Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[Tecrübe] Banyoda bekleyen tehlike: YANIK

Pegasus

Üye
Konular
25
Reaksiyonlar
0
Merhaba,

Omurilik felçli insanların karşılaşabileceği bir çok tehlike var. Bunlardan biri de farkında olmadan kendini yakmak...

Diğerlerinden pek farklı görünmeyen dün gece, her zamanki gibi küvete yaklaştığımda aklımda hemen duşa girip çıkmak ve bugün için hazır olması gereken projeyi bitirmek vardı.

Her zamanki gibi tekerlekli sandalyemle küvete yaklaştım, önce ayaklarımı küvetin içine sarkıttım. Ardından küvetin kenarına monte ettiğim tutacağa tutunup kendimi küvetin içine koyduğum ve banyo ederken üzerine oturduğum minderin üzerine atıverdim.

Açtım musluğu ve New Jersey dolaylarından bir türkü çığırarak banyomu ifa etmeye başladım. Bir ara şohbenin suyu soğur gibi oldu; ben de ısı derecesini açıp kafamı şampuanlamaya devam ettim. Bu esnada şu içinden suyun süzülerek aktığı zımbırtının -adı her ne ise- yönü ayaklarıma dönük olduğundan su doğruca sağ ayağımın üstüne akıyordu.
Kafamı şampuanladıktan sonra durulamak için elimi o zımbırtıya uzattığımda hafif tiz bir çığlık atmak zorunda kaldım. Çünkü su acaip ısınmıştı. Hemen suyun aktığı yöne baktım. Direk ayağımın üzerine akıyordu dakikalardır. Ben de "birazcık" parapleji olduğumdan sıcak suyu hissedememiştim ve ayağım kıpkırmızı olmuştu. Hemen suyu kapatıp duştan cıktım. Bu esnada ayagımdaki derinin soyulmaya basladıgını gördüm. Anlaşılan lazlığım yine üzerimdeydi. Az bir süre geçtikten sonra su toplamaya başladı. Acele kurulanıp üzerimi giydim ve dışarı çıktım. Şimdi evdekileri paniğe vermeden hastanenin yolunu tutmam gerekiyordu. Ne de kapılmazlar ya! Neyse durumun ciddi olmadığı konusunda nispeten fikir birliği sağlandıktan sonra yakındaki bir kliniğe gidildi ve yanık merhemleri alındı. Bu merhemler karıştırılıp bolca sürüldü yaranın üzerine. Yaklaşık avuç içi kadar bir alan haşat olmuş durumda bir anlık dalgınlık nedeniyle.

Demekki neymiş; her an uyanık olmak gerekliymiş. Ayaklarımı hissetmediğim için çogu zaman farkedemediğim yaralanmaları çoraplarımı değiştirirken farkederim. tıpkı bu yanıklar gibi sandalyenin kenarına ya da nereye çarptıgımı hiç bilmediğim halde ayağımın yaralandığı çok olmuştu. Ama böyle ciddi bir şekilde ilk kez yandım. Şimdi lazlığıma ve dikkatsizliğime kahreder halde iyileşmeye çalışıyorum:)

Kardeşim, çok geçmiş olsun.
Elindeki Conven Yara Örtülerinden kullan. Aman enfeksiyon kapmasın!

Not: Banyo'da ayağın yandığında hemen çıkmak yerine, 10-15 dakika buz gibi soğuk suyun altında tutman gerekirdi...

Çok geçmiş olsun . Bunu bilirim (acısı bilmesem de ) aynı durumu çay demlerken devrilen çaydanlıkta yaşamıştım. :cry:

Conven in ürünleri bu işe yarar mı? Şimdilik merhem kullanıyorum ama sonra onları da denerim. Yav cıkmadan soguk suyla yıkamam lazımdı haklısın. Benim de sonradan aklıma geldi. Aslında bu ayrıntı çok önemli; çünkü hücreler sıcak kaldığı için içten içe yanmaya devam ediyor. Bu nedenle soğuk suya tutmak gerekirdi. Sonradan çok iyi bildiğim halde uygulamadığım bu işlem nedeniyle kendime bayagı kızdım.

Bülent çok geçmiş olsun. Ne diyeceğimi bilmiyorum bu konu da. Bu da sizlerin yaşadığı bir gerçek. Dikkatli olmaktan başka seçeneğiniz yok anladığım kadarı ile. Keşke hemen buz yada soğuk suyun altına tutsaydın. Enfeksiyon kapmamasına dikkat et lütfen. Tekrar çok çok geçmiş olsun.

Evet, tüm yanık kazalarında ilk anda -10-15 dakika- soğuk suya tutmak çok çok çok önemli. Asla el sürmeden, soğuk suyun altında tutmak şart.

Evet, Conven yara bakım ürünleri yanıklarda da kullanılıyor.

Sevgili Pega, çok geçmiş olsun.. Umarım şimdi daha iyisindir..

