstemezseniz hiç uğraşmıyor.

slm

şöyle bır sey varkı ben ist oturmaktayım patronumda ist oturuyor patronum benı ıstanbulda kendı ortak oldugu fırmada degılde kendı sahıbı oldugu sahsı fırmasında ssk oduyor kendı fırmasıda luleburgazda ben ist patronumda ist nasıl olacak ben hangı vergı daıresıne gıdecegım anlamadım ist vergı daıresıne gıtsem sorun yasamam galıba dıye dusunuyorum ben vızıte yada evrak gerektıgınde fax yoluyla yada haftada 2 3 kez gunu bırlık gıdıodum alıyordum nasıl olacak bazı benım durumunda olan arkadaslarım bır sorun yasamayacagımı soyledıler

Vergi indirimi için işvereninizin bağlı olduğu vergi dairesine (defterdarlığa) müraacat edilir. İkincisi her ne kadar Raman72 aksini söylese de işvereniniz kanalıyla müracaat etmelisiniz. Çünkü işvereninizde eline, kendi şirketi adına resmi kanallarca bir evrak geldiği zaman vergi indiriminde bulunabilir. Diğer bir konu da çalışma karnesi 4758 sayılı kanuna göre tanzim edilmesi gereken bir evrak ve bu evrakta işçinin işe giriş ve çıkışlarını ve özlük bilgilerini tanımlayan bir evrak. Onun için çalışma belgesi düzenlenmesi iş yasa ve yönetmeliklerine aykırıdır. Üçüncüsü işçi kafasına göre işyerini terk edemez. 4857 sayılı iş kanuna göre iş yerini izinsiz olarak terk etmek fesih sebebidir ve işveren, iş akdiyle çalıştırdığı işçisini viziteye göndermek, işçi talep ettiği taktirde vergi indirimi alması için ilgili merciilere müracaat etmekle yükümlüdür. Yani işverenin çalışma belgesi düzenlemesi doğru olsa bile yasanın özüyle çelişmektedir.
Kısacası işvereninizin bağlı bulunduğu vergi dairesine müracaat etmelisiniz. Çünkü siz istanbul'da değil Lüleburgazda bir işyerinde çalışmaktasınız. Orda mesai yapıyor gözüküyorsunuz. Orda çalışıyorsanız ve orda ikamet etmiyorsanız her gün gidip geldiğiniz varsayılıyor.

Makri' Alıntı:
Vergi indirimi için işvereninizin bağlı olduğu vergi dairesine (defterdarlığa) müraacat edilir. İkincisi her ne kadar Raman72 aksini söylese de işvereniniz kanalıyla müracaat etmelisiniz. .
Kesinlikle yanılıyorsun.Şimdi sana bir soru sorayım.Belirttiğim belgelerle ve dilekçe ile İşveren kanalı olmadan vergi dairesine başvuruda bulunup, Hastahanaye sevk edilen çalışanın olumlu sağlık kurulu raporu alması durumunda, çalışanın vergi indirimi kabul edilirmi edilmezmi?

