Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[Tartışma] Engelli çocuklara kürtaj yasağı

lado

Üye
Konular
13
Reaksiyonlar
0
Merhaba Arkadaşlar

Yeni TCK kürtaja ancak özellikle engelli çocukların kürtajına da yasak getirdi. Sizce doğrumu ? engelli çocuklar kürtaj olsunmu.? burada coğu engelli arkadaşlarımız var.Önce kendimizi yeni doğacak gibi düşünürsek bu olayı nasıl yarumlarsınız. Engellide olsa bir cana kıyılırmı, yaşama hakkı elinden alınırmı. Hep düşünüyorum, acaba engelli çocuğa sahip olan aileleler kürtaj yaptırmadıkları için pişmanlık duyuyorlarmı.

kürtaj

Arkadaşım;
Bu konu tartışmaya açık bir konu. çok farklı düşünceler ortaya çıkabilir. Benim fikrim anne karnında çocuğun ileride kendi hayatını daim ettiremeyecek bir pozisyonu görüldüğünde o çocuğun kürtajında bir sakınca görmüyorum.
Aksi halde bu çocuk dünyaya geldikten sonra Aileye yapılan devlet yardımıları yeterli olmadığından , devletin bu çocuğa sahip çıkmamasından dolayı en hayırlısı kürtaj diye düşünüyorum...

işte çarpık, dengesiz yönetim şeklinin bir ürünü daha.buyrun!!!
nasıl yasaklarsın sen bunu?neye dayanarak?
yaaa söylemek istediğim o kadar çok şey varki.bu konu benim en hassas noktam...
önce şunu belirlemeliyiz:bu konuya inançlarımız doğrultusunda mı bakacağız, bilimsel olarak mı yaklaşacağız.çünkü ikisini birbirine harmanladığımızda ortaya büyük bir tartışma çıkabilir ve biz birde bakmışızki birbirimizin dini inançlarını eleştiriyor olmuşuz.bu gereksiz bence.bu yüzden bu olaya bilimsel ve gerçekçi yaklaşmalı.
alınan bu karar bence kişilik haklarına ve insani iradeye hükmetmektir ki buna kimsenin hakkı yoktur.bu kararı alan beyin (siz), bana göre hayatı boyunca memleket sorunlarından uzakta hatta şu meşhur ıssız adada yaşayan yada gerçekten çevresinde olup biteni algılamayacak kadar gerizekalı...

ben çektiklerimi bilirim arkadaşlar.engelim beni çok az şeyde engellediği halde.arkadaşlarımın neler yaşadıklarını bilirim.ne zorluklarla neler başarmaya çalıştığımızı bilirim.insanlara, kimi zaman yabancı,yüzünde nasıl bir ifadeyle bize bakacağını bilmediğimiz insanlara muhtaç yaşadığımızı bilirim çoğu zaman.
elbette olmalı kürtaj.benim yaşadıklarımı bebeğimine, evladımın yaşamasına nasıl göz yumarım yaaa.....

offff...konuşacak gerçekten çok şey var...!
düşüncem budur

KESİNLİKLE KÜRTAJ YASAKLANMAMALII.

BOYLE SAÇMALIK OLUR MU YAAA...

