Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Transvers Miyelit sonucu omurilik hasarı ve iyileşme süreci..?

deniz yıldızı1

Yeni Üye
Konular
8
Reaksiyonlar
0
1992 yılında geçirmiş olduğum üsye sonucunda doktorlar transvers miyelit tanısı koydular. yani omurilikte virüs var. bu virisü kurutmaya çalışıyoruz dediler. boynuma kadar tutuldum.
fizik tedaviyle önce çift deynekle sonra tek kanedyenle yürümeye başladım. ilerleyen zamanlarda sık düşmeler sonucu takibe alındım. çekilen emar sonunda omurilikte t7 c1 seviyesinde kavernom [damar toplanması] var, kanıyormuş dediler. ameliyat gerekli gördüler.ameliyat oldum. ameliyat sonunda parapleji gelişti.
şimdiki durumum sol ayağımda his yok birazda olsa hareket var, sağ ağayağımda hareket yok, his var. posteriol şelle ve volkırla yürüyüş yapıyorum. volkırla ayağa kalktığımda sol ayağım kitleniyor, sağ ayağım kitlenmiyor. fizik tedavi alıyorum.
şimdi bu aşamada neler yapmam gerekiyor? tekrar ayağa kalkma şansım var mı?

bilgilerinize sunarım.
teşekkürler.

transversmiyelit tekrarlarmı

bu hastalıgı geçiren arkadaşlar....
annem 3 ayda wolkırla yürüyebilr hale gelmişti fakat aniden 1 haftada ilk günki haline döndü belden aşagısı tutmuyor. bu hastalık tekrarlar mı? acaba tekrar yürür mü annem? aranızda yürüyebilen varsa paylaşın arkadaşlar

ayrıca tüm müdahalelere ragmen 8 gündür kabız. halen daha bi tedaviye başlanmadı sürekli röntgen emar çekiyorlar 8 gündür hastanede.
bilgisi olan paylaşırsa sevinirim hepinize acil şifalar dilerim.....

Nehir slm.Öncelikle kabızlığı duysal sinirlerin görev yapmamanından dolayı olduğu kanısındayım.Yani beyine o komut gitmiyo.Normal yoldan haliyle yapamıyo.Bununda tedavisi var.En azından tedavi ve ilaçla kabızlıktan kurtarın.Onun yapmasını beklemeyin çünkü bu mümkün olmayan bişey.Geçmiş olsun dileklerimle

ankara ftr de yattığım sırada 50 yaşlarında bir öğretmanin bu tanı ile yattığını biliyorum ben oradayken 7-8 aydır yattığını söylüyordu shellerle adım zorlada olsa adım atmaya çalışıyordu virüslerin umuzlara yakın bir bölgede olduğunu söylediler ama kolları iiydi.

bende geldim aranıza.omuzlarımdan aşağı his yok bütün tedaviler uygulandı sonuç yok.3 ay önce plazma fereze uygulandı 6 seans.akşam yatıp sabah yürümeyi bekleme dediler zamanla olacak bi tedaviymiş nekadar doğruysa.şimdilik uzuuuun bir istirahatteyim..yaklaşık 7 ay önce sol tarafımda olmuştu ayagım kolum kortizonla düzeldi yürümeye başladım.2 atak yerleşmiş..

bende transfermiyelit hastasıydım 2001 de yasadım busorunu kaburgalarıma kadar hiçbir şekilde hissetmıyordum 1. ayın sonunda parmagımı tekrar oynatmaya başladım uzun bi müddet kortızon tedevisi uygulandı 3 ayın sonunda tek basıma yurumeye başladım ıkıncı atak başladı bu sefer kollaım felç olmaya başladı hareket ettırebılıyordum ama hıs ve kontrol yoktu onuda atlattım Allahın sayesınde sonra norojenık mesena cıktı amalıyat oldum mesaneyi buyuttuler (çok zor bir amaliyattı) onuda atlattık şükür sonra safra kesesınden amalıyat mesanede taştan amaliyat kıldonmesınden ameliyet damar genişlemesinden amaliyat ama şimdi bu onyıl aradan sonra rahatlıkla yuruye bılıyor koşa bılıyorum futboloynuyabılıyorum hatta aylarca sanayıde agır işlerde bile çalıştım ufak tefek aksaklıklar olsada (okdarda olsun yani) şimdi çok ıyıyım

