Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

TAK yaparken sondanın girmemesi!?

OturanBoğa

Yönetici
Konular
673
Reaksiyonlar
504
2006 Güncel: http://www.engelliler.biz/forum/sag...onda-ile-2-3-saatte-bir-idrarini-yapiyor.html

Bu ikinci kez oldu.
Pazar sabahı kalktım ve TAK yapmaya giriştim. O da ne! Katater mesaneye kadar gidiyor, ama tam mesaneye gelince, mesaneden içeri girmiyor.
Girmesi için ittiriyorsun, ittirdikçe tahriş oluyor, tahriş oldukça kasılıyor… Berbat bi durum! 3 saatte 5 kez denememe rağmen, bir türlü TAK yapamadım. En sonunda, sola yan dönerek, yapabildim (1600 cc!). Mesanem patlayacaktı yahu! :)

O andan sonraki TAK’larımda, hiçbir sorun yaşamadım. Yani kataterin mesaneye itilmesinde hiçbir sorun olmadı.
TAK yapmaya çalışırken, mesane girişi ve yolu da ciddi şekilde tahriş oldu. Dünden beri, -azalarak da olsa- TAK yaparken kan geliyor. Bugün baya azaldı bu durum, ama halen kan var tabii.
Oluşan tahriş enfeksiyona dönmesin diye, bol su içiyor ve üriner sistem antiseptiği olan “UROPAN”dan günde 4 defa kullanıyorum.

Bu duruma sebep olan şey nedir, bilmiyorum.
Böylesi bir durumla karşılaşıldığında, aklıma ilk gelen şey, o anda, kas gevşetici bir hap alabileceğim oldu, ama maalesef Pazar günü olduğu için alamadım.

Bu sorunu yaşamamıştım ama arada bazen mesane girişinde çok hafif bir zorlanmadan sonra girdiğini farkediyor ama bunun için bir önlem almamıştım.Şimdi daha dikkatli olmam gerektiğini farkettim.

Sevgili Bülent, senin yaşadığın TAK probleminin çok daha büyüğünü yaşadım ben. Anlatayım;