Raman72,
Kısa kısa, açık açık, herkesin anlayacağı şekilde yazayım.
1- Vergi indirimi almanız için işvereniniz tarafından yazılmış dilekçeyle başvurmalısınız ki, vergi daireside özürün kaçıncı derece ve ne kadar indirim yapabileceğinizi dilekçenize cevaben yazabilsin. Ve müracaat dilekçesi işvereniniz tarafından yazıldığı için hem işvereninize hem de size cevap yazılabilsin.
2- İşçi elinde çalışma belgem var diye lay loy lom hastaneye, vergi dairesine vb yere gidemez.
3- Belirtiğin belgeler çalışma belgesi ise eğer, çalışma belgesi işçi çıkışlarında işçinin, iş pozisyonunu ve çalışma yıllarını belirten bir belgedir ve sizde o belgenin bulunması sizi işvereniniz gönderiyor anlamına gelmez.
4- İşveren ilk defa işçisine vergi indirimi uyguluyorsa, vergi indirimi yapabilmesi için adına hitaben bir evrak gereği işlem yapmalıdır.
5- Vergi indirimi nedir? Vergi indirimi işverenin engelli çalışanına uygulayacağı bir müeyyidedir. Sizin dediğiniz gibi olsaydı eğer, çalışmayan her engelli ileride işe girdiğinde kullanmak üzere vergi indirim belgesi alırdı.
6- Vergi indirim belgesini alırken iş akdiyle çalıştığınız işvereninizi dışarıda tutmanız mümkün değildir.
7- Son cümlenize cevap; çalışanınıza vergi indirimini uygulamanız için yaptığınız işi tevsik edici ve işveren tarafından size yazılmış bir belgeniz olması gerekmektedir.
sizin örneğinizden "%80 engelli diye askerliğini yapmayan birisine vergi indirimi uygularım" sonucu çıkıyor.

Makri' Alıntı:
Raman72,
sizin örneğinizden "%80 engelli diye askerliğini yapmayan birisine vergi indirimi uygularım" sonucu çıkıyor.
Böyle bir sonuca nasıl vardın anlayamadım.
Vergi İndirimine gelince yukardada yazdım şimdide yazıyorum.İşverenin tek mesuliyeti çalışma belgesi vermektir.Eğer çalışma belgesini engelli unutmuşsa ve vergi dairesine başvuruda bulunmuşsa o zamanda vergi dairesi işverene sadece engelli kişinin kurumda çalışıp çalışmadığını öğrenmek için yazı yazar.Yaptığım değerlendirmelere göre;
1)Engelli İşvereninden sadece çalışma belgesini alarak evreklara iliştirecek,İşverenin vergi Dairesine Havalesi söz konusu olmayacak
2)İşveren çalışma Belgesini vermediği takdirde vergi dairesi üst yazı ile engellinin çalıştığı kurumdan çalışma belgesi isteyecektir.

Merak ettim söylediğiniz prosedürü hangi vergi dairesi uyguluyor?

Raman72
evet aynen bu şekilde .ben böyle aldım.işyerinin genel müdürlüğünden çalıştığıma dair belgeyi aldım ve diğer belgelere iliştirdim.verdiğim yer İSTANBUL DEFTERDARLIĞI.valiliğin karşısında olan.tam ismini bilmiyorum.

Raman72,
Forumda "mehmetbtunca" sizi destekledi diye ikna olma durumu yok. mehmetbtunca'nın "İSTANBUL DEFTERDARLIĞI. valiliğin tam karşısında olan. ismini tam bilmiyorum." diye söylediği yerin tebliğlere uygun olarak çalıştığını hangi kanuna göre doğru buluyorsunuz ki? Bir başka forumda " çocuğumdan dolayı vergi indirimi alabilirmiyim?" diye soran birisine "işvereninize müracaat edin" diyorsunuz, burda da "gerek yok çalışma belgesi yeterli diyorsun". Yasaları, tebliğleri, genelgeleri yorumlarken diğer kanunlara aykırı olmaması lazım diye düşünüyorum.
Örneğin iş akdiyle çalışan ve vergi indirimi alacağım diye işvereninden habersiz iki gün üst üste işe gelmeyenin iş akdinin fesh edilebileceği yasalarla sabittir.
Sizin dediğiniz gibi yandan çalışma belgesi yetiyorsa eğer, o zaman çalışma belgesinin düzenlenme zamanını tartışmamız gerekir.
5 yıl öncesi tarihli ve artık o işyerinde çalışmayan birisi bu belgesiyle vergi indirimi alabilir mi?
Raman72
Farklı defterdarlıklarda ve farklı vergi dairelerinde uygulamanın nasıl olduğunu değil, tebliğin nasıl olduğunu tartışmalıyız. Yoksa o vergi dairesinde, bu vergi dairesinde tartışması forumu amacından saptırır diye düşünüyorum. Vergi indirimi
müracaatlarını yalnızca ve yalnızca "İSTANBUL DEFTERDARLIĞI. valiliğin tam karşısında olan." almadığına göre başka defterdarlıkların ve vergi dairelerinin uygulamalarının farklı olabileceğini gözardı etmemiz gerekiyor.

