Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Transvers miyelit tedavi durumu..?

muslime45

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Miyelit hasatsıyım bu hastalık tedavi yöntemleri ve yeni gündemde olan tedavi şekli bilen varmı yada kaynak göstere bilecek biryer ayaklarımın üstüne azda olsa basa biliyorum ama hissizleşme var bu hissizleşmeden kaynaklanan kasılmalar hiç ameliyat olmadım . Bilgisi olan arkadaşlar yazarsa bilgilendirirse .

Ben12 senedir bu hastalıkla uğraşıyorum benim çok ağır hala yürüyemiyorum hatta ellerinde tutmuyor tuvalet kontrolün yok ama bazıları çok hafif atlatıyor bu durum omiriliginizdeki iltihabin yoğunluğuna bağlı herkesin durumu farklı oluyor benim bildiğim henüz bir tedavisi yok ama asla umutsuzluğa kapılmayın olmaz diye bişey yok

Selamlar,

3 senedir bu teşhis var gerçi benim ilk ADEM rahatsızlığı ile başlayıp boyundan aşağı komple felç geçirmiştim. Şu an yürüyorum koşuyorum sadece sol ayağında hafif güçsüzlük kaldı engel teşkil etmiyor. Tuvalet kontrolü yok TAK uyguluyorum. Hiç ameliyat olmadım senede bir kontrol oluyorum omurilikte ve beynimdeki lezyonlarımla yaşamaya devam ediyorum doktora tedavisi yok mu bunun dediğimde yaşadığına şükret diyerek şakalaşıyoruz artık :)

Bi bilgi alcam

Halil bey benim babam 11 ay oldu bu hastaliga yakalanalı belden aşagi hareket yok sadece parmaklar oynuyor

Crvnokan Hocam,

Benim de ilk ayak parmaklarım istemsizce oynamaya başlamıştı daha sonra ufak ufak hareket ettirmiştim. Doktorumun söylediğine göre daha genç vücut daha hızlı iyileşiyor tabi lezyonların konumu ve durumu da etkili. 4 ay sonra ayağa kalkabilmiştim yoğun fizik tedaviyle. Hastalığa yakalandığımda 27 yaşındaydım.

tuvalet durumu önemli sonda kullanıyor mu
TAK durumu %40 'a kadar çıkıyor
Anal inkonintans da varsa (Büyük abdest tutamama) %40 da o şekilde balthazar ile %60 engelli raporu alabilir. Bu örnek tabi farklı rahatsızlıklar varsa oran artabilir.

Crvnokan

iyi mi derken bu mükemmel bir durum şu an nedir son durumu?
Fizik tedavi olarak neler yapılıyor. Bu aşamadan sonra fizik tedavi çok önemli.

Slm Halil bey 50 cm yukarı kaldiriyor 3 4 kere kendisi cekiyor ayaklarini itiyor ayak parmaklar oynuyor hızlı bilekten ama dızlerde guc yok emeklemesi guzel

Slm bende transvers Miyelit hastasıyım 6 ay oldu şel ile yürüyebiliyorum wolkırda emekleyebiliyorum kalça kısmı seyeriyor belden üst taraf ilk zamanlar çok zayıftı şimdi eskiye döndü ama ayaklarımda hareket yok nasıl bir tedavi alabilirim ne yiyip ne içmeliyim

Oncelikle gecmis olsun. Ben 2 hafta once taburcu olldum. 1 ay once miyelit oldum. Cukurova Balcalı Tip fak de tedavi gördum ve cok memnun kaldim. Bana Aferez ve kortizon tedavisi uyguladilar. Su an uyusmalarim ve asıri duyarlil8gim gecti. Ancak sol el ve sol ayak bacakta gucsuzluk var . O da sanirim gececek. Arkadadimin kiziMS hastasiydi. Ona uygulafigi 1 yillik kür sonucunda kizi %90 oraninda iyilesti ve plakalarindan eser kalmadi. Ayni kure ven de basladim. Bizlerin bagisiklik sisyemimizi guclu tutmasi gerekiyor. Bu yazdiklarimi ister kapsül ister evde dogal haliyle alin. Arkadasim kizina kapsul olarak vermis. Pahaliya mal oldugu icin ben dogal yapiyorum. 4 sarimsak. Cig veya pismis. 4 tane ceviz ici. C vitamini. Alkali su icilicek her zaman. Kendiniz yapabilirsiniz. Ve ve olmazsa olmaz haftada 2 keZ KELLE PACA. Ben basladim. Size de tavsiye edrim.

