Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Tazminat almadan ve tazminat hakkı kaybolmadan emekli olup aynı yerde çalışabilmek?

halım1

Üye
Konular
16
Reaksiyonlar
0
herkese selam.
arkadaşlar benim şu an erken emeklilik hakkını elde ettim, fakat emekli olduktan sonra aynı işyerinde çalışmaya devam etmek istiyorum. emekli olurken hesabım kesileceğinden 14 yıldır çalıştığımdan işyeri bayağı bir tazminat ödeyecek. bu ödediği tazminat aramızı açabilir, beni işyerinde çalıştırmak istemez diye düşünüyorum.
tazminat hakkımı almadan ama hakkım da kaybolmadan çalışmaya devam edebileceğim bir sistem varsa yardımcı olabilirseniz sevinirim?
benim istediğim ne şiş yansın ne de kebap.

şimdiden sağolun.

Kıdem tazminatı almanın belli şartları var.İlerde almamanı gerektirecek bir neden oluşmaz ise tabiki alabilirsin.Neden bu hakkını kullanmıyorsun?Bu işte çalışma garantin ne kadar?Biraz hesap yapmışsındır.Hani getirisi nedir?Götürüsü nedir tartmak lazım..

cevabın için sağol.bu işyerinden ben istemezsem onlar çıkartmaz.benim istediğim erken emekli hakkımı kullanmak aynı zamanda işverenide ürkütmeden çünkü tazminat ödemek onları ürkütür tazminatı şu an için almadan işe destek pirimi ödeyerek devam etmek.emekli olurken işyerinden çıkış verileceği için tazminat hakkını vermek zorunda işyeri.benim almadan devam edip daha sonra mesela 2 yıl sonra işten çıkarıldım ozaman alabileceğim bir sistem varmıdır?

Ben zannetmiyorum öyle olduğunu ama bende bu sonucu merak ettim.
Ama açıkcası ben şahsen alırım tazminatımı.Ürkerse ürksün niye düşünüyorsunuz ki,
hem ayrıca o işletmenin hacıyatmaz olduğunun garantisi mi var.İflas etse siz o zaman görün tazminatınızı almayı ....

2 yıl sonra alabileceğim bir sistem varmı diyorsun?
İşyeri seni çıkarmak isterse zaten kıdem tazminatını ve ihbar tazminatını vermek zorunda.Burada bir kaybın yok.Ancak bulnesin dediği gibi bir nedenden dolayı kıdemini alamayabilirsin.(işyerini sen daha iyi bilirsin).
Bence kıstasların şunlar olmalı;

-şimdiki çalışırken aldığın maaş
-emeklilikde aşağı yukarı alacağın emekli maaşı
-emekli olunca eğer çalışmak istersen rahat iş bulabilirmisin?
-maaşlar aşağı yukarı aynı ise emekli olup çalışmadan da maaş alabilmek
-kıdem tazminatını alıp bu parayı istediğin yerde kullanabilmek

bunları düşünüp çalışman ve emekli olduğundaki şartları düşünerek kıyaslama yapman daha doğru olacak.

Evet güzel anlatmışsınız hakandogualp, ellerinize sağlık.
Ama ne olursa olsun bence kıdem tazminatını alıp (iş kurmayı düşünmez isen) bankaya koyarsın oradan bir gelirin olur.Emekli maaşında olacak. İşyeri sana ihtiyacı varsa alır zaten...
Ayrıca benim bildiğime ve duyduklarıma göre emekli olmak için işyerinden ayrılmak zorundasın bunun için ibraname imzalatıyorlar. Bence bunun dışındaki her türlü anlaşma ve imzalayacağın sözleşme senin açından riskli olacaktır.
Bence riske girme derim.
Ama tabiki bu konuda uzman ve başından geçen arkadaşlarımızın diyecekleri daha değerli olacaktır.

