Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Trafik engeli... [Tartışma]

A_GEYiK

Üye
Konular
52
Reaksiyonlar
0
abalı' Alıntı:
[size=4] 1- TRAFİKTE SAKAT (ENGELLİ) SÜRÜCÜLERE DİĞER NORMAL KİŞİLERİN DAVRANIŞ VE BAKIŞ ACILARI
2-BİZLERİ ARAÇ SÜRMEMİZİ KABULLENİYORLARMI (TOPLUM)
3-TİCARİ TAKSİ VE MİNÜBÜS SÜRÜCÜLERİN BİZLERLE KARŞILAŞTIĞI ZAMAN HAL VE HAREKETLERİ
4-KAZA VE HATA ORANLARI DİĞER SÜRÜCÜLERE GÖRE YÜZDE ORANI
5- DİKKATLİMİ VEYA DİKKATSİZMİ ARAÇ KULLANMA DURUMLARI DİĞER SÜRÜÇÜLERE GÖRE
6-KURALLARA UYMA DURUMLARI DİĞER SÜRÜÇÜLERE GÖRE DURUMLARI
7-SAKAT KİŞİLERİN ARAÇ KULLANIMI VEYA KULLANDIRMADA SUİSTİMAL EDİYORLARMI
NOT BU SÖYLEDİKLERİM SAKAT(ENGELLİ)AKTİF SÜRÜCÜLER İÇİN AMA DİĞER GÖRÜŞLERDE VE DÜŞÜNCELERDE ÖNEMLİ
ABALI[/size]

Önemli bir konu olduğu kanısındayım. Gördüm ki birçoğumuz trafik de yer almaktayız.
Otomobillerimiz bizim bir nevi tekerlekli sandalyemiz.

1. Seyir halindeyken plakadaki özürlü işaretine çok kişinin dikkat etmediğini düşünüyorum. Dikkat edenler de genelde sollayacaklar ise selektör yapıp kornaya basarlar. Takip mesafesini olması gerekenin 2–3 katına çıkarabilirler. Aracımız park halindeyken yaya olarak yanından geçenler duraksayıp aracı incelemeye başlarlar. “Ağabey bu araba sizin mi? Otomatik vites mi bu? Sen bunu nasıl kullanıyorsun. Ehliyet veriyorlar mı size?” Henüz ülkemizde H sınıf ehliyetini iş makinesi kullanma ehliyeti sanan polislerimiz varken, normal vatandaşın bu tür soruları sormasını doğal karşılamak gerekir.

2. Engelimizle ilgili olmayan en ufak hatamızda “Size ehliyet verende kabahat.”, “Sen daha düz yolda yürümeyi beceremiyorsun, arabayı nasıl kullanacaksın?”

3. Yaya olarak taksi ve minibüs sürücüleri ile çok mecbur kalmadıkça pek muhatap olamıyorum. Aracımla seyir halinde iken, genel anlamda onlar ekmek paralarını kazandıklarından zaten sadece engellileri değil hiç kimseyi görmüyorlar. Onlar için trafik denen bir şey yok. Bir müşteri daha fazla kapmanın peşindeler.

4. Kendi düşüncem çok düşüktür. Sağlam insanlara göre ise şoför koltuğuna oturduğumuz andan itibaren hata yapmaya başlamışızdır bile.

5. Bu durumun engelli olmakla alakası yoktur. Engelli ya da engelsiz herkes trafiğe çıktığı andan itibaren dikkatli olmak zorundadır.

6. Genel anlamda özürlüler olarak kurallara uyduğumuz kanaatindeyim.

Diğer bir konu da B sınıfı ehliyete sahip kişiler 50 promil alkollü olarak araç kullanabilirler. Oysa H sınıfı ehliyete sahip bir engelli 0 alkol olmak zorundadır. Neden? Çünkü bizler özürlüyüz ya o yüzden bizler daha kolay sarhoş oluruz. Alkol bize daha çok etki eder.

Kredi kartlarının yoğun olarak kullanıldığı günümüzde, biz engelliler kredi kartımızla akaryakıt alacaksak ne yapıyoruz? Aracımızdan inmemiz olanaksız ya da çok zor. Post cihazı ise yakında değil. Bu durumda mecburen kartımızı hiç tanımadığımız kişilere teslim edip güvenmek durumundayız ki bu durum sakıncalı. Oysa şifreli kart kullanımına geçildiğinden itibaren işletmeler kablosuz post cihazı kullanmak durumundalar. Ben şuana kadar hiç rastlamadım kablosuz post cihazına.

