Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Vergi indirimi ile emekliliği iptal ettirip EYT'den yararlanabilir miyim?

mehmet-41

Aktif Üye
Konular
79
Reaksiyonlar
16
Arkadaşlar merhaba 7 yıl önce vergi indirimden süresiz şekilde emekli oldum acaba emeklilik statüsü EYT ye çevirsek olabilir mi malum yarın öbür gün SGK kontrol falan istenir istenmemesi açısından vergi indirimi iptal ettirip eyt'den emekliye devam edebilir miyiz sizlerin görüşleri nedir

7 yıl boyunca sgk seni aradımı hiç? 7 yıl boyunca sgk sağlık durumun hakkında bilgi aldımı hiç?

2 Soruya verilecek cevabın Hayır ise boşa uğraşma vergi indirimi ile emeklilik devam et..

Sgk süresiz vergi indirimi ile emekli olanları sağlık kontrol etme olasılığı %3 ihtimaldir her zaman.

@hanifeaydin, cimerlik bir iş değil aslında SGK'ya gidip hemen halledilebilir ancak çalıştığım için giriş çıkış yapılmadan geçiş olursa iyi olur aslında

@deasn12,
Sonradan SGK'nın bir sürprizine karşı aslında şimdiden önlem alıp eyt'ye geçilmeli ncak çalıştığım için nasıl olur bilemedim iş yerinden çıkış alıp tekrardan giriş mi olacak yoksa çıkış yapılmadan devam mı edilecek karışık işler

@mehmet-41
İşten çıkış giriş şu an ki emekliliği durdurup tekrar eyt başvurusu falan derken @deasn12 arkadaşımızın da dediği gibi SGK bugüne kadar kontrole çağırmamışsa hiç uğraşma o işlerle.

SGK ya güvenmiyorum EYT en risksiz olanı diye düşünüyorum. engelli raporunuz sürekli hakalrınız aynı sadece emekli kayıt tipiniz değişecek inş olur .EYT bana uysa dakika durmam

@hanifeaydin,

Kayıt tipi derken ?
Gelir türü Yaşlılık aylığı silinerek EYT emeklisimi yazılacak ??
EYT emeklisi ,vergi indirim emeklisi ve malulen emeklilik arasında kayıt tipinde bir değişiklik yoktur. Sadece sistemde almış olduğu rapor tipi değişikliği vardır.

@mehmet-41,
Engellilik haliniz sürekli ise, yani tedavi ile düzebilen sınıfta değilse sanmıyorum sizi kontrole çağırsın. Bir an için çağırdığını düşünelim, yine aynı oranı vermek zorundalar.

7 sene önce emekli oldum, engellilik halimin değişme ihtimali hiç yok ve SGK (henüz) beni de kontrol edeceğim diye çağırmadı.

@deasn12,
demek istediğim engelli raporu ile emeklilik kaydı ...EYT olunca artık SGK peşimizden düşer . 10000 tane rapor verilmiş 20 tanesi rüşvet olunca 10000 rapor sahibini geri çağırıyorlar....

Eyt ye geçiş yapabilirsiniz. Yönetmeliğe göre rapor süresi dolunca maaş durdurulur yeni başvuru yaparsınız izleyen ay başı maaş bağlanır bir maaş alamazsınız vergi indiriminden emekli olduğunuz tarihe göre yeni maaşınız artabilir veya azalabilir ilk emeklilik ne kadar eskiyse maaşın azalma ihtimali o kadar çok.

Ben gidip sgk ya sordum Bir dilekçe verilmesi gerekiyormuş . Benim ki süreli olduğu için kontrol muayahanesi koydular . Kontrol zamanı geldiğinde gitmeyecek mişim . Emeklilik durdurulduktan sonra başvuru yapacak mışım

@samedo99,
Vergi indirimi başvuru sonrası Ankara vergi dairesinde bulunan 3 doktor imzası ile onaylanır. Doktorlar genel olarak engelli raporu süresiz olanlara süresiz vergi indirimi raporu verirken, süreli engelli raporu ile başvuru yapanlarada vergi indirimi süreli olarak verilir. Engelli Raporu süreli vergi indirimi süresiz olma %10 ihtimaldir..

@mehmet-41 bende sizin gibi düşünüyorum. SGK kabul ederse ve sorun çıkarmaz ise Vergi indirimi ile emekliliği iptal edip EYT den emekliliğe geçeyim diyorum. Daha bu sene başında EYT den yeni emekli olan arkadaşım daha emekli olur olmaz benden yüksek maaş almaya başladı yani kök maaşı 10 bin üzerinde , ve primleri asgari ücretden ödenmesine rağmen. Bu şekilde sorun olmazsa maaş artar diye tahmin ediyorum. Ama tabi birde SGK sen neden raporlu emekliliği iptal ediyorsun, yoksa engelli değilmisin deyip o zaman geriye dönük verdiği maaşları toplu istermi , emeklilik iptalinde genelde şimdiye kadar ödenmiş olanları faizi ile geri istiyor diye biliyorum. Bu konuda net ve kesin bir bilgi almak lazım, Siz müracatta bulundunuz mu SGK ya

@ahmetulug, eğer SGK ileride kontrol veya herhangi bir arıza çıkarırsa o zaman eyt yi duseneyecegim ayrıca vergi indirimi ile emekli ve normal emekli maaş hesaplaması aynı oluyor eyt ye geçiş olsa bile hesaplama değişmez ayrıca eyt ye geçiş yapsanız bile maaşların geri istenmesi söz konusu olamaz

Üst Alt