Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Spastikler gerizekalı ya da sarhoş değildirler! Bunu anlamak bu kadar mı zor?

sindaannun

Yeni Üye
Konular
3
Reaksiyonlar
0
Hayatımda çok anım olmuştur. Az derece spastiğim yani durumum fiziksel ama insanlar beni gerizekalı zannederler. Üstelik hep iyi yerlerde okumama rağmen (hala okuyorum) bu duruma şaşırırlar. Hele ilkokulda gelip çarpım tablosunu soranların haddi hesabı yoktur. Dediğim gibi çok anım oldu ama bir tanesi beni çok etkiledi:
Orta 2'deyim. Bursa Anadolu Lisesi'nde okuyorum. Hatırlayanlar vardır o zamanlar orta okulda fen ve matematik ingilizce okutulurdu. Bir gün babamın hobi bahçesine gittik. Oradaki köylü bir adam da babamla sohbet ediyor. Ben de İngilizce olan fen kitabımdan ders çalışıyorum. Adam bana baktı ve "Bu okuyor mu?" dedi. O anki öfkemi anlatamam. Adamın bilmediği bir dilde ders çalışırken adamın beni resmen hayvan yerine koyarak 'bu' demesi beni çıldırttı. Tabii o an hiçbir şey demedim ama konuyu çok düşündüm. Sorun o adam da değildi, sorun eğitimdeydi. Ülkemizde bir engelliye nasıl davranacağını bilmeyen, onlara salak (hatta Hitler misali yarım insan gözüyle) bakanlar var ve bunun tek sebebi gerekli eğitimin verilmemesidir.

"Bu" kelimesinden kendine bu kadar rencide edici bir anlam çıkarmana çok şaşırdım. Biraz da bu bizim bizleri nasıl gördüğümüzle ilgili gibi geliyor. ( Özgüven eksikliğimiz.) O adama ne okuduğu göstersen sanırım daha güzel olurdu. Kendi ni bu kadar üzmezdin. Eğitimle ilgili söylediğin şeylere katılıyorum. Fakat bizlerinde buna katkıları gerekiyor.
Saygı ve sevgilerimle.

İnsanlar -çoğunlukla istemeden ve farketmeden de olsa- çok acımasızlar. Bilgisizlikten dolayı dilleri çok keskin olabiliyor...
Bence kendimizi gizlemeden ve onun seviyesine inerek/çıkarak karşımızdakini bilgilendirmek en iyi yöntem. Karşımızdaki "insan"sa, dilini de tavrını da düzeltecektir.
Yok insan değilse ve bilerek ezmeye çalışıyorsa, zaten söylenecek söz yok. Anında hadlerini bildirmek gerek...

'Bu' kelimesine o kadar çok alınmadım zaten. Ama o zamanlar alınmıştım sadece. Dediğim gibi zamanla suçun aslında adamda değil eğitimde olduğunu anladım. Tabii ki bunu biraz da biz yapıyoruz. Kendimizden utanarak dışarı çıkmayarak birşey öğretemiyoruz. İnsanlar bizlerin varlılığını bilmeliler ve saygı duymalılar.

Re: Engelli=gerizekalı algılanması

Sorun sadece eğitimde de değil. ekonomi, kültür ve teknoloji sacayağını oluşturan etmenlerin eşitsiz büyümesinde.

Sen toplumun hepsini üniversite mezunu yap, onları doyuracak ekmeğin parasını kazanmasını sağlayacak “iş” kapısı açamazsan sonuç yine aynıdır. Son sistem bilgisayarla donat, onu ne amaçla ve nasıl kullanmayı öğretmezsen sonuç yine aynıdır.

Hiçbirisinin de önceliği yoktur! Eşit olarak gelişmek zorundadırlar. Bizler gibi “yamuk” ;) bir gelişim olursa; sorun ne bizde, ne onlarda, ne başka bir yerdedir.

Spastik engelliler zihin engelli ya da aşırı alkollü değiller!

Uzun bir süredir bu ülkede bu ülkede yasanan bir hadikap var ve bu sıkıntıyı aşmak için kimse kılını bile kıpırtartmıyor. Buradan bütün zekilere sesleniyorum spastik engelliler zihin engelli yada aşırı alkollü deillerdirrrrrrrrrrrrrrrrr.
Yahu illaki bazı şeyleri kabullendirmek için bu ülkede bağırmak mı gerek. Yasadıkları kas kontrolsüzlüğü yüzünden bir takım duruş bozukluğu yaşayabilirler durum bundan ibaret zekiler. Sanırım yine anlamadınız.
Ben size önce büyük patlamayı anlatayım taaa oradan almamız gerek sizin için bu konuyu anlayabilmemiz için. Yahu bu işte bir salaklık var ama nerede ben çözemedim. Ya siz çok salaksınız yada salağa yatıyorsunuz. Yada biz bu dünyaya ait olmayacak kadar zekiyiz o yüzden size zekiler diye hitap ediyorum hani birine elli defa ne dersen olurmuş ya o misal belki biraz kültürlenirsiniz.

