Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Üropan'ın yerine yeni bir ilaç çıkmış: Detrusitol..?

arkadaşlar meraba. ben ikisenedir t3 tam kesi OF'yim. iki senedir idrar kaçalarım devam ediyor. 4*1 üropan kullandım kaçak oldu, şimdi de 3*1 2mg lık detrusitol kullanıyorum ama kaçaklar yinede devam ediyor. doktoturuma başvurdum kendisi botoks önerdi. bende araştırmalarıma göre botoks yaptıran arkadaşların pek fayda görmediğini gördüm. tavsiyesi olanlar var mı?

Murat, Mictonorm öneriyor bazı arkadaşlarımız. Bir de onu dene: www.engelliler.biz/forum/viewtopic.php?t=41663

Daimi sonda kullanan kişilerde mesane daralması çok sık rastlanan bir durumdur. Sıvı alımı ve mesane basıncını azaltıcı ilaçların kullanımı ile birlikte elden geldiğince mesane kapasitesini arttırmaya çalışmak gerek. Bir de enfeksyon olmamasına çok çok özen gösterilmeli...

Bunun dışında botoks da uygulanabilir. Ama botoks geçici bir çözümdür. Ne derece işe yarayacağı ve ne kadar süre etkili olacağı da kişiye göre değişir. Bazen 1 ay bazen 6 ay çok nadiren de 1 sene etkilşi olabiliyor. Denemeden kesin bir şey söyleyemeyiz.

Tüm çabalara rağmen mesane kapasitesi 250 cc ve üstünde tutulamıyorsa, o zman mesane genişletme ameliyatı yapılabilir. Zor ama etkili bir ameliyattır...

2006 yılında olaydan sonra 1 ay süreyle sabit sonda kullandım. sonra sonda değişimi sırasında üretra yırtılması sonucu kanama oldu ve sistofiks takıldı. bu olaydan 1 ay sonra tak'a geçildi. sonra kaçaklar olmaya başladı. 2008 şubat'ında talihsizlik ya; yine bi üretra yırtılması oldu. en son yaptırdığım ürodinami sonucuna göre ise mesane kapasitem 330 cc çıktı. ancak, mesane basıncı yüksek olduğu için kaçaklar oluyormuş.

Bu arada, 2 senelik hastalığım süresince 6 kez 40 derecelere varan yüksek ateşlerle enfeksiyon servisinde yattım. her seferinde de en az 15 gün damardan antibiyotik tedavisi gördüm.

Yani, bu kaçaklardan başım dertte :cry:
Fikirlerinizi almak için yazdım bunları arkadaşlar.

arkadaşlar bu söyledikleriniz idrar hissi olnlar içinmi benim idrar kontrolum yok büyük apdestim için bez küçük apdestim için tak kullanıyorum bana yararmı benım azda olsa bazen idrarım geldiğimde his oluyor yani kasılmalar ve hafif karın ağrısı seviyem t9 t11 bana yardımcı olursanız sevinirim ayrıca sol bacakta dize kadar duyu hssi var ama sağda kalçamda va bazen iğne olurken baya acıtıyo bazen çok hafif bunu şunun için yazıyorum ben kastamonuda oturuyorum burada fazla bu işi bilen doktor yok veya ben rastlamadım sizce bu eziyetten nasıl kurtulurum tşk

hissin olup olmaması değil de, idrar kontrolünün olup olmaması önemli. ancak, bu ilaçların da bir üroloji doktoru tavsiyesi ile kullanılması doğru olur.

kardeşim nasıl olyo kontrol dediğin ben bez kullanıyorum bundan beni kurtar allahını seversen

düzenli olarak tak yapıyorsan vede buna rağmen kaçakların oluyorsa ilaç kullanmak gerekiyor. eğer ki, ilaç kullanmana rağmende kaçakların oluyorsa doktorunun tavsiyesine göre hareket etmen gerekiyor.
bez'i bizim gibi bir çok hasta kullanıyor. idrar kontrolü olmadığı için mecburen kullanıyoruz. sen en iyisi öncelikle rehabilitasyon doktorunla bir görüş, daha sonra onun yönlendirmesine göre büyük bir ihtimalle üroloji doktoru ile görüşmen gerekecek. ayrıca, bu gibi sorunlarla ilgili bu sitede birçok paylaşılan yazı var. onlara bakarak bir ön bilgi sahibi olabilirsin.

