Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Tamamen görmeden yaşamak!

Doğustan görme engelli bir kişiye sorun hıç rüya görmüşmü.bu dünya geçici bir cennet.ama inşşallah görmıyen kişi ebedi cennetine kavuşcaklar.

Tamamen görmekden yaşamak...

Yaşamın en çilelilerinden birisi, Yaşanan zorlukların tarifsizi, Karanlığın kendisidir. Hayatlarında olan sadece umut ışıkları, bir umut ışığını gözlerinde hissetmek, bir kez olsun görebilmektir.

Yaşanılacak en zor durunlardan bir tanesi, Gerçeklerin gerçek ötesi, hayatınızın ışığının kesilmesi, yaşanan hayatın çilesidir. Tamamen görmeden yaşamak...

"tamamen görmeden yaşayan"lar hakkında bu kadar çok yazı yazılmasına rağmen, bunları yazarken bile kendi gördüklerimizin ve hatta empati kurmamızın ötesine geçememişiz!

MEB_JAWSS ....empatı kurmaya gerek yok ....yasamadan bılmek ımkansız...ancak...göz mevzusu benım ıcınde oldugum bır mevzudur....zıra anacımın gun gun kapana kapana % 1o lara ınen bır görme kaybı ...ve kaldıkı aynı sorunla kendım karsı karsıyayım.....

empatı ne kelıme bızzat konunun taaaa içindeyım..rahat ol.....

Tamamen görmeden yaşamak..

İmkansız gibi geliyor aslında gören bi insan olarak. Doğuştan gözleri görmeyen bir kaç tanıdığım oldu. Görmemelerine rağmen bir çok şeyi bizlerden iyi yapıp hissettiklerini farkettim.

Daha önceki mesajlarda melpomene'nin yazdığı kısa hikayedeki gibi koku ya da sesten bi çok şeyi farkedebiliyor bu insanlar.

Geçen akşam özel bi kanaldaki bi müzik yarışmasında, doğuştan gözleri görmeyen, ama mükemmel gitar çalan bi yarışmacı dikkatimi çekti.

Yarışmaya başvururken yazdığı Kendisini tanıtan yazısında şöyle bi ifade kullanmış;

"Eğer şuan görebileceğim söylense, gözlerimin açılmasını, görmeyi istemezdim."

Herkes şaşırdı tabiki bu fikre. Sebebi sorulduğunda ise;

" 24 yaşındayım ve doğuştan görmüyorum. Eğer şuan görmeye başlarsam sanki 24 yılımı boşa yaşamışım, hayatımdan 24 yıl kaybedecekmişim gibime geliyor. Çünkü böyle yaşamaya bu hayatıma alıştım"

gibi bi cevap verdi. Demekki kalp gözünün açık olması diğer duyularla görebilmek de önemli :)

Tamamen görmeyen birçok insanın hayatını kendi başlarına yaşadıkları elbetteki doğrudur. Yani bazı şeyleri bireysel olarak yapabiliyorlar... Ama yaşamlarında bunları yaparken birçok konuda zorlandıkları da bir gerçektir.

Hiç görmeden yaşamak...

Hiç görmeden yaşaman ne demektir? Görmeyen bir insan nasıl yaşar? Kapkaranlık bir dünyanın ışıkları hiç görmeyen bir insanın gözünden nasıl görünür? Hiç görmese de bakamasalar da sevdiklerinin gözlerine yaşam kaynakları nedir?

Bu soruları hiç düşündük mü? Bu konuda bir empati kurduk mu? Gözlerimizi kapatarak hiç kendimizi onların yerine koyduk mu?

Engellerin en zorundan yaşamın en çilelilerinden birisi olan hiç görmeden yaşamak nasıl bir şeydir? Gözlerimizi kapatarak iç beş adımı bir yerlere çarpmadan zor attığımızı düşünelim. Pekiyi bir ömrü ışıktan görmekten ve bakmaktan yoksun geçiren bir insanı düşündüğümüzde, düşünmek bile insanın içini ürpertiyor.

En ufak bir engelimizle yaşamdan bazen bıktığımız ve neden ben böyleyim dediğimiz zamanlar olmuyor değil. Olmasa da içimizden geçmiyor değil. Pekiyi hiç görmeden yaşayan insanların yaşamları hep çileli, hep birilerine bağımlı, bireysel olarak yaptıkları şeyler çok kısıtlıdır. Birde olayı böyle düşündüğümüz zaman olay biraz daha farklı oluyor.

Yani bizler sabretmesini bilirsek, yaşamımızda bir çok konuda bir çok sorunumuzu hallederiz.

Her özür çeşidinin farklı zorlukları vardır.Ancak bağzı özür gurupları yaşam kalitasini dahada kısıtlayıcıdır.Tabi özrün derecesine göre değişir.Hiç Görmeyenleride bu katagoride değerlendiriyorum...

Murat Kefeli yi bilirmisiniz Hem gözlerini Hem kulaklarını kaybeden genc üstüne üstlük hem duymuyor hem görmüyor ve kitab cıkarmıs Anne neden Ben diye okumanızı tavsiye ederim

biler halimize şükrediyoruz ben bir görme engelli olarak arkadaşlarımızın neler yapabildigini en iyi bilenlerdenim.
onlara allahım öyle bir his vermişki görenlerden daha iyi biliyorlar.
doku hisleri ciltindeki kırışılardan bile senin yaşını ve hüzünlü mutlu veya mutsuz oldugunu anlaya biliyor bende görme engelliyim ama yinede ben 0/0/56 altı odugundan yaşamımı yürütüyorum biz saglam gözlerle bir pirizi yapamazken o hiç görmeyen gözlerle yapıyor sayın arkadaşlarım yakınlarınızda görmeyen derneklerine gidip gözlemci olarak bakın onların gözleri temiz kalpleridir saygılarımla

Görmeyen gözler bilmeyen anlamayan yürekleri ifade etmez. Bir karanlığın esaretine bürünmüş bedenin ıssızlığını gösterse de, asla sessizliğini anlatmaz. Bir yaşamın zorluğunu gösterse de kesinlikle son bulduğun teşkil etmez.

Görmemek her şeyin karanlığa gömüldüğü bir dünyadır. Gönüllerin aydınlığıyla aydınlanan bir dünya vardır işte… Gözler susar ama yürekler yakamoz gibi parlak, umutlar kadar yüksektir.

Üst Alt