Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Tüm hakların değerlendirildiği tek bir sağlık raporu almak için dilekçe

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Fatih, bu onların keyfine kalmış birşey değil. Siz orada çalışıyor musunuz evet, sadece bunu onaylayacaklar.
Vergi indirimi için işyerinden alınacak çalışma belgesi şart, işveren sizin bu hakkınızı engelleyemez mecburlar bunu vermeye.
Şikayet edin diyeceğim ama emeklilikten sonra da çalışmaya devam edeceğinizi yazmışsınız bu durumda aranız bozulur.

Annem ağır özürlü engelli raporu var.Biz ötv indiriminden yararlanmak istiyoruz.Bu ibare raporda olmadığı için yeniden rapor çıkarmamız söylendi.Hastaneyi aradım sadece bu ibare eklenemez mi diye sorduğumda il sağlık müdürlüğüne dilekçe verip,yeniden heyete girmeniz gerek dediler.Bizim tekrar heyete girmemiz zorunlumudur bu örnek verdiğiniz dilekçeyi il sağlık kuruluna yazsam olur mu ?
Lütfen cevap bekliyorum,saygılar...

merhaba bugün haseki e.a.h de heyete girdim vergi indirimi için; önce çalıştığım yerden o iş yerinde çaıştığıma dair belge alıp vergi dairesine gittim 3 foto ve 1 kimlik fot. , bide çalıştığım yerin verdiği kağıdı aldı ve hangi hastaneye gitmek isityon dedi ve elime sevk kağıdı ankaraya gitcek kağıtları verdi .
- Hasekide sağlık kuruluna kayıt yaptırırken özürlü kimlik kartıda almak istiyorum ve ekpss girmek istiyorum dedim bişey işaretlemeye yada dilekçe yazmama gerek varmı dedim. Bu alacağım raporun genel rapor olduğu ve hepsinde kullanabilirisin dediler.Bu doğrumu acaba
Bide kağıdımı teslim ettim senin işin bitti sana haber gelicek 1 ay içinde dediler işleyişi bilen birisi yardımcı olabilirse sevinirim .Bana ne oranı sölediler nede bişey .

yav Arkadaş bu resmi dairelerde çalışan kadınlar ne nezaketsiz ne çirkef ne Adi insanlar
bunlarla muhatap olmaktan kadınlara nefret edecek duruma geldim topunun
canı cehenneme

Daha önce alınan raporlara ekleme yapabiliyoruz örnekler açıklayıcı bilgiler

DAHA ÖNCE YETKİLİ HASTANELERDEN ALINAN SAĞLIK KURULU RAPORU ALINMIŞ İSE VE BİR NUSHASI ELİMİZDE YOK İSE O HASTANEYE DİLEKÇE İLE BAŞVURUP İSTEDİĞİMİZ İBARELERİ EKLETEREK DİLEDİĞİMİZ SAYIDA TAPOR NUSHASI TALEP EDEBİLİRİZ.

DİLEKÇE ÖRNEĞİ AŞAĞIDADIR.

Not: "xxx" yazılı ibareleri kendinize göre düzenleyebilirsiniz.

xxx HASTANESİ BAŞHEKİMLİĞİNE

xxx /.......

xxx TARİHİNDE HASTANENİZDEN SAĞLIK KURULU RAPORU ALMIŞ BULUNMAKTAYIM. NE VAR Kİ BAZI HAKLARDAN YARARLANABİLMEM İÇİN BU RAPORU KULLANABİLECEĞİM HAKLARA DAİR İBATELER EKLENMİŞ NUSHALARINA İHTİYACIM VAR. GEREĞİNİN YAPILMASINI ARZ EDERİM.