Merhaba. Bana tam aksine doktorum fizik tedavi onermefi. Kendini hic yormayacaksin kaslarin kendiliginden duzelecek. Kadlari yormayacagiz dedi. Gercektende azicik evde dolssam bacaklarim agriyor ve sisiyor. Ben hastaneden cikali 2 hafta oldu yeniyim yani. Hastanede benden daha agir durumda olan hastaya da dr ayni seyi soylemis taburcu olurken. Asla hareket yok. Sadece lavaboya git gel ayaklarini yuksege uzat . Kidiye gore degisiyor olabilir belki.

Gecmis olsun. Ne yiyip ne icmeli. Bagisikliginızi arttirici kur uygulamalisiniz.Arkadasimin kizi MS hadtasiydi. Kizina uyguladigi 1 yillik kürle kiz %90 oraninda itilesme sagladi. Dr u bile sasirmis. Bizim de cok benzer sorunlarimiz. Ben de miyelit oldum yeni. Ben yuruyorum ama sol bacak ve el gucsuz. Az evde kucuk yurutusler sadece. Dr bana fizik tedaviyi yasaklafi . Tam tersine jadlari yormayacaksin yorulmayacaksin dedi. Dogruymusta. Azicik ayakta fazla dursam sol bacagim muthis agriyor. Gelelim küre. Gunde 4 dis sarimsak pismis yada cig farketmez. 4 ceviz ici. C vitamini. Alkali su. Evde yapabilisiniz ve mutlaka haftada 2 KE KELLE PACA.bunlar bagisik sistemi icin birebir. Paca haric digerlerini arkadadim Amvayin kapsulletini alarak kullanmis. Pahali oldugu icin ben dogal yolla aliyorum. Deneyin. Faydasi olacaktir. Ben basladim bile.

Merhaba arkadaşlar Allah cümleten şifa versin inşallah ben de sizler gibi miyelit hastalığından muzdarip 17 yaşında bir gencim fakat benim hastalığım omuriliği ve beyin sapını uzunlamasına boydan boya etkilediği için ve 12 saatten kısa sürede geliştiği için "Akut Longitudinal Miyelit" olarak geçiyor. Bu hastalık nedeniyle 02.01.2019 akşamı boyun ve boyun altı kaslarım ve beyin sapının da etkilenmesi nedeniyle akciğer kaslarım felç oldu . (C1 tetrapleji)
26 gün yoğun bakımda kaldım ve kafamı bile çeviremiyordum. Uygulanan ilaç tedavisi ile 70. gün bağlı olduğum solunum cihazından kurtuldum ve fizik tedavi ile şu anda sağ kolumu rahat bir şekilde kullanabiliyorum. Diğer üç uzvumda birçok hareket olsa da yürüyemiyor ve desteksiz oturamıyorum.

2013 yılında Amerika'nın Oregon eyaletinde çalışan Dr. Dennis Bourdette bundan 20 yıl önce üretilen bir kolesterol ilacının hasarlı miyelin kılıflarını iyileştirebileceğini öne sürmüş. MS li fareler üzerinde yapılan deneyler başarılı geçmiş ve hasarlı miyelin kılıfları büyük ölçüde iyileşme göstermiş aynı zamanda ilacın nerdeyse hiç yan etkisi olmamış. İnsan deneyleri sürüyormuş. Belki birgün bu hastalıktan tam anlamda kurtulacağız. Allah büyüktür.

Miyelit

halil385

Merhaba halil bey miyelit hastasıyım bi kaç soru sormak istiyorum müsait olursanız konuşabilir miyiz

umuttdn
Kardeşim geçmiş olsun. Son durumun nasıl. Ne tedaci uygulanıyor şuanda.

Bende tranvers miyelit hastasıyım hastalığı yaşayıp tuvalet sorunu yaşayan var mı bende halen o sorun devam ediyor ve ayaklarımı uzattigim zaman kendiliğinden zıplıyor atıyor bazen uykuyu bile kaçıracak derecede oluyor bu sorunu yaşayıp düzelen arkadaşlar var mı benimkisi tm parapleji olmuştu

@yasin.64,
Günde 2 şişe maden suyu içiniz. Bu ayağınızdaki atmaları düzeltecektir. Eğer geçmezse magnezyum takviyesi alın. O seyirmeler ve ayaktaki atmalar magnezyum eksiğinden olabiliyor. Denemenizde yarar var.

@yasin.64,

Fayda görmediğim bir şeyi neden tavsiye edeyim hocam. Zaten denemenizi tavsiye ettim işe yaramazsa doktorunuza belirtiniz.

Tm deniyorum şuan için lakin artık bir tedavi almıyorum sağ ayağım çok zayıf baston olmadan yuruyemiyorum ha bu arada tek baston kullanıyorum lakin bu kadar sürecek bilmiyorum kontrol yok ayaklarım da

Üst Alt