Biliyorsunuz ki Benim içinde bulunduğum durum olan Akdeniz Anemisi (Talasemi) Genetik ve nesilden nesile geçebilmekte... Bu hastalığı yok etmenin tek çıkar yolu ya doğum öncesi tanı, iki taşıyıcı çiftin evlenmemesi veya evlenseler bile coçuklarında böyle bir hastalığın var olacağını bilerek evlenip ona göre önlem almaları...
Şimdi içinde bulunduğum durumda eğer bir taşıyıcıyla evlenirsem coçuğumda bu hastalık var olacak... Bunu nasıl göze alabilirim? yada insan bile bile dünyaya acı çekmesi için bir varlık getirir mi? her gün anne babasının gözü önünde bir ömür boyu iğnelerle yaşamak, her ay kan bulma problemleri, bir sürü ek sağlık sorunu vs.vs.vs....
Aileme coğu kez kızmışımdır neden biz diye? neden ikinizde taşıyıcı olduğunuzu bilemediniz diye... (ki 25-30 yıl öncesi böyle bir şeyin bilinmesi imkansız gibiymiş) şimdi kalkmış elimizde olanca imkan ve teknoloji varken tıp o kadar ilerlemişken hala dünyaya acı çekmesi için coçuk getirilmeli mi getirilmemeli mi tartışmasındayız ya buna hiççç anlam veremiyorum... Ya yok böyle bir şey diyorum, olamalı diyorum, böyle bir yasa hangi mantıkla çıkarılır yada teklif edilebilir ki?
Ben çok mutlu oldum bu hastalıkla buyrun başkalarını da atalım içine,
Her yıl bir talasemilinin sağlık harcamaları 1000-1500 $ hadi buyrun burdan yakın...
Bunun değil yasalaşması, söz konusu olması bile beni kahretmekte inanın...
Çok sinirlendim yaaa gene... :wink: :roll:

Bizlerin engeli,yaşamımıza engel olmadığına göre
doğacak yavrulara neden yaşam hakkı tanımıyalım ki

hamilelik döneminin belli bir döneminden sonra engelli yada engelsiz olsun kürtaja karşıyım.bu fikrim sadece bedensel engeller için geçerli.

peki bizler için de bunu ister miydiniz?bizlerin de kurtaj edilmesini ister miydiniz? bu şekilde soralım bi de...
ben şahsen kendim ne olursa olsun bu yaşamdan memnunum.. istemezdim...benim için kurtaj hakkını kullanmasına ailemin izin vermesini istemezdim.
devlete gelince... devlet birçok açıdan bu olaya bakması gerektiği için serbest bırakmalı bu işi... isteyen eder isteyen etmez.. bu devlete duşmez aileye düşer... bu kararı ancak aile verir verebilir..
ben kendim yaşama hakkım için şükrediyorsam birçok soruna ragmen buraya kadar gelebildiysem.. hala beni iyi ki yaşattılar diyorsam aynı isteiği tum bebekler için de dilerim..ama aileler ne yapar yapmaz kendileri bilir.. sorumluluklar onları baglar... ama ben kurtulmuşum arkamdan gelenler için para egitim sorunu şu bu demeye kalkarsam da bence bu bencillik olur..
zaten herkes bu konuda ozgur.. kurtaj olacaktır hep.. hiçkimse merak etmesin..herkes kendi hakkını kendisi bizden sizden daha iyi düşünecektir.. bu bizim konuşacagımız bi alan bile değil.. devletin de değil.. bu iş anne babaları baglar..
ve bunla genelleme yapılamaz. hele bunu biz yapamayız.. engelli davasını savunan bizler...
çunku engelli bir çocugun yaşam hakkını istemeyecek bizler engelli davasında nasıl israrcı olabilecek anlamıyorum yani...
