Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Vergi indirimi ile emekliyim, iş kazası geçirdim.

ALEHANDRO1

Yeni Üye
Konular
5
Reaksiyonlar
0
Herkese selamlar, vergi indiriminden faydalanarak engelli emekli oldum.Raporum süresiz.Geçen mayısde otelde işe başladım. Başvuru sırasında engelli emekli olduğumıu belirttim.Görevli bana "fiziksel bir şey var mı *diye sordu, yok dedim.sonradan normal emekli girişi yapıldığını öğrendim Tam 1 ay sonra işyerinde iş kazası geçirip sol bacak femur kemiği kırıldı. Bana sormadan özel hastane acile birakıp gittiler otel müdürü falan. İş kazası otel sınırları içinde ama mesai saatleri dışında oldu. Özel hastane acil doktoru direk "mesai saatleri içinde mi kaza geçirdin" diye sordu. Ben de" mesai saatleri dışında oldu " deyince bu iş kazası değil normal vaka dedi ve polis çağırmadı. 2 gün orada yattım ağrı içinde. İşyerinden kimse aramadı bile. Daha sonra özelden devlete sevk ettiler. Ameliyat oldum. Sonra avukat geldi bunun iş kazası olduğunu ve tazminat davası açacağım dedi. Bu arada sol bacağımın 3 cm kısa ve kalıcı olduğunu doktorum söyledi. Tabanlık kullanıyorum devamlı. Bundan sonra nasıl bir süreç işliyor. Heyete girdiğimde alacağım rapor, vergi indiriminden emeklilik için aldığım raporla aynı mı oluyor. 3 cm kısalığı doktor ölçtü. Açıklamaya şöyle yazmış:femur boyun kırığı, desteksiz yürüyor, kalça romları kısıtlı ağrılı ve antaljik yürüyüş "Acaba rapor %kaç alırım ve tazminat alabilir miyim? Teşekkürler

Son düzenleme:
@ALEHANDRO1,

Kalıcı bir hasar varsa, avukat tutarak dava açabilirsin. Hastanedeki beyanın önemli değil. İşyerinde çalışırken olduğunu ispatlayacak başka bir şey varsa, avukat davayı kazanır.
Yok eğer kalıcı bir hasar yoksan, o zaman dava açtığında alacağın ücret çok az olur, onu da avukata verirsin zaten.

Yazmayı unuttum, kırık çok ciddi olduğu için Platin ve çivilerle müdahale ettiler. 3 cm lik kısalığın kalıcı olduğunu değişik doktorlar söyledi.Ayrıca işyerinde düştüğüm anda yanımda olan arkadaşım mahkemede ifade verdi.

@ALEHANDRO1,

Mesai Saatleri Dışında Kaza Gerçekleşirse Dava Açılabilir Mi?
İşyeri sınırları içerisinde gerçekleşen her kaza, mesai saatleri dışında gerçekleşse dahi iş kazası olarak değerlendirilmektedir.

İşveren sizin durumunuz ile ilgili bu davada, kazanın mesai saatleri dışında olduğu için kendini savunacaktır ama birşey elde edemeyecektir. Kalıcı olan bir hasar oluşmuş geçmiş olsun.

Arkadaslar, kalıcı 3 cm kısalık rapor oranı yüzde kaç çıkar. Bazıları %8,,bazıları %15 diyor. Peki mesela %6 oran çıktı. Sanırım bu oran iş göremezlik maaşı için yeterli değil. O zaman bu yüzde 6 ne işe yarar. Tazminat davası açıldığında lehime bir durum olur mu?

Herkese Selamlar, geçen perşembe işkazası ile ilgili konu açmıştım. Bu konuyu da aynı kaza ile ilgili açıyorum. Ve çok ağırıma giden bir ifadeyi UYAP tan öğrendim. İFTİRA. Öneri ve yardımlarınıza ihtiyacım var. İş kazası sırasında yanımda olan 2 kişiden birinin (adı soyadı mahkemede var) kazanın olduğu bölgeye çalışan personelin giriş çıkışının yasak olduğu yönünde ifade verdiğini öğrendim. Bunu avukatıımın beni arayıp "tanık, ifadesinde senin personelin giriş çıkışının yasak olduğu bölge de kaza geçirdi şeklinde ifade vermiş" dedi.