2007 de bu rahatsızlığı geçirdim 13 yaşındayken 1 ay çocuk norolojisinde yattım 2 ay fizik tedavi de Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakultesinde 7.Gün hastanede düz yattığımdan dolayı topuğum kan toplamıştı kemiğe sıçramasın diye kesmişlerdi hiç bi zaman ben neden böyle oldum demedim sadece tam gezme tozma çağındayken ben evde yatıyordum o yüzden içimde bi burukluk var hastalığımın tedavisini Prof. Dr. Şenay Haspolat üstlenmişti fakat hani derler ya ağlarsa anam ağlar gerisi boş annecim 3 ay boyunca hastanede sandelyede yatmasını mı ? uykusuz gecelerini mi arkadaşlar bu hastalık gerçekten bakım gerektiren bi hastalık tedavisi sürenlerin allah yardımcısı olsun ben şuanda 19 yaşındayım ve üniversite okuyorum kendim yürüyebiliyorum ama koşamıyorum daha kaslarda zayıflık olduğu için sıcak soğuk acıyı hissetmiyorum tuvalet problemlerim mevcut onun dışında hiç birşeyim yok ailem arkadaşlarım yanımda bu yüzden mutluyum her gün mutlaka 1 saat kosu bandına binmeyi ve 30 dakika dambıllarla çalışmayı ihmal etmem sizde etmeyin. ha bide nostaji olarak sizlere hastalığımın 1.5 ayında ayağa kaldırmışlardı onu paylaşmak istiyorum

dsc00014bg.jpg

Merhaba bende transvers myelit geçirdim seviye c6 3ay yoğun bakimda kaldim teşhis zor koyuldu asla yuruyemezsin dedi doktorum kavga ettim görün bakin yuruyecem dedim çok zor oldu bunun yani sira yatak yaralarm oldu 2ameliyat geçirdim 7ay yüzükoyun yattim bütün eklem yerlerim kirecledi kaslarim kısaldı 11ay fizik tedavide kaldim asla birakmadim çokzor oldu ama cçok şükür ayaktayim yürüyorum yemek ve ev işleri bile yapiorum herşeye rağmen hayat çok güzel asla yaşama sevincimizi ve inancinizi kaybetmeyin

slm arkadaşlar

bundan bir yıl önce birdenbire evimde olduğum yerde düşüp kaldım öyle bşr ağrıydıkı etimi kemiğimden ayırıyolar sandım .sol elim önce arkadından parmaklarım bacağım komple tutuldu sağ tarafımda göğüsten itibaren hissiz kaldı
önce psikolojik dediler 2 gün hastaneye git gel yaptım eşimin kucagında yani eşim tartışmasa doktorla halada öyle kslacktım. film çekildi zor rastlanan bir hastalıkmış anlayamamışlar.
hemen kortizon tedavisi başlandı 1hafta zaten ilk hafta çık önemliymiş yavaş yavaş ayak parmaklatım oynadı bi hafta içinde voltırla bazende emekleyerek kalktım yürüdüm
arkasından başka hastane başka doktor bir haftada yattum hastanede ama zaten yürüyodum azda olsa ama o ilaçlar yokmu mahfetti beni uzun süreç seni beekliyo herşeye hazırlıklı ol dedıler ama diğer doktor iyleşeceksın dedi umut verdı yürütecem seni dedi ilaçlardan beynim dönmüş vücudum balon gibi şişmiş kötü kötü düşünceler ve hReketler ailem hep yanımda oldu altı Ylık bir kızm vardı ondan ayrı gecelr kabızlık bagırsak sorunları iltihaplar ve biçok şey kabus dolu günlerdi ve evet olmaz denilen oldu 1 yıla kadar iyleşmez denilen ödem iyleşti
ha bu arada 2. Haftada başladım fizik teedviye zaten en büyük ilacım o olmuştu artık üç ay sonunda kendim gidip gelmeye başladım tek başıma fiziğe hani his derler ya ilaçların etkileri beni mahfedince yalvardım doktora bi film daha ceksin diye zor dedi geçmemişti dedi normal dedi bj ilaçlar bşrbirimize girdik resmen ve çekti sonucu gördüğü an yüz ifadesini bi görseniz bu bır mucize dedi ve ilaçı kestik herşey normale dönmeye başlamıştı fiziğe altı ay gittim sağolsu ordKi doktorumda fizyoterapistimde çok ilgilndiler Ayaga onlar kaldırdı beni hep mucize dendi allah seni kızına bağişladı dendi

