Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Vergi indiriminde maaşa yansıyan miktar işverenden mi çıkıyor?

06serpil

Üye
Konular
13
Reaksiyonlar
0
ben vergi indirim belgesi için yeni başvurdum ve cvp bekliyorum. %42 raporum var.yazışmalardan anladığım kadarıyla maaşıma ek bir miktar eklenecek. ama bunu patron mu verecek bu kısmı anlamadım.patron maaşları verirken sanki hayrına veriyor gibi davranıyor bu ek ödeneği duyarsa ne yapar bilmiyorum:))) AÇIKLARSANIZ SEVİNİRİM.

Vergiyi devlete ödeyeceğine, sana ödüyor. Aslında senin paran bu. Ama patronun kendi cebinden çıktığını düşünüyor.

ya bende anlamıyorum aslında.ben gelir vergisi indirimi alıyorum.ancak benden çok yüksek vergi alınıyor

3. derece vergi indiriminin maaşa katkısı 25 tl olur

Yani serpil maaşa göre değiş engel derecene göre bu da googleden vergi indirim tablolarında derecelere göre ne kadar ek para alacağın belirtilmiştir.

uygun.png
[FONT=arial][SIZE=3]Engelli vergi muafiyeti[/SIZE][/FONT]​
25082012175600.jpg

[FONT=arial][SIZE=2][h=3]Vergi Muafiyetleri[/h]Vergi muafiyetleri
a) Gelir Vergisi İndirimi;
Engelliler için ekonomik yarar sağlayan bir hak da gelir vergisi indirimidir. 193 sayılı Yasa’nın 31. Maddesi gelir vergisi indirimi konusunu düzenlemiştir.
Bu haktan;
İşçi veya memur olarak çalışanlar veya bunların bakmakla mükellef engelli yakını olanlar.
Serbest meslek erbabı olan veya bakmakla mükellef engelli yakını olanlar.
Basit usulde vergilendirilen tüccar, esnaf, zanaatkâr vb kişiler yararlanabilmektedir.
Gelir vergisi indirimi engel derecesine göre, her yıl bütçe yasasında belirlenen miktarlarda yapılmaktadır.
İşgücü kaybı oranı yüzde 80 ve üzeri olanlar 1. derece, yüzde 60 ile 79 aralığında olanlar 2. derece ve yüzde 40 ile 59 aralığında olanlar ise 3. derece olarak değerlendirilmektedir.
2011 Yılında uygulanacak indirim miktarları şunlardır:
1. Derece engelliler için 700 TL (tahmini olarak aylık 105 TL)*
2. Derece engelliler için 350 TL (tahmini olarak aylık 52,5 TL)
3. Derece engelliler için 170 TL (tahmini olarak aylık (25,5 TL)
[/SIZE][/FONT]

gerçekten çok az bir katkısı olyprmuş. 25 tl versen ne olur vermesen ne olur

Peki bu ek katkıyı almak zorundamıyız? Yada şunu da sorayım. Işverenin engelli çalıştırdığında bir karı oluyor mu?

ayrıca değerli cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

İşverenin kari olmaz olurmu Serpil cim seni babasının hayrına çalıştırmıyor. Şikayet veya kontrol dönemlerinde engelli çalıştırmadığını her kişi için 2.800TL devlete ceza ödüyor. Sana 1500TL veriyor ve çalıştırıyor.

Aynen öyle nefise herkes devlet memuru olmak için can atıyor. Özel sektör ucuz essek arıyor bazı kurumsal firmalar hariç para vermiyor maalesef.

İron;

Firmalarda para vermiyor canım özel sektördeyim büyük tanınmış bir firma 11 senedir ordayım ve asgari üçret alıyorum.hakkım helal mi tabi ki asla helal etmiyorum.

Nefise ben seni kurumsal bir firmaya yonlendireyim. 2000tl baslarsin . 11 senelik tazminatını al iişyerinden al 3600 günü doldurmussun. İst.da asgari ücretle çalışılır mi ya

İron;

İşten çıkarmıyorlar ve 8sene prim günüm var 2974 primim var 3 sene istirahatli kaldım onlar sayılmadı

Üst Alt