Ben de o bölgeyi her gün sabah akşam kat görevlilerinin havlu çarşaf değişimi için kullandığını ayrıca otel garsonlarının her gün yarı çıplak şortla havlu ve şampuanları ile benim düştüğüm bölgenin merdivenlerini kullanarak otele gelen misafirlerin kaldığı odalar bölgesine çıkıp boş odalardan birine girip duş aldıklarını otel depo şefine sorarak öğrendim. Ve bu tüm çalışanlar tarafından biliniyor dedim. Avukat da bana başka görgü tanığı var mı diye sordu. Ben de otel aşçıbaşınınd da şahit olduğunu söyledim. Tanıklık yapar dedim ve duruşma günü aşçıbaşı duruşmada o bölgenin ve merdivenlerin tüm personel tarafından kullanıldığı şeklinde vermiş. Olay yeri Fethiye.

Ben kaza ve ameliyattan sonra İkametgahım Mersin e geldim. Duruşmaya katılamıyorum.Avukatım zaman zaman arıyor bilgi veriyor. Dün hiç aklımda yokken UYAP VATANDAŞ PORTALINA girip dava dosyama bakmak istedim. Dosyada ki evrakları incelerken tanık ifadelerini gördüm ve açıp okudum. Benim yasak bölge de olduğum şeklinde ifade veren tanık ifadesinin sonlarına doğru benim o bölgedeki merdivenlerin tepesinden gizlice animasyon alanını ve oradaki otel müşterilerini, animatörleri izlediğimi BELİRTMİŞ.. BI
u ifadeye göre ben apaçık Röntgencilikle ile yaftalanmışım. Bu bir iftiradır.

Ben o bölgeye çalışmaya başladığımdan beri bir kere gittim o da kaza geçirdiğim akşam 22.00 civarı... Peki oraya neden gittim biliyor musunuz, bana iftira atan tanığa otelde yaptığı işte tek başına olduğu için yardımcı olmak için gittim ve o o akşam gittim. Bu tanık otel kahvaltı şefi. Sabah 4 de kalkıyor ve tek başına çalışıyor, zorlanıyor yanına istiyor kimse verilmemiş yanına Ben de yardımcı olurum ben sana dedim ve aşçıbaşından izin alıp iftira atan tanığa sabah kalkıp yardımcı oldum. Bazen sabah ikram edilecek menüde akşamdan yapılacak varsa onları sorup önceden hazırlamaya başladım. Her akşam tanığa soruyordıum sabah için akşamdan yapılacak bir şey var mı diye.. O akşamda tanığa yine akşamdan yapılacak var mı diye sormak için aradım kendisini, çalışan bir arkadaş, sözde yasak olan bölgenin merdivenlerinin tepesinde olduğunu söyledi yukarı çıktığımda tanık ve bir garson personelin duvarın arkasından gizlice bir yere baktıklarını gördüm.

Yanlarına gittim baktıkları yer animasyon bölümü. Yani benim gizlice izledim animasyon bölümünü izliyorlar. Beni görünce utandılar ama yüzlerine vurmadım.Sonuçta bu iftira ifadesini kendiliğinden veremez, vermez çünkü beni sever sayardı,.Beraber merdivenleri inerken düştüğümde çektiğim acıyı görünce çok üzülmüştü. Avukat arayıp yasak bölgeye girmişsin deyince o cocuga hiç kızmadım anlayışla karşıladım. İşten çıkarılma korkusunun sonucu.. Ama uyap ta tam ifadeyi görünce zoruma gitti. Ona bu ifadeyi baskıyla verdiren kişi diğer tanık gece müdürü ve imzası var. Ben bunun peşini bırakmayacağım. Tanığın şu an çalıştığı başka işyerini öğrendim.. Gideceğim karşısına çıkacam.Avukattan önce size sormak istedim. Ne yapayım, ifadesini işten çıkarılma korkusu yüzünden bu şekilde verdiğini mahkemeye beyan etmeye razı mı edeyim razı olmazsa baskı mı yapayım yoksa olayı ve dosyayı bilen birinin dediği gibi "aleyhine verilen ifadelerden açıkça belli ki şahitler açıkça yalan beyanda bulunuyorlar ve dava senin lehine, boşver.. Siz olsanız ne yapardınız? Çok uzun oldu kusura bakmayın..

Üst Alt