Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Ünüversitelerin, sakatlar için erişebilirlik olanakları

claire

Yeni Üye
Konular
8
Reaksiyonlar
0
Engelsiz Universite tespiti...

Yogon oldugumdan istedigim kadar hazirlik yapamadim; neyse, bu forum belki en iyi yollardan biri:

Yavas yavas Turkiye'nin universitelerin hangisi engelli ogrenciye uygundur? Bu konuda bilgi toplayalim; bu yil taslak olur, seneye 2-3 sayfalik bilgi, 5 yil icinde kitapcik olur.

ODTUde olanlar:
--Kayit gunlerde engelli ogrenciye ozel oriyantasyon.
--Engelli ogrencilere tam zaman calisan resmi bir koordinator.
--Ogrencilere kisisel ogrenme plani hazirlaninca daha uygun alternatif kosul gelistirilir.
--Engelsiz ODTU ogrenci toplulugu.
--Burs imkani
--Kariyere yonelik calismalar.
--Mezunlar Dernegiyle isbirligi. Projelerden biri 'engelsiz kampus ulasimi'.
--Ekime kadar yuzme havuzu engellilere uygun haline getirilme plani.

... simdi baska universitede haber bekliyoruz, ogrenci, ogretim uye ya da yonetimden.

Duydum ki Eskisehir uygunmus... ama hangi engel turune gore?
Abant'ta proje baslatmak isteyen bir profesor var. Suleyman Demirel'e giren varsa, orada birisi varmis, ama ismini ogrenemedim.

Bu bilgiyi genisletelim...

Claire

Muhteşem bi fikir Claire.
Herkes kendi üniversitesinin erişebilirlik bilgilerini buraya yazarsa çok iyi olur. Böylece zaman içinde iyi bir kaynak oluşturabiliriz...

DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ

Dumlupınar Üniversitesinden 1998 yılında mezun oldum. Şu an durum nasıldır bilmiyorum ama o zaman için bize yönelik hiçbir düzenleme yoktu. Hatta tuvaletleri bile uygun değildi. Bina girişleri ve içleri merdivenliydi ve tekerlekli sandalye kullanan arkadaşların sınıflara girmesine imkan yoktu. Otobüsten inip bölümüme ulaşana kadar canım çıkıyordu (Yürümekte zorlandığım için o yol benim için çok uzunmuş gibi geliyordu).

arkadşlar gerçektende güzel bir fikir.

çukurova üniversitesinde pek uygun ortam ve imkanyok ama yinede idare edilebilir.
geçtiğimiz dönem kampüsteki mimariyi engellilere uygun hale getirmek için birçok kez yönetimle görüştük sınırlıda olsa bazı yollar düzeltildi bir kaç rampa yapıldı.engellilere yönelik özel bir burs uygulaması yok çukurovada.
Bu arada bir grup gönüllü arkadaşla potansiyel engelliler topluluğunu kuracagız. taslak amaç hazır eylülde başvuracağız.sanırım bir çok üniversitede buna benzer oluşumlar mevcut.bence senede bir kez bir araya gelip kazanımlarımızı yapacaklarımızı ve yaptıklarımızı paylaşmalıyız. böylelikle daha yararlı ve etkili olabiliriz herhalde.

Arkadaslar bensıze kendı fakultem olan Ankara Üniversitesi Fen fakültesi hakkında bılgı verıcem.

Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi kampus olarak Türkiye'nin en buyuk kampuslerı arasında yer alır.
Tandoğanda degol caddesinde olan fen fakültesine ulasım ankaray,otobus ıle ulasmak mumkundur.Ankaraydan veya otobusden ındıgınız vakıt okul gırısıne 150-200 metre kadar yurumenız gerekmektedır.Okulun 4 gırısı bulunmaktadır.Okula Tandoğan dan gırdıgınız vakıt ılk onunuze cıkan bolum matematık bolumudur.Bu bolumu istatıstık,fızık ,fizik muhendisliği,astronomı ,kutuphane ,yemekhane elektronık muhendıslıgı-bılgısayar muhendıslıgı ızlemektedır.Matematık bolumunun tam karsısında ise kimya bolumu bulunur.Kimya bolumunu ıse sırayla kimya muhendıslıgı,bıyolojı kantin,herbaryum,jeolojı ver jeofızık muhendıslıgı bulunmaktadır.Ayrıca ankara unıversıtesınde hazırlık goren ogrencıler de yıne bızım fakultenın ıstanbul yoluna bakan kısmına tomer bınasına gelırler.