Bu anlamda sizlerin yaşadığı sorunlar nelerdir? Benim aklıma gelmeyen birçok konu olabilir ve görüşlerinizi de merak ediyorum.

1- TRAFİKTE SAKAT (ENGELLİ) SÜRÜCÜLERE DİĞER NORMAL KİŞİLERİN DAVRANIŞ VE BAKIŞ ACILARI
2-BİZLERİ ARAÇ SÜRMEMİZİ KABULLENİYORLARMI (TOPLUM)
3-TİCARİ TAKSİ VE MİNÜBÜS SÜRÜCÜLERİN BİZLERLE KARŞILAŞTIĞI ZAMAN HAL VE HAREKETLERİ
7-SAKAT KİŞİLERİN ARAÇ KULLANIMI VEYA KULLANDIRMADA SUİSTİMAL EDİYORLARMI
NOT BU SÖYLEDİKLERİM SAKAT(ENGELLİ)AKTİF SÜRÜCÜLER İÇİN AMA DİĞER GÖRÜŞLERDE VE DÜŞÜNCELERDE ÖNEMLİ

A_GEYİK BENİM GÜNDEME GETİRDİĞİM TRAFİKLE İLGİLİ SORULARI TEKRAR GÜNDEME TAŞIMIŞ KENDİSİNE TŞK EDERİM BİR DE BEN 1986 YILINDAN BERİ TRAFİKTEYİM KENDİ SORDUĞUM SORULARA KISA OLARAK CEVAP VEREYİM

1-% 50 Sİ OLUMSUZ VE KÜÇÜMSER GÖRÜYORLAR
2-%50 KABUL ETMİYOR
3-UMMADIK ŞEKİLDE KABA VE HATTA TACİZ BİLE VAR ÖZELLİKLE MÜNÜBÜSLERDE
4-BANA GÖRE ÇOK AZ
5-DİKKATLİ ŞÜNKÜ DİKKATLİ OLMAK ZORUNDA DURUMU İTİBARİ İLE
6-GENELDE UYUYORLAR
7SUİSTİMAL VAR
A_GEYİK BİRDE POST CİHAZLARINA DEĞİNMİŞ YÜZDE YÜZ HAKLI

ABALI

ben senin gibi düsünmüyorum a _geyik yanılıyosun kimse engellileri senin düsündügün kimse düsünmüyor aksine ilgi alaka bile var

türk toplumu bu kadar duyarsız degil

Bayanlar baylar hiç kimse bizim sakatlığımıza taktığımız kadar sakatlığımıza takmamaktadır.

Bırakalım bu kuruntuları safsataları arada bir münferit olaylar için
genç sakatları olumsuzluklara sürüklemeyelim. Onlara moral verelim.

Bundan 6 yıl önce kırmızı ışıkta durdum arkamdaki araçta durdu ancak onun arkasındaki araç (06 plakalı mercedes)duramayıp ona çarptı tabii benim arkamdakide bana arkadan vurdu. Araçlardan imdik ben değneklerimi alıp indim mercedesteki adam benigörünce ya böle rabamı kullanılır diyerek beni suçlama yoluna gitti. Benim adama verdiğim cevap sadce benim tüm evraklarım yasal oldu. adam bundan sonra birşey diyemedi ve kaza raporunda 8/8 o suçlu oldu. Neyapacaksın adama baktığında bişeye beziyor ama tın...
0 promül alkol uygulaması gerçekten ayrımcılık. Ben pek uymuyorum bu ayrımcılığa (beni örnek almayın):)

wedo' Alıntı:
0 promül alkol uygulaması gerçekten ayrımcılık.

Bir süredir, Gökçe'nin hatırlatmasıyla aklımda soru işareti kaldı. İnternetten de araştırdım bulamadım. Fakat Hafızam çok iyidir. Ehliyetimi 1997 de alırken Trafik hocam bunu söylemişti; "H sınıfı ehliyeti olanlar sıfır alkol olmak zorunda" diye. Acaba ben mi yanlşış biliyorum. Bilen varsa lütfen aydınlatsın.