28 Mart 2003, Cuma. Saat 12:00- 12:30 civarlarında TAK yapmaya çalışıyorum ama kateter bir türlü girmiyor. Uğraşıyorum uğraşıyorum ama olmuyor. Sanki önünde bir duvar var. Sonra kardeşimle doktora gittik. (Ondan 1 ay önce de zorlanmış ve biraz kanama olmuştu. Doktora gittiğimde o yapmış ve sanki hiçbirşey yokmuş gibi her şey yolunda gitmişti.Kandan falan esame yoktu.) Doktor (pratisyen doktor. Belde’de Ürolog olmadığı için) bizi hastaneye gönderdi. Saat 15:15 de hastanenin acil servisindeydik. Acilde gençten bir doktor vardı ve pek ilgilenmedi bile. Oradaki sağlık memurları sondayı takmaya çalışıyorlardı. Bu arada ben de deneme yapmaya devam ediyordum ama bir türlü olmuyordu. Bu süreler zarfında karnım (mesane) iyice şişmişti. İşin garibi arabanın sallantısı idrarın iyice artmasına neden olmuştu.
(Tecrübe; arabayla bir yere gittiğimde, arabanın sallantısından dolayı idrar normalden daha çabuk oluyor.) Oradakilere bir an önce Ürolog doktoru çağırmalarını söylüyordum. Onlar da toplantıda olduğunu ve haber verdiklerini söylüyorlardı. (Günahı boyunlarına ama sanırım haber vermemişlerdi. Yok toplantıda Kaymakam varmış da falanmış da..) Ben dakikaları sayıyorum ama doktor gelmiyor. Saat 16:00 da geldi. Bir de onunla tartıştık. Sonra sakinleştik. Muayenehanesine gitmemizi söyledi. Orada kateteri takmayı denedi, başka şeyler denedi. Sonuç olumsuz. Ben bak(a)mıyordum artık. O zaman da bir sürü kanamış, tahriş olmuş. Bir türlü mesaneye girilemedi. Ve “Sistofis” takılması gerektiğini söyledi. Yani göbeğin altından mesaneye direkt girilecek ve idrar tahliye edilecek. Ve sistofis takılı kalacak.
Resmen bıçaklanmak gibi bişey. Ama o an o şişkinlikten kurtulmak için her şeye razıydım. Çünkü tek düşündüğüm böbreklerdi ve onların zarar görmesinden çok korkuyordum.
Tekrar hastaneye gitmemiz gerekiyordu. Doktor hastaneye telefon edip ameliyathaneyi hazırlamalarını söyledi. Eczaneyi açıp “Sistofis” var mı bakmalarını da söyledi. Hastaneye giderken o da Medikale uğrayıp “Sistofis” bakacaktı. Şimdi de sistofis bulunamıyordu. Hastaneye vardık, bir tane sistofis bulmuşlar. Doktor; “bu da küçükmüş yaa..” dedi. Tam bu sırada bankonun arkasındaki hemşire “aa burada bir tane varmış” dedi. Aah ah, hayret ki ne hayret, ben daha ne diyeyim… Sonra ameliyathaneye gidip (sanırım tekerlekli sandalyeyle kapısına kadar gitmiştim,sonra sedyeyle içeriye aldılar.) masaya yattım. Vee… Sistofis takıldı. Saat 19:00 civarları. O gün Cuma’ydı. Haftasonunu hastanede geçirdim. P.tesi çıktım. Doktor; “bir süre sonra Sistoskopi yapılacak ve Endoskopik bir müdahele yapılacak” dedi. Orası açılacakmış. “İstersen burada yapabiliriz ama birkaç yıl sonra nüksetme ihtimali yüksek sonra beni suçlama onun için bir ihtisas hastanesinde yaptırsan daha iyi olur, sen karar ver” dedi. Tahriş olan o bölgenin dinlenmesi ve kendini tamir etmesi için 10-15 gün kadar beklememi söyledi.
Dokuz Eylül Ün.Tıp Fak.Hastanesi Ürolojiden randevu alıp İzmir’e gittim. Durumu anlattım.Orada kateterle bir deneme yaptılar, yine kanadı. “Üretra darlığı” deyip beni yatıracaklarını söylediler. Ben de bunun için gitmiştim zaten. Fakat bir problem daha vardı; Ne sevk kağıdım ne de Sağlık Karnem vardı. Çünkü, malulen emeklilik için müracaatta bulunmuştum ve işlemler başlamış, kurumdan ilişiğim kesilmişti dolayısıyla sevk kağıdı vermemişlerdi. Emekli Sandığında işlemlerim tamamlanmadığı için de Emekli Sağlık Karnem yoktu. Bu durumda bütün ödemeleri ben yapacakmışım sonra da Sandıktan geri alacakmışım. Oradaki doktorum durumun çok acil olmadığını, biraz daha bekleyebileceğimi söyledi. (Ama ben öyle düşünmüyordum…) Tamam dedim ve döndüm eve. Sonra Sağlık Karnemin işlemleri en kısa zamanda tamamlandı. Ve doktorumu aradım;”Ben Pazartesi geliyorum” diye. “P.tesiden itibaren 10 gün yokum ABD’ye Kongreye gidiyorum, istersen başka bir yere gidebilirsin ama onlar da Kongreye gidecekler, eli yüzü düzgün doktor bulabilir misin bilmem” dedi. Hayda.. dedim, Ki ne haydaaa..
Her şeyde bir hayır vardır derler ya. SÜRE UZADIKÇA ORASI KENDİ KENDİNE DAHA GÜZEL İYİLEŞTİ sanırım. 10 gün sonra hastaneye gittik, beni yatırdılar. Ameliyat öncesi rutin tahliller falan derken 3 gün geçti. Perşembe günü ameliyata girdim. Endoskopik bir müdahale olacaktı, üretra darlığını giderecekler ve 16 numara sonda takacaklar ve o 2-3 gün orada kalacaktı. Sistofisi de çıkaracaklardı.
Ameliyattan çıktım, baktım ki her şey aynı. 16 numara sonda takılmamış, Sitofis çıkmamış.. Ağladım sinirimden.Kimse de açıklama yapmıyordu. Ameliyattayken, orada kanama olmuş, minik kamerayla orayı görememişler falan.. bırakmışlar. Ama mesaneye kadar ulaşmışlarmış. Doktor, “bir süre sonra kateter takmayı deneyelim” dedi. Sanırım 1 gün kadar sonraydı. Büyük deneme yapılacaktı. Asistan doktor (şimdi arkadaşım olan Sevgili Ahmet) denemeyi yaptı.Bir problem çıkmadı, mesaneye ulaşıldı. Az miktarda pembemsi kan var. O an çok mutlu olmuştum, sanki büyük ödülü kazanmıştım. Ahmet’e “Çaakk” demiştim. Sonrasında her yaptığımızda pembemsi kan daha da azaldı.
Sonraki gün Sistofisi de çıkardık. (Hergün Sistofisin mesaneye girdiği yeri pansuman etmiştik, enfeksiyon falan kapmasın diye..) Nasıl çıkarılacağını merak ediyordum ve o yerin yarasının kolay kapanmayacağı yönünde büyük endişelerim vardı. Ben yine bak(a)madım, doktor çekip çıkarıvermiş. Kardeşim, ben de yapabilirmişim dedi. Oraya iki parça gazlı bez koyup bantlayıverdi. 4-5 saat sonra TAK vakti geldi. Mesane biraz şişmişti. Tam bu esnada sistofisin çıktığı yerden, gazlı bezin altından mesaneden direkt olarak idrar çıkmaya başladı. Çok korktum, hemen doktoru çağırdım. Endişelenecek bişey yok dedi. Sonraki TAK zamanında yine çıkmasın diye mesanede fazla idrar birikmesine müsaade etmedim. Bundan bir gün sonra da hastaneden çıktım. Toplam 8 gün kalmıştım. Sistofisin yeri mi? Yani o yara inanılmaz bir hızla iyileşti, 2 gün içinde kapandı ve yerinde küçücük bir iz kaldı.
O günden sonra büyük problem çıkmasa da arada bir TAK yaparken zorlanıyorum. İdrar çok fazla birikip orası taş gibi olduğunda oluyor (ki ben bunun olmamasına çalışıyorum. Doktorum idrar miktarı 500 cc.’yi geçmezse iyi olur demişti.Arada bir kontrollü olarak bu miktarı aşıyorum, mesanenin kapasitesini görmek için. Bir de uyuyup kaldığım bazı zamanlarda da aşıldığı oluyor, her ne kadar bunu istemesem de. )
Bir de enfeksiyon olduğunda (harici bir bulaşma v.s.. ya da üşütmeden dolayı) zorlanma oluyor. Böyle zamanlarda idrarın renginden bile enfeksiyon olduğu anlaşılıyor zaten. Bu durumda antibiyotik kullanıyorum..
Şimdi daha tecrübeli olmama rağmen, zorlanma olduğu zaman çok korkuyorum. Çünkü neler yaşadığım geliyor aklıma…
Bir de; Arabada koltuğu biraz arkaya yatırıp, hafif oturur pozisyondayken kateterin daha kolay girdiğini fark ettim. Şimdi zorlanma olursa, yatakta yarı oturur vaziyete gelip öyle yapıyorum, Kateter daha kolay giriyor.. Zorlanma olan arkadaşlar bunu deneyebilirler.