geçmiş olsun.

uropan dan nefret ediyorum butun yan etkilerini de yasiyorum. o yuzden gece uykuya dalmadan iciyorum. gunduz ictigim zaman sersemletiyor, acaip sinirli oluyorum. detrusitol da kullandim o da gozlerimi cok kizartiyo bir de degisik bir mide bulantisi arti kacak sorunumu cozmedi ben de biraktim.

arkadaşlar ben size anlatamadım veya ben anlamadım siz büyük abdeti kontrolünü nasıl yapıyorsunuz bana onu öğretin ayrıca bügün ürolojiye gittim mesanede taş var dedi üstelik film istedi ve sonuç ne biliyormusunuz filmde gaz old için net göremedim dedi ve oltrasondataş göründü 3-4 tane ve bana düşündüğüm gibi ve kullandiğm genta iğne verdi ve ben dedimki mesane basıncını düşüren ilaç var bana yazarmısın ve bana zaten 6 saatte bir sonda yapıyorsun gerekmez dedi peki aradaki kaçaklar ne olacak dedim onlarda enfeksiyondan dedi anlıyacağınız ben buradan sizin verdiğiniz bilgiler doğrultusunda kendime yol çiz ayrıca fizik dpktorları bu hastalık zamanı uzun sen eve çık his olunca gelirsin dediler yanı arkd burası boyle takdir sizin yalnız sizden ricam büyük apdest terbiyesini nasıl yaparım

mur37 esas sorunun rektum kontrolunün olmadığını söylüyorsun.çok da koku yapar mesane kaçaklarından daha da sorun olur. .medikalcilerde rektum tıkaçları var. ben sonda ararken görmüştüm.internetten araman lazım.ama , bunları herhalde kurumlar ödemez.çok da pahalı olur. ..bu tıkaçlardan az miktarda alırsan dışarı çıktığında en azından daha rahat edersin. benim tahminim!
ben kullanmadım.kullanan varsa açıklarsa utanıp saklayanlar için iyi olur.
gelelim rektum terbiyesine.. yemekten sonra hafif de olsa karnın ağrımaz mı? o ağrıları hissettiğin zaman tuvalete otur.
eğer hiçbirşey duymuyorsan yemeklerden yarım saat sonra tuvalete oturma alışkanlığı edin.yatarken de mutlaka tuvalete gir.
bağırsak gazı hareketlerini dinlemeyi öğren.gaz fazlalaştığı zaman tuvalete gir.hangisi uygun gelirse .deneye deneye bir çözüme ulaşırsın herhelde.
çok zor durumda isen oldukça radikal çözüm var .cerrahi çözüm.geri dönüşü yoktur.en son çaredir.rektumu karın duvarına bağlamak......

selam arkadaşlar ben 3 senedir detristol kullanıyorum hiçbir yan etkisini görmedim cok ıyı bı ılac tavsiye ederim ha buarada benım bu sıralar sonda takarken devamlı takılıyor doktora gittim acile sondayı takmaya calıstı doktor sonda girmiyor baya bi yarım saat uraştı ama nafile bu böyle kalsın bi sorun olursa gelırsın dedı ama ıdrar gelıyor ıdrar kacırıyorum dıyenlere tavsıyem kas gevsetıcı hap kullanmaları genelde kasılmalardan oluyo ben kacak olmaya basladımı kullanıyorum ya oturan boğa benım ayaklarımda sızlama yanma cok devamlı ısteksız hareketler var gecen televızyonda baktım AYAK ALTINI MASAJ YAPTIMI SINIRLERI UYARIYORMUS BEN IKI GUNDUR DENIYORUM MASAJ YAPARKEN AYAGIMDA SANKI ACIMA HISSI VARMIS GIBI OLUYOR AYRETEN BENIM AYAKLAR KASILMADAN DOLAYI INCELMISTI YANI AYAGIN GENISLIGI 10SANTIMSE BENIM 7SANTIMDI UZUNLUGU DEMIYOM DIKKAT EDIN MASAJ UYGULAMAYA BASLADIM AYAK NORMAL HALINE DONDU IKI GUNDE SIZE TAVSIYEM AYAK ALTLARINI DEVAMLI MASAJ YAPIN OLDUKCA BI FARK GÖRECEKSINIZ TŞKLR SAYGILAR