şimdi iyiyim yürüyorum geziyorum hastalıklar bırakmıyor peşimi ama olsun sol elim parmaklarım daha doğrusu hala zayıf ayagım çok iyi sağ tRaftaki hissizlık hala var ama beni etkilemiyor geçermi bilmiyorum en çokta onu merak ediyorum sıcak soğuk ağrı hissi hiç yok kabızlıgım hala ara ara sürüyo o da düElirmi bilmiyorum
Ama herşeye rağmen iyiyim kızımla eşimleyim bi an olsjn ailem bırakmadılar beni hayatım kaldıgı eyrden devam ediyor en aZından eskisi kadr muhtaç değilim evet arkadaşlar benimde hikayem bu tam bır yıl oldu ne dua etmekten ne sabretmekten vazgeçmedim
şu an tek korkum ilincı bır atak geçirmek yoksa parmaklarım böyle kalsın eskiye dönmekten iyidir herkeE geçmiş olsun ve ne olusa olsun dua etmekten mücadele etmekten vazgeçmeyin ve mucizelere inanın ben bir ayda kalktım umarım hepimiz iyleşirz

Benzer durumda olan arkadaşların deneyimlerini paylaşmalarını bekliyoruz...

herkese selam. 91 doğumluyum. ben 2008 yılında miyelit geçirdim.cerrahpaşa daki tedavimden bir ay sonra yavaş yavaş yürümeye başladım.hastalıktan sonra 3 ay içinde tamamen yürümeye başladım ve şuan fiziksel olarak herhangi bir rahatsızlıgım yok.fakat gogus izasından aşağıda hissizlik kaybı var.sıcak sogugu acıyı normal insanlar gibi hissedemiyorm hastalıgın uzerıne 5-6 sene gectıgı için artık yeni hislerime kendim alıştım diyebilirim.tuvalet sorunum hala devam ediyor.mesane küçüldüğü için idrar sorunu var ve büyük abdesti de tutamama sorunuyla da nadir de olsa karşılaşabiliyorum. eğer bu rahatsızlığı yakalanıp tam anlamıyla iyileşebilen birileri varsa bana bu numaradan ulaşıp tam olarak iyileşme sürecini benimle paylaşırlarsa çok memnum olurum. 0531 688 45 96

ardacn1

dostum yarın sana telefon açacağım uzun uzun sohbet ederiz bu söylediklerin hepsi bendede mevcut fakat bende halen kas zayıflığıda devam ediyor yürüyebiliyorum fakat koşamıyorum

ben miyelit oldum mayis 26 2015 4 ay gibi kia surede toparladim ve hizla eski halime dondum sayilir iletisime gecmek isteyen arasin 0032 484730325 belcika sabit hat varsa ben ariyabilirim bilgi icin numaranizi yazin sifalar dilerim

Selamlar ben de 19 Şubat 2016 gecesi 02:30 da Uludağ Üniversitesi ne kaldırıldım bacaklarımda güçsüzlük asiri ağrısı ve belden aşağısinda hissizlik vardı idrar ve büyük wc yapamıyordum. Acilde sonda taktılar MR çekildi belimden su alındi ve transvers miyelit teşhisi kondu. Ertesi sabah serumla tedavi başlandı ve ben belden aşağı doğru tekrar hissetmeye başladım ve 25.02.2016 perşembe günü taburcu oldum. İlaçlarıma evde hap olarak devam ediyorum. Prednol kullanıyorum. Kendi kendime yuruyebiliyorum idrar yapabiliyorum ama büyük tuvalet henüz yapamıyorum. Ayrıca bacaklarımda güçsüzlük az da olsa devam etmekte. Şu an ayrıca bacak kemiklerinde sızlama var sanırım kemiklerim güçsüzleşti. Bu yüzden beslenmeye çok dikkat ediyorum. Zaten ilaç dolayısı ile yemeklerde sıfır tuz şeker ve yağ. Takviye olarak bol süt iciyorum ve yoğurt yiyorum çünkü bu ilaç kemikleri zayiflatiyormus. Kalsiyum cok gerekliymis. Yorumları okudum 1 haftada tam olmasa da ilaç tedavisi ile taburcu oldum. Tabii ki eski hayat standardına zamanla ulaşacağımi biliyorum. Kolay bir durum değil. Moral önemli. Bu hastalıgı kimse duymamış bilinçlenilmesi de önemli. Umarım herkes eski sağlığına bir an önce kavuşur. Herkse geçmiş olsun.

