Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Vergi indirimi alabilir yazım geldi. Bundan sonraki aşamalar nedir?

ismahan

Yeni Üye
Konular
3
Reaksiyonlar
0
Gelir Vergisi indirimi alabilir yazım bugün elime ulaştı. Bundan sonra izleyeceğim yol hakkında bana yardımcı olursanız sevinirim.

Hizmet günüm 3388 benim 3920 gün ile emekli hakkım var. Ödenen primim ise 119.000-TL
Ben 2015 Mayıs ayına kadar çalışmayı düşünüyorum primlerim ise 4000 tl den yatıyor.
Doğum borçlanması ile eksik günümü tamamlayabilirim diye biliyorum. Ama maaşım düşük olur diye düşünüyorum. Doğru mudur??
Bana gelen vergi indirimin bir süresi yok değil mi? Bu belge ile Mayıs ayında başvuru yapabilir miyim?

Hayırlı olsun.

Elde ettiğiniz bu vergi indirim hakkı zamanı geldiğinde size emekliliği de getirecek. AYrıca bir şeyler yapmanıza gerek yok. Günüz geldiğinde emeklilik için sigorta müdürlüğüne gidip "sakatlık indirim hakkım var, emekli olmak istiyorum" diyeceksiniz. Onlar bu hakkınızın olduğunu Maliye'ye yazıp teyit edecekler ve emeklilğinizi gerçekleştirecekler

Gelen vergi indirim belgesinde "x yıl geçerlidir" diye bir ibare yoksa, vergi indirim hakkı çalışma yaşamı boyunca geçerli demektir.

Emeklilikte yüksek prim ödemiş olmanız maaş açısından çok iyi. Doğum borçlanmasını da o şekilde yüksekten ödediğinizde olası emekli maaşınızı düşüreceğini sanmıyorum. Ama buna dair net bir bilgiye de sahip değilim.

SN oturanboğa
bu konuda bir şey duymuştum. gelir vergisi indirimi olup da erken emeklilik günü geldiğinde tekrar dan sağlık kurulu raporu isteniyormuş. bu doğru mudur?

Taner, 1 ekim 2008 öncesinde sigortalı olmuş ve emekliliği ssk (4a) statüsünde gerçekleşecek kişilerde elde edilmiş vergi indirimi emekliliği de hak ettirir. Yani, emeklilik zamanı geldğinde yeniden rapor vs. asla istenmez.

Ama bağkur (4b) ya da emekli sandığı (4c) statüsünde emekli olunacaksa, veya ilk sigortalılık 1 ekim 2008'den sonra ise, o zaman elde edilmiş vergi indirim hakkının emekliliğe hiç bir etkisi olmaz. Günü geldiğinde yeniden rapor alınması şarttır.

2005 yılında ssk ya girişim var.648 gün prim ödendi.2007 ocak ayından itibaren özel bir bankada görev yapıyorum.ama bankada ssk lı değilim.bankanın sandığına kayıtlıyım.

tekrardan ssk li bir işe girip , oradan emekli olmak istediğimde rapor istenir mi ?

cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Elde edilmiş vergi indirim hakkınız olduğu için 4a statüsünde çalışmaya başlayıp emekli olacağınız zaman sizden yeniden rapor istenmez. Merak etmeyin. Elde ettiğiniz vergi indirim hakkı size emekliliği de getirir.

Üst Alt