SAYGILARIMLA

İMZA

resim
tc kimlik numarası
adres
telefon

KONU İLE İLGİLİ YÖNETMELİK DİYORKİ :

"16 Temmuz 2007 günkü Resmî Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik'in 'Özürlü sağlık kurulu raporunun geçerlilik süresi'ni düzenleyen 13. maddesi,
(4) Bu Yönetmelik hükümlerine göre alınmış olan sürekli raporlar ile süreli raporların geçerlilik süresi dolmadan tekrar rapor istenmesi durumunda, mükerrer rapor tanzimini önlemek maksadıyla, ilgililerin daha önce Özürlü Sağlık Kurulu Raporu alıp almadıklarına ilişkin beyanı istenir. İlgilinin beyanı üzerine veya bir başka şekilde, evvelce Özürlü Sağlık Kurulu Raporu verilmiş olduğunun tespiti halinde tekrar rapor verilmez
talimatını; 'Özürlü sağlık kurulu raporunun doldurulması'nı düzenleyen 9. maddenin 5. fıkrası,
"(5) Özürlü sağlık kurulu raporlarında, raporun kullanım amacı bölümüne; bireyin özür grubuna uygun hakları, özürlü sağlık kurulunca değerlendirilerek bu Yönetmeliğin ekinde yer alan EK-3 sayılı formda gösterilen raporun arka yüzünde bulunan açıklamalar bölümü dikkate alınarak yazılır. Raporun kullanım amacı bölümüne, bireyin özür grubuna uygun hakları değerlendirilerek yapılan değerlendirmeler; sonuç bölümüne evet, hayır ya da değerlendirilmedi ibarelerinden birisi kullanılmak suretiyle yazılır ve bu bölüm hiçbir suretle boş bırakılmaz."
talimatını; 'Özürlü sağlık kurulu raporunun tasdiki ve verilişi'ni düzenleyen 14. maddenin 2. ve 3. fıkrası ise,
"(2) Özürlü Sağlık Kurulu Raporunun bir nüshası ilgili kişiye verilir. İlgilinin talebi üzerine hazırlanmış olan özürlü sağlık kurulu raporlarından; özürlünün kullanabileceği hakları sayısınca çoğaltılarak imza edilir, onaylanır ve mühürlenerek ilgiliye verilir. Kurum müracaatlarında ise raporun bir nüshası raporu isteyen kuruma gönderilir.
(3) Raporun bir nüshası, gerektiğinde belgelendirilmesi amacıyla raporu veren sağlık kuruluşunda saklanır."

MADDE 9 – (1) Özürlü sağlık kurulu raporu formu eksiksiz olarak doldurulur. Özürlü sağlık kurulu raporu, bu Yönetmeliğin ekinde yer alan EK-1 Özürlü Sağlık Kurulu Raporu Formunda gösterilen rapor şekline göre; poliklinik muayene tarihi, poliklinik kayıt numarası yazılmak suretiyle, bulgular ve teşhis ayrıntılı olarak yazılıp imza edilir. Yapılan muayene, tetkik ve laboratuvar bulgularına dair bilgiler özürlü sağlık kurulu raporu formuna eklenir. Özürlü sağlık kurulu, özürlü kişiyi bizzat görerek karar verir ve kişinin özür oranını bu Yönetmeliğin 8 inci maddesinde belirtilen esaslara göre belirler.
(2) Özre ilişkin klinik bulgular, radyolojik tetkikler ve laboratuvar bilgileri, bu Yönetmeliğin ekinde yer alan EK-1 Özürlü Sağlık Kurulu Raporu Formunda gösterilen raporun ön yüzündeki ilgili bölüme özetlenerek yazılır.
(3) Özürlü sağlık kurulu raporları kurul üyelerince mutlaka imzalanır. Okunaklı bir şekilde kaşelenir ve mühürlenir. 15 yaşından büyük özürlülere düzenlenecek olan özürlü sağlık kurulu raporlarında, özürlünün fotoğrafının bulunması zorunludur.
(4) Kişinin ya da kişiyi sevk eden kurumun talebi halinde, kişinin sağlığına etkisi dikkate alınarak çalıştırılamayacağı işlerin niteliği ile raporun kullanım amacı bölümüne; bireyin yararlanmak istediği hak ve hizmetlere ilişkin talepleri belirtilir.
(5) Özürlü sağlık kurulu raporunun sonucu bölümünde yer alan "Ağır Özürlü" kısmında evet ya da hayır ifadesi yazılarak kişinin durumu belirtilir ve bu bölüm hiçbir suretle boş bırakılmaz.