mrb arkadaslar bende 2006 da kaza geçirdim c5-c6 boyun kırığı malesef
4-5 yıldır üropan kullanıyordum ama artık fayda etmemeye başladı 2 haftadır detrusitol 4 mg günde 1 kere içmeye başladım sanırım yine pek yeterli olmadı günde 4 kez tak sonra kullanıyorum meshaneyi boşalttıktan bir iki saat sonra hafif bir sıkıştırma yapıyor ve kesiyor bir iki saat sonra yine sıkıştırma yapıyor ama yine fazla sıkıştırmıyor.Tak saati gelince 700-800 cc bile idrar çıksa yinede fazla sıkıştırmıyor ama çok fazla terleme yapıyor.Bunu aile doktorumuza sordum detrusitol ün ter bezlerini daha fazla çalıştırabileceğini söledi.
Ayrıca üropan kullandığım zaman bende fazla bir yan etkisi olmuyordu ağız kuruluğu gibi ama 2 yıldır bende göz kuruluğu var bunun klima ve aşırı tv izlemeden olduğunu düşünüyordum üropan bunu yapabilir mi?
Yardım ederseiz çok sevinirim:)

Göz kuruluğu yapabilir. Eczaneden suni göz sıvısı alıp kullanabilirsiniz.

Bir de, 700-800 cc çok fazla. Mümkünse 500-600 cc'yi aşmadan mesaneyi boşaltın.

1 yıldır üropan kullanıyordum, ağız kuruluğu şikayetim nedeniyle geçen ay doktorum detrusitol yazdı. Memnun kalmadım (çıkan idrar miktarı çok azaldı ve ayaklarım şişmeye başladı) Toviaz 'a başladım henüz yeni olduğu için yorum yapamayacağım.. etken maddesi fesoterodin fumarat.. Du bakali nolcek :)

merhaba tetraplejikc5 . ben yaklaşık 10 yıl önce kullanmıştım detrestrolu.ağız kuruluğu yapmıştı bende ama terleme yaptığını pek hatırlamıyorum.üropan , emseleks , spazmex ( yazılışı yanlış olabilir ) .yanlız 4 5 ay kullanınca apların etkisi azalıyo.bence en iyisi 4 5 ay kullanıldımı başka hapa geçilmesi.doktorla bunu konuştuğumda bunun mantıklı olduğunu söyledi.bende öyle yapıyorum ve sonucu bende başarılı gibi. mesane sıkışıklığı belki terleme yapabilir.yada uzun süre serte yakın bir yerde sürekli oturduğunda bası oluştuğunda terleme yapabilir.göz kuruluğunu klimanın yapacağını sanmam ama çok tv ye yada pc monitörüne bakarsan yapabilir.bence en iyisi bir göz doktoruna git.benim gözlerim ve başım çok ağryordu göz doktoruna gittim gözlerde bozukluk olmuş.gözlük verdi ağrılar bitti.

slm tüm dostlara diyeceyim bende omurilik felciyim lakin bu bahsettiyiniz ilaçlara hep ezzane vitrinlerinden bakmaktayım acaba kullanmak mecburimi yani kullanmamada bi sakınca olurmu acaba çünkü ben hiççç mi hiçç ilaç kulanmıyorum bazan antibiyotik alıyorum cipro 500mg lik oda bazan

merhaba.tabii kullanıp kullanmamak sana kalmış birşey.eğer mesanenin almış olduğu idrar kapasitesi iyi ise birde kaçak olmuyorsa tabikide kullanmamak en iyisi...

Tekrar ürodinami yapılacak mesane basıncı yüksek olmazsa tabiiki ilacı bırakırım..

