Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Süreli rapor oranım düşmediği sürece emekliliğim devam eder mi?

Barbut

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
1
OturanBoğa Abi merhaba senin cevaplarini sürekli görüyorum bilginede güveniyorum sana bir sorum olacak.Benim girişim Ekim 2006 yılından ve ben 2022 Şubat'ta 2 yıl süreli rapor ve vergi indirimi ile banka sandığından emekli oldum.İki yıl sonraki kontrolde %40 almak yeterli oluyormu yoksa yine yıl prim gibi şartlara bakilirmi.
Bir başkasına verdiğin bir cevap var ***Emekli olan kişi (hangi oranla emekli olduğuna bakılmaksızın) %40'ın altına düşmediği sürece emekliliği devam eder*** şeklinde cevabın vardı bunun yasal dayanağı nedir hangi kanun maddesinde yazar bilgi verirsen sevinirim.İlerde oranım duserde maaşım kesilir diye çok kafama takıyorum.

%40 ve üzeri raporu aldığınız sürece emekliniğizde sıkıntı olmaz inşallah

Ben %85 raporla 2 yıl süreli vergi indiriminden emekli oldum girişim 2006 Ekim ayı.Sorum şu OturanBoğa abi geçmiş yıllarda birine verdiğin cevapta kontrol muayenesinde rapor oranı düşerse ve yıl prim kurtarmazsa maaş kesilir demişsin.Sonrasinda ise yakın zamanda şöyle bir cevabın var.%40 in altına düşmediği surece maaş kesilmez diye.Abi hangisi doğrudur birde kanunda maddesi varmı bununla ilgili çok kafaya takiyorum

Vergi indirimi süreli ise tarih belirtir sizde o tarihten 3 ay önce hastaneye sevk alır yeni raporunu ankaraya gider süreli vergi indirimi bu şekilde oluyor. Önemli an rapor değil vergi indirimi yazısının süreli olup olmadığıdır

Barbut

Emeklilikte olası kontrolde rapor %40'ın altına düşmediği sürece emeklilik devam eder.

Barbut rapor yenilierken %40 ve üzeri alnan yeterli lakin şöyle bir durum var mevcut raporun %85 birinci dereceden emeklisin.kontrol muayenesinde %40 ile %59 arasında alacağını oranla 3 dereceden raporlu sayılırsın. Ssk girişine göre toplam prim gün sayın 3 derece raporla emeklilik için yeterlimi 3 dereceden toplam yıl sayısını tamamlıyormusun bu kriterler önemli. Örnegin;1 dereceden emekli 3600 prim günü 16 yıl ile emeklilik kazanırken 3 dereceden emekli 20 yıl 4240 gün sigorta pirimi gerekir.Bu kritere baka bilir ssk rapor oranın 1 dereceden 3 dereceye düştüğü için hakem hastaneye sevk ede bilir böyle yetkisi var.Buradan alacağın oran örneğin yine %40 oldu.3 dereceden emekliliginiz devam eder.tabiki 3 derece emekliliğe istisnadan toplam pirim gün sayınız ve yılı doldurmuş olmanız yeterlidir

@OturanBoğa

Abi benim girisim 2006 Ekim 3838 günüm var.Rapor oranim 85 iken emekli oldum vergi indirimi ile.Simdi yeni aldığım rapor 53 e düşürülmüş süresiz yapmislar.Maasimin kesileceği söyleniyor oran düştüğü için tekrar yıl ve prime mi bakılıyor.Cevaplarsan sevinirim

@Barbut,

Asla maaşın kesilmez, miktarı da düşmez. Kesilmesi için şu şart aranız:

Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği

Yaşlılık aylığının başlangıcı, kesilmesi ve yeniden bağlanması
MADDE 57
[...]
(6) Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra ilk defa sigortalı olan kişilerden yaşlılık aylığı bağlandıktan sonra;
[...]
c) Çalışma gücünün %40 ile %59 arasında kaybedilmesi nedeniyle yaşlılık aylığı alanların yapılan kontrol muayenesi sonucu, çalışma gücündeki kayıp oranının %40’ın altına düştüğünün anlaşılması hâlinde, bu durumun tespitine esas tutulan raporun tarihini takip eden ödeme dönemi başında yaşlılık aylığı kesilir.