Bu hükümler çerçevesinde sakatlık vergi indiriminden yararlanıp yararlanamayacağıma, 2022 sayılı yasadan yararlanıp yararlanamayacağıma, sakat statüsünde çalışıp çalışamayacağıma ve hangi işlerde çaışamayacağıma [ayakta yapılması gereken işlerde çalışamaz] dair ibarelerin eksiksiz doldurularak, 5 nüsha halinde tarafıma sağlık kurulu raporu verilmesini arz ederim

imza

resim
tc kimlik numarası
adres
telefon

AYRICA yukarıdaki dilekçelerde kırmızı renkle yazılan raporun kullanılabileceği haklar kısmına şu ifadeleri de ekeletebilirsiniz.

· 4857 sayılı İş Kanunu'nun 30. maddesi kapsamında özel sektör ile kamu kurum ve kuruluşlarında sakat statüsünde çalışıp çaılşamayacağıma,
· Öğretmen olarak görev yapıp yapamayacağıma,
· 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu'nun 31. maddesi kapsamında sakatlık indiriminden yararlanıp yararlanamayacağıma,

• H sınıfı ehliyet alabilir
  • Özel tertibatlı otomobil kullanabilir.
  • Özel eğitim amaçlı değerlendirilmesi uygundur.
  • 2022 sayılı yasadan yararlanabilir
  • Evde Bakım Aylığı alabilir
  • Sakat statüsünde çalışabilir
  • Gelir Vergii muafiyetinden yararlanabilir
  • Özürlü Kimlik Kartı alabilir
  • Diğer: (Açıklayınız)
  • Çalıştırılamayacağı iş alanları:

Eğer hastane bir üstteki dilekçenizi kabul etmezse hemen BİMER'e şikayet edİLECEK

ŞİKAYET DİLEKÇE ÖRNEĞİ

xx tarihinde xx hastanesinden sağlık raporu aldım. Ne var ki daha sonra 2022 sayılı yasadanyararlanabilmek için yeniden rapor almam gerekti.Bunun üzeri ne mevzuata göre mükerrer rapor alamayacağım için aynı hastaneye aşağıdaki dilekçe ile başvurdum ve raporuma "sakat statüsünde çalışıp çalışamayacağıma sakatlık VE vergi indiriminden yararlanıp yararlanamayacağıma,2022 sayılı yasadan yararlanıp yararlanamayacağıma" dair ibarelerin eklenmesini ve 5 nüsha halinde TArafıma verilmesini talep ettim.

Ne var ki hastaneden bana verilen yanıtta, rapora bir eklemenin yapılamayacağı ve yeniden rapor çıkartmam gerektiği ifade edildi. Oysa hastaneye sunduğum aşağıda yer alan dilekçemde de görüleceği üzere, ilgili yönetmelik mükerrer raporu yasaklamış ve hastanenin talebimi karşılamasını zorunlu kılmıştır.

Sonuç olarak bu açık düzenlemeye talebimi yerine getirmeyen hastane yetkililerinin uyarılmasını, kullanabileceğim hakların eklendiği 5 nüsha raporun tarafıma verilmesinin sağlanmasını arz ve talep ederim

EK: xx tarihinde hastaneye sunduğum ve kabul görmeyen dilekçem

BİMERE ŞİKAYET EDECEK OLURSAK

Eğer hastane bir üstteki dilekçenizi kabul etmezse, hemen BİMER'e şikayet edin (kırmızı yerleri kendinize göre düzenleyin):

xx tarihinde xx hastanesinden sağlık raporu aldım. Ne var ki daha sonra 2022 sayılı yasadan yararlanabilmek için yeniden rapor almam gerekti. Bunun üzerine mevzuata göre mükerrer rapor alamayacağım için aynı hastaneye aşağıdaki dilekçe ile başvurdum ve raporuma "sakat statüsünde çalışıp çalışamayacağıma, sakatlık/vergi indiriminden yararlanıp yararlanamayacağıma, 2022 sayılı yasadan yararlanıp yararlanamayacağıma" dair ibarelerin eklenmesini ve 5 nüsha halinde tarafıma verilmesini talep ettim.