Merak ediyorum gercekten sizin zeka seviyenizi. Asıl ilginç olan ne biliyor musunuz sizin gibiler başka ülkelerde ayak işleri yaparken siz böyle bir ülkede üst düzey sorumluluklara getiriyorsuz o zaman bende düşünüyorum belli bir yere gelebilmek için illaki sizin kadar salak mı olmak gerekiyor, yoksa sizi o düzeylerde tutanlar toplu birlik salakları koruma derneğine mi üye

istanbulda adı lazım değil sizin üyelerden birinin açmış olduğu alışveriş merkezine giremiyordum az kalsın bu yüzden. Yine siz zekilerin açtığı bir eczanede aşırı alkollü sandıkları için tansiyonuma bakmıyorlardır.
Yahu yıl 2009 beee kardeşim kültürlenin artık ayıp

Off!!Kim kızdırdı spastiğimizi bu kadar..??diyodum başlığı okurken.. :( Aslında çok haklısın insanların ön yargılarını yıkabilmek bazen çok zor oluyor,çalışma ortamımda bende buna benzer durumlar yaşıyorum,kadın doktor geliyor benim ortamıma ve istekleri oluyor ben yardımcı oluyorum buyrun dediğimde yüzüme yaratık görmüş gibi oful soful bakılıyor,tuhaf olan ben değilim senin örümcek kafan diyorum içimden yüzüne bakarak,üzülme lütfen tek sana olan birşey değil,insan ilişkilerinde hep oluyor bu tarz hareketler..

hastalığının insanlar tarafından yanlış anlaşılmaktan bıkmış belli ki arkadaşımız..
insan bilmeden yargılamamalı işte....yürümesindeki zorluk onu alkolsüzden alkollü yapmış sebebsiz...zekasını sınamışlar işte spastik yaa...adı üstünde...boşfer spastik takmaaaa.....anlatamazsın anlamayana....
bu dünyanın malesef çivisi çıkmış...
herkes kendi canından canından bıktım[FONT=monospace]
[/FONT]hayat bazen düşeş bazen de hep yek
bu dünyanın kahrını çek babam çek....

Biz farklıyız Spastik,sen de biliyorsun ki farklı olan dikkat çeker...Spastikler genellikle zeki olur,senin zekana ulaşamayacak,nohut kadar beyni olan ,insanları önemsersen üfffff yandın demektir,çünkü o tip insanlar çevremizde çok fazla,IQ testi yapsak sınırda zekaya sahip çıkacak adamlar,sırf görünürde engeli yok diye başımıza padişah kesiliyor,körler dünyasında tek gözü gören kral oluyor,bunların ki de o hesap...:):)

arkadaşımız isyanında haklı,maalesef toplumun önyargılarını yıkmak kadar zor olan birşey yok,kişinin durumuna göre rahatsızlığının ne olup olmadığını teşhis eden tek türde kuşkusuz bizim toplumumuzun insanıdır.Görünüşüne bakarak alkollü yada zihin özürlü gibi yakıştırmalar yapmalarıda kültürsüz ve bilgisiz olduklarının göstergesidir.
Umarım dediğin gibi biran önce kültürlülenirler bu ülkenin bilgili,kültürlü ve bilinçli insanlara ihtiyacı var...

arkadışımıza ktılıyorum çok güzel ve önemli bir konuya değinmiş önyargıyı yıkmak o kadar zor ki kim yıkabilmişki bu zamana kadar hani derler ya boyuna bakan adam sanır bizimkide o hesap bedene bakan gerizekalı akılsız hatta deli zannediyorlar aslında gerçeğin öyle olmadığını anlayınca nasıl bozuluyo şaşırıp kalıyorlar :) o an ki yüz ifadeleri çok komik oluyo gülüyorum onlara ve artık takmıyorum eskisi gibi sonuçta bizlerde birer bireyiz yaşıyoruz bu hayatta varız varolacağız bu kadar kabül etselerde etmeselerde.

aynen oyle gerizekali algilmasi var genel olarak ... ayyy caniiim tuh tuh tuh
birde acima duygusu eklenince buna tuz biber oluyor uzerine...

bana öyle bir benzetmede bulunanın alnını karişlarım be.....

özellikle bakıyorumda spastik rahatsızlıkları olan arkadaşlar bu durumlara maruz kalıyorlar buda sanırım insanların hastalık hakkında yeterince bilgi sahibi olmaması geliyor....sanki spastik rahatsızlığı olan bir insanın okuyamıyacağı,çalışamıyacağı ve evlenemeyeceği gibi bir düşünce belirmiş halk arasında ama yanlış bunları el birliğince yok etmek gerek insanlara açıklarayak

Bilinçsizlik cehalet hep söylüyorum okullarda ilk öğretimden başlayarak çocuklara "engelli" insanlar anlatılmalı öyle arada bir ödev vermeyle olmaz bu işler..

eğitilmeli çocuklar Aileleriyle birlikte..öğrenmenin yaşı yok

bir spastik engellinin zekasız olduğunu düşünenler hatta hakaret amaçlı spastik cümlesini kuranlar eğitimsiz toplumun eseri!! bilmiyor olmasından kaynaklı diye düşünüyorum..

bilerek ve isteyerek engelli bir insanı hor gören alay konusu eden bir varlıkta zaten insan değildir ne kadar kültürlü olursa olsun bu tür vakalar için.."eğitim cehaleti alır eşşeklik baki kalır" derim ben..:mad:

insanlar çevrelerine "empati" kurarak bakabilseler insana insan olarak insani değerlerini görerek değer vermeyi başarabilseler, nefislerinin şımarıklığından arınabilseler "insan" olmanın anlamına yakışır bir şekilde yaşayabilseler daha huzurlu bir dünya olurdu diye düşünüyorum..