İlahi Ertan gülümsettin beni. :) Sanırım bem 9 yıldır Türkiye' de araba kullanmıyorum ve 27 yıldır da yaşamıyorum.

Haydi o zaman bırakın bu özürlü dernek vakıf ve sitelerini kapatalım gidiyoruz.

geyik 18 yasından berlide ben araba kullanıyorum ama benim arabamda sandelye isareti yok

senin dedigin seyler hiç basıma gelmedi

ertandagli' Alıntı:
geyik 18 yasından berlide ben araba kullanıyorum ama benim arabamda sandelye isareti yok

senin dedigin seyler hiç basıma gelmedi

:) İyi de işaret yoksa, sen trafikte seyir halindeyken, senin özürlü olduğunu nereden anlayabilirler ki?

Benim dediğim şeylerin senin başına gelmeme olasılığı, şu an trafikte seyir eden H sınıfı ehliyeti olanların dışındaki binlerce şoförün başına gelme olasılığı ile aynı düzeyde :)

1- TRAFİKTE SAKAT (ENGELLİ) SÜRÜCÜLERE DİĞER NORMAL KİŞİLERİN DAVRANIŞ VE BAKIŞ ACILARI

Bende normal plakalı araç kullanıyorum ama kendim bile engelli işaretli aracı görünce merak eder bakarım. Bunda alınacak bir şey yok. Tabi farklı niyetlerle bakanlarda vardır ama bu araçların sayısı arttıkça önyargılarından kurtulacaklardır.

Ticari şoförlerin normal araçlara olan tepkilerinden farklı olacağını sanmıyorum. Yaklaşılmaması, dikkat edilmesi gereken araç engelli işaretliler değil onlarınki olduğunu biliyoruz, zamanla herkes öğrenecektir.

Kurallara daha çok dikkat ettiğimize inanıyorum, dolayısıyla hata ve kazalar az olacaktır.

4. maddeye cevabım bunada yetecek gibi.

Bkz. 5

Eksik olan maddelere karşı yeterli tecrübem olmadığından cevap veremiyorum.

bence karayolunda seyrederken önce uyulacak kural trafik kurallarıdır.Yoksa engelli sürücüler fazla uyacak normal sürücüler az uyacak diye bir kural yok.Kim olursa olsun trafiğe çıktığında kaza yapma potansiyeline sahiptir.Önemli olan kurallara uyup önce ben mantığından kurtulmaktır.

yoksa ben engelli sürücüyüm her an kaza yapabilirim düşüncesiyle trafiğe çıkmamak gerekir.

Yürüme engelli arkadaşlara ya da yürümekte zorluk çeken veya araçlarından inmesi zor olan kişilere soruyorum.

Birçoğumuz araç kullanıyoruz. Aranızda kredi kartı kullananlar da vardır. Benzin alırken kredi kartıyla benzin almak zorundaysanız ne yapıyorsunuz?

sevgili Geyik,
Benzinliğe girince yanımda biri yoksa
mecburen pompacılara veriyorum kredi kartımı.
genelde'' bize yasak abla patron kızıyor,
siz çektirmeyin müşteri insin diyor bize, siz inin diyorlar''
bende'' ben yürüyemiyorum siz bilirsiniz diyorum.''
içeri gidip yazıhaneye haber veriyorlar , onay gelince şifremi alıyorlar.
bu olay bi kaç kez oldu.tabi git gel epey zman kaybı oluyor acele işiniz varsa.
bide ben takıntılıyımdır bu konularda tamamen sinirim bozuluyor
iki slipi de bi 5dak kntrol ediyorum pompacı da sinir oluyor
eve gelince netten kontrol ediyorum.
hoş değil kısaca.
genelde tanıdığım yerlerden ya da peşin alıyorum bu yüzden .

Arkadaşlar, birileri sesimi duydu herhalde. Şimdi reklamlarda gördüm. Daha yeni. "Arabadan inmeden kredi kartıyla benzin alabileceksiniz" dedi. Bir akaryakıt markası(PO), şimdi araştırıyorum.

"Kime niyet, kime kısmet" diye bir söz vardır. Kimi düşünürlerse dşünsünler. Ben sonuca bakarım. Son 2 yıldır kendim benzin alamıyordum. Benim için kolaylık olacak.

http://www.poas.com.tr/default.aspx?pg=7312

Umarım sorunsuz bir şekilde çalışır

Üst Alt