Kıdem tazminatının hangi şartlarda doğacağı ilgili yasada mevcuttur. Bunlardan biride emeklilik şartına bağlıdır.
Anladığım kadarıyla halım, erken emeklilikten yararlandıktan sonra sgdp primi ödeyerek aynı işyerinde çalışmak istiyor. Burada iki durum ortaya çıkıyor.
a) Emeklilik talep ettiğinizde işveren "burada çalışmaya devam etmek istiyorsan şu kıdem tazminatı bordrosunu imzala, geçmişi ibra edelim" derse
bütün planlar projeler suya düşer.
b) Öyle birşey olmaz ise şayet, sosyal hakkın olan kıdem tazminatını zaman aşım süresi sonuna kadar erteleyebilirsin ama o zamanda, iş davalık olabilir ve kıdem tazminatı için yasal sürecin sonucunu beklemek zorunda kalabilirsin.
c) Bence kıdem tazminatı alacağını riske etmeden, emekliliğinde ödenmesini iste, ödedikleri taktirde tekrar çalışmak isterlerse tekrar çalışabilirsin. Ama
risklerinide gözardı etmemek gereklidir diye düşünüyorum.

cevaplarından dolayı herkese teşekkür ederim.aslında esas problem %50 raporla vergi indirimi aldım ankaradan ama 2 yıl sonra kontrol muayenesi var o muayenede problem çıkarmı yoksa emekli olmuşsun zaten deyip kolaylık sağlarlarmı.yani kendi verdikleri vergi indirimini geri iptal ederlermi kazanılmış bir hak olduğundan hakkım devam edermi kafam çok karışık bir çıkış yolu arıyorum bakalım bulabilecekmiyim.şuan her türlü görüşe açığım.

selam kardeş durumumu şöyle özetliyeyim.14-15 yıl önce troid kanserinden 3 defa ameliyat oldum.daha sonra 2 defa radyoaktif iyot tedavisi gördüm yani sonuç itibariyle 14-15 yıl önceki pataloji raporları epikrizler ameliyat notları tedaviler hepsinin belgesini ankaraya gönderdik.ona göre %50 verdiler yani kendileri verdi.neden 2 yıl sonra kontrol muayenesi istiyolar garip olan o kısmi zaten.bu hastalığın eskiden beri devam eden vücutta yarattığı bazı hasarlar olduğu belli yani verdikleri oranlada bunu kabul etmişler.sonradan bu böyle olmazmış kardeşim diyebilirlermi?14-15 yıldır devam eden hastalık 2 sene sonra iyileşti denilebilirmi.inşallah bir aksilik çıkmaz.işimiz allaha kaldı.

emeklilik

bence yasal haklarını alıp emekli olun şirkete güvenmeyin şimdi yasal haklarınızı ödeyemeyen 2 yıl sonra nasıl ödeyecek birikmiş parayı artık bundan sonra vergi indirimleri konturollü veriliyor benimde 1 yıl sonra konturol benimde hastalıgım kalıcı

falim;
selam kardeş sen emekli oldunmu?kontrollü veriliyor derken herkese aynı şekildemi veriliyor.yani emekli olursam bu kişi emekli olmuş kontrol edilmesine gerek yoktur gibi bir anlayışmı işler yoksa emekliliğini nasıl iptal ederiz gibi bir anlayışmı işler.yani emekli olduğun zaman daha esnek davranırlarmı.sonuçta vergi indirimi hakkını kendileri bir sürü inceleme değerlendirmeden sonra verdi.sence nasıl olur tecrübelerini paylaşırsan sevinirim.

Sn halım ,

ben kendimi örnek vermek istiyorum;sağ ayağımda kısalık ve şekil bozukluğu var.%40 vergi indirimim var.Nasipse seneye mart ayında emeklilik şartlarım oluşuyor.Benim tedirgin olduğum konular şunlar;
-bir kaç kez farklı doktorlarla görüştüm.Görüşleri beni çok rahatlatıcı değildi.Yani ayağımın belki %100 tam anlamıyla düzelme şansı yok.Şu an koşmanın ve uzun yürümenin dışında herşeyi rahat yapabiliyorum.
Normal emeklilik tam 20 sene sonra.Özürlü olarak 13 ay var.