mesele kurtajı tartışmak olsa anlarım bunu.. ama mesele engelli bebekleri kurtaj konusu... yani sunum şu...saglam bebek iyi.. sakat bebek kötu.. sakatın yaşamaya hakkı yok.. saglamın var..
ya biz sorun yaşıyoz diye bu bize yutturulan gerçeği kabul mu edecez..
yine konuşmamız gereken engelli hakları bence.. engelliler için kaliteli yaşam yine... yine işin özu bu mucadelede..
işin ozunden uzaklaşmayalım...sonuçta bu ulkede hep engelli bebek olacak.. devlet de yasaklasa.. biz de ugraşsak destek versek.. gerçek bu..
biz esas engellilerin yaşam kalitesini ve sorunlarını çözmek için ugraşalım...
burda kaybetmeyiz işte...
beni en çok uzen biz sakat olmayı hazmetmedik sanırım.. hazmetseydik biz bu sorunla çok boguştuk şu bebek çekmesin demezdik..
kendi kendimize zarar vermeyelim bence..
orda yaşam hakkı sonlandırılıyor bir bebegin..engelli oldugu için..sizin de yaşam hakkınıza son verdiriilmesini istermiydiniz?sırf engelli oldugunuz için..
hepimiz içimizde soralım.. bizi annemiz babamız kurtaj etse daha iyi değilmiydi sizce?
ben kendi adıma hayatta oldugum için memnunum...çunku yeryuzu çok geniştir... herkese gore bi pay vardır..
ama bu pay sadece bir kesime yetiyorsa sorun yine bizdedir..biz izin verdiğimiz içindir..parasız diye kurtaj etsin demek de bize düşmez.. hiç merak etmeyelim her anne baba kendi kararını verebilecek durumda... veremeyense çekecektir....hayat da boyle değil mi zaten..
kim cennet bahçesinde oldugunu iddia edebilir ki?
bilim sadece teshis koyabilir... bu hasta talasemi der..aileye kalır iş... talasemili bi arkadaşım acaba kendisi için kurtaj hakkını onaylar mıydı?
nedir bu para nedir ya?
herşeyde sorun..
peki bu halde parayı tekeline alanlara sesimiz neden çıkmaz... sadece olmayanlara saldırrız.. bi kere de şu zenginlere vuralım ya... zengin sakat bebek dogurabilir.. fakir doguramaz...burda da sakatlık yok mu?
acaba bize dayatılmak istenen bir mesaj goremiyor muyuz burda?sistem bizi nereye götürüyor arkadaşlar nereye?????
devlete düşen şu olmalıdır.. kurtajla murtajla ugraşmasın.. bu iş ailelerin işi... onun yapması gereken.. engelli olan bebege de yaşlısına da kadınına da erkeğine de fakirine de sahip çıkacak... onlar için ne gerekiyorsa sosyal devlet olarak gorevini yapacak...aile fakirmiş,cahilmiş,filan ayaklarıyla sorumlulugu ustunden kalkmıyor...
yapacagımız her adım çok önemli arkadaşlar... biz bugun engelli bebek kurtaj edilir dersek,fakir bilmeyen aile dersek sorumluluğu devletten alırız...sanırım sistem de bunu istiyor..blimsel çalışmalar filan ama ortada olan ne... ne yapılıyor ki?devlet yeni şehirler kurarken engellileri mi düşünüyor...belediyeler engellileri mi düşünüyor?
ha duşunuyolar...nerde engelli bebekler kurtaj olsun mu olmasın mı...karıştırsın ortalıgı...bu sizce kimin işine yarar kimin?
fakirmiş cahilmiş...soyleyelim soyleyelim de biz de biliyoz bu kusuru...
sosyal devlet bunu neden kaygı etmiyor o zaman... biz mi tartışalım hep.. uyuyoruz uyutuluyoruz..
biz engelliler için ne yaptık ne yapıyoruz ona bakalım... tekrar ediyorum.. engellile riçin ne yaptık ne yapabildik... sorun sadece bu...