1)Bu sitede yazdığım konuları ,Kanun,yönetmelik,Genelge,Tebliğ ve İçtihat görüşlerine göre yazıyorum.Bunun aksini ispat et.Bu sitede bir daha yazı yazmayacağım.
2)Bir Vergi Dairesi Kanuna uymayabilirmi.Uymadığı halde cezai müeyyide ile karşılaşacağını bilmezmi?
3) mehmetbtunca'nın "İSTANBUL DEFTERDARLIĞI. valiliğin tam karşısında olan. ismini tam bilmiyorum."dediği defterdarlığın ismini hatırlayamaması normal değlmi?Defterdarlığın yerini belirten bir kişi neden bu konuda yanılsın
4)İş akdi fesh edilen bir kişi maaş alamayacağına göre,Vergi indirimini nasıl alacak?Vergi İndirimi hangi kalemdem kendisine yansıyacak.Böyle birşey mümkünmü?
5)Çalışma belgesi verildiğinde kişinin çalışıp çalışmadığı belirtilir.Örneğin A şirketinde çalışana çalışma belgesi verilirken belgede Çalışmaktadır.Çalışmıyorsa ve daha önce bu şirkette çalışmışsa şu tarihler arasında şirketimizde çalışmıştır.İbaresi yazılmazmı.
6)çocuğumdan dolayı vergi indirimi alabilirmiyim?" diye soran birisine "işvereninize müracaat edin" diyorsunuz, burda da "gerek yok çalışma belgesi yeterli diyorsun.Evet söylüyorum ve yine söylüyorum.Çalışanın İşverene Müracaatı sadece çalışma belgesini almak içindir.İşverenine Müracaat etmediği zaman,çalışma belgesini nerden alacak??

ben yanı işyerinden aldıgım dılekceyle ist defterdarlıgına basvurabılırmıyım

Bunun aksini ispat et.Bu sitede bir daha yazı yazmayacağım.
Raman72,
Konu senin veya benim yazıp yazmamam değil. Yazdığımız sanal ortamda görüşleri ve fikirleri tartışyoruz. Ben "şimdiye kadar 1709 mesaj yazmışsın hepsi yalan yanlış" diyorum. Sizin görüşünüzün üzerine herhangi bir görüş yazılmayacaksa, site yöneticisine müracaat edin kimse yazmasın. Burası görüşlerin,fikirlerin, yönetmeliklerin tartışılıbileceği (fevri ve saldırgan olmadan) bir ortam. Siz dediniz ki bu böyle, ben de bu böyle değil böyle. Ortaya tek sonuç çıkıyor o zaman. Tebliğ tek, uygulama farklı. Çalışma belgesinden bahsediyorsunuz. Oysa ki 4857 sayılı iş kanunu;
"Çalışma belgesini düzenleyen İş Kanunu’nun 28. maddesine göre, işten ayrılan işçiye, işveren tarafından çalışma belgesi verilmelidir. Çalışma belgesinde, işin çeşidinin ne olduğu ve süresi belirtilmelidir. Zira, madde metninde çalışma belgesinden “işin çeşidinin ne olduğunu ve süresini gösteren bir belge” olarak bahsedilmiştir (6). Buna göre çalışma belgesi, “işveren tarafından işten ayrılan işçiye verilen ve işçinin işinin çeşidi ile süresinin gösterildiği belge” olarak tanımlanabilir." olarak tanımlıyor. Bu da çalışma belgesinin işten ayrılırken düzenlendiği sonucunu çıkarıyor.
Öte yandan "vergi dairesi kanuna uymayabilirmi" diye soruyorsun. Demek ki uymuyor. Müracaat eden işçi, cevap alan işveren, müracaatının sonucunu öğrenmek için vergi dairesi kapılarına gidip gelen yine işçi. 213 sayılı Vergi Usul Kanuna göre Vergi Daireleri yazılı müracaatlara yazılı cevap vermek zorundadır.
Burada herkes doğru olarak bildiklerini paylaşıyor. Ama ne yazık ki söyleminiz ve/veya yorumunuz, "Bu bilgi yanlış" cümlesiyle başlıyor. Siz biliyormusunuz ya da iddia edebiliyormusunuz ki yasalar, tebliğler türkiyenin her yerinde yanlış uygulanıyor ve bir tek sizin bağlı olduğunuz vergi dairesi doğru uyguluyor? Bu da demek oluyor ki, diğer illerin hiçbirisinde vergi indirimine müracaat edilmiyor ve sadece ve sadece istanbulda ikamet eden engelliler vergi indiriminden yararlanıyor.
Raman72,
Bu forumda herkesin herkesten öğreneceği çok şey var. Makri'ninde, Bulnes'inde, Oturan Boğa'nında, Raman72'ninde. Hiç kimsenin "OBDUSMAN" tavırlar içinde olması düşünülemez.