Ankara üniversitesi fen fakultesi andezıt taslardan yapılmıstır. eskı bır bınadır.Tekarleklı sandelye kulanan engellıler ıcın bolumler onunde rampa bulunmamaktadır,bolumlerde asansor yok.

Sadece hazırlık bınasında baya genıs bır asansor bulunuyo.Ancak gırıste yıne tekerleklı sandelye kullanan engelllıler dusunulmemıs yanı rampa yok.

Ayrıca dersler butun fakultedekı bınalarda olabılıyor.Yenı kayıt olan ogrencıler bolumlerı,sınıfları bulmada baya zorluk ceker.Kayıt ,ders kayıt cılelerı de cabası.

O nedenle bu sene ankara unıversıtesı fen fakultesıne kayıt yapatıracak olan olursa benle ırtıbata gecsın derım .:))

Umarım yeterı kadar bılgı vermısımdır.

FOTOGRAF FAKULTENIN TAMAMINI KAPSAMAMAKTADIR

EVREN DEMİR

Cefobid' Alıntı:
[size=4]Merhabalar dostlar
Okumak ve üniversitelilik bilincini kazanmak gerek hayal dünyanızı gerekse de ufkunuzu genişletiyor. Yapacaklarınız konusunda daha da bir özgüvene sahip oluyorsunuz. Kişiler arası diyalogunuz gelişiyor, hayatı hümanist duygularla değerlendiriyorsunuz.
Yukarıdaki yazdıklarım ve yazamadığım nitelikleri bir bir kazandıkça insan bazı şeyleri fiiliyata dökmek istiyor. Bizim üniversitede engellilere yönelik çalışmalar yok denecek kadar az hatta yok diyebiliriz. Yani en basitinden üniversitede okuyan veya görevli engelli sayısına dair bir istatistik bile yok. Biz bir grup gönüllü arkadaş bu eksikleri gidermek adına potansiyel engelliler kolunu kurmaya karar verdik. Ve bu yönde tüm hazırlıklarımızı tamamladık okul açılınca baş vurumuzu yapacağız. Kolumuzun amaçlarını kısaca özetlersek;

POTANSİYEL ENGELLİLER KOLU
KOLUN AMACI : Üniversitedeki engelliler ve “potansiyel engellileri” buluşturup birlikte bir örgütlülük ve duyarlılık oluşturmak aynı zamanda engellilik bilincini geliştirerek var olan mimari ve insani engelleri ortadan kaldırmak.

BU AMACI GERÇEKLEŞTİRMEK İÇİN YAPILACAK FAALİYETLER
1. İlk aşamada üniversite bünyesindeki engelli öğrenci , öğretim elemanı ve personelin saptanması. Daha sonra her yıl üniversiteye kayıt zamanında fakültelerin öğrenci işleri biriminin de desteği ile kayıt olacak engellinin engel türü , fakülte ve bölümü belirlenecek.
2. Uygun olan her organizasyonda kolun daha çok kişiye ulaşması için gerek sözlü gerekse de yazılı tanıtımı yapılıp amaç ve hedefleri kitlelere iletilecek.
3. Engellilere yönelik çıkmış , çıkacak veya çıkması gereken yasal düzenlemeler , haklar... konusunda kamuoyu çeşitli seminerlerle bilinçlendirilecek.
4. Gerek koldaki üyeler arasında ilişkileri güçlendirmek gerekse de kol ile çevre arasındaki etkileşimi arttırmak için çeşitli kültürel aktiviteler(film gösterimi , şiir dinletisi , tiyatro , konser...) düzenlenecek.
5. Merkezi dersliklerde , bölüm dersliklerinde,laboratuarlarda, merkezi kafeteryada , kütüphanede kısaca kampus içerisinde engellilerin bağımsız hareket edebilmeleri için gerek üniversitedeki yetkili birimlerle gerek belediyelerle gerekse de diğer kurum ve kuruluşlarla sorunların çözümü için sürekli diyalog halinde olunacak.