üzülüp şikayet etmek yerine mümkün olduğunca sabırlı ve soğuk kanlı olup neyin ne olduğunu karşımıza çıkan bilinçsiz insanlara anlatmamız lazım diyorum ama ben pek sabırlı değilim delleniyorum hemen.. oda ayrı bir konu..:eek:

Toplumumuzun engelliler hakkında ki önyargılarına, bir örnek daha, bu insanlar engellileri neden bu kadar küçük görürler ki? Kendileri engelli değil diye, engellileri anlamamak neden?

İnsanların engellileri anlaması için engellimi olmaları gerekir? Tabi bu bir dilek değil. Ama her insanın yaşama hakkı olduğu kadar, engellilerinde bu dünyada insanca yaşama hakkı vardır. Neden bu kadar göz ardı edilir ki? Neden?

Bende bir engelliyim. Çalıştığım işyerinde herkesten daha çok çalışırım. Kensi işimi en mükemmel şekilde yapmak için bir uğraş veririm. Bundada başarılı olduğumu düşünüyorum. Bütün amirlerimde hayli memnundur. Yani engellilerde bir çok konularda başarılı olabilir.

Bunun yanında bir çok engelliln çok mükemmel yetenekleri vardır. Her insanda olduğu gibi, işte burada her zaman için diğer insanlara tanınan fırsatların, engellilerede tanınması gerekmektedir. Yani fırsat eşitliği olmalıdır.

Kim ne derse desin 30 yıldır spastiğim, çok da memnunum. Hem spastik olunmaz spastik doğulur...

Toplumumuzun engelliler hakkında ki önyargılarına, bir örnek daha, bu insanlar engellileri neden bu kadar küçük görürler ki? Kendileri engelli değil diye, engellileri anlamamak neden?

Aslında cevap işte tam da bu cümlede. :)

Bu topikte bahsedilen spastitisite, ama zihinsel engel dışlanarak. Ve bu karşılaştırmanın, herhangi bir forumda, "ben sakat mıyım kardeşim!, ne bu muamele, vs" gibi yapılan bir yakınmadan, engelsiz olup da engellileri dışlamadan farkı yok gibi sanki. :)

Engelliler ve engelsizler farklı değer yargılarına sahip değil. Önyargı sadece engelsizlere özgü değil. Değişime herkes ilk kendinden başlamalı. :)

çakırkeyif değilim!!!!!!!

Çakır keyif değilim!!!!!!

Ne güzel ne nasıl sağlam bir temelle söylenmiş bir söz “ önyargıyı parçalamak atomu parçalamaktan daha zordur”
İşte bu söz tam benin için söylendiğini düşünürken aslında benim gibi bu önyargılara maruz kan tüm spastik engelliler için söylediğinin farkına vardım.
Şimdi diyeceksiniz ki bu ülkede sadece spastik engelliler mi önyargılara maruz kalıyor tabiî ki böyle bir bencilliğe yada şovenizme girecek değilim fakat yazının başlığını bir kez daha okursak ne demek istediğim daha rahat anlaşılacaktır.
Evet toplumda ciddi anlamda spastik bireylerin duruş ve denge bozukluklarından ayrıca konuşmadaki artikilasyon bozukluğundan kaynaklı olara bir “çakırkeyf yada alkollü yada daha amiyane söylevi ile sarhoş” algılaması ve önyargısı vardır. Beklide bu engelliler içinde sadece spastiklere yakıştıran bir sıfat. Daha öncede dediğim gibi bu sorun merkezi sinir sistemindeki yıpranmadan kaynaklı olan kas kontrolsüzlüğün ve istemsiz kasılmalardan oluşan duruş hareket bozukluğundan kaynaklıdır.anı zamanda beynin konuşma merkezinin etkilendiği bireylerde konuşma bozukluğuda oluşabilir olay sadece fiziksel bir nitelik taşır “SPASTİĞİN KAFASI DAİMA GÜZEL DEĞİLDİR”
Bu şekildeki algılamalar yüzünde bir çok arkadaşımın sorunlar yasadığını biliyorum ve aynı akıl almaz sorunlarla bende karşılaşıyorum örneğin bu yüzden bir eczanede tansiyonuma baktırma talebim rededildi.
Hiçbirşeyden anlamıyorsanız kokuda mı almıyor burnunuz arkadaşım!!!!!!!

Üst Alt