Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Vasisi olan kısıtlı kişi çalışabilir mi?

xdedahii

Üye
Konular
21
Reaksiyonlar
127
Merhaba ben 35 yaşında bir atak sonucu bir hastalığa yakalandım. Tanı olarak organik olmayan psikoz kondu.
Xeplion 150 mg ile tedavim sağlandı. Kısa bir süre hastane kaldım. Hastaneye yatışım bir dilekçe üzerine mahkeme kararı ile oldu. Tekrar vasiliği kaldırmak için doktora başvurdum. Mahkeme iyileştiğim için sevk etti. Ancak heyetteki doktor en az 6 ay geçmesi gerektiğini söyledi. Şu an tamamen iyileştim ve ayda bir iğneden başka ilaç kullanmıyorum.

Bu durumda işe girip çalışabilir miyim? Mevcutta bir işim vardı. Atak yüzünden işimden oldum. Şu an iş teklifleri geliyor ama kabul edemiyorum.

Bir iş teklifini kabul etsem. Yasal olarak ne gibi zorluklarla karşılaşabilirim yada çalışmama müsade var mı?

Herhangi bir gelirim yok ve artık çalışabilir duruma geldim.

Hastanede muayene olduğum doktor çalışabilirsin dedi.

Heyet girdiğim doktor vasilik ve çalışmak için beklemem gerektiğini söyledi.

Ya da vasiliğimi kaldırmanın başka bir yolu var mı ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çalışırsın Çalışabilirsin Çalış. Nokta.

Başka birşey demeye gerek yoktur.

Çalışacağım. Ancak hukuksal olarak bir sıkıntı oluyor mu ? İşe girerken ne gibi belgeler isterler. Vasim olduğu için vasimden imzamı almam gerekiyor. Yada iş sözleşmesini imzalarken nasıl bir yol izlemek gerekiyor. İnsan kaynaklarına sordum ama konu hakkında çok bilgileri yok.

Son düzenleme:
xdedahii

Selam,

Çalışmanızda herhangi bir sorun çıkmaz. Detaylı hukuki bilgiyi bir avukattan veya Alo 183 sosyal destek hattı -çocuk, engelli, kadın, yaşlı, şehit yakınları ve gazilerimize vatandaş temsilcileri tarafından danışmanlık ve rehberlik hizmeti sunmaktadır.- alabilirsiniz.

Çalışmak rahatsızlığınıza da iyi gelecektir bence.

Bol şanslar.

friends

Teşekkür ederim

Bugün dediğiniz numarayı aradım. Çalışma bakanlığına alo 170 aramamı söyledi. Vasisi olan kısıtlı kişi çalışabilir mi dedim?
Cevap vermedi bir avukat danışmam gerektiğini söyledi.

Arkadaşlar vasi tayini yapıldığı takdirde ben çalışamıyor muyum? Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilir.
İş başvurusu yapacağım. Kendimi zor durumda bırakmak istemiyorum.

Çalışırsınız.hemde yüzde 99 engelli bile raporunuz olsa çalışırsınız ister kamu kuruluşunda ister özel sektör de

Siz değerli arkadaşlar cevaplarınızı bekliyorum. Aynı durumda olup çalışabilen arkadaşlarımız var mı ?

Hukuki olarak bir engel oluyor mu? Eğer ki engel oluyorsa bu durumda emekli olmaktan başka çare kalmıyor sanırım

Çünkü hayatımı kazanmam gerekiyor, nasıl geçicimi sağlayacağım ? Bir kişinin elinden çalışma hakkı alınırsa
Mavro sana gelirsek sitede admin yok mu ? Her konunun altına anlamsız sonuca varmayan cümleler kuruyorsun.

Ağır bir atak geçiriyorsun daha önce yazdım. Ya da hastalığının son evresindesin. Acilen doktora gitmen gerekiyor.