Bir yol

Herkese selamlar
Benim Yeğenim bundan 8 ay önce Trekea ameliyat-ı oldu
(nefes borusu 3 santim kestiler Uç ucu getirip diktiler)
ameliyattan çıktıktan sonra yoğumbakımda yanına gittik herşey gayet güzeldi.
Ertesi gün servise çıkarılacaktı ama ama ummadığımız bir durumla karşılaştık yeğenimin elde ayakta his yok'
Doktorlar şoke uğradı oradan buradan koştular bide çenesini göğüsüne dikmişlerdi ki ameliyatta nefes borusuna zarar gelmesin dikişleri atmasın diye..
o dikişleri açtılar sonra MR çektirdiler sırtında. Bos aldılar transferse miyelit teşhisi koydular
10 gün sonra bizi Heseke hastanesine sevk ettiler 20 gün boyunca Nöroloji de kortizon tedavisi GÖRDÜ 10 gün üst üste verildi sonra haftada bir oradan bahçeli evler fizik tedavisine sevk ettiler orada 1.5 ay kaldık iki defa daha kortizon verildi sonrada kestiler.
Ilk başta hiç hareket yoktu ama koluna hareket geldi parmaklara gelmedi
Seviye c3 c7 arası suanda seviye c4 c7 arası
8 aydır daha öyle halen bir ilerleme yok çaresisiz çok zor bir hastalık annesi bizler hepimiz perişan olduk en çokta annesi halden güçten düştü gece gündüz uyku yok
Yeğenim daha 15 Yaşında bi kaç Nöroloji daha götürdük ama tedavi uygulanmadı sadece fiZik dediler.
Yeğenim çocuk Nöroloji Bölümü'ne Girdiği için çocuk Nöroloji Dr leri çok nadir bulunuyor
Enemy Hunter arkadaşımızın tedavi olduğu Dr Şenay Haspolat lada görüştüm raporları gönderdim oda fizik dedi çaremiz tükeniyor umudumuz bitiyor bu hastalık gördüğüm kadar herkeste 3 4 ay sonra kurtuluyor ama benim Yeğenim 8 ay ı oldu ilerleme sadece koluna gelmiş Durmuş
Tek çaremiz Allahtan umut bekliyoruz.
Yol Gösteren olursa Memnun oluruz
Herkese hayırlı sağlıklar

Son düzenleme:
Birumut15

Sabırlar diliyorum. Fizik tedaviyi aksatmayın bence. Nevşehir ya da Bolu'daki yatılı fizik tedavi hastanelerine gidebilirsiniz. Orada hem tedavi uygulanır, hem de o ortam psikolojilerine iyi gelir.

Bu arada yatak yarası olmaması için dkkat edin. Mutlaka tekerlekli sandalyeye otursun. Otururken bası yarası olmaması için havalı minder kullanın. Sağlı beslenin. 2-3 haftada bir sabit sondasını değiştirtin... Bu ve benzeri bir çok öneriyi bu forumda detaylarıyla okuyabilirsiniz.

Arkadaşlar merhaba. Ben 2015 Şubat ayında t.yelit hastası oldum. ilk başta bacaklarımda hissizlik ve vücutta yorgunluk ile başlayan bu süreç daha sonrasında mesane boşaltmada zorlanma ve daha sonrasında mesaneyi boşaltamamaya dönüştü. aynı gece mesane ağrısından acile kaldırıldım ve sonda yoluyla mesanem boşaltıldı. Sabah acilde uyandığımda bacaklarımı oynatamıyordum. aynı gün içerisinde hissizlik göğüsüme kadar ilerledi. Bana kortizon serumlar verildi ve sırtımdan lumber f. alındı. transvers miyelit olduğum teşhisi konuldu. Ancak Nmo ve Ms olmadığıma dair başka testlerden geçtim tabii.
Başta yürüyemiyordum. hareket edemediğim için büyük abdeste çıkamıyordum. küçük abdestide sonda ile hallediyordum. Hiçbir zaman moralimi bozmadım.Azimliydim. Daha önceki süreçlerde engelliler ile çalıştığım için beni bekleyen şeylerin ne olduığunu biliyordum. Aynı zamanda hastalığım hakkında tüm bilgileri okudum( Merak ve hastalığın ne olacağını bilmemek hastalığı artırır). bu şeyler benim rahatlamamı sağladı. Aynı zamanda ailemde duygusal olmayan ve sert mizaçlı abimi refakatçi olarak yanıma istedim. Bana acınılmasını istemiyordum. Sonuçta benim gibi olan milyonlarca insan vardı. Bu başkasının başına gelebilecek bir şey olduğu gibi benim başıma gelebilecek birşey olduğunu bilmek beni rahatlatıyordu. Telefonda ağlayan kişilerle görüşmüyordum.
Neyse ben azimli birisiyim. başta ayak parmaklarını oynatabiliyordum. Yavaş yavaş ayaklarımı kaldırmaya sonraki süreçte ayakta birkaç saniye kalmaya başladım. Hergün daha fazla daha fazla istek. Gelmek istedğim nokta için bir sporcıu gibi az da olsa(hastanede anllatığım bu olaylar) hareket kabiliyetimi geliştirmeye çalışyordum.
20 gün sonra taburcu edildim sondalı bir şekilde . üniversite son sınıf öğrencisi olduğum için hocalarımla hastalığımı görüştüm ve bana imtiyaz sağlanılmasını istedim. 1 ayda sakarya da evde dinlendikten ve aynı azimle çalışmaya devam ettikten sonra yavaş yavaş yürümeye başladım. üniversiteye sondamı cebime koyarak yolda dinlene dinlene gittim. derslerimi verdim hemde 4.00 yaptım.( sınavlarda ayrıcalık tanınmadı :D)
mezun oldum her geçen gün kendimi daha iyi hissettim. sonda çıkartıldı başta başarılı olmasada bana tak önerildi. ben ttak yerine mesanemi elimi bastırarak(ya da parmak uçlarıyla vurararak) boşaltımı sağlayabildim. mezun olduktan 3 hafta sonra tayinim Hakkariye çıktı ve sosyal hizmet uzmanı olarak çalışmaya devam ettim. Normal bir insan gibi devam ettim . Başata zorlansamda çalışmak beni hastalıktan uzaklaştırdı. Hastalığım 1. senesinde kontrol amaçlı hastaneye gittim. Lezyonlarım azlamıştı. Memur olduktan sonra dağa tırmanma , futbol maçı, güreşme, yüzme faaliyetlerine devam ettim. şuan hafiff derecede mesane ve yine hafif sertleşme bozukluğu dışında kendimi iyi hissediyorum.