zihinsel engelli ve başkalarınada zararlı olan birşekilde ve onların bakımına muhtaç doğacağımı bilsem seve seve doğmak istemezdim.

yeditepe' Alıntı:
bilim sadece teshis koyabilir... bu hasta talasemi der..aileye kalır iş... talasemili bi arkadaşım acaba kendisi için kurtaj hakkını onaylar mıydı?
...
Talasemiliyim, hayatı ve mücadeleyi seviyorum hayattan nefret etmiyorum, karamsar değilim ve bir çok insana göre çok sanşlıyım...
ama çektiklerimi ve yaşadıklarımı sadece ve sadece ben bilirim Doğmamış olsaydım bu soruna verebileceğim tek cevap Evet onaylardım ve talasemili binlerce aile ve kişinin vereceği cevapta evet olacaktır bundan adım gibi eminim...

merhaba.denilenler gibi...ve dediğim gibi.benim engelim beni çok zorlamıyor ama yinede çoookkk zorluk gördüm kendimce. ya çok zorlanan arkadaşlarım???
ben de aileme hem madden hem de manen bu kadar yük üzüntü sorun getirecek olsaydım doğmak istemezdim...
bakabilen var, bakamayan var.hareket edebilen var, edemeyen var...

mutlu kalın

yeditepe' Alıntı:
[size=4]ama mesele engelli bebekleri kurtaj konusu... yani sunum şu...saglam bebek iyi.. sakat bebek kötu.. sakatın yaşamaya hakkı yok.. saglamın var.. [/size]

özetle sakat bebeğin yaşam hakkı yok mu denilmiş, pekala benim de bir sorum var;

kim, yeni doğan bir bebeğin sırtına taşıyamayacağı ağır yükler koymak ister? Özellikle ağır engelli olacağı belli bir bebeği diyelim hayatı boyunca yataktan çıkmayacak, görmeyecek, duymayacak, hep makineye bağlı yaşayacak... Kimin hakkı var buna???

Kürtaj kararı anne-babaya aittir. Ben eğer bebeğimin kendine yetebilecek bir hayat süremeyeceğini bilsem kürtajı isterdim. Ben ölüp gittikten sonra çocuğumun akıbeti belli mi?

Ve evet, ben yaşıyor olmaktan memnunum ama eğer bana deselerdi ki, sen ölsen bu talasemi geni tarih olacak, hemen şu an ölmeye hazırım. O kadar fanatiğim yani bu konuda...

Devlet bunu yasaklasa da biz millet olarak yasakları delmenin bir yolunu mutlaka bulmuşuzdur.
Buna da mutlaka bulunur. Böyle bir durum insanları daha zor,uygunsuz,yasa dışı işlere itecektir.
Devlet ilk önce bu aşamaya gelmemenin yoları ile uğraşıp,Halkı biliçlendirme çalışmaları yapsın.
Bu durum yasalarla falan halledilecek bir mesele değil.

Özürlü bir çocuğumun doğacağını bilsem bile böyle bir şeye razı olmazdım.
O çocuğun yada çocukların da bizler gibi yaşamaya hakları var.

yeditepe' Alıntı:
...zengin sakat bebek dogurabilir.. fakir doguramaz...burda da sakatlık yok mu?...
var...
asil 'sakatlik' bu zaten

dier bi 'sakatlikta' devletin doucak olan sakat cocuklara insan gibi yashiabilmeleri icin güvence verme yollari aramaktansa böle bi yasak koyarak engellilere iilik yapiomush gibi görünmee calishmasi... güvence veremiosa, sorumluluun en az %50sini, hayir vazgectim, hatta %100ünü üzerine alamiosa böle bi yasak koymaya hakki yok devletin bence (aslinda bütün bebekler icin gecerli bu)... keshke garanti verebilse ve kürtaji yasakliabilse...

hassas bi konu...
doushtan engelli deilim ama "kiziniz bi yashinda felc geciricek sakat olucak, isterseniz kürtaj olabilirsiniz" diebilen bi teknoloji olsaydi ve annemler dünyaya gelmemi engelleseydi shimdi benim gibi süper bi evlatlari olmiicakti ;)
(uyuz yazilarimla forumda sisleri raatsis edemiicektim :p)
oooh, iiki de varim!!!
bunu sade ben diil, annemler de dio: "iiki varsin"

ilerde kimin "iiki varim" kimin "keshke olmasaydim" dieceeni bilemeis... diom ya, hassas bi konu... devletin "dourmaya mecbursun" demeye hakki olmadiini düshünüom ama öte yandan da birilerinin "iiki varim" diebilme shansi daha doomadan -özellikle sakat olucak diye- elinden alinmasi cokta kolay olmamali bence... en azindan hic bi kadin kürtaji secmek zorunda birakilmamali... bu konuda mümkün olduu kadar ne din_gözlüünden nede bilimsellik_gözlüünden bakmamaya calishiom olaya (sevgili dilemma ;))... sonucta bilim, din, devlet, hershey insanlarin mutluluu icin olmali die düshünüom, tersine diil...
yeditepenin de dedii gibi bilim teshhis koyar, saalikli, hasta veya sakat bi bebek dünyaya getiriceksinis der, ama bu insan hayatinda asla mutlu olmiicak diebilir mi? hayati hic sevmiicek, "keshke hic doomasaydim" diicek diebilir mi?? gerci böle uzaktan, uzaktan konushmasi kolay tabe, öle bi durumla, kürtajla gercekten karshi karshia kalsam, ne yaparim neler düshünürüm bilmiom... yashayan daha ii bilir tabe...