Lütfen benim konularımın altına yorum yazma

Mustafa 1972 Bey

Kısıtlandığım takdirde vasi atanırsa sistemden işe girişinde engelliyor olabiler mi? Tüm hesapları bloke ediyorlarmış duyduğuma göre acaba işe giriş kısmınıda kısıtlıyorlar mı onu merak ettim. Çünkü doktor sana çok tehlikeli işlerde çalışamaz raporu vereceğiz sadece dedi.

İyileştiğim için herhangi engelli raporuda almadım.

İyilestiysen engelli değilseniz niçin rapor almaya çalışıyorsunuz anlamadım.ayrica vasi mahkeme kararıyla olur bunu unutmayiniz

Mustafa 1972

Bana engelli raporu değil durum bildirir sağlık raporu düzenlendi orda vasi tayini gerektiği yönünde karar yazmışlar.
Atak geçirdikten sonra ilaçları alınca 10 gün ile 1 ay arasında iyileştim. Şuan 5 ayı geçti.

Tamamen iyileştim ama bu rapor doğrultusunda bana vasi tayini verildi. Böyle bir hastalıkta atak geçirdiğinizde belli bir süre kontrol altında tutuluyormuşsunuz. Bende hastalıkla öğrendim.

Tekrar iyileştim. Düzeldim. Diye mahkemeye başvurduk.
Tekrar heyete yolladı. Ama en az 6 ay geçmediği için heyet raporu değiştirmeden yolladı

Genellikle 6 ay ile 1 yıl arası bazen daha uzun raporu düzeltmek için bekleniyormuş. Hastalığınızın durumuna göre bu süre değişiyor. Hiçbirşeyiniz olmasa kalmasa bile 1 yılı buluyor.

Zaten uzun süredir işsizim. Aylarca rapor düzelecek diye boş boş bekleyemem. Çalışıp para kazanmam gerekiyor

O yüzden

Demekki arkadaş sizin tuzunuz kuru.eger ihtiyacı olan bir kişi ne yapar ne eder bir iş bulur çalışır siz calisma taraftarı değilseniz onu bilemem bu arada kaç yaşındasınız ailenizin durumu sanırım iyi ben bunu anladim

perseküsyon şimdi temizledim. Seninkide dolu olabilir. Tekrar yollayabilir misin ?

Demekki arkadaş sizin tuzunuz kuru.eger ihtiyacı olan bir kişi ne yapar ne eder bir iş bulur çalışır siz calisma taraftarı değilseniz onu bilemem bu arada kaç yaşındasınız ailenizin durumu sanırım iyi ben bunu anladim

Mustafa Bey Şuan ailemin yanında kalıyorum. Tuzum falan kuru değil 4 aydır çalışabilmek için uğraşıyorum. Böyle bir rapor varken çalışıp çalışamadığımı öğrenmeye çalışıyorum.

Kimse bilmiyor. Bir doktor çalışabilirsin raporu veriyor. Heyet çalışamazsın raporu veriyor. Avukata soruyoruz avukat çalışıp çalışmama konusunda bilgisi olmadığını söylüyor. Çalışama bakanlığını arıyoruz. Avukattan destek al diyor.

Çalışmaya çok ihtiyacım var ama yasal olarak kısıtlnadığım için bu çalışma olayı nasıl oluyor onu öğrenmeye çalışıyorum.

Şuan tamamen kendime geldim. Daha önce memurdum.
Kimse bilmiyor yani vasi atanınca ne olduğunu

Şimdiki doktorda çalışabilirsin diyor.