öNCE OBDUSMANın anlamını yazayım.
OBDUSMAN:idari ve siyasi konularda akıl danışılan, yürütme ve yargı iyi bilen uluslararası tanınırlığı olan üst düzey danışman demek.
1)Benim yazdığım hangi yazıda böyle bir kanıya varabilirsiniz.
2)Ben "şimdiye kadar 1709 mesaj yazmışsın hepsi yalan yanlış" diyorum.
Görüşünüze saygı duyarım.elbetteki eleştireceksiniz.Konuları tartışacaksınız.Ama konuları tartışırken karşıdakinin yazdığı mesajları çürütebilmeniz gerekmekte.deliller sunmanız gerekmekte.
3) Sizin görüşünüzün üzerine herhangi bir görüş yazılmayacaksa, site yöneticisine müracaat edin kimse yazmasın.Diyorsunuz.Bunu en iyi Site yöneticisi bilir.Bugüne kadar hangi insanın(doğru olmak)şartı ile yazdığı görüşü kabul etmemişim.Site Yöneticisi bu konudaki tavrım hakkkında görüşlerini belirtirse sevinmiş olurum.
4) görüşlerin,fikirlerin, yönetmeliklerin tartışılıbileceği (fevri ve saldırgan olmadan) bir ortam.diyorsunuz.Aksini söyleyen oldumu.Benim için nasıl böyle bir kanıya vardın?
5)İster kanun olsun İster tebliğ Türkiyedeki tüm vergi dairelerini aynı kanun ve aynı tebliğ bağlar.A vergi dairesinin yaptığını B vergi daireside yapmak zorunda.kanun ve tebliğe uymayan vergi dairesi suç işlemiş olur.
ve Son olarak makri;şunu söyleyebilirim.Ben ne olursa olsun yanlışa doğru diyenlerden değilim.Ben konu hakkında fikirlerimi söylerken yasalar çerçevesinde değerlendirme yaparım.Benim fikirlerimi ve tezlerimi yasalar çerçevesinde çürütmen gerekmekte.

