Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Toplu taşıma araçları engelli vatandaşlara göre yeniden düzenlenecek [Haber]

banderas

Üye
Konular
24
Reaksiyonlar
0
  • Otobüsler artık ayakta yolcu almayacak

27 Mart 2008

AB kriterlerine uyum için İstanbul'da trafikte bir dizi önlem alınacak. Bunlardan en çarpıcı olanı artık otobüslere ayakta yolcu alınamayacak olması...
    Avrupa Birliği’ne uyum çalışmaları İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde de sürdürülüyor. İstanbul’un öncelikli konularının başında ise trafik sorunu geliyor. Trafikte AB kriterlerinin ilki otobüsler... Uyum kriterlerine göre otobüste ayakta yolcu taşımaya sınırlama getirilmesi gerekiyor.

İstanbul’da AB’ye uyum için yapılması planlanan diğer çalışmalar şöyle:
    - Minibüs, dolmuş ve otobüslere ayakta yolcu almaya sınırlama getirilecek.
    - Yolculuk süresi ve koltuk sayısına göre 3, 5 ya da 7 kişi ayakta yolculuk yapabilecek.
    - Süresi 15 dakikayı aşan hatlarda çalışan otobüslere ise ayakta yolcu alınamayacak.
    - Toplu taşıma araçlarını kullanan sürücülerin sosyal güvenlik kayıtları, geçiş ve emniyet kemeri kullanım kayıtları tutulacak.
    - Ambulans, itfaiye gibi acil geçiş yapması gereken birimler için kavşaklarda hızlı geçişi sağlayacak ışıkları yeşile çevirme sistemi uygulanmaya başlanacak.
    - Şerit boyaları fosforlu malzemeyle yapılacak, karanlıkta da görülmesi sağlanacak.
    - Trafik levhaları ışıklandırılacak.
    - Toplu taşıma araçları engelli vatandaşlara göre yeniden düzenlenecek.
    - Görme engelliler için yerlere yönlendirme levhaları yerleştirilecek.
    - Kaldırım boyları belirli standartlara kavuşacak.
GÖZÜMLE GÖRSEM İNANMAM İNANMAYACAGIMDA EN AZ 100 YIL GEREK.

zaten şöyle bi durumda var ayakta yolcu almamak için otobüslerin çoğaltılması gerek buda trafiği dahada çıkmaza sokar varmı başka bi çözüm yolu derseniz bana göre var oda ne derseniz uçak derim uçak :mrgreen: ama nası uçak tek kişilikleride oluyo planör gibi bişey hava taksiye geçmeninde zamanı çoktan geldi :mrgreen: peki bu olay hangi tarihte olur bu memlekette derseniz 25.yüzyılda olur derim anca :mrgreen:

Başarı alemsin walla yorumlarını zevkle okuyorum çoğu zamanda katılmıyorum değil hani.

böyle ayakta yolcu almzlarsa sabah işe gidecekler binemez işine geç kalırlar yada durakta çok beklenir otobüs seferi 10 dakikada bir olsa iyi olur

Uzayan düzenlemeler

Benim anlamadığım bir konu var yıılardan beri toplu taşıma araçları düzenleniyo engelliler için ama bir türlü bu düzenlemeler sonuçlanmıyo düzenlense bile bu kez üst geçitlerde sorun yaşıyoruz.bu sorunların yaşanmaması için bir kampanya başlatılması lazım en yakın zaman da büyükşehirle iletişime geçmeye çalışacağım.

Engelsiz üst geçit kampanyası yapsa belediyeler her belediye kendi bünyesinde ki üst geçitleri yapsa hiçbir sorun kalmayacak.

bulent' Alıntı:
Başarı alemsin walla yorumlarını zevkle okuyorum çoğu zamanda katılmıyorum değil hani.

kesinlikle bu dünyadan değilim avatarımdanda belli oluyo heralde :lol:

Üst Alt