Şimdi kıyaslıyorum da;ameliyat işine girsem düzelme şansı da var , riski de var.Artık insan bir zamandan sonra artık uğraşmak istemiyor.Bende şöyle dua ediyorum.Ayağımın iyileşmesi hakkımda hayırlı olacak ise hayırlısı ile iyileşmesini nasip eyle;iyileşmemesi hayırlı olacak ise hakkımda hayırlısını nasip eyle diye ALLAH' dua ediyorum.

Ama şimdi sorarsanız emekli olmayı yeğliyorum:))bakalım zaman ne gösterecek..

halim ben emekli olmadım nedeni konturolden sonraya bıraktımben daha önce 2 kez vergi indirimine muracat ettigimde hep sürekliydi son deaf müracatta süre koymuşlar hastaneye sordum bundan sonra böyle dediler yani kısaca konturolden sonra sürekli yazarsa hemen emekli olacam yada 3 yıl sonra konturol derse gine emekliolacam anlata bildimmizaten kazanılmış bir hak var ortada artık geri alamazlar korma

hastalığınız sürekli olması ve artmasından dolayı rapor oranınız artar,eksilmez.Bu seferki heyete sürekli olur.

ben kendimi örnek vermek istiyorum;sağ ayağımda kısalık ve şekil bozukluğu var.%40 vergi indirimim var.Nasipse seneye mart ayında emeklilik şartlarım oluşuyor.Benim tedirgin olduğum konular şunlar;
-bir kaç kez farklı doktorlarla görüştüm.Görüşleri beni çok rahatlatıcı değildi.Yani ayağımın belki %100 tam anlamıyla düzelme şansı yok.Şu an koşmanın ve uzun yürümenin dışında herşeyi rahat yapabiliyorum.
Normal emeklilik tam 20 sene sonra.Özürlü olarak 13 ay var.

Şimdi kıyaslıyorum da;ameliyat işine girsem düzelme şansı da var , riski de var.Artık insan bir zamandan sonra artık uğraşmak istemiyor.Bende şöyle dua ediyorum.Ayağımın iyileşmesi hakkımda hayırlı olacak ise hayırlısı ile iyileşmesini nasip eyle;iyileşmemesi hayırlı olacak ise hakkımda hayırlısını nasip eyle diye ALLAH' dua ediyorum.

selam.engelli veya özürlü olsun ne dendiği önemli değil kimse sağlığını kaybetmek istemez ama ortada kaybedilmiş bir durum varsa sağlıklı kişilere göre hayat şartları biraz daha zorlaştıysa ve devlette gerçek bir devletse bu durumda olan vatandaşlarına bazı kolaylıklar sağlamak zorundadır.erken emeklilik hakkı tanıması iyi bir olay fakat çeşitli prosedürlerle insanlarını zora koşuyor olması kötü.bizde savaşmak zorunda kalıyoruz.hakkımızı alana kadarda savaşmaya devam edeceğiz.sonuçta kimse sağlıksız bir hayat istemez.

falim;

valla inşallah dediğin gibi olur.bunların elinin ayarı olmadığı için insan korkuyor.acaba oranımı kontrolde düşürürlerse dava açarsam 14-15 yıldır olan bir hastalığa %50 raporu verende kendileri sonuçta davayı kazanırmıyım.şimdiden bunları düşünmeye başladım.bunlar bize kafayı yedirecekler en son psikiyatriden rapor alıp emekli olacağız heralde.

psikyatriden alırsan heryıl konturole tabi olursun akıllım öyle bişi yapıyım deme

Üst Alt