Ne var ki hastaneden bana verilen yanıtta, rapora bir eklemenin yapılamayacağı ve yeniden rapor çıkartmam gerektiği ifade edildi. Oysa hastaneye sunduğum aşağıda yer alan dilekçemde de görüleceği üzere, ilgili yönetmelik mükerrer raporu yasaklamış ve hastanenin talebimi karşılamasını zorunlu kılmıştır.

Sonuç olarak bu açık düzenlemeye talebimi yerine getirmeyen hastane yetkililerinin uyarılmasını, kullanabileceğim hakların eklendiği 5 nüsha raporun tarafıma verilmesinin sağlanmasını arz ve talep ederim

Üstat Merhaba,

Devlet hastanesinden aldığımız rapora sadece ÖTV İNDİRİMİ yazılmış.Özel tertibatlı otomatik vites araç kullanır ibaresi yazılmadığından maliye raporu kabul etmedi.
hastaneye gittim heyet başkanı beni kovdu git bir daha gir dedi
yukarıdaki dilekçe örneği ile başvura bilirmiyim
syg

Bülent Bey Merhaba,
10 mart 2013 yılında yürürlüğe girip resmigazetede yayınlanan kanun hala geçerli mi

Dostum merhaba.Eğer Elinde daha önceden almış olduğun sağlık kurulu raporu varsa yeniden gidip rapor almana gerek yok . Yukarıda yazılanları dikkatlice okursan " İSTEDİĞİN İBAREYİ EKLETEBİLİYORSUN " bunun için yeniden rapor başvurusunda bulunmana gerek yok . Hatta ve Hatta 30 Mart 2013 tarihli ve 28603 Sayılı resmi gazetede MADDE 14 diyor ki

MADDE 14 – (1) Raporların usulüne uygun olarak düzenlenip düzenlenmediği, formdaki bilgilerin tam olarak doldurulup doldurulmadığı kontrol edilerek, gerekiyorsa eksik ve yanlışlıklar düzeltildikten sonra raporlar; kurum müracaatı ise üç nüsha, kişisel müracaatlarda ise iki nüsha olarak düzenlenir ve başhekim tarafından onaylanır.
( AŞAĞIDAKİ MADDELERDE EKLEME YAPABİLİYORUZ )
2) Özürlü sağlık kurulu raporunun bir nüshası ilgili kişiye verilir. İlgilinin talebi üzerine hazırlanmış olan özürlü sağlık kurulu raporlarından; özürlünün yararlanabileceği hakları sayısınca veya talep ettiği sayıda çoğaltılarak imza edilir, onaylanır ve mühürlenerek ilgiliye verilir. Kurum müracaatlarında ise raporun bir nüshası raporu isteyen kuruma gönderilir.
(3) Raporun bir nüshası, gerektiğinde belgelendirilmesi amacıyla raporu veren sağlık kurumunda saklanır. Raporların saklanma usul ve esasları; sağlık kurumlarının bağlı bulunduğu kurumların ilgili mevzuatına tabidir.

Baktın hastane sana zorluk çıkarıyor . O zaman şu şekilde şikayet edeceksin

Eğer hastane bir üstteki dilekçenizi kabul etmezse, hemen BİMER'e şikayet edin (kırmızı yerleri kendinize göre düzenleyin):

xx tarihinde xx hastanesinden sağlık raporu aldım. Ne var ki daha sonra 2022 sayılı yasadan yararlanabilmek için yeniden rapor almam gerekti. Bunun üzerine mevzuata göre mükerrer rapor alamayacağım için aynı hastaneye aşağıdaki dilekçe ile başvurdum ve raporuma "sakat statüsünde çalışıp çalışamayacağıma, sakatlık/vergi indiriminden yararlanıp yararlanamayacağıma, 2022 sayılı yasadan yararlanıp yararlanamayacağıma" dair ibarelerin eklenmesini ve 5 nüsha halinde tarafıma verilmesini talep ettim.