öncelikle herkese selamlar arkadaşlar ben soner 25 yaşımdayım meningomyoloselliyim ne büyük tuvaletimi nede küçük tuvaletimi hissedebiliyorum sürekli bez kullanıyorum size sormak istediğim soru şu;acaba bende üropan kullansam faydası olur mu?sizin engin bilginizden faydalanmak isterim...

soner geçmiş olsun istersen şu bizlere sorduğun soruyu doktoruna sor bence en doğru cevabı doktorun verir sana çünkü omurilik çok farklı birşey kişilere göre değişiklik gösterebiliyo mesela bak benim sevyemde olupta bir çok arkadaşımız mesane ilaçları bez vs vs kullanmakta ben allahıma şükürler olsun ne bez nede bir herhangi bir ilaç kulanıyorum birazda senin elinde ilaç kullanıp kullanmamak mesaneni iği bir şeklde terbiye et ilacada bezede ihtiyaç kalmasın tekrar geçmiş olsun.

Soner, bunun kararını doktor vermeli. Ama evet, eğer mesane kapasiten azsa, bu tür ilaçlardan kullanman mesane iç basıncını azaltacağı için mesanenin genişlemesini sağlayabilir.

bir an için umutlanmıştım ama yinede bu ilaçtan alıp denemede yarar var diye düşünüyorum ben....

arkadaşlar üropan ın yerine birçok firma ilaç çıkardı spazmaxs ,miktonorm,detrisstol,vezicarry,en yenisi toviday. ama yan etkileti hepsininde hemen hemen aynı.

mrb arkadaşlar bn siteye yeni katılıyorum benim mesane daralmam var 200cc mesanem spazmex30 kullanıyorum daha önceden 2 yıl kullanmıştım bir etkisini görmedim d.r kesmişti tekrar başladı şimdi 1x2 kullanıyorum bir ark dr. tanıdıgı var o spazmex in karaciyer yetmezligi ve ilerde sorunla karşılaşılır demişti mesane genişletilmesi için bana yardımcı olurmusunuz ark cvp bekliyorum

Cihan, her ilaç herkeste aynı etkiyi yapmaz. Mictonorm vb. diğer ilaçları deneyebilirsin (Her ilaç ancak 1 ay kullanıldığında gerçek etkisini gösterir)

bende dertrusidol kullanıyorum.sağlık ocağında aile hekimimize gidip yazdırıyorum üropana göre çok daha iyi bir ilaç üropan midemi mahvetmişti kısa süre kullanıp bıraktım.1x1 olarak destrusidole devam ediyorum

Doktorum bana üropanı önerdi. Ben daha önce detrusitol de kullandım lakin en iyi Üropan diyor hocam. Ben günde (24 saatte) 1 adet kullanıyorum. Lakin bu ilaç bana yarıyor mu, yaramıyor mu bilmiyorum. Ben bunu hissedemiyorum.

ben de çok dertliyim bu ilaçla ilgili. felç için gittiğim dr verdi. "tak kullanmadan kurtulmak istiyorum." dedi "iç basıncın yüksek, onu düşüreceğiz. kendi kendine tuvalete gitmen çok riskli,şuan böbreklerini koruyalım." dedi. üroloji doktorum "bırak o ilacı kullanma mesane kasını inceltirsin" dedi. "böbreklerinde sıkıntı yok." dedi.çok kararsızım.

iyi akşamlar arkadaşlar;
ben böbrek nakilliyim ancak idra tutamama problemim nedeniyle nefroloji doktorum bana DETRUSITOL 2 mg /günde 1 adet kullanıyorum. bu ilaçtan mı yoksa nakil ilaçlarımdan mı bilemiyorum ama aşırı uyku uyuyorum.sizde de bu türlü problemleri olanlar var mı?
teşekkür ederim.
hepinize sağlıklı günler dilerim

Nörejenik mesane teşhisiyle rapor alırsanız fark ödemiyosunuz ve 1 reçeteye 3 kutu yazılıyor. Geçmiş olsun herkese.

Üst Alt