yazdiklarimdan anliabilicenis gibi kürtajla ilgili düshüncelerim de duygularim da karishik biras, saalikli bi fikrim yok henüz... ama beni cok ama cok rahatsis eden asil mesele, kürtaj konusunda saalam-sakat ayrimi yapilmasi...

genel olarak "kürtaj her kadinin, her anne babanin hakkidir, kimse yasakliamas!" dien arkadashlara sözüm yok, saygi duyuyorum fikirlerine...
ayni shekilde "sakat veya saalam, hic kimsenin 'yashamahakki' elinden alinamas, kürtaj yasak olmali!" dien arkadashlara da bishi demiicem... onlarin da fikirlerine aynen saygi duyuyorum...

fakat bu konuda ayrim yapan, yani saalam bebeklerin kürtajina karishmayip sakat bi cocuun dünyaya getirilmesi söskonusu olunca "sakat bebein kürtaji yasaklanamaz, nasil yapabilirler böle bishi?! o cocua aci cektirmee hic kimsenin hakki yok" gibi laflar eden arkadashlara -kusura bakmain ama- bozuluom... hele bir de "bedensel sakat olucaksa gelsin dünyaya ama zihinsel sakat olucaksa gelmesin" gibi sözler duyunca shaship kaliom... neye göre ölcülüo bu anliamadim???... tamam, ilerde sürekli agrilar ve sancilar cekicei bi hastalik teshhis edilmishse ve bu aarilar dindirilemiicek türdense gene anliom tereddütlerinizi... ama genel olarak sakat bebekleri konushuos burda... "sakat bebekler kürtaj edilsin/edilmesin mi?" konusu cok gereksiz ve bashli bashina bi ayrimcilik bence... (yeditepe de bunu dio, yanlish anlamadiisam)

özellikle bizler, forumun dört bi köshesinde "hey saalamlar, kendinizi bizden ii sanmain, ayrim yapmain, biz ikinci sinif insan diilis" dien bislerin böle bi konuyu tartishmasi, böle bi ayrim yapmasi biras garip kacmiomu?... forumda her firsatta "bize bakin saalamlar, öle sandiinis gibi aciz ve yardima muhtac diilis, bize aciarak bakmain, acinicak bi durumumuz yok" die ciak ciak baarios, ondan sonra da "benim cektiimi ben bilirim" ya da "engelli bi cocuun anne babasinin cektiini bilseler kürtaji onaylarlar" gibi laflarla sakat-cocuk-kürtajini savunuyos... bi karar verelim artik acinicak durumdamiis deilmiis?

elbette ki kendisine "sakat cocuk dourucaksin" denilen bi anne shartlari müsait deilse "ben kendimi buna maddi ve manevi olarak hazir hissetmiom" diip kürtaji secebilmeli... ama aynisi bekledii bebek saalam da olsa, yoksulluk icinde olan bi kadin icin de gecerli diil mi?... yani demek istediim, kürtajin faydalarini/zararlarini anlatmak icin engellilik konusunu kullanmialim lutfen... bunu yapiosakta dikkatli olalim biras... sakat bebek bekleen hamile bi kadin fikir edinmek icin forumu gezse yazdiklarimizi görünce dourmaktan vazgecip kürtaji secer büük ihtimalle...

biraz sert konushtuysam özür dilerim... kimseyi kirmak istemiom... kaptirdim kendimi ishte... kirilip darilmain, e mi?!

Rekursion haklısın.