Raman72,

"Benim dediğim doğru" doğru polemiği ile bu ortamın daha fazla kirlektilmesini istemediğimden son kez yazıyorum.
1- Obdusman'ın ne anlama geldiği biliyorum. Okuyucular için yazdığısan o başka.
2- Ya benim söylediklerimi okumuyorsun ya da Makri yazmışsa "mutlaka yanlıştır" mantığı ile cevap veriyorsun.
3- "Yazın vergi dairesine gelir, gider sorarsın, fotokopisini alırsın" gibi yasalarla, tebliğlerle uyuşmayan görüşlerini DOĞRUSU BUDUR diyerek savunmaya ihtiyacı duyuyorsun.
4- Engelli bir insanı, işyerinden defalarca izin alarak vergi indiriminin akibeti konusunda vergi indirim belgesi peşinde koşturmayı "doğru olan budur" diye savunuyorsun.
5- Yanlışa,yanlış yoruma ne yazık ki bende "DOĞRU" demiyorum.
6- Bu tartışma sürecine kadar 1709 mesaj yazmışsınız ve Makri -sadece ve sadece- buna itiraz etmiş. Söylediğiz, iddia ettiğiniz vergi indirim belgesi almak için sürecin Makri'nin bölgesinde böyle uygulandığı'nı niye kabul etmek istemiyorsunuz?
7- Son söz; merakımdan soruyorum. Vergi indiriminin akibeti için izin isteyen bir işçiye ücret tahakkuku yapıyormusunuz? Belge peşinde koştuğu günler için prim yatırıyormusunuz? İzin belgesi düzenliyormusunuz?
8- Sizin fikirleriniz ve tezlerinizi çürütmek gibi bir amacım yok. Zira yasalar, yönetmelikler, tebliğler "Raman72'nin görüşleri doğrudur o uygulanır" demiyor.
9- "Ben değeri tiryakiliği" çercevesinde dönen bu tartışma için kendi adıma
forumu izleyen herkesten özür diliyorum. (Bu özürü "Raman72'den özür diledi" gibi
algılamazsınız umarım)

1)Konunun net anlaşılması için okuyucular için yazdım.
2)Söylediklerini okuyorum.Bugüne kadar 130 mesaj yazmışsın.Doğru yazdığın hangi cevaba yanlış demişim.İspatlaman gerekir.
3)Bu konu ile ilgili iki şey söyledim
a)Çalışan sonucu bekleyecek ve sonuç kesinliştikten sonra vergi dairesi sonucu işverenine üst yazı ile bildirecek.Bunda çalışanın hiçbir işlem yapmasına gerek yoktur.İşverene evrak varıldığı anda kendisine bilgi verilecektir
b)Eğer kendisi takip etmek istiyorsa o zaman kendisi belli aralıklarla vergi dairesine bilgi edinme açısından başvurabilecektir.
4)Kesinlikle böyle bir savunma yapmadım.Yanılıyorsun.
5)Yanlışa yanlış,doğruya doğru diyorsak hiçbir sorun yok o zaman.
6)Senin bölgenin böyle bir uygulama yapıp,yapmadığını bilmiyorum.Ama hangi bölge olursa olsun Yasalar çerçevesinde işlem yapması gerekir.
7)Ben işveren değilim.Ayrıca vergi indirimlerinin sonucu uzun sürelidir.6 ayda ve....İdari izin alan birisinin maaşı ve tahakkkuku niye kesilsin.Bu Konu işverenin insiyatifine bağlı.
8)Yasalar eğer benim dediğimi demiyorsa,onları yazar ve fikirlerimi çürütürsünüz.Bende buna büyük saygı duyarım.Bundan hiç kuşkun olmasın
9)Kesinlikle bu konuda müsterih olabilirsiniz.Ayrıca benim açımdan konunun özür dilenecek bir tarafı yok.

