Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Tahsil edemediğim nafaka yüzünden Özürlü Maaşı talebim reddedildi!? [Hukuk]

zülal aydın

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Merhaba, aranıza yeni katıldım. 7 yaşında zihinsel ve bedensel engelli bir oğlum var. 2 sene önce özürlü maaşı başvurusunda bulundum. Talebim reddedildi. Red sebebi ise bana ve oğluma boşanma nedenıyle nafaka bağlanması.
Bir dilekçeyle talebimin reddedilmesine itiraz ettim. Çünkü kanuni yollara başvurmama rağmen nafakamı asla tahsil edemedim. İtirazımdaki gerekçe alamadığım bir paranın gelir olarak kabul edilmemesi gerektiğiydi. Bana gönderdikleri son cevap aynen şöyle:

"2022 sayılı yasa uyarınca aylık talebınız üzerine düzenlenen belgelerinizin incelenmesinde muhtaçlığınız red edildiği için adınıza aylık bağlama işlemi yapılamamıştır.
Kurumumuzca yapılacak bir işlem olmadığından itirazınızı idare kuruluna yapmanız gerekmektedir.
İmza : yaşlılar sosyal güv. dairesi başkanlığı."

Ankara'dan gelen bu cevabı ilçemdeki mal müdürlüğüne götürdüm ve bu yazının ne anlama geldiğini sordum. Memur 'mal müdürlüğümüze tekrar başvuruda bulunabilırsiniz 'dedi.
( Hayret ettim. Çünkü ben asla böyle bir anlam çıkarmamıştım dilekçeden ) Peşinden 'fakat yine reddederler' dedi.

Bu noktada maaş bağlatmak için aklıma nafakayı kaldırma davası açmaktan başka bir çare gelmiyor. Mahkeme, eski eşimin adresini bilmediğim için 1.5 - 2 sene sürer. Ankara'ya tekrar başvurup cevap almam 1 seneyi bulur...

Yorumlarınızı beklediğim konu şu: Nafakayı kaldırmam mı isabetli olur yoksa kurum belki bu sefer insafa gelir diye ümit edip tekrar mı başvursam?

idare kuruluna itirazda bulundunuz mu? Oraya, "nafakam ödenmiyor" mealinde bir dilekçeyle itirazda bulnmayı deneyin önce...

Aslında ilçemdeki mal müdürlüğüne gidiş amacım itiraz
edilmesi gerekilen mercii olan 'idare kurulunun' kim olduğunu
öğrenmek içindi. Mal müdürlüğündeki memur, idare kurulunun
kendileri olduğunu söyledi. Benim hayret ettiğim nokta bu.

Aylar önce "nafakam ödenmiyor" mealinde bir dilekçeyle itirazımı öncelikle
mal müdürlüğüne yapmaya kalkışmıştım. Ancak oradaki memurlar 'size red
cevabı veren SGK Emekli Sandığına yapacaksınız itirazınızı' dediler.
Mahkemeden aldığım evrakıda iliştirip yolladım dilekçemi.
Ankara'dan 4 ay cevap bekledim.
Telefonla SGK'daki yetkililere ulaşmaya çalıştım ancak cevap alamadım.
Bu noktadan sonra BİMER'e şikayette bulundum. Başbakanlığa
şikayetimden sonra bana ilk yazımda yer verdiğim dilekçeyi yolladılar.

Uzun lafın kısası Ankara talebimi reddediyor ama verdiğim karara itiraz et diyor
İstanbul ise; tamam tekrar başvurun ama sonuçta Ankara yine red eder diyor

Üst Alt