Başka merak ettiğim konu; o çığırdığın New Jersey dolaylarından türkünün adı ve kim tarafından derlendiği. :p

Not: Burayı da sosyolojinin patilerine (pençe değil :!: ) teslim ediyor muymuşuz? :wink: Sonra Sevgili OturanBoğa da bizi süresiz ihraç ediyormuş. :p Biz de isyan bayrağı açıyormuşuz: "SOSYOLOJİ TARTIŞMAMIZ ENGELLENEMEZ" diye. :twisted:

Konuyu bilmeyenler için link: http://www.engelliler.biz/forum/viewtopic.php?p=95745#95745

Alemsin Sevgili Baben. İkinizin arasında geçen bu konuşmaları geçen gün okudum. Çok keyif aldığımı söyleyebilirim. Görünen o ki burayı da Bülent'le Sosyolojik tartışmalara çevireceksiniz. :wink:

Baben demiş ki;

Başka merak ettiğim konu; o çığırdığın New Jersey dolaylarından türkünün adı ve kim tarafından derlendiği. :p

.

geçmiş olsun bulent ,sahalara erken donmen dilegi ile

Merhaba,
Geçmiş olsun, bende 1 ay önce ayak bileklerime uygulanan hatcback le yaktım topuğumu, o an farketmedim ve o halde cihazlarımı giyip yarım saat yürüdüm, 6 saat sonra ayakkabımı çıkarınca topuğumda kocaman bir balon vardı, tüm gün bacağım titreyip durmuştu, meğerse can cekişiyormuş...
Öyle güzel baktımki, 3 hafta sonunda yaranın sulanması geçti ve kabuk oldu, sürekli Rifosin ampül kullanmıştım ve sürekli doktarla görüşüyordum.Yara iyiye gidiyor diye, cihazlarımı giyip ayağa kalktım, fazla kalmadım ama yaranın tekrar su toplamasını sağlamış oldum :( 1 ayı geçti, yara kabuğu hala atamadı, ufak bir bölgedede enfeksiyon var sanırım :( terramycin krem sürdüm, bakalım doktor ne diycek.
Bu yaralar paraplejiler için hayatı çok zorlaştırıyor.
Banyo yapmayı ızdırap haline getiriyor, sürekli yardım almanız gerekiyor çünkü biryerlere sürtünmesi an meselesi. Allah yatak yarası olanlara yardım etsin, onların işi daha zor. :(

Çok geçmiş olsun, en iyi bildiğimiz konularda bile bazen basiretimiz bağlanıyor. C vitamini ve bol sıvı tüketmek iyileşme sürecini hızlandırmakta faydalı oluyor...

Teşekkürler arkadaşlar. Sana da geçmiş olsun Hatice.

Sevgili Baben o türküyü de Nida Tüfekçi hocamız derlemiş sanıyodum ama baktım aşşaa essoğun köyünden bakkal ökkeş emminin oğlu Rabırt hoca derlemiş. Kendisini de saygıyla ve rahmetle anıyorum huzurlarınızda.

O dediğin sosyoloji,tarih, felsefe, psikoloji bilimum kafayı yemeye müsait ne kadar konu varsa tartışmak için kalbimin bacakları döğüşten önce kafayı yere eğip topragı eşeleyen boğalar gibi depreşmekte ve lakin bu konuarda desteksiz atmamak için kitaplarımı tekrar raftan indirip düşüncelerimi temellendirmek için belli kaynakları, ayrıntılarıyla vermek ve okuyanları saglıklı, bilinçli bir noktaya cekmek de elzem oldugundan ve lakin bütün bunlar ciddi birer zamana ihtiyac duydugundan ve bendenizde de olan en az sey bu zaman dedikleri mevhum oldugundan....ileriki bir tarihe ertelenmek durumunda. Yoksa vallahi gereksiz tartışmaların yılmaz savaşçısı oldugumun ak sakallı tarih şahididir. (cümleye bak bee...:)) Birde benim gibi böyle özensiz cümleler kurup Türkçeyi bir yandan katledip bir yandan savunanlar yok mu...

:lol: :lol: :lol: Gece gece beni iyi güldürdün, be Pega :lol: :lol: :lol:

Sen hiç ölme e mi? :wink: Zaten 300 yaş hesaplıyordun, öteki başlıkta.. Ama öyle bir yerlerini yaka yaka azalırsan, 300 yılı rüyanda görürsün. :roll: Benden söylemesi :wink:

Tamam Pega.. 8) Zamanın müsait olduğunda açarsın başlığı ben de ufaktan yanaşırım. :wink: Bak izleyicilerimiz de keyif alıyorlarmış. Onları da bekletmeyelim fazla.. :wink:

"Dilini eşşek arısı soksun" diye bir tabir vardır.. :p

Geçmiş olsun.. Bazen akıl ve göz bağlanıyor bu gibi durumlarda.

Selamlar.

Geçmiş olsun.Bizlerin boyle konularda dalğınlığı,dikkatsizliği daha vahim sonuçlara sebebiyet verebiliyor.En kısa zamanda iyileşmen dileğiyle..

Pegasus çok üzüldüm...Gerçekten....
Okurken,bir an için kendim yaşamış gibi oldum yaani..Çok dikkat et de enfeksiyon
kaptırma olur mu?Allah daha beterinden korusun.....
Neyse ...Çok çok geçmiş olsun...Çok dikkat et kendine... :wink:

Bülençim geçmiş olsun aynen bizde yaktık daha özeldi benim yanığım denize yüzmeye gittik bizim kara şimşekren indim aksesuar olarak kullandığım tekerlekli sandalyede arabanın arkasına geçtim bagajdan bir kaç bişey alayım dedim bırakta yanındakiler alsın değilmi arabanın egzozu baya dişarda ben bagajdan eşyaları alırken yanık kokusu geldi dedim benzin kokuyo her hal meğer eşofman erimiş sol ayağın selası veriliyor 2 ay kadar bir sürede anca iyleşti arabanın arkasına geçmeyin arkadaşlar

Eyvallah arkadaşlar. Ben bu yanıktan sonra bir kez daha yaktım ayağı... :) O bile iyileşti. :) Lazlık başımda dumaaann..

Mustafa yiğidim sana da geçmiş olsun...Da egzos nasıl yaktı seni yahu. O kadar mı sıcak bu meret?

valla abi arabayı 1.5 saat çalıştır sonra egzozu elle bak ben cigara yakıyom çakmak olmayınca egzozdan buda ek bildi kibrit yoksa egzozdan yakın cigarayı

Üst Alt