Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Tek gözüm görmüyor. B sınıfı ehliyetimi H sınıfına çevirmem gerekli mi?

gardanya84

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
slm ben 7 yıl önce engelim yokken b sınıfı ehliyet almıştım. şu anda sol göz görme engelliyim. ehliyetimi özürlüye çevirebilir miyim, yoksa olan ehliyetimde iptal mi olur?
nolur bilen cevap yazsın %10 gören ehliyet araç kullanabiliyo tek göz engeli olan ve görmede hiçbi derecede problemi olmayana yasaklar konuyo?

Eğer bir gözün tam görüyorsa (monoküler), B sınıfı sürücü belgesi alabilirsin.

Bir gözünün görmediği dışardan belli olmuyorsa, kimse de fark etmez bunu ve B sınıfı sürücü belgesiyle sürüş yapman kimsenin ilgisini çekmez... Dediğim gibi, bir gözün tam görüyorsa, zaten sürücü oluyorsun hukuksal olarak.

ama monoküler kişiler H sınıfı ehliyet alamazlarB sınıfı alırlar kullandığı araç gereçlere "monoküler" yazılır..tabi engel sadece gözde ise..

Çok doüru Ahmet, daldım gidiyorum "H sınıfı" diye :)

Ahmet'in uyarısı doğru: Monoküler kişiler A1, A2, B ve F sınıfı sürücü belgesi alabilir. Ve ticari araç kullanamaz.

B sınıfından H sınıfa geçişte geçtiğimiz yaz aylarında bir karmaşa yaşandı.Şöyle ki:Daha önce B sınıfı ehliyete sahip olmanın bir esprisi kalmamıştı.Tekrar kursa yazılmak gerekecekti. Yani herşey sil baştan olacaktı. Bu konuda sağlıklı bilgiye sahip olan arkadaş var mı?

Tesekkurler

slm ilginiz için çok teşekkür ederim eğerki mümkün olursa msn den de görüşmek ve başınızı ağrıtmak isterim biraz yüzsüzlük yapıyorum sanırım :(

Üst Alt