Evet, tecrübeler bunlar. Kimsenin böylesi tecrübeler yaşamaması dileğiyle, herkese sağlıklı günler diliyorum..

Mr Forehand, yau nefessiz okudum..! Neredeyse aynılarını yaşadığım için, okurken içim giti :)
Böylesi durumlar için önerilerim:
1- 1 Lioresal, 1 normal kas gevşetici ve bir de -biriken idrarın böbreklere dönüşünü önlemek için- Üropan için.
2- Yatakta -sola- yan dönerek TAK yapmayı deneyin.
3- Catajel (kayganlaştırısı sıvı)'nın ağzını alkolle temizleyin. Sondanın girdiği yerden içeriye olabildiince doldurun/pompalayın ve geri kaçmamasını sağlayın. Jel içerde 3-5 dakika kalsın. Daha sonra, jel içerden tam boşalmadan, TAK yapmayı deneyin. Bu gerçekten çok işe yarıyor.
3- Eğer hala yapamadıysanız, yarım saat kadar TAK yapmayı denemeksizin bekleyin. Bu arada hem ilaçlar hem de catajel, mesaneyi ve mesane çeperini sakinleştirecektir. Ve sonra, olabildiğince sakin bir şekilde TAK yapmayı deneyin.
Sonuç başarılı olursa, işeyebildiğiniz için sevindiğinizi düşünüp küfredin :)

arkadaşlar merhaba,

bende yaklaşık 1 senedir bu dertten muzdaribim, başıma ağrılar giriyor 1 litre kola içtiğim oluyor sonda yapamıyorum. Bendeki problemin daha korkunç olanı ise bazen bu şekilde zorladığımda çok çok az miktarda da olsa idrarın dışarı çıkması.

İçtiklerimi düşünüp çıkan miktara bakınca hayretler içinde kalıyordum. Aylar sonra korkunç bir şey farkettim. Ben girmesi için ittirirken meğer sonda içeride bükülüyormuş!!! Ufak bir şok yaşadım, nasıl bir hortumu ikiye katlarsınız da çok hafif sızıntı yapar dışarı ama tamamen boşalmaz, bu olay aynı şekilde geliştiği için idrar az çıkıyormuş meğer.

Nitekim ben derdime çare bulamadım gittim ürolojiye... Şu bacaklarınızı ayırarak yattığınız meşhur masaya aldılar, en inceden en kalına kadar metal sondaları yedik, bir güzel hırpalandık. Doktar sperm atımını sağlayan birşey var içerde o normalde mercimek kadar olur, sende fındık büyüklüğünde şu an dedi. Penisi olabildiğince asılarak sokmayı denersen o girişte engel olmaz, kolayca mesaneye ulaşır sonda dedi. HA hala başını ağrıtırsa da gelirsin 2 dk'da kazırız alırız onu ve derdin biter diyerek beni yolladı.

Tabii ben ne bok yiyeceğimi şaşırdım. Doktora gittik adam birşeyler deneyip birkaç laf edip yolladı ve problemim devam ediyor. E devam ederse de sperm atımında rolü olan birşeyi almaktan söz ediyor. Kfam allak bullak oldu ve operasyon yaptırmadım kendime. Şu an hat safhada bu problemim, dediğiniz kremi yarından tezi yok aratıp satın alacağım ve bir de öyle deneyeceğim. Umarım işe yarar ama yaramazsa hakkaten sakar bir durumla karşı karşıya kalacağız.

Doktor o parçayı işememiz için ortadan kaldıracağını söylüyor ama ilerde sorun olurmu, cinsel olarak handikap yaşarmıyız bunlardan bahsetmedi hiç. Ben de en büyük salaklığı yaparak hiçbir soru sormadım o anki psikolojimden olsa gerek.

Şu krem işe yararsa müthiş sevineceğim, sizlerde son durumlarınızdan beni haberdar ederseniz sevinirim dostlar

saygılar, sevgiler

Kaç numara sonda kullanıyorsunuz?
Ben de 12 numaranın haricinde kullandığımda buna benzer sorunlar yaşayabiliyorum (ve tabii kullanmıyorum). Hatta ben, 12 numara Conven Coloplast kendinden jelli sondanın haricinde bir sonda kullanamıyorum bile! Başka bir ürün mümkün değil itilmiyor mesaneye, içerde burkuluyor. Bu sonda emsallerinden bir parça daha ser; burkulmama sebebi bu sanrım.
Ve hatırlatayım, SSK, bu ürünü veriyor.

Not: Omurilik felçliler, TAK yaparken hiçbir acı hissetmezler. Yoksa çekilir dert değil elbet... :)

12 numara 40cm uzunluktaki Nelaton Catheter (Romsons) kullanıyorum.

Comfeel Barrier Cream çözmedi mi sizin probleminizi ? Giriş yazısında bahsetmişsiniz ama bunu kullandıktan sonraki gelişmeleri aktarmamışsınız yaramıyor mu yoksa işe?

Ben uzun zaman önce 1-1,5 ay kadar jelli Conveen sondalardan kullandım. Gerçekten bu sonda hemen giriyor ve sert! Diğerleri de bir o kadar yumuşak ve burkulmaya müsait. Yalnız ben ne zaman jelli sonda kullandım o tarihten beri bu dert başıma geldi. Jelli denemeden önce hiç problem yaşamıyordum bu konuda, bu da ilginç bir ayrıntıdır..

Bahsi geçen kremi 2-3 defa kullandım. O da denemek amacıyla. Çünkü normalde sondanın girmemesi gibi bir durumum yok. Yukarıda yazdığım gibi, bu durum bugüne kadar sadece 2-3 defa oldu. Kremi o zamanlarda kullanacağım...
İlginçtir, o zorlandığım ve sondanın girmediği andan sonraki tüm TAK'lar çok rahat oluyor. Yani, bir defa sorun oluyor, sonrası sanki hiçbişey olmamaış gibi normal oluyor...
Zaten buradan yola çıkarak, sorunun kalıcı bir şey olmadığı, anlık bir kasılma vs. sonucu ortaya çıktığını düşünüyorum.

Dante' Alıntı:
Yalnız ben ne zaman jelli sonda kullandım o tarihten beri bu dert başıma geldi. Jelli denemeden önce hiç problem yaşamıyordum bu konuda, bu da ilginç bir ayrıntıdır
Büyük ihtimalle bunlar bizim pipirikliğimizdendir, ama ben de ilk dönemlerde normal (PVC Bıçakçılar marka) sondayla çok kolayca TAK yapabiliyorken, jelli sonda kullanmaya başladıktan sonra, başka ürün kullanamaz (ama gerçekten kullanamaz) oldum!
"Kedidir kedi..." :)

Çok önceleri mesane girişindeki çok hafif zorlanmayı hissediyordum. Daha sonra senin yaşadığın gibi ara sıra girmediği oluyordu. Birgün günboyu hiç girmedi!

Büyük bir ihtimalle içerde engelleyen kitle, sonda yaptıkça her temas ve itmede gelişiyor ve birgün gelip orayı tıkayacak noktaya geliyor. O jel işe yaramazsa ne halt edeceğiz şimdi :)

Ben 2 gündür sıkışık olduğum halde sondayı sokamıyorum, ara ara deniyoruz ve anca bu şekilde yapabiliyoruz.

Merhaba arkadaşlar.. :p
Ben yukarıdaki olay olana kadar Bıçakcılar 12 numara nelaton kateter kullanıyordum. Yukarıdaki olayın vukuundan bu yana Conveen Easicath 14 numara kendinden jelli nelaton kateter kullanıyorum.
Doktorlarım demişlerdi ki; "sen 14 numara kullan, üretra darlığı olursa, zorlanma falan olursa, o durumlarda 12 numara sonda daha kolay girer" dediler.
Bana da mantıklı geldi. Ben de öyle yapıyorum. Yalnız bir miktar da 12 numara nelaton kateter bulunduruyorum. Zorlanma durumlarında onu kullanıyorum.. :wink:

En son mesajımı attığımda da yazmıştım 2gündür problem yaşadığımı. Malesef bir sonraki günkü gece yarısı son bomba patladı evde. Geceyarısı sonda yine girmiyor uğraşıyordumki birden kanama başladı.

Apar topar Tıp Fakültesine gittik Acil Servise. İşin kötüsü babam, kuzenim ve ben sonda yapmaya odama geçmeden önce içiyorduk. Herkes hafif uçar pozisyonda hastaneye vardık. Doktorlar kontrol etti, tabi ben nelaton sonda sokamıyorum onlar akılları sıra şu balonlu serum lastiği gibi yumuşak olanlardan denemeye kalktılar. Elbetteki girmedi ve ürolojiye haber uçurdular.

Ürolojiden doktor geldi eczaneye adam yollamışlar farklı tipte sonda sipariş etmişler. Sondanın gelmesini beklerken doktor karnıma bastırdı biraz kontrol etti. Şimdi bir başlıycaz 2 litre işersin dedi güldük tabi napalım.

Neyse sondayı buldular prbolem çıkarmadan girdi, bant felan yapıştırıp bir sonda poşetine bağlayıp yatağa astılar. Yatıracak gibiydiler bir problem olursa diye, babam pek istemedi geri eve döndük. Tabi ertesi gün doktor tekrar gelmemizi söyledi.

