Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Üretral Darlık sorunu ve tedavi seçenekleri..?

Muttlucuk

Yeni Üye
Konular
8
Reaksiyonlar
0
Herşey abimin bundan yaklaşık 4 ay önce idrar yollarındaki darlık nedeniyle idrar yapamaması ve acilen hasataneye kaldırılmasıyla başladı. Tıp deyimiyle üretral darlık diye adlandırılan bu rahatsızlığı nedeniyle abim ilk kaldırıldığı hastanede kapalı bir ameliyat geçirmiş, lakin bu ameliyatın olumlu sonuç vermemesiyle daha büyük bir hastanede aynı yöntemle ikinci bir ameliyata girmiştir.
İkinci ameliyattan yaklaşık bir hafta sonra hasta yine idrar yapamaz olmuş, aynı yöntemle yapılan, farklı hastanede ve farklı doktor gözetiminde üçüncü ameliyatına girmiştir. Ne yazık ki bu ameliyat ta olumsuz sonuç vermiş, doktorların ameliyat sonrası tavsiye ettiği sonda tedavileri de herhangi bir sonuç vermemiştir.
Son olarak hastanın idrar yapamaz durumu devam etmektedir ve sonta da penisten değil de göbekten delinen bir delikle takılmıştır.
Doktorlarımız bize İstanbul'dan üç isim önererek bu müşkil durumu onların çözebileceğini söyleyip zaman kaybetmeden o doktorların birine gözükmemizi istediler. Lakin araştırdığımız kadarıyla özel çalışan bu doktorlar çok çok çok yüksek meblalarla çalışıyorlar ve ne yazık ki yeşil kartlı olan abimin bu meblayı karşılayacak bir durumu yok.

Bu hastalığın nasıl bir çözümü vardır? Bunca ameliyattan sonra çözüme kavuşmayan bu müşkil durum için yorumlarınıza ihtiyacım var. Selametle...

1- Abin omurilik felçli mi? TAK mı yapıyor yoksa kendisi işeyebiliyor mu?
2- "Kapalı ameliyat" dediğin nedir? Penisten girip üretradaki dar bölgenin traşlanması ve sonra sabit sonda takılarak 1 ay kadar üretranın genişlemesinin sağlanması mı? Böyleyse, ameliyatlardan sonra 16-18-20 numara sabit sonda takılıp, 1 ay takılı kaldı mı? Sonrasında üretra yine mi açık hale gelmedi?
3- İstanbul'da önerilen doktorların abine nasıl bir yöntemle müdahale edecekleri söylendi? Barsaktan parça alıp, mesaneden dışarı cilde (göbek altına) yol çıkartılması ve artık oradan TAK yapılması mı?

Hiç merak etmesin, o rahatsızlığın çözümü var. Burada derdine deva bulacağız hep beraber... :)

Sevgili OturanBoğa,

Öncelikle ilgi ve alakan için teşekkür ederim.

Şimdi sorduklarına yanıt vermeye çalışacağım...

1. Abim omurilik felçli değil. Bundan yaklaşık 20 yıl önce bir kaza geçirmiş ve üretrada bir hasar meydana gelmişti. Lakin sonrasında girdiği ameliyattan sonra iyileşmiş, evlenmiş, iş hayatına atılmış ve hatta çocuğu dahi olmuştu. Ama son beş senedir de idrar yapmada bir zorluk yaşamış ve nihayet bundan yaklaışk dört ay önce idrar yolu tıkanarak hastaneye kaldırılmıştı. Yani işin özeti abim düne kadar kendisi işeyebiliyordu.

2. Evet, tarif ettğin gibi bir ameliyat geçirdi. (Kapalı) Daha sonra zannedersem günde iki defa olmak üzere 12 ya da yanlış hatırlamıyorsam14 numaralı sonda verilerek, penisten içeri sokup çıkartmasını ve bunu 6 ay yapmasını istediler. Lakin birkaç denemeden sonra abim yine idrar yapamaz oldu ve bu sondalar dahi tıkanıklığı açamadı. Bu yüzden aynı yöntemle yapılan bir ameliyata daha girdi ve akabinde bu sefer de numarasını hatırlayamayacağım ama sabit sonda verilerek 2 günde bir ya da üç günde bir çıkartıp takmasını istediler. Bunları da denemesine karşılık, daha sondayı çıkarıp çıkarmaz işeme denemelrinde tekrar tıkanma yaşaması ve bu tıkanıklık sebebiyle artık sonda dahi takılamaması doktorların "bizim yapacaklarımız bu kadar, size şu doktorları öneriyoruz" demelerien yol açtı. Abim şu an göbekten delinerek verilen bir sonda ile duruyor.