Sağlam da olsa sakat da olsa eğer doğuracağı bebeğin sorumluluğunu alamayacaksa ebeveynler kürtajı seçmeli. Ama sakat bebeğin biraz daha büyük açmazı var, çünkü özel bakıma muhtaç olabilir. Elbette çok soyut konuşuyoruz. Sakatlığın adı/cinsi yok. Genel olarak sakatlık diyorum ama hayata sakatların 1-0 geriden başladığı konusunda fikrim hala değişmedi. :) Ayrıca genetik hastalıkla doğan her bebek o hastalığın ileriki nesillere taşınması için bir araç... Sakatlıklar arasında ayrım yapamam, şunun yaşama hakkı bundan fazla diyemem. Ve son söz elbette onun bakımını üstlenecek ailesine aittir. Fakat benim bu konuda fikrim sabit, belki dar kafalıyım, belki ayrımcıyım belki de kalpsizim.. Ama doğru olan buymuş gibi geliyor... :(

KEŞKE SAKATLIĞIN NİTELİĞİ BELLİ OLABİLSEYDİ.ÖNCEDENDE DEDİĞİM GİBİ BEYİNSEL İŞLEVİ BOZUK İSE GERÇEKTEN KÜRTAJ YAPILMASINDA YARAR VAR DİYORUM.BU KONUDA HAKLIMIYIM HAKSIZMIYIM BUNU KENDİM BİLE BİLEMİYORUM

Bu konu daha önceleri çok tartışıldı.
Bence de konu ebebeynlere bırakılmalı Doktor ise ebebeynleri sonuçlar doğrultusunda aydınlatarak bir sonuca varılmalı...

Tabi ki zor bir karar burada her ne kadar maddiyat önemsiz desk de engelli bireyin harcamaları ihtiyaçları farklıdır. Neden birbirimi kandırıyoruz ki ülke olarak bir Norveç bir Danimarka değiliz ve ekonomik durum tüm dünyada kötüleşmekte ve kötüleşecek bunu önğömek için kahin olmaya gerek yok. Şirketler daha az istihdam daha fazla kar felsefesisle büyüdükçe büyüyor sonuçta sosyal devlet ölmekte Hoşgeldin globalleşme hoş geldin yeni düzen...

Tablo çok karanlık bana göre...

Diyeceksiniz ki ne alakası var Kim bakacak çocuğa Ebebeynleri peki ebebeynleri iş bulamazsa kim bakacak devlet mi??
Evet bakar ama bir toplama kampında...

Bu kararı vermek zordur ama kimse bunu kurallara bağlama hakkına sahip olamaz bırakın ebebeynler kendi gerçekleri doğrultusunda iç muhasebesini ve reel gerçekleri doğrultusunda kararlarını versinler...

Ek olarak benim şahsi fikrim Kürtajdan yana...
Ancak Toplumsal bir gerçek var ki bu karar ebebeynlerin sorumuluğundadır ve öyle de kalmalıdır...

ENGELLİ OLARAK YAŞAMANIN ZORLUĞUNU ENGELLİDEN BAŞKA ANLAYAN OLMAZ. BİR ENGELLİ OLARAK TABİKİ DURUMUMU ÇOKTAN KABULLENMİŞ DURUMDAYIM. YİNEDE BAZEN OTURUP "KEŞKE HERŞEY BİR RUYA OLSAYDI BEN UYANSAYDIM" DİYE DÜŞÜNDÜĞÜM OLUR.

YAŞADIKLARIMI BAŞKA BİR BİREYİN YAŞAMSINI ASLA İSTEMEM,HERZAMAN RABBİM KİMSENİN BAŞINA VERMESİN DİYE DUA EDERİM. BİLE BİLE ENGELLİ BİR ÇOCUK DÜNYAYA GETİRMEK ÇOK AMA ÇOK BÜYÜK BİR MESULİYET HEM AİLE,HEMDE ÇOCUK AÇISINDAN ÇOK ZOR BİR DURUM. KESİNLİKLE ENGELLİ ÇOCUKLARIN KÜRTAJLA ALINMASINDAN YANAYIM.

ben shimdi tekrar diom ki:
kürtaj hakkinin gerekliliini anlatmak icin yazilan mesajlarin bi cou insanlarin beyninde cizdii 'zavalli, yardima muhtac engelliler' hatta 'ailesine, topluma, ülkeye yük, alt sinif insani engelliler' resmini daha da renklendirip canlandirio daha da köklendirio...

ve nie yalan söliim, bu beni rahatsis edio... :|

Rekursion seni anliyorum. :)

Ama ben gercekciyim yani ben kendimi gercekten de oyle goruyorum, zavalli degilim ama yardima muhtacim, hastaneye bagimliyim, devlete yukum cunku tedavi masraflarimi devlet karsiliyor. Aileme yuk oldugumu sanmiyorum, alt sinif insan da degilim. Yani duygusal travmalara girmeden gercekci bir sekilde durumumu degerlendiriyorum.