Bende pazartesi Bozyaka dev.has.ne ağır işte çalışamaz raporu için gidicem.sağlık kurulundaki Sekreter raporun ücretinin 300 tl olduğunu belirtti.Böyle bir yasal hakları varmı? Özürlü raporu içinse istemediler. Daha önce ağır işte çalışamaz raporu alan arkadaş varsa bana yol gosterebilirmi

sayın bülent bey ocak ayında istanbul sultanbeyli devlet hastanesinden randevu aldım rapor çıkarmak için bende belirli evraklar istediler mesela ilaç raporum ayagımın kesildi raporu bana SGK tarafından yüzde 60 engeli ibareli belgevar yani mallülen emekli ettiler şimdi rapor istiyorlar bu yazmış oldugunuz dilekçeyi aynen doldurup diger hazırlamış oldugum evrakların arasına koyayımmı yahu hiçbir haktan yararlanamıyorum birşeye başvursam raporun varmı yok diyorum raporsuz olmaaaaaaaaaaaaz git rapor çıkar peki ben tam 9 tane doktordan muayene oldum heyete girdim sonradan sivas sgk dan yüzde 60lık engeli yazısı geldi emekliligi hakketiniz dediler bukonuda yardım edermisin bülent bey saygılar

aynısını bendende aldılar tam 300 tl

Rapor parası alınmasıyla ilgili yetkililerce tarafıma söyleneni sizlerle paylaşmak istiyorum, heyet raporu ücreti 300 TL dir ancak oranınız %1 dahi çıkarsa ödeme alınmamaktadır.

benim kızım 11 aylık Meningomyelosel ve hidrosefali var sağlık raporu almak istiyorum örnek verdiğiniz dilekçeleri kendi adıma doldurup kızım olduğunu belirtmem gerekiyormu nasıl yapmam gerek?

Evet araç alımı için ayrı bi rapor almanız gerekiyor. İl sağlık kurulundan falan ilerliyor süreç. Forumda aratırsanız başlıklar var, arkadaşlar bütün detaylariyla süreci paylaşmışlar. kolaylıklar dilerim.

Bülent bey, bunu bir word belgesinde hazırlayıp verseydiniz.

OturanBoğa

Merhaba Bülent bey,

Dilekçe örneğindeki kanunların tarih, madde ve fıkra numaraları güncel mi acaba?

Teşekkürler

arkadaşlar memur olarak çalışıyorsanız vergi indiriminden faydalanmak için bağlı bulunduğunuz vergi dairesine dilekçeyle müracaat ediyorsunuz onlar sizi resmi yazıyla ilgili hastaneye yönlendiriyor işlemler sonunda eğer indirimden yararlana biliyorsanız

çalıştığınız kuruma vergi dairesi resmi yazıyla vergi indirim oranını bildiriyor ve maaşlarınız buna göre ödenmeye başlıyor.

çaprazlagelensağlık

aradım bulunduğum ildeki vergi dairesini sordum. çalışan memur hiç gerek yok işlemleriniz uzar siz direk hastaneye başvurun biz almış olduğunuz raporu kabul ediyoruz dedi. acaba bir yanlışlık mı var ? birde bu kadar çok şeyi talep edebildiğimiz halde neden bunu kabul etmesinler ki. sonuçta rapor yeni.

benim bildiğim kadarıyla ÖTV Vergi indiriminde yararlanmak için bulunduğunuz ilin hakem hastahanesine müracaat etmek gerekli. Bu heyetler ayda 1 kere toplnıyor diye biliyorum...

Ben heyet için randevu aldım buraya giderken iş yerinden çalıştığımıza dair bir belge almamız gereklimi....

OturanBoğa
Bugün itibarı ile dilekçe örneğinde belirtilen kanun, madde numaraları güncelmidir.
en son Ağustos 2017 de güncel olup olmadığı sorulmuş. şimdi mart 2018 değişiklik var mı ? aynen güncelmidir?

ben ayın 13'de heyete girdim hiç bir belge istemediler.23/03/2018 heyet sonucunu alacağım hayırlısı.

Yani kullanım amacını değiştirmek için gittiniz ve muayene falan istemediler mi? Sonuç ne oldu olumlu sonuç alabildiniz

heyete vergi indiriminden yararlanmak için başvurmuştum . sonuç %29 verdiler. bende itiraz ettim bugün başka hastahanede tekrar girdim büyük ihtimalle bu hastahneden %44 verecekler miş .

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt