Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Tek böbrekli yaşamak mümkün, ama nasıl?

Konu baya eski ama yeni farkettim okudum yazilanlar iyi hosta cok karamsar ve yalnis bilgiler var hayati boyunca tek bobrekli dogupta yasayan var 80 yasinda tesadufen ogreniliyor.ayrica insan gercekten istiyosa hersey olur ivan klasnic adinda bi futbolcu var belki hatirlarsiniz turkiye hirvatistan macinda 119 da gol atip yikmisti bizi sonra 1 dk sonra biz onlari yiktik ya neyse demem oki bu futbolcu bobrek yetmezligi sonucu annesinden bobrek nakli oldu bobrek reddi yasandi kisa sure sonra babasindan aldi dusunun iki kere nakil oluyo 2-3 ay gibi kisa bir surede ve bu futbolcu 1 yil bile olmadan tekrar futbola donuyo cesaret isimi bilmem ama 2 kere bobrek nakli olmus biri bende nakil oldum coj zor bi ameliyaat gercekten zor ama insan isterse herseyi yapar tabi yapma ihtimali varsa ayrica bobrek nakli olan basketbolcu ve atletizimcilerde var arastirabilirsiniz adlari aklimda degil simdi sen diyosun ki tek bobrekli olan hauati nasildir bence xift olmakla bir farki yok ama nakil bobregi olirsa biraz degisebilir tabi galiba seninki nakil bobregi degil bobreginin biri alinmis sen aci zorluk nedir gormemissin gormedigin halde bu kadar sizlaniyon demekki mesane kanseri akciger kanseri kalp uetmezligin olsaydi ne olurdun ?

Bende yasayan biri olarak denizau ya sonuna kadar katiliyorum hersey anlattigi gibi
öyle bir anlatmışsınız ki, hani konunun içinde olmasam, yaşamasam inanıcam..
mesele çift böbrek yada tek böbrek değil, önemli olan organın sağlıklı faalıyet göstermesidir.
bana böbreğini annem bağışladı ve uzun zamandır annemde bende çok şükür iyiyiz..
annemin hayatında hiç birşey değişmedi; iki böbrekliyken neyapıyorsa, şimdide aynı yaşamına devam ediyor ..
ve bende onun sayesınde çok şükür sağlığıma kavuştum. tek böbrekli olmak, yarım insan olmak demek değildir!!
bunu düşünen bilinçsiz insanlar yüzünden,
günümüzde organ bağışının neden yetersiz olduğu aşikar zaten..

UMOZTURK;
Arkadaslar nakil olduysaniz gunu yasamaya bakacaksiniz nasil saglam bir bireyken bobreginizi kaybettiniz yone kaybedebilirsiniz enfksiyon hastaliklari agir geciyomus gecsin yapcak bisey yok nasi olsa herkez olecek ha tek ha cift ne guzel iste insan kendine dikkat edince omru uzar yeterki diyalize girmeyelim Allah korusun napalim enf. Gec atlatilsin ilac kullanalim dikkatvedelim herseyi yiyip icmeyelim aslinda her insanin kendiaine bakmasi lazim 3 yasinda xocuk diyalize giriyo 1 yasindaki cocuk yapay kalple kalp nakli beklerken siz ilac kullaniyon cabuk yoruluyon grip gec iyilesiyo gibi dert yakiniyonuz onemli olan gunu iyi yasamak ve siyalize girmemek diyaliz yoksa hayat guzel

Öncelikle ilk defa buraya bir yorum yazıyorum. Ben 17 yaşımda iki böbreğini birden kaybetmiş 6 yıl hemodialize girmiş bir böbrek hastasıyım. Şuan 11 yıldır Annemden aldığım böbrek ile hayatıma devam ediyorum.Tek böbrekli olmak inanın dialize girmekten bin kat daha iyidir. Her ne olursa olsun sağlığımız her şeyden önemli bu hastalık süresince 6 defa ameliyat oldum Vücudumda 222 tane dikiş var. Hayat inanın herşeye rağmen çok güzel.Diğer arkadaşlar çok güzel tespitler ve yorumlar yazmış.Tek böbrek olmak sorun değil onu korumak canınızdan çok sevmek onu incitmemek için elinizden geleni yapmak nazlı bir gül gibi karnınızın içinde sağlamak farklı bir duygudur.Garip gelebilir belki size ben bazen elimi o böbreğimin üzerine koyup konuşurum onunla. Bir profesörüm demişti ki bana Kalp nasıl hisli bir organ üzüldüğümüzde veya sevindiğimizde tepki gösterir bize.Böbrek aynı tepkileri gösterir demişti. Ona bir bebek gibi bak üşütme,susuz bırakma,gıdasız kalmasın,fazla güneşe çıkarma,ve en önemlisi ağır kaldırma. Ben bu kuralı 11 yıldır koruyama çalışıyorum.1 yıl oldu evlendim.İnşallah ilerleyen senelerde de bir çocuk sahibi olmak istiyorum. Dialize giren arkadaşların burayı okuyup üzülmesini istemiyorum. Allah'tan dileğim inşallah Onlarda bir gün sağlığına kavuşur ve mutlu huzurlu bir yaşam sürerler.Onların yaşadığı duyguyu çok iyi bilirim 18 yaşındayken su içememenin,istediğimi yemek içmek konusunda çok büyük sorunlar yaşadığımı çok iyi biliyorum.Hiç bir zaman inancınızı kaybetmeyin. O hastane odalarında yaşadığımız günleri unutmayın o dializ günleri geldiğinde umutsuzluğa kapılıp keşkelere düşmeyin. Hayat çok acımasız olabilir ama bunun mükafatını elbet bir gün alacağımıza inancım var.İçimden gelenleri size aktardım Sağlıklı günler..

Slm

Bu konu üzerinde yazanların eminim bir çoğu hasta değil yada hayatta hedefleri olmayan insanlar ben 14 yıldır diyalize girmekteyim. Hiç nakil olmadım ama olmak istedim. Bizim toplumuzu kadavradan böbrek vermeyen bir toplum diğer tarafta eksik gitmesin diyenler böyle bir toplumda bu yazıları okumakta hiç de anormal değil sanırım.

Sizlere bazı rakamsal bilgiler vereyim.
- Her yıl sigaradan kaynaklı hastalıklardan ölenlerin sayısı 100.000 kişi
- Trafik kazasında 15.000 kişi
- Boğulmadan ölenlerin sayısı 1200 kişi civarı
- Peki tek böbrekten dolayı ölenlerin veya diyalize girenlerin sayı 10

Yakınlarınıza veya sevdiğiniz bir insana 7.000.000/1 şansı yok mu bu hayatta sizin bir fazla koşmanız veya sizin sigara içmeniz çok mu önemli bu hayatta bence değil bu sebepten dolayı varsın olsun yavaş koşalım varsın olsun 4 saat ayakta durmayın ama sevdiklerinize can verin.

saygılar

Oğlum doğuştan tek böbrek. Tek böbrekli insanların yaşam standartı nedir.Nelere dikkat etmemiz gerekiyor.İlerde askere gidebilir mi ve son sorum engelli kategorisine giriyor mu.giriyorsa engel oranı % kaçtır. Diğer böbreği çok saglam

Fazla tuzlu yemesin ilac alirken doktoruna bildirsin digeri cok saglamsa %20 civari rapor alabilir

Tek böbrekli Bebeğim 8 aylık oldu.Şükürler olsun bir sıkıntısı yok.Fakat yedirme ve içirme konusunda tereddütlerımiz var.Tek böbreklerin beslenmesi nasıl olmalıdır.Normal bir insanla aynı şeyleri yeyip içebilir mı.Yada neler almalıyım neler yapmalıyım bilmiyorum bu konuda beni aydınlatır mısınız

valla onu allah bilir...
kimin nasıl yaşayacağını b
enimde 15 yıl ömrüm olduğunu söylüyor google kronik böbrek yetmezliği hastasıyım:)
internete pek bakma kanser çıkarsın

google görem, yaşayacağız..
ye iç gez hayatın keyfine bak
her canlı ölümü tadacaktır:))

Üst Alt