Eve gelince bir de ateşim çıkıp titremeye başlamaz mıyım.. Kimse uyumadı tabi, birgün önceden de uykusuzum; vücüdum iyice hırpalandı haliyle. Ertesi gün ürodinami yapacaktı doktor güya, gidip eteşimiz var deyince o zaman yapmayalım antibiyotik kullan pazartesiye yapalım dedi.
Ayrıca darlık olup olmadığını kontrol edecekleri için Easicath ince sondalardan yazayım şimdilik kullan dedi. Ultrason'Da mesane ve böbreklerimi kontrol edip eve yolladı.

Pazartesi gününü bekliyoruz ailecek, ne olup bittiği ortaya çıkacak ona göre hareket edeceğiz.

Bu bela, bu sabaha karşı 04'de yeniden başıma geldi!
Sıkışmış bir vaziyette uyandım ve TAK yapmak istedim, ama yine sonda mesane çeperinden içeri itilemedi!
Gıcık oldum gıcıııııııııık :)

Sondayı itmeye çalıştım ilk seferinde, olmadı; zorlamadan çıkardım sondayı.
1 Lioresal ve 1 Muskoril (kas gevşetici) hap aldım.
1 saat yatakta yan dönerek ilaçların etkisini göstermesini bekledim.
1 saat sonra TAK yapmayı denediğimde, yine olmadı! Beton sanki kasıklar!..
Sondayı çıkarmadan yan dönüp denedim bir süre... ıııh yine olmadı.
5 dakika bekledim sakinleşmek için ve son kozumu oynadım: Catajel aldım bir tüp ve mesane yolundan içeri sıktım (tabii ki elimi ve mesane girişini batikon ve antiseptik'le sterilize ettim öncesinde). Sonra Catajel'in geri dönmemesi için elimle yolu kapadım ve 3 dakika kadar jelin içeride kalmasını sağladım.
3 dakika sonra catajelin olabildiğince dışarı çıkmasına fırsat vermeden yeniden TAK yapmayı denedim.
Oldu! Sonda mesaneden içeri girdi... :)

Yani diğerleri gibi büyük bir kabusa dönüşmeden, hafif sıyrıklarla atlattım. Ondan sonra ilk kez biraz önce TAK yaptım. Çok çok çok hafif bir takılma oldu, ama kolayca TAK yapabildim. Umarım atlatmışımdır... :)

Sonuç: Bu meret 3. defa başıma geldi. Neden olduğu yönünde aklıma gelen ve üçündede ortak tek unsur, 6 yıldır düzenli olarak günde 1 tane aldığım Lioresal'i, yaklaşık 15-20 günden beri -unutkanlıktan kaynaklı- olarak düzensiz alıyor olmam; 3 gün unuttuyorum, sonra 1 tane alıyorum, 5 gün unutuyorum, 1 tane alıyorum...
Ve içimden bir ses, bu düzensizliğin, böylesi bir kasılma sorununa yol açabileceğini söylüyor. Ne dersiniz?

patron kendi kendini tedavi edebildiğin için ne kadar şanslısın bunun farkında mısın? çevremde kimse yokken böyle bir olayla karşılaşmak en büyük kabusum. ben yürüyorum, oturuyorum,kalkıyorum wc ye gidip işiyorum ama sürekli işiyememe korkusu yaşıyorum. başıma geldi 2-3 sefer ve acillik oldum. nereye gitsem yanımda sonda taşırım ama onu kendim uygulayamam.
malum eller nanay :roll:
ama lioreseli unutmak gibi bi lüxüm yok o olmazsa neredeyse nefes bile alamam.
geçmiş olsun.

Aman abiii; verirsin birine yapar... Sen cep telefonuna hakim ol yeter... :) En yakındaki hastaneden bi hemşire...
Onu bırak da, depremde bina çöker ve şanslı olup bi boşlukta sıkışırsak ve ölmezsek, nasıl işiicez!? :):):)
Umarım kimsenin başına gelmez böyle bir şey.

yaa o deprem olayı benimde hep aklıma gelir.
ben tak tuk etmiyom ama boşaltım için mesanenin üzerine 15-20 sefer aralıklarla vuruyorum..ya sıkışıp vuramazsam peaahhh :)
bi gün bizim bu olaylardan haberdar olmayan bi arkadaş sondamı gördü bu ne yafu dedi. olayı açıkladım. dehşetten gözleri ööle büyüdü ki anlatamam.
nası yani acımıyomu vs vs..
bilmeyene çok ürkünç geliyor.
bi de şöyle bi şey var bende. 10-15 dakika içinde mesaneyi boşaltmazsam tansiyon uçuyo..haliyle beyin damarını çatlatma korkusu sarıyo bünyeyi .
tevekketül taalallah.

Bu gece TAK yaprken çok çok zorlandım, sabah ise TAK yapamadım! :( Tüm uğraşmalarıma karşın olmadı. Bunun üzerine hastaneye gitme kararı aldım ve eve yakın iki özel hastaneyi arayarak, ürolog olup olmadığını sordum. İkisinde de yoktu! Malum, kar fırtınası da çok şiddetli. Ama yapacak birşey yok. 112'den bir ambulans istedik. Geldiler ve Bakırköy Devlet Hastanesi aciline giriş yaptık.
............
Sonunda doktorlar da TAK yapamadı ve göbek altından delerek mesaneye dışarıdan ulaştılar ve mesaneyi boşalttılar (bu operasyona sistofiks deniliyor).
Şu an hem keyfim hem de halim yok.
Daha sonra yazarım yaşadıklarımı...