Nasıl çalışacağım hukuki olarak, doktorun verdiği son rapora göre değiştirmedi.(heyet) çalışamazsam nasıl geçinecem herhangi bir gelir yok bişe yok

Kullandığınız ilaç ağır bi ilaç performansınızı etkiler diye düşünüyorum dopamin azaltıcı bir iğne biraz zamana bırakmanız lazım özellikle 1seneyi doldurunuz bana kalırsa ilaç dozunuz azaltığında zaten buraya sormadan ne yapcanıza karar vermiş olursunuz mümkün mertebe psikolok psikiyatri trsm üçgeninde gidip gelin vasi süresi dolana kadar kendinize zaman ayırın çok fazla takıntı yapmayın 1yıl çalışmasanız ölücekmisiniz onca sene çalıştım diyonuz vasi olayı sadece takıntı olarak görüyorum ayrıca sizi korumak için yapılıyor tekrardan aynı olayları yaşasanız ne yaptınızı bilmiyorum daha mı iyi en iyi çözüm doktorları dinleyin tekrar geçmiş olsun.

Basara

Herhangi bişe yapmadım. İş yerinde aşırı stress vardı. Annem ve iş arkadaşlarım atak geçirdiğimi düşündükleri için annemi yönlendirdikleri için dilekçe yazmıştı. Bende doktora gitmiyordum önemsememiştim.

İşe ihtiyacım olduğu için Basara o yüzden acele ediyorum

Vasi durumu tam bir takıntı oldu sizinde dediğiniz gibi.
Çünkü iş arayamıyorum. İnsan hastalandığı için bu duruma düştüğü için utanıyor. Vasi sürecinin ne zaman biteceğini bilmiyorum ama en az 1 yıl beklettiğini söylüyor doktor.

Tanıdık bir avukata sordum. "Vasi tayini atanan kişi , sigortalı bir işte çalışabilir mi ?" diye ..."Çalışabilir; hiçbir engeli yoktur" şeklinde cevap verdi. Bu bilgi senin için yeterli oldu mu ?

@persekusyon

Yeterli kardeşim, neredeyse 1 yıla yakındır çalışmıyorum çalışamıyorum. Doktorun verdiği rapora göre vasi atanacak.
Muayene olduğum doktor çok tehlikeli işler dışından işlerde çalışabilirsin diye işe giriş raporun olacak dedi.

Bu durumdayken arkadaşlar bilmiyor. Arabanız falan varsa satamıyorsunuz. Vergisi geliyor muayenesi geliyor siğortası geliyor vs vs alım satım kimse yapamıyor. Ayrıca ihtiyacınız varken birde bu masraflar çıkıyor

Mali olarak tamamen kitliyorlar, çalışmaktan başka çareniz kalmıyor onuda kısıtlarsalar ne yiyip ne içeceğiz

[FONT=sans-serif]Selamlar. Bir başlık açtım ama cevap veren olmadı bu başlık altına yazdım şimdiden özür dilerim. 20 yaşında %90 engelli oğlumuz var. 6 yaşındayken aldığımız sürekli raporunda çalıştırılamayacağı işler kısmında herhangi bir kısıtlama yok .Turizm meslek lisesini geçen yıl bitirdi. Artık zamanının çoğunu evde geçiriyor. Bilgisayarı iyi kullanıyor. Ama hep evde kalmasını istemiyoruz. Daha çok sosyalleşmesi , sosyal hayata katılması ve bir iş sahibi olmasını istiyoruz. Turizm konaklamadan mezun olduğu için bir Apart otel kiralayıp işletmek istiyoruz. Kendi adına oteli kiralayıp vergi indirimi vs. faydalanmasını umuyoruz. Herhangi bir indirim olmasa da olur . Acaba oteli onun adına kiralayabilir miyiz ? Cevaplarınız için teşekkürler.[/FONT]

nuriaynur

Bu aralar bana vasi atanacak olduğu için bu işleri çok araştırdım. Oğlunuzun vasisi misiniz? Eğer vasi değilseniz zaten normal bir bireyden herhangi bir farkı yok. İstediğiniz yeri üstüne açıp işletebilirsiniz. Vasi iseniz süreç biraz farklı vesayet makamına bildirmeniz gereken şeyle oluyor. Detayını avukatlar biliyor ama her avukatta bilmiyor. Bu alanda dava almış bu işleri yapan bir avukata danışmak gerekiyor

Üst Alt