3. İstanbul'daki doktorlar nasıl bir yöntemle bu hastalığı tedavi edecekler bu bize söylenmedi. O doktorlar da zaten bize telefonda hastayı görmeden yöntemi söyleyemneyiz gibi şeyler söylüyorlar.

İşlerim nedeniyle mesajına geç yanıt verebildim. Bundan sonra inşallah buralarda olacağım. Tekrar tekrar sağolun. Selametle...

Mmm, hep aynı hatayı yapıyor doktorlar. Takılan sabit sonda (15 günde yenisiyle değiştirmek koşuluyla) 1 ay kalmalı ki üretradaki tahriş iyileşebilsin ve kalın sonda sayesinde üretrada geniş bir yol oluşabilsin. Bu süreden önce sabit sondayı çıkarmak yapılan operasyonun hiç bir fayda getirmemesi demek.

Bence önünüzde iki seçenek var:
1- 16*18-20, artık en büyük ne genişlikte olursa o genişlikte bir sabit sonda taktırmak ve bunu (15 günde yenilemek koşuluyla) 1 ay kullanmak.
Bunun için gerekirse bir cerrahi müdahale daha yapılabilir sanırım. Doktorunuza bu konuda ısrar edebilirsiniz diye düşünüyorum. Zira amaç olabildiğince geniş sabit sondayı 1 ay kullanabilmek.... Sonrasında üretranın genişleyeceğini ummaktan başka yol yok.

2-Bende de uygulanan, kontinan vezikostomi ameliyatı olmak. Kabaca şöyle tarif edebilirim: Barsaktan 5-6 cm bir parça kesecekler. Sonra o parçayı silindir haline getirecek, bir ucunu mesaneye diğer ucunu cilltten dışarı çıkartacaklar (halen takılı olan sistofiks deliğinin hemen sağına bi yere diye düşün). Ve abin 4-6 saatte bir oradan kendinden jelli sondayla TAK yapacak. Yani varolan üretrayı kullanmayacak işemek için, göbeğin hemen alt-sağından açılacak delikten TAK yapacak.
Bu yeni TAK yolu günlük yaşamda hiç hiç hiç bir sıkıntı ya da kısıtlılık getirmeyeck. Banyo, deni, cinsel ilişki, yüzüstü yatma vs.vs.vs. hiç bir konuda zorluğa yol açmayacak.
Tahmin ediyorum üretranın genişlemesinden ümidi kesti doktorların ve İstanbul'a yönlendirmelerinin sebebi de bu ameliyatı olmanız içindir. Eğer öyleyse, yani tek seçenek bu ameliyat ise, o zaman bu ameliyatı İstanbul'da Yeşil Kart ile yapacak bir hastane bulmak gerek. Ayın 22'sinde siteden bir arkadaşımız içinde bu anlattığım müdahalenin de olduğu bir ameliyatı olacak. Ve bu ameliyatı SSK güvencesiyle, hiç bir ücret ödemeden olacak.
Hangi hastane, hangi doktor vb. konularda o arkadaşım da buraya yazacaktır...

İlk seçeneğe ne yazık ki pek sıcak bakamadım hocam. Çünkü zannedersem sabit sonda 1 ay gibi bir süre zaten kaldı abimde. Özür dilerim, o kadar çok işlem yapıldı ki kendisine şimdi onları sırasına göre hatırlamakta güçlük çekiyorum.

İkinci seçenek ise açıkçası beni baya düşündürdü. Bir sıkıntısı veya engeli yok demişsin lakin temel bir uzvunu bundan sonra kullanamayacağını düşünmek bana biraz farklı geldi gibi. Peki eğer böyle bir operasyon geçirirse iş hayatında filan sorun yaşar mı? Ağır iş filan yapabilir mi? Malum kendisi bundan önce bu gibi işlerde çalışıyordu.

Arkadaşın vereceği hastane ve doktor ismini merakla bekliyorum...