Sevgili Bülent çok geçmiş olsun. Aynı şey benim de başıma gelmişti Mart 2003'de.
Yaşadıklarımı yukarda yazmıştım.
Sen de okuduktan sonra;

OturanBoğa' Alıntı:
Mr Forehand, yau nefessiz okudum..! Neredeyse aynılarını yaşadığım için, okurken içim giti

diye yazmıştın altına.

Ben de senin neler yaşadığını tahmin edebiliyorum, hatta tahmin de değil, biliyorum...
Ve benim de içim gitti arkadaşım.

Geçmiş olsun...

Sağolun arkadaşlar... :)

Şimdi sevgili Mr Forehand'in yazısını bir kez daha okudum. Yaşadıklarını çok güzel yazmış kardeşim. Tüm omurilik felçliler okumalı derim... Olur ya ileride başlarına gelirse böyle bir şey, paniğe kapılmamalarına yardımcı olur..

Konuyla ilgili olarak birkaç şey söylemek istiyorum:

1- Eğer tecrübeli bir omurilik feçlisiyseniz ve TAK yapma konusunda yeteri beceriniz varsa, bilin ki, "öylesi durumlarda", siz TAK yapamazsanız, doktor ya da başkasının yapabilmesi çok çok çok çok ama çok düşük bir ihtimaldir.
Bence doktora ya da başkalarına denetmeye gerek bile yok! En fazla bir defa doktorun denemesine izin vermeli, ama fazlasına izin vermemelisiniz. Çünkü her deneme daha çok tahriş ve her tahriş de daha fazla kasılma sonucunu doğuruyor.
Acile gittiğimde, tüm iyi niyetlerine karşın doktorlar, mesane yolunu -benim hırpalamamın üstüne- daha da hırpaladılar.
Sonuçta anladım ki, ben yapamazsam, kimse bana TAK yapamaz.

2- Sistofiks denilen şey çok basit bir operasyonla takılıyor aslında. Hatta biz omurilik felçlilerde his olmadığı için, kısmi ya da genel anestezi dahi yapılmıyor. 10 dakikalık bir iş. Dikkat etmemiz gereken en önemli şey, sistofiks takacak olan kişinin ve ekiptekilerin, sterilizasyona çok çok önem vermesini sağlamamızdır. Malum, göbeği delip, içeri boru salıyorlar. Enfeksiyon riski büyük...

3- Nasıl takılıyor sistofiks?
* Yatırıyorlar yatağa
* Göbek altını batikonla boyuyor ve steril hale getiriyorlar.
* Operasyonu yapacak kişi göbeğe küçççücük bir delik açıyor ve
sistofiks'in (bir nevi sonda) borusunu o delikten içeri itiyor.
* Bu arada Ultrason'dan, borunun mesaneye girişi takip ediliyor.
* Yeteri seviyede girince, deliğin çevresinden dikiş atılıyor ve borunun olabildiğince sabitlenmesi sağlanıyor. Sonra pansuman yapılıyor ve gazlıbezle kapatılıyor.
* Bu arada önemli bir ayrıntı var: Ben gibi 15 saat mesane boşalmayınca ve mesane aşırı dolunca, sistofiks takılır takılmaz tüm idrarı bir anda boşaltmayın. Bir seferde tüm mesaneyi boşaltmak, mesaneye zarar verirmiş; bir nevi şok etkisi ... Onun için ilk anda biriken idrarın yarısını boşaltın, sonra sistofiks'in kilidini kapatın, 5 dakikaka sonra, mesanede geri kalan idrarı tamamen boşaltın.
* sistofiks'in üstünde bir kilit mekanizması var. Bu sayede mesanenin sürekli boşalmasını ve bu yüzden de daralmasını önlemiş oluyoruz. Yani yine 5-6 saatte bir bu kilidi açarak mesaneyi boşaltıyoruz...

4- Sistofiks'in acil ve zorunlu bir müdahale olduğunu unutmayın. Yani kalıcı bir tedavi değil, geçici bir rahatlatma sağlıyor. Ayrıca, tahriş olan mesane yolunun dinlenebilmesinin sağlamış oluyor.
Bu bağlamda sistofiks 10-15 gün vücutta kalıyor ve daha sonra herşey yoluna girip, normal TAK yapılabildiğinde, sistofiks vücuttan çıkarılıyor.

5- Kasılmaya sebep olan şeylerin bulunması için bazı tetkikler yapılmalı, ancak acil durumda tüm veriler sapıtabileceği için, daha doğrusu veriler normal olmadığı için, tetkik ve kontroller 10-15 gün sonra yapılmalı.

6- Bir hafta sonra TAK yapmayı deneyeceğim. Eğer sorunsuzca olursa, bu durumda sistofiks'in çıkarılması mümkün olabilecek demektir... Yani sistofiks takılıyken, aynı zamanda TAK denemeleri de yapılabilir. Ama, en az bir hafta geçmesi lazım ki, mesane yolunda oluşan tahribat iyileşsin.

7- Bu sorunun oluşmaması için Lioresal vb. ilaçlarımızı aksatmamalı, mesanenin aşırı dolup kasılmasına izin vermemeli ve üşütme vb. koşullara maruz kalmamalıyoz.