Abi benim 85 den 53 e düştü ve banka sandığı maaşımı kesti maalesef

@fenerliyizz

Cevabın için teşekkürler.Kanun çok saçma aslında.Bir kere emekli ettiysem 40 in altına düşmediği sürece emeklilik devam etmeli.Tekrar yıl prime bakipta ,ya biz seni emekli ettik engellisin diye ama sen git biraz daha calis primin yil tamamla gel demek resmen eziyet.Ayrica istedikleri yıl ve prim azda değil.Neredeyse bir eyt li kadar çalışmış olacağız.Adaleti batsın böyle ulkenin

@OturanBoğa,

ben birinci dereceden emekli oldum eğer 5 yıllık rapor yenileme zamanı gelince 3.dereceye düşerse emekliliğim iptal mi oluyor ya da illa ki hakem heyete mi yolluyor?*

@Barbut,

Banka sandığı olduğu için oradaki dangalaklar bilememiş. Oysa orası da sgk mevzuatına tabi. Hemen dava aç. Kesildiği günden bu yana geçen süreye ait tüm maaşı yasal faiziyle birlikte geri iste. Rapor oranı %40'ın altına düşmediği sürece aylık kesilemez. ,

@hanifeaydin,
Hayır, maaş kesilmeyecek. Oran %40'ın altına düşmediği sürece hiç bir şey olmayacak

Beni her yıl kontrole çeğırıyolar onkoloji40 ortapedi 25 oranım var onkoloji seneye(2024) 0 sıfır, oran vericeğini söyledi onkoloji hastası 5 yıl sonunda hastalık tekrar etmezsa oran sıfır dediler,2 ay sonra yüksek ihtimal kontrol evrağı elime ulaşır oranım ortapedi 25 le engelli olmaktan çıkacam, nasıl bir haksızlık önce emekli edip sonra sen hastalığın tekrar etmedi ee ölmedinde oranını düşürücez, malesef engelli insanlara büyük haksızlık yapılıyor.

Abi benim yılım yetmiyor ondan mi acaba.53 e dustu ya ,üçüncü derecede 20 yıl istiyor benim 18 yıl 4 ay sigortam var.Ondan kesilmiş olabilirmi

@Ozcan6600

Dimi yani benimde tümör var beyninde omurilikte dizimde her yerimde.İyilesse ne olur.Bu adam buyuk bir hastalık atlatmış diyip engeli devam ettirmeleri lazım.Birde butanmadan SGK sayfasinda engellilere erken emeklilik hakkı tanıyoruz diye paylasiyorlar

Moderatör tarafında düzenlendi:
@Ozcan6600,

hocam onkoloji ilk 5 sene %60 sonrası %40 değil mi
binlerce hastayı ilgilendirir bu dediğin sana kim dedi onkoloji 0 olacak diye

@Barbut, @OturanBoğa, bende sgk'dan kontrol muayenesine yönlendirildim ve bu soruyu açıkça sordum cevap ise şöyle; hangi dereceden emekli olduysanız o derecede rapor almanız gerekli. örneğin 79 ile 2. derece ile emkli oldunuz ama kontrol raporunuz 61 geldi, bu durumda derece değişmediği için sorun yok ama diyelimki 61 ile emekli oldunuz kontrol muayenesinde rapor oranı 59'a düştü bu durumda 2. dereceden 1. dereceye düştüüğünüz için 1. derece emeklilik kriterlerini sağlamanız gerekir eğer 1. derecekriterini sağlıyorsanız emeklilik devam eder, sağlamıyorsanız sağlayana kadar maaşınız kesilir.

@Ozcan6600, onkoloji ilk yıl , 5 yıldan sonra 40 oluyor. yönetmelik çok açık. isterse 50 yıl geçsin 40 puan.

Merhaba Arkadaşlar,

Benim %40 ortapedik sürekli olan 2012 yılında almış olduğum engelli raporum var OTV muafiyetli araç almaya karar verdim. Fakat raporun güncelli tarihli ve özel tertibatlı araç kullanması gerekir İbaresi olması için tekrar heyete girmem gerekiyormuş Bir önceki yani 2012 yılında işe giriş için almış olduğum süresiz engelli raporumu etkiler mi? Etkiler diyende oluyor etkilemez diyende oluyor kararsız kaldım. Yardımcı olabilir misiniz.

@Dertli58 şimdi bu sorma işi biraz şansına bağlı bazı dr soruna cevap bile vermez bazısı açıklama yapar, tavsiyem dr yoğun değilken darlamadan nazik bir şekilde sormanı tavsiye ederim, en azından cevap vermese bile sisteme not düşer ve heyetde bakılır, cevapda vere bilir sonuç olarak dr söyleyeceği cevap heyet kararı der.

@Ozcan6600,

Anladım Dilekçeye yazabilir miyim durumumu sanırım sadece neden başvuru yaptığımız yazılıyor muş?

Üst Alt