Eğer daha önce üretradaki darlık traşlandıktan sonra 16-18-20 numaralı sabit sondalardan biri 1 ay süresince peniste kalmış ve sonrasında düzelme olmalışsa, o zaman birinci seçenek geçersiz demektir.

Diğeri ise bir seçenek değil, tek-seçenektir diye biliyorum. Yani eğer varolan üretra kullanıaayacaksa, bu durumda takılı olan sistofiksle yaşam çok zor olur. Bilmiyorum ama doktorlar söylediğim yöntemi zorulu olarak sunabilir. Çok çok iyi bir doktorla görüşmek gerek. Ameliyat için olmasa da, nasıl bir operasyon olacağı ile ilgili olarak çok çok iyi bir doktorla görüşün derim. Profesör Bülent Çetinel bu konuda en iyilerdendir. En azından 200-300 YTL verip bi muayenesine gitmenizi tavsiye ederim (0212 233 88 40 / Vali Konağı Cad. No:117 Kat:5 Nişantaşı). Sonrasını değerlendirmek o zamanın işi olur...

Bahsettiğim yönlemle yaşamında hiç bir kısıtlama sözkonusu olmayacak. Ağır işler derken neyi kastediyorsun bilmiyorum ama, bir sorun olmayacaktır diye düşünüyorum. Tabii bunları en net olarak doktor söyleyebilir... Ben sadece tekerlekli sandalye kullanan biri olarak yaşamımı olumsuz anlamda hiç etkilemedi diyebilirim...

Evet...

Biz de şu an belki de bu alanda en iyi doktorlarla irtibata geçtik. Lakin hemen hemen hepsi bu ameliyatı özelde yapıyor ve bize yüksek meblalar sunuyorlar. Bizim ise bu külfetin altından kalkacak bir birikimimiz yok. Neyse ki önerilen bir başka doktor yeşil kartla bu işi halledebileceğimizi söyleyip kendisine gelmemizi istedi.

Yalnız benim burda sorularım olacak. Kusura bakmayın sorularım basitçe olabilir ama biz de bu hastalığı yeni yeni öğreniyoruz.

1. TAK tam olarak nedir?

2. Jelli sonda ile kendiliğinden TAK yapacak demişsiniz eğer böyle bir operasyon geçirirse. Bu cümleyi biraz açar mısnız? Jelli sonda ve kendiliğinden TAK yapması?

Sevgiler...

Ameliyat olmak değil de, tedavi yöntemi konusund bilgi edinmek için iyi bir doktorla görüşülebilir anlamınds söyledim. En azından seçenekler konusunda karar vermenizi sağlar..

TAK, Temiz Aralıklı Kataterizasyon demek.Bir sebeple normal yoldan işeyemeyen kişiler, 4-6 saatte bir, üretradan (ya da benim söylediğim yoldan) sonda ile girip, mesaneyi boşaltırlar. Abin de normal yoldan işeyemediği için, mesaneyi boşaltmak için bildiğim en iyi yöntemdir bu. Ama tabii karar doktorun.

TAK, suyla teas ettiğinde kayganlaşan nelaton sonda ile yapılır. incecik, boyu 40 cm olan nelaton catater mesaneye doğru itilir, mesane boşaltılır ve sonra sonda geri çıkartılır.
Yani abinin normal yoldan işemesi mümkün olamayacaksa, o zaman önünde iki seçenek olacak:
1- Halen takılı olan sistofiks kalacak; ki bununla yaşamak çok zordur.
2- TAK yapacak... TAK da ya normal yoldan olacak (ki bu olamıyor anladığım kadarıyla) ya da benim söylediğim yöntemle yapılacak.

Paylaştığınız bilgiler için teşekkür ederim. Çok makbule geçti gerçekten. Nasipse doktorumuzla bir görüşelim, gelişmleri burada paylaşır ve bilgi alırım. Selametle...

Yarın doktorumuzla görüşeceğiz ilk defa. Bakalım ne diyecek...

Bu önemli konuyu burada bizlerle paylaştığınız için teşekkürler

Teşekkürler arkadaşlar bu bizim için önemli konuyu burada bizlere açık bir ortamda paylaştığınız için. Bizim de böyle bir durum yaşayacak olduğumuzda nasıl davranamamız gerektiği ve neler yapıldığına yönelik bir fikrimiz olmuş oldu. Sağolun.