8- Acile gitmeden önce bir Ciflosin antibiyotik içtim. Böylece tahriş olmaya başladığı anda vücudu korumaya almış oldum. Nitekim gittiğimde doktorlar da hemen antibiyotik vermeye kalktılar...
Bunun dışında acile giderken, 2 lioresal, bir Muskoril kas gevşetici, bir ağrı kesici ve bir de C vitamini almıştım. Böylece vücudun direncinin düşmemesini sağlamaya çalıştım.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar... :)

Bugün ilk kez -sistofiks takılı haldeyken- normal yoldan TAK yaptım.
Mesane çeperine kadar sorunsuzca itildi, tam çepere geldiğinde az bir zorlama ile içeri girdi ve mesaneyi boşalttım.
13 gündür ilk denemem oduğu için bir parça kan pıhtısı geldi. Ama sorun olacak bişey değil.
Şimdi bir normal TAK yapacağım, bir sistofiks'le boşaltacağım. Böylece yavaş yavaş alışıp, normale dönecek.
Hava şartları çok sert olduğundan sistofiks'i çıkarmak için doktora gidemedim. Sistofiks'in vücutta kalma süresi 1,5 aymış. Bu durumda haftaya gidip çıkarmamda bir sakınca yok... Tabii her şey normal olur ve normal TAK yapabilirsem...

Dün gece -sistofiks takılı haldeyken- üçüncü kez normal yoldan TAK yapayım dedim. Hiç ama hiç zorlamama rağmen, çok ciddi şekilde kanama oldu. 1 saat kadar azalarak da olsa kanama devam etti. Daha sonra durdu. Bikaç damla akıntı halinde sürdü gün boyu, ama şimdi hiç kanama yok.
Bugün hastaneye gittim. Üretra darlığı olup olmadığının kontrolü için 4 gün sonra bir tetkik yapacaklar. Bakalım sonu ne olur...

Dün hastaneye gittim. Üretra darlığının olup olmadığının tespiti için Retrograd Üretrografi çektirdim. Bir sonda aracılığıyla mesane yoluna ilaçlı su veriyorlar ve o şekilde rontgen çekiyorlar...
Sonuç olarak üretrada darlık tespit edildi. Bunun için ameliyat olmam gerekiyormuş. Ameliyatın kendisi zor değilmiş aslında ama, daralmanın tekrar nüksetmesi muhtemelmiş.
Başka doktorlarla da görüşüp, karar vereceğim...

Abi doktorun ameliyat demesi yani çeperin sanırım ameliyat ile genişletilmesi hakkında en ufak bir bilgim olmamsına rağmen eğer bu sıkıntılarına kesin çözüm olacaksa bence çok iyi.Fakat en doğru kararı yine doktorunuz ve siz vereceksiniz.İnşallah bir an önce bu sıkıntılardan kurtulman en büyük dileğim.Tekrardan geçmiş olsun iyi ve olumlu haberlerini bekliyoruz..

Konuyu hortlaşmış gibi olucağım ama yeni konu açmaktansa buradan devam etmeyi daha uygun buldum.

1-2 gündür bende TAK (sonda) yapmakta zorlanıyorum :( , Öncelikle 10 senedir nasıl tak yaptığımı anlatayım batikonla giriş yerini sterilize ediyorum, sonra orayı tuvalet kağıdıyla siliyorum ardından eldiven giyip ondada aynı işlemi uyguluyorum,sonra sondayı poşetinden çıkarıp vazelinliyorum, bir ara gliserin kullanmıştım çok sorun yaşamıştım o nedenle doktorum vazelini önermişti, neyse iyice vazelinlediğim sondayı eldivenli elimle girişten içeri yavaşca ittiyorum. Sonda yaklaşık 15-16 cm girdikten sonra takılıp kalıyor 5-10 dakika zorladıktan sonra giriyor idrarın renginde bir değişklik yok ve kanda gelmiyor, yanlız bol miktarda doku parçası var.

Mesanemde taş var, acaba ondanmı, yoksa zaman zaman yaşadığım hemoroid sorunum var ondanmı yoksa prostatda iyi veya kötü huylu bir büyümemi oluştu. Kendimi çok dinleyip düşünmeme ve nette araştırmama rağmen sorunun kaynağını bulamadım.

Çarşamda hastaye gideceğim bakalım ne diyecekler aranızda bu tarz bir durum yaşayan var mı?. Teşhis ve tedavide hangi yöntemler daha etkili vede Vazelin yerine hangi kayganlaştırıcıyı önerirsiniz.

Teşekkürler.