[size=4]'zavalli, yardima muhtac engelliler' hatta 'ailesine, topluma, ülkeye yük, alt sinif insani engelliler' resmini daha da renklendirip canlandirio daha da köklendirio... [/size]
denilmesi beni rahatsiz ediyor asil, kendi durumumuzu yadsiyoruz, carpitiyoruz. Biz engelli olabiliriz ama alt sinif insan degiliz, devlete yuk olabiliriz, yardima muhtac olabiliriz ama zavalli degiliz. Biz de herkes gibi insaniz sadece hayatimiz biraz daha zor.. Ben bu zorlugu yasamamasi icin ailelerin ve dogacak bireylerin, kurtaj yanlisi oldugumu soyluyorum. Simdi de herkes hayatinda zorluk yasar, yasamaz mi diyeceksiniz. Zorluk kavrami da goreceli, yarin ne yasayacagimiz da belirsiz. En iyisi insanin her zaman akil ve sagduyuyla hareket etmesi.

Baris Gurol' Alıntı:
devlete yukum cunku tedavi masraflarimi devlet karsiliyor
Dalga mı geçiyorsun? Devletin ve sağlık güvencesinin kurulma amaçlarından biri de bu zaten.
Ayrıca bu mantıkla bakarsan devlete yük olmayan kimse var mı? Milyonlarca devlet memuru, kamu işçisi ve emeklileri ile aileleri hasta olunca aynı şey olmuyor mu? Şekerden yüksek tansiyona kadar bir sürü kronik hastalık var, onların tedavi masrafları karşılanmıyor mu.
Bu ara biraz depressifsin galiba. :)

Evet dalga geçiyorum...

Her çalışanın maaşından sağlık harcamaları için devlet bir pay almıyor mu? Bütün hastalık masrafları bu toplanan paralarla karşılanmıyor mu? Herkesin ufak tefek hastalığı olabilir, ya da kimisi hiç ihtiyaç duymaz, çok nadir hastaneye gider (maaşallah)... Bunların zaten maaşlarından kesilen para onların masrafını haydi haydi çıkarıyordur. Ama benim hastalığımın maliyeti babamın çalıştığı kurumdaki ilgili zatın adımı bilmesini sağlayacak kadar yüksek. Bir gün babam fabrikada olmadığı için ben gitmiştim genel müdürlüğe (fabrikaya değil ha..) bir adama sevk kağıdıyla ilgili bir şey için gitmiştim. Sen Barış Gürol musun dedi bana, elimdeki sevk kağıdını görünce. Ne babamı bilir ne beni.. Elinden hergün kimbilir kaç yüz tane kağıt geçiyordur. Adam sanki film artistiymişim gibi bakıyordu bana "Sen Barış Gürol musun?" Evet dedim, evet o benim. "Haaa sen biliyor musun senin masrafın milyarları buluyor her yıl..." (Belki 5-6 yıl önceydi) Yaaaa dedim, öyledir herhalde ne bileyim...

barishcim, keshke koca dötlerini bi shehirden öbür shehire tashimak icin sürekli makam arabasi deishtiren, en ufak hastalikta yurt dishina en güsel, en ünlü hastanelere koshushturan bi takim insanlar da senin gibi "devlete, millete yük oluom mu acaba?" die düshünse...

