Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Trafik kazası sonrası ayağım kırıldı! Tazmınat hakkım var mı?

mmuroo

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Merhaba.

Arkadaşımın kullandığı araçla seyehat ederken bi kamyonla çarpıştık. Rapora göre %100 karşı taraf suçlu. Kazada benim kaval kemiğim kırıldı ameliyatla platin taktılar ve kaşım koptu yine estetik ameliyatla vücudumdan bi parça alıp kaşıma diktiler. Aracı kullanan arkadaşımda bişey yok çok şükür ufak tefek sıyrıklar var taburcu oldu.

Benim sorum normalde 1700 lira ile çalışan bi insanım hem işime gidemedim onun parasını alabilirmiyim hem de bana herangi bi tazminat hakkı doğuyormu ? Eğer tazminat hakkı doğuyorsa tahmini ne kadar bi ücret alabilirim. Çünkü düşük bi ücret için uğraşmak istemiyorum.

Yardımcı olum lütfen..

geçmiş olsun kardeş öncelikle tedavin bitecek kazanın üzerinden bir yıl gececek eğer ondan sonra sakat kalırsan sağlık kurulundan alacağın ölçütlü dereceli kalıcı heyet raporu alırsan tazminat alırsın onun dışında şu kadar tazminat alırsın diye bir kaide yok burdan sana bu kadar tazminat aliriz diyenede itibar edersin ayrı konu bu işin tek doğrusu bu tazminat alman için tedavin bitecek bir yıldan sonra alacağın raporla işlem yapabilirsin geçmiş olsun selamlar

Tesekkur ederim saolasin. Yani dediğinize gore ya engelli kalmam gerekir onun dişinda herangi bi tazminat hakim dogmuyor oylemi? Peki bu bir yil sonraki alacagim rapor nasil bi rapor neye gore veriliyor?

trafik kazalarında sakat kalırsan tazminat hakkın doğar onun dışında yapılacak bir işlem yoktur. kazada elin ayağın kırıldı tedavi sonucunda iyileştin tazminat hakkında yok % 1 de olsa kazada bir sakatlığın varsa da tazminat hakkın doğar.yinede tüm detayları konuşmakta istersen istersen aklına takılan tüm sorularına cevap verebilirim. 05327495986 çağrı ver ararım uygun görürsen selamlar rabbim şifa versin

Sayın mmuroo,
Öncelikle geçmiş olsun. Yaralamalı trafik kazalarında, sigorta şirketinden iki tür tazminat talep hakkınız bulunmaktadır.
a- Geçici/tam iş göremezlik zararı: Haksız fiil (örneğin trafik kazası) sonucu, kişinin tedavi sürecindeki zararıdır. Kişinin raporlu olduğu bu dönemde, hiç çalışamadığının kabulü ile her hangi bir maluliyet oranı tenzili uygulanmaksızın hesaplanan ve işlemiş dönemi kapsadığı için iskontosuz hesap yapılan döneme ilişkin zarardır.

b- Kalıcı iş göremezlik zararı: Haksız fiil (örneğin trafik kazası) sonucu, tedavi sonuçlanmasına rağmen, kişinin tamamen iyileşemeyip, ömür sonuna dek belli oranda malul olduğunun belirlenmesinin ardından, PMF tablosuna göre, kişinin muhtemel ömür sonuna dek zarar hesaplanan dönemdir. Bu dönemde, sağlık kuruluşunca öngörülen sakatlık oranında olmak üzere, işlemiş dönem için iskontosuz işleyecek dönem için ise 1/kn iskontolu hesaplama yapılan dönemdir.

Kalıcı iş göremezlik zararınız için; tüm tedaviniz bittikten sonra, sağlık kuruluşlarından kalıcı sakatlık gerçekleşip gerçekleşmediğine dair rapor almanız gerekmektedir. 1 yıl dolması zorunlu şart olmayıp, esaslı unsur tüm tedavinin bitmiş olması ve raporun süresiz düzenlenebiliyor olmasıdır.

Bu tazminatların hesabı ise ancak aktüer bilirkişiler tarafından yapılabilmektedir.

Geçmiş olsun, sigorta şirketinden geçici işgöremezlik ve sürekli sakatlık tazminatları talep edebilirsiniz. Ayrıca kusurlu araç sürücüsü ve sahibine karşı manevi tazminat talebinde bulunma hakkınız var. Sürekli sakatlık için heyet raporu almanız lazım ve bunu ancak tedavi süreciniz tamamlandıysa alabilirsiniz. 1 yıl diye bir süre kısıtlaması yok aslında. Benim 1 yıl geçmeden heyet raporu aldırıp sigortadan tazminat aldığım birçok dosyam oldu. Ne kadar tazminat alabileceğinizi şu aşamada söylemek imkansız. Ancak maaşınız yüksek olduğu için ufak bir sakatlık oranı bile uğraşmanıza değecek tazminat almanızı sağlayacaktır.

Av.Gökhan

Üst Alt