Bence üretrada bir tahriş ve daralma sözkonusu olabilir Altun. Çözümü kolay.
1- İstersen daralmanın boyutunu tespit etmek için Retrograd Üretrografi çektirebilirsin (Bence şu aşamada gerek yok)
2- 16 numara sabit sonda takıp, 1 ay süreyle üretranın dinlenmesini sağlayabilirsin. Böylece daralan üretra genişlemiş olur (15 günde sabit sondayı yenile. Enfeksiyona sebep olmasın. Ayrıca sabit sonda sürekli açık olmasın yani sürekli mesaneden torbaya akış olmasın. Boruyu istediğin zaman açıp-kapatabileceğin bir anahtarı olsun sabit sondanın. 5 saatte bir o anahtarı açıp mesaneyi boşalt, sonra yine kapat... Böylece mesane dolsun ve kapasite azalmasına sebep olmasın)
3- Daha sonra sorunun çözülmüş olacak diye umuyorum. Düzelmezse, o zaman basit bir cerrahi müdahale deneyeceksin. Ürolog penisten görüntülü bir kesiciyle girecek, daralan üretrayı keserek açmayı deneyecek. Başarabilirse çok iyi. O zaman yine sabit sonda takıp, 1 ay süreyle üretrayı dinlendirecek..
4- Eğer o müdahale ile başarılı olunamazsa, o zaman da sorun değil :) Başka bir ameliyat olursun. Mesane üstünden açılır cilt, barsaktan 5 cm'lik bir parça alınır, boru haline getirilir, bir ucu mesaneye diğer ucu ise cilt üstüne iliştirilir... Ameliyat 3 saat sürer. 2-3 hafta o açılan yeni yoldan TAK yapmaya başlarsın...
Bende bu yeni yol var. Çok çok çok memnunum. Hiç bir kısıtlama sözkonusu değil. Banyo, denize girmek, cinsel aktiviteler, yüz üstü yatmak.. Aklına gelen her konuda özgürüm.. Bu, kesin çözümdür. Yani yaşadığın şey çözümsüz değil. Sakın tedirgin olma.

Üretradaki darlığa her şey sebep olabilir. Yeterince kaygan olmayan sonda, bir vesileyle üretradaki kılcal kanamalar ve bunların birleşerek sorunu büyütmesi, enfeksiyon ve hatta kum dökmen dahi etkili olabilir...

Neden kendinden jelli sonda kullanmıyorsun? SSK'Lıysan ya da Yeşil Kart'ın varsa kendinden jelli sonda kullanabilirsin. Çok daha kaygan ve gücenlidir...

Iki ayda iki kere sonda girmemesi sorunu oldu bende de.

Sorun kisa donemli bir sey degilse, tam cozum sayilmaz bu. ustte yazilanlar daha dogru gibi geliyor. ama balonlu sonda da girmiyorsa ve acil tak yapmak lazimsa:

Bana iki kere oldu (sonda girmiyor, kan oluyor vs.) . Ikincisinde (hala devam ediyor) internette burasi disinda su an icin isime yarayan iki sey gordum: 1. yatarak deneme ve tam sonda mesane girisine geldigi anda derin nefes alarak iceri itme.

2. "Coude-tipped" (Türkiye'de "Tieman sonda") diye adi gecen, ucu biraz ince ve yamuk bir sonda tipi varmis. Rush markasininkileri gordum: yine suyla kayganlasiyor bunlar da. Bunu prostatlilara da tavsiye ediyorlarmis. Ayni sorunu yasayan bir cocuga da doktoru bir kullan demis (simdi nerede gordugumu hatirlamiyorum).

Bunu iki kere kullandim: otururken de girdi. Bununla yalniz sonda takarken biraz daha dikkatli olmak gerekiyormus. Yamulan tarafinin ucu sondayi takarken yukari dogru (yani bele dogru) bakiyor olmaliymis, asagi degil. Ben iki kere denedim, becerdim; ama belki yine de birine sormak gerekiyordur.

ben de bu rahatsızlıktan muzdaribim acaba kalıcı bi çözüm bulabildiniz mi ?

Arkadaşlar bir, iki defa bendede olmuştu sondayı zeytin yağıyla yağladım:)) hiç problem olmadan mesaneye girdi.Sonda mesanenin girme noktasına geldiğinde hafif hafif uyarmakta iyi gelebilir...Sonda'da may cath 14*40 kendinden jelliyi tek geçerim....Hissetmesekte uyarıldığında mutlaka bir tepki veriyor.Newtonun 2 kanunu etkiye tepkide olduğu gibi:))hafif uyardıktan sonra 2-3 saniye bekleyin tekrar deneyin...

Çok zaman geçti bu başlığı açalı... Üretram kronik şekilde dar olduğu için açılamadı ve mesaneden göbek altına bir yol açıldı, oradan TAK yapıyorum. Çok çok çok çok memnunum: http://www.engelliler.biz/forum/sag...onda-ile-2-3-saatte-bir-idrarini-yapiyor.html

Bunun çözüm dışında, üretral darlığı iyileştiren bir yöntem bilmiyorum. Yapılabilen tek şey her daraldığında üretrayı traşlamak: http://www.engelliler.biz/forum/sag...-darligimi-actirdim-simdi-stent-koydular.html

merhaba;

3 hafta önce sistoskopi amaleyatı oldum ve sonda 3 hafta kaldı. İleri seviyede üretra darlığı teşhisi kondu. 3 hafta sondalı aradan sonra doktorum haftada bir defa gelip darlığın tekrarlamasını önlemek için sonda takıp çıkarmam gerekiyor dedi bu da sizin değiminizle TAK yapmak oluyor sanırım? Merak ettiğim konu şu: 3 hafta önce sonda takılırken ben narkozluydum ve hiçbirşey hissetmedim. 1 hafta sonra gittiğimde hiçbir uyuşturma olmadan sondayı takacak bu cok can yakmaz mı? Sıvı jel kullandığını soyledi hiçbirşey duymayacağımı soyledi ama benim tereddutlerim var.. Bir de bu şekilde daralmanın önüne geçen oldu mu kesin çözüm olarak?

Herkese acil sifalar dilerim

Üst Alt