Okuduğum kadarıyla diğer üniversitelerde de benzer çalışmalar mevcut. Bu çalışmalarla ilgilenen arkadaşlarla bir koordinasyon sağlanabilirse kazanımlar paylaşılabilir ortak çalışmalar yürütülebilir...

mailto:ekimd17@superposta.com[/size]

Merhabalar,

Okumakta olduğum İstanbul Bahçeşehir üniversitesinin benim bölümümünde bulunduğu iletişim fakültesinin yanında hukuk, işletme ve mimarlık fakültelerinin bulunduğu Beşiktaş kampüsü tamamen engellilere göre dizayn edildi. Ancak fen ve mühendislik fakültelerinin olduğu Bahçeşehirdeki ana kampüs için aynı şeyleri söylemek mümkün değil. Buna rağmen mühendislik fakültesinde tekerlekli sandalyesi ile eğitimine devam eden bir arkadaşımıza her türlü yardım sağlanıyor.

Engelli arkadaşların özel bir eğitim kurumu olması nedeniyle ücrete tabi olduğunu hatırdan çıkarmadan benim üniversitemin özellikle iletişim, hukuk,işletme ve mimarlık bölümlerinde en küçük bir sorunla karşılaşmadan eğitimlerini tamamlayabileceklerini söyleyebilirim.

Eğer ÖSS sınavında iyi bir puan almışsanız bu bölümlere burslu olarak da girebilirsiniz ve ben bunu özellikle tavsiye ediyorum. Bu yıl (2004-2005) fazla ders çalışmadan ama verilen projeleri eksiksiz yerine getirerek bölümde en iyi notu aldım. Yani burslu programların sınıfta kalanların haklarını elinden aldıgı gerçeğinden korkup tercih yapmamak pek doğru değil. Derslerine biraz ilgi gösteren herkes rahatlıkla sınıfını gecebilir.

Okuldaki şilk yılımda Bahçelievlerde bulunan -şimdi mecidiyeköydeki eski kanal D binası- hazırlık okulundaki koşullar pek müsait değildi. Ancak başarılarımızı gören okul yönetimi şu an okudugumuz Beşiktaştaki yeni kampüsü tamamen bize göre dizayn edip hemen her kata engelli lavabosu koydular. engellilerin gidebilecegi düşünülerek her yere beton rampalar yapıldı. Hatta okulun girişindeki uzun merdivenin bile büyük bir kısmını rampa 0olarak ayırdılar.

Sonuç olarak okulun burslu programlarını özellikle tavsiye ediyor ekonomik sıkıntısı olmayan arkadaşlarada rahatça okuyabileceklerini söylemek istiyorum.

Geniş bilgi için: www.bahcesehir.edu.tr

Bana da Gazi Mühendislik Mimarlık Fakültesini anlatma görevi düşüyor:

Yer: Maltepe küçük Migrosun Yanı...

Girişte 7-8 basamaklı merdiven var Yanında Her ne kadar Rampa varsada bu rampa kantin için yapılmış olup Malları rahatça cıkarıp indirme amacıyla yapılmıştır. Rampanın yanında korkuluk dahi yok kaza geçirmeniz ve cukura balıklama düşmeniz ihtimali var...Girişteki Merdivenler Mermer olup Yönüde kışın kar kümelerini almaya müsait sadece engelliler degil yaşlı ve dikkatsizler de her yıl kış mevsiminde 3-4 kışı düşmektedir. Hangi akla mermer merdive yapar belki de buz pateni imkanı sağlamak ve gençleri teşvik etme amacında yapılmıştır. Tabi eleştırmek kolay bi sor demi neden buz pateninde hiç madalyamız yok...

DAha sonra kantin 1. katta ve Engellilere uygun denilebilir yada ufak 1-2 düzenleme ile rahatca halledilir.

Açıkca Asansör var ancak asansore bindiginizde dahi bölümünüze tam olarak ulaşmanız %25 sebepse asansorün yeni bina asansörü olması ve eski bina ile uyum farkından dolayı geçitlerde buyun ihtimalle merdivenler sizi bekliyor olacaktır...

Ara bahçeye ulaşım Ara bahçeye ulaşım için yıne merdivenlerden (7-8 basamak) inmeniz gerekecektir.

Ancak insan kalitesi açısından bence iyi bir fakülte herkes birbirini tanır olay göremezsiniz. Hocalar iyidir(yuzde 80).

Tekerlekli sandalye kullanıcısı arkadasları bağımsız hareket etmesi mümkün olmasada kaliteli insanlar size yardımcı olacaktır...

Yeni binada Tekerlekli sandalyeli arkadaslar rahat eder ama Yuksek lisans ve Hocaların ve Bilgisayar Lab vardır yeni binada ve fazla işiniz düşmez...

Üst Alt