insanlar bi dünya vergi ödüyo, icabinda o kadar sacma yerlerde kullanilio ki paralar... kurban olsun bu vergiler talasemili insanlara... ;)

bu konu gerçektende göreceli bir konu.Allah bütün engellilere ve ailelerine sabır versin. :cry:

ben kürtajın gerekli olan durumlarda (ki engelli bir çocuğun olacağını öğrendiğin zaman bunu isteyip istememek anne babanın karar verip aldırıp aldırmamayı düşüneceği bir konu) ama engelli bir birey olarak engelli bir bebek erken dönemde anne karnında tesbit edildiğinde kürtaj yapılabileceğini düşünüyorum çünkü zaten hayata başlamamış bir canlı ama henüz yaşamıyor yani karar mercii olabilecek durumda değil ve doğduğunda yaşama başlayınca yaşayamadığını veya çok büyük zorluklara göğüs gererek hayatta kalabilecğini bilseydi belkide o da hiç doğmamayı isteyebilecek isyan edecektirrr ailesi içinde kendisi içinde hayat belki istemedikleri şekilde bir sürece girecektir
bu yüzden engelli çocuğa sahip olacağını anlayan annenin kürtaj yaptırmak istemesi engellenmemeli bu da onun ihtiyacı olan bir haktırrrr
diye düşünüyorummm

Menekşeciğim
olaya şu yönüyle bakalım ben bir engelliyim ve şu an kendime yetebiliyorum diyelim evlendim ve çocuk sahibi olacağım ve engelli bir bebeğe sahip olcağımı öğrendim ben bunu bile bile ki o bebeğe büyüyüp kendi başına ayakta durabilme noktasına gelene kadar(sanki engelsiz bir bebek gibi baktım olaya bu arada bu BEBEK ENGELLİ bu nu da özellikle belirteyim ) ihtiyacı olacak yardımı anneliği istediğim gibi yapamayacağımı biliyorum zaten bu tercih bence hiç bir annenin sevinerek vereceği bir karar olamazdı çok üzücü ama mantıklı ve gerçekci düşününce en doğru karar gibi geliyor
hani diyoruz ya sevgiler paylaştıkca çoğalıyor üzüntüler azalıyor ama engelli bir bireyin yanına bilinçli bir şekilde engelli olacağını bile bile buna benim gücüm yetmeyeceği için doğurmayı istemeyebilir ve kürtajı tercih edebilirim bununda benim hakkım olduğunu düşünüyorrum
senin dediklerine gelirsek menekşeciğim bizlerde bir engelliyiz yaşıyoruz,okuyoruz,çalışıyoruz,düşünüyoruz,eleştiriyoruz hayatı bizde her insan gibi kimi iyi kimi kötü yönleriyle yaşıyoruz ve engelli olduğumuzu unutuyoruz çünkü artık bizim için bu normal bir durum oluyor ve hayatımızı o doğrultuda normal bir şekilde devam ettirmeye çalışıyoruz ama bu noktaya gelme süreci herkeste aynı olmuyor bende hiç bir zaman isyan etmedim engelimden dolayı ama insanın içinden ilk kabullenme zamanlarında gelen şöyle bir sesede yine kulak verdim veya zaten duymamazlıktan gelemedim NİYE BENN ama sadece merak soru isyan değil
şu an itibariyle hayata gözünü açmış engelli bir bebek tabiki yaşamalıdır ve ona nasıl yardımcı olunacaksa olunmalıdır okey
bir engelli olarak tabiki engelli bebeğin karşısında değilim benim kastetmek istediğim özellikle kendi şahsımda değerlendireyim olayı bile bile böyle bir (benim için İKİNCİ BİR ENGELİ) yaşamayı istemezdimmm
tercih meselesiiii sanırım anlatmak istediğimi anlatabilmişimdir
herkese sevgiler

kürtaj

merhaba

benim kizim 2 yasinda ve spinal müsküler kas atrofi hastasi..arkadaslar düsünsenize beni bu cici kizi kürtaj yapsaydim(hamileligimde hastaligini bilmiyorduk) o hayatta olmayacakti..
bunu düsünemiyorum bile..
özgül

Bence evlenirken insanlar mutlaka gen taraması yaptırmalı. Eğer genetik bir rahatsızlık varsa ve doğacak çocuklarının engelli olacağı çok büyük bir ihtimalse bu durumda işi şansa bırakmayıp tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olunabilir. Böylece kürtaj yapmak zorunda kalınmaz.

Üst Alt