Vergi indirimi başvurulacak belgeler

İstanbul Defterdarlığına gittiğimde;
3 adet fotoğraf
İşe giriş bildirgem
İşverenin doldurması gereken dilekçe örneği(kaşe gerekiyor)
Ben gittiğimde daha önce muhasebeci gitmişti ''kendisi başvursun''demişler lafına istinaden tüm evraklarımı alıp gitmiştim.Öğrendim ki işveren veya vekilinin yani o dilekçenin biri tarafından oraya verilmesi gerekiyor.Yoksa vergi indiriminden faydalanacak kişinin bizzat gitmesi gerekmiyor.Hatta Vasıtasız gelirler müdürlüğündeki memurlar bu sözü (kendisi gelsin)''bizden kimse söylemez çünkü yanlış bilgi olur.''diye yanıtladı.Bana şöyle bir dilekçe yazdırdılar.
İstanbul Defterdarlığına Vasıtasız Gelirler Müdürlüğüne;
.......Vergi dairesi.......nolu ........ünvanlı .........ssk numaralı işyerimizde ....ssk numaralı ......(çalışanın adı)..şu tarihten itibaren çalışmaktadır.Engelinin tespiti,vergi indiriminden yararlandırılması için gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.

şirket kaşe
yetkili imza
adres bilgileri

Bu dilekçe örneği ve formu aldıktan sonra şirkete gittim.Öğrendimki muhasebeci kapıdaki güvenlikçiye sormuş hatta yukarıya bile çıkmamış.
İşverenler veya muhasebecileri doğru bilmedikleri için yada daha önce engelli çalıştırmadıkları için çalışan engellilerin de başka işyerinde bu indirim bilgisini aldıklarından bilmiyorlar.Bizi uğraştırıp geciktiriyorlar.Neticede işyerimizden biri(muhasebeden bu dilekçeyi hazırlayıp işveren adına verdi)

Defterdarlıkta gördüğüm bir başka durum ise işe girmek isteyen engelliler engellerinin tespiti defterdarlığa gelmişlerdi.Onlara verilen cevap çalışıyormusun hayır o zaman başvurunuzu kabul etmiyoruz,ancak engelini işkur aracılığı ile tespit ettirebilirsin.Ama dün işe girmiş olsan bile işverenin aracılığıyla başvurabilirsin tespit yaptırabilir hastaneye sevk edilebilirsin.Vergi indiriminden söz edilebilmesi için senin ssk ya ve vergi dairesine kayıtlı bir işverende (veya işyerinde)çalışıyor olman gerekli şeklinde bilgi veriyorlardı..
Başvurumda rapor oranımı düşürdüler bundan dolayı tekrar dilekçe verip hastaneye sevk etmelerini isteyeceğiz.
Hatta bu forumda o panik ve üzüntüyle ne yapmam gerektiği konusunda yazmıştım.Sonrasında İstanbul defterdarlığı vasıtasız gelirler müdürlüğünü telefonla arayıp bilgi istedim.Söylenen aynı dilekçe örneğini işverenime yazdırıp 3 adet resim ssk giriş bildirgem,en son bordrom la başvurup yeniden sevk istememiz şeklindeydi.Ben gelmem gerekiyor mu sorusuna hayır dendi.Burada amaç engelli olduğunuzun tespitinin hastane tarafından yapılması ve bizimde sizi indirimden faydalandırmamız.Bize engelli olduğunuzu göstermek için ayrıca gelmenize gerek yok.Özellikle ben gelecekmiyim geçen sefer yanlış anlama yüzünden gelmiştim ortopedik engelliyim oraya gidip o kata çıkana kadar ne çektiğimi ben biliyorum deyince bu binada asansör yok ve 3.kattayız,cağaloğlunda ulaşımı zor bir yerdeyiz o yokuşu rahatlıkla çıkanı daha görmedik.Niye eziyet edelim ki kendisi gelsin deyip sizi ve diğer engelli insanları zorlayalım ki diye cverdi.Tabikide gelmenize gerek yok bize evraklarınız işveren aracılığıyla ulaşsın yeterli dendi.

Daha detaylı bilgi almak için İstanbul defterdarlığı vasıtasız gelirler müdürlüğü telefonlarında engelli vergi indirimi için bilgi alabilirsiniz.Bir çok birimin aksine bu birim ciddi ilgilenip bilgi veriyor.Nasıl başvurmanız hangi belgelerin getirilmesi konusunda detaylı bilgi veriyorlar.

Üst Alt