Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Syringomgeli (siringomyeli) için yüzde kaç rapor verilir?

canacan

Üye
Konular
9
Reaksiyonlar
0
Bu hastalıktan yüzde kaç rapor verilir? Bilgisi olan var mı? Sakatlık Cetveli Oranı var ama bu cetveldeki tabloyu anlayacak kadar meseleye hakim değilim.
Fiziksel olarak en büyük sıkıntım; sağ ayağımın bilekten aşağısını zor hissediyorum diş doktorunun dişe iğne yaptıktan sonraki uyuşmuş hali gibi.
Birde ayağımda güçsüzlük var. bacak motorhareketlerim özellikle ayak bileğim normal, ancak 5 parmağımı kısıtlı kullanabiliyorum. Baş parmak dışındakileri kesseler hissetmem o derece hissetmiyorum. Ayağım çabuk yoruluyor, koşma zıplama, bayır yukarısı çıkmak yani zorlayıcı fiziksel hareketler benim için imkansız, H refleksi yokmuş sağ ayağımda. düz zeminde zorlanmadan ayağı fazla zorlamamak kaydıyla yürüyebiliyorum. Ertesi gün ağrılarım oluyor haliyle.. Şu günlerde de 1 saatten fazla oturamıyorum ayağım ağırmaya başlıyor.

Son olarak sinir bozucu bir durumla karşılaşıyorum; yolda yürürken ayağım sürekli kaldırıma takılıyor. Neyse durumum bu. Tecrübe ve birikimlerinizle aydınlatın beni sevgili dostlar
Şimdiden teşekkürler..

Son düzenleme:
Hastalık hangi organları etkiledi ise hepsi için ayrı ayrı oran verilir. Buradan size kesinkes x oran verilir diyemeyiz.. Yani bu tür hastalıklarda hastalığın adına değil, hastaya etkisine bakılır. Örneğin aynı hastalıktan bir arkadaşımız geçen yıl % 70 oran alabilmiş. Rapor için başvurup şansınızı denemeniz gerekiyor. Benim tahminimce ve sizin tarifinize göre % 40 alabilirsiniz. Bu sadece tahmindir. Sonucu alınca bizimle paylaşın lütfen..

Ek Bilgi: http://www.engelliler.biz/forum/dig...aklariyla-ilgili-site-rehberi.html#post929941
Tablo 4.1- Ayakta durabilme, yürüme ve hareket bozuklukları (periferik sinir sistemi, nöromusküler bileşke ve kas sistemi hastalıkları , santral sinir sistemi veya spinal kord lezyonlarına eşlik eden)

1-hafif-Ayağa kalkabiliyor:
Kısa mesafe yürüyor fakat eğim, yükselti, basamaklar, derin sandalyeler ve uzun mesafelerde zorluk çekiyor:% 20

2-hafif Orta-Ayağa kalkabiliyor:
Kısa mesafeyi zorlukla ve yardımsız yürüyor, fakat yürüyüşü düz zeminlerle sınırlı:% 40

3-Ağır Orta-Zorlukla ayağa kalkıyor ve ayakta durma pozisyonu elde ediyor
Yardım olmaksızın yürüyemiyor:% 60

4-Ağır-Yardım,mekanik destek ve veya bir yardımcı cihaz olmaksızın ayağa kalkamıyor:% 80

Aynı soruyu Profesör Nezih Oktar hocayada doktor sitesinde sordum. Tabi orada tetkik sonuçlarımdan da bahsetmiştim
TETKİK SONUÇLARIM ENMG RAPORU:ELEKTROFİZYOLOJİK DEĞERLENDİRMEDE İNCELENEN KASLARDA DENERVASYON YOKTUR SAĞ L4L5S1 KÖK İNNERVASYONLUKASLARDANELDE EDİLEN MUP MAKSİMAL KASI ÖRNEKLERİ SEYRELMİŞTİR. SİNİR İLETİMLERİ NORMAL SAĞDA H REFLEKSİ YOKTUR BULGULARDA SAĞDA L4L5S1 KÖK LEZYONU BULGULARININ VARLIĞI İLE UYUMLUDUR. LUMBOSAKRAL VERTEBRA MR TETKİKİ: l1 vertebra düzeyinde spinal kordda yaklaşık 2 cm çapında syrinks kavitesi izlenmektedir. spinal cord L3-L4 düzeyinde sonlanmaktadır.

Hoca şöyle cevap vermiş:
Gece uykuda solunum bozuklukları varsa %35 alırsın. Ancak bunu kanıtı olarak polisomnografi tetkikinin raporu gerekir. Böyle bir yakınman yoksa Omuriliğin çalışma arazları bakımından durumuna göre yani kas gücü, duyu ve yürüme testlerinin sonucuna göre bir yüzde verirler. Senin durumun yazdıklarına göre %20 gibi görünüyor ama kurul daha ayrıntılı inceleyip karar verecektir.

Hocanın cevabı beni kararsız bıraktı açıkçası. Bahsettiğiniz yüzde 70 rapor alan hasta kim acaba?

Bacıbey'in dediği gibi oldu: kendisinin yukarıdaki verdiği tablodan değerlendirmeye tabi tutuldum ve yüzde 40 aldım..

Üst Alt