Herkeze geçmiş olsun Allah şifa versin benim babam tresvers miyelit hastasi oldunu söyledi dokdor lar omurilikte intihap varmış dendi ayaklarını oynatmıyor yürüyemiyor idrari büyük abdest ni hissetmiyor fizik tedavi görmesi lazım diyorlar sizce bu hastalık duzelirmi

Transvers miyelit hastasi dediler babama omurilikte intihap varmış dendi sizce bu hastalık gecermi

Slm babam 2 aydır hala aynı dizden aşağı oynatmıyor idrar hissetmiyo fizik tedavi de yatıyor sizce yuruyebilirmi ayaklik yapacaklarmış

Tedavisi yok araştırdığım kadari ile ben 2004 den beri t9 seviyede parapleji yim gata da tedavi ve rehabilitasyon gördüm bir değişiklik olmadı ama kötü yede gitmedi en azından şu an için bilindik tedavisi yok.

Yapılacak tek şey bülent beyinde dedigi gibi rehabilitasyon na devam ve bası yasalarına cok dikkat etmek lazim...

Not benimle beraber bir bayan hasta daha vardi o iyileşti ve boyundan aşağı idi hastalığı fakat bire bir ayni tedaviyi gördük bende sonuç degismedi.

Transvers miyelit

[FONT=sans-serif]Bu zamana kadar sadece ayak bılekleri oynuyor parmaklar oynuyo

[/FONT]
Slm kimler den bilgi alabilirim lutfen ama

Merhaba Benim babam da Mart 2022 de Covid sonrası TM tanısı aldı. MR da lezyon tespit edilemedi klinik tablo ile tanı aldı. Göbek hizasının bir kaç parmak yukarısından başlayacak şekilde his ve hareket kaybı oldu. Kortizon ve plazma ferez tedavisi aldı. İlk başta kortizona çok hızlı yanıt verdi ve bacak hareketleri geri geldi ancak sonra hızla geriledi ve hiç hareket ettiremeyecek duruma geldi. İki ay nöroloji de yattı. 15 günlük bir ev sürecinin ardından ise fizik tedaviye. İlk üç ay sıfır hareket kabiliyeti idi. Geri dönmeyeceği için çok endişe ettik. Tutulumun servikalde olduğunu düşündüler. Üçüncü ayın sonunda minik minik hareketler gelmeye başladı. Hastane enfeksiyonları, sondaya bağlı zorluklar vs bir çok şeyle uğraştık. Ancak beşinci ayda Walker ile yürüyebilir hale geldi başlangıçta oturamıyordu bile. Şimdi sondadan da kurtuldu, bağırsakları da çalışıyor. Halen fizik tedavide yatıyor, yakında taburcu olacak. Beş ay da bu kadar iyileşmesi mucize gibi geliyor bize. İlk iki ay neredeyse hiç bir iyileşme belirtisi olmamıştı..

Merhaba bende transvers miyelit hastasıyım Instagram adresim bu bana yardımcı olabilir misiniz Cemilsahin47

Üst Alt