Çok geçmiş olsun abinize, acil şifalar diliyorum. Doktorun neler dediğinide merakla ediyorum. :wink:

Doktorumuz Prof. Dr Selami Albayrak.

Kendisinden Allah razı olsun çok iyi bir doktor...

Lakin henüz tetkik ve tahlil sonuçlarını görmeden kesin birşey demedi. Sadece çetin bir ameliyat yorumunu yaptı. Şimdi gerken tahliller yapılıyor ve umarım bir sonuca kavuşur. Dualarınızı esirgemeyin...

üretra darlığı

mrhaba arkadaşlar ben prof dr selami albayrağa 10 yıl önce ameliyat oldum ve tamamen iyleştim.
zorlu bir ameliyat. üretranın 1.5 cm lik kısmını kesip aldı diğer uçları birleştirdi. sıksık taş düşürmeme rağmen darlık oluşmadı 10 yılda.
türkiyedeki bildiğim tek uzman selami beydir. güvenerek tedavinizi olabilirsiniz. paraya önem veren bir hekim değildir. herkese geçmiş olsun

Teşekkürler

Arkadaşlar gerçekten çok yararlanıyoruz hepinizden Allah razı olsun.

ben üretral darlıktan ameliyat oldum ilk ameliyatım başarısızlıkla sonuçlandı.darlık doktor zannettiği uzunluktan daha fazlaymış.ve penisimde şişme meydana geldi üretra zedelenmiş ameliyatta ve ondan sonra o yerin iğileşmesi için bir ay sondalı gezdim .şimdi yeniden ameliyat olucam daha çok uğraşıcaz galiba

merhabalar

2002 yılında ilk üretral darlık ameliyatımı çukurova üniversitesi balcalı hastanesi üroloji bölümünde oldum... aslında rahatsızlığı 4 yıldır çekiyordum ama şanssızlık mı diyelim işinin ehli olmayan doktorlar mı diyelim bir türlü doğru teşhisi koyamamamışlardı... ameliyatta bıçak yöntemiyle darlık açıldı ve 2 hafta süre ile idrar yoluma 18lik sonda yerleştirildi... daha sonra sonda genel anestezi uygulanan bir operasyonla alındı ve yaklaşık dört yıl yani 2006 yılının ocak ayına kadar rahat yaşadım...bu tarihte rahatsızlığın tekrarlaması üzerine Mersin üniversitesi üroloji bölümünde ameliyat oldum... bu sefer sonda bir hafta takılı kaldı ancak sonrasında 3 günde bir 2 ay süre ile kullanmam için kendinden yağlı katater verdiler. şu sıralar arasıra krampa benzer ağrıların yaşanması ve sık sık cinsel ilişkiye girdiğim zamanlar dışında pek bir problemim yok...tabiki ilk zamanlara göre hafif de olsa daralma mevcut ancak sabit durumda.
Bu rahatsızlığın yan etkisi olarak ilk zamanla kıyaslandığında 25-30 kilo almış durumdayım, çünkü kendisi de doktor olan abim bisiklet sürmemin rahatsızlığın tekrar etmesine neden olacağını söyleyerek gözümü korkuttu ve 2002 yılından bu yana motorsiklet dahi kullanmadım...ki o tarihe kadar toplu taşıma aracı bile kullanmış birisi değildim...ancak şu sıralar aşırı kilo almış durumdayım ve bu kiloları en sevdiğim ve özlediğim spor olan bisiklet ile vermek istiyorum.
Sizce bisiklet sürmem hastalığımı tetikler mi?
( bu kadar yazıyı bu soru için mi sordun diye düşünebilirsiniz... ancak durumun net anlaşılmasını istedim :)
Şimdiden teşekkürler...

slm arkadaslar ben az once 1 yerde dolasırken okudum hastalıgımı arastırıyodum doktor isimleri vs gordum aynı hastalıkta olan bırının yazdıgını bana yardımcı olabılecek kımse warmı suanda

Teşekkürler hepinize arkadaşlar 2016 şubat ayında trafik kazası oldu travma sonucu şuan tak yapıyorum bu kesin sonuç mu merak ediyorum herkes şifa bulur inş

Üst Alt