Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sosyal fobi için ilaç antidepresan kullananlar deneyimlerini aktarabilir mi?

republix

Üye
Konular
19
Reaksiyonlar
30
Merhabalar,

Sosyal fobi için ilaç kullananlar deneyimlerini aktarabilir mi?

Hangi ilacı kullanıyorsunuz ?

fayda - zarar ilişkisi olarak baktığımızda yararı olduğunu düşünüyor musunuz?

- ilaca başlamadan böyleydim ilacı kullandıktan sonra şöyle biri oldum diyebiliyor musunuz?

veya ilaca başlama sebepleriniz çözüldü mü?

Sosyal Fobi, bilişsel psikoterapi ile düzelir.

Merhaba evet ama internette ve çoğu kaynakta antidepresanın iyi geldiğini söylüyorlar nedense eğer ki iyi gelirse ben de kullanmak isterim

beni sosyal olmaya ittirirse

kalabalık ortamda espirime gülünecek mi gülünmeyecek mi kaygısı olmadan anlatmamı sağlayabilecek ise

ben kullanmak isterim şahsen.

Yok , ben ilaçlar faydasızdır demiyorum da zorlandığın durumlarla mücadele etmen lazım. Kaçınma davranışı göstermeden aynı ortamlara girdikçe zamanla psikolojin iyileşebilir... Aslında sana xanax gibi ilaçlar lazım. Anksiyete durumlarında sakin kalmanı sağlar.

İlaçlar kaygı, endişe gibi durumları giderebilir. İşte buna bağlı kalabalık ortamlara girdiğinde fiziksel olarak terleme, çarpıntı, nefes daralması gibi etkilere bir çözüm olabilir ancak ben de bunu ilaçsız aşman taraftarıyım. İlaç da alsan iş yine sende bitecek. Ha sessizce bir köşede oturayım, yeter ki endişe ve kaygı olmasın diyorsan o ayrı. Bilişsel Davranışçı Terapiyi çok övüyorlar, bir denemekte fayda var bence.

perseküsyon
Evet haklısınız ama bu girdiğim ortam benim küçülüğümden beri girdiğim ortam teyzemlerin olduğu bir ortam o ortamda bile bir şey isterken kendimi duyuramadığımda yüzüm kızardı olayı oluyorsa ne yapsam fayda etmez diye düşünüyorum

smurf
açıkcası sessizce köşede oturunca kaygı endişem olmuyor ama bir anda biri dönüp ee sen napıyorsun bile dense hemen bi tetikleniyorum ya da ee işte anlatsana bi gülelim şekinde yönlendirilen kitle olduğu zaman bir anda odak noktası oluyorum ya o anı sevmiyorum

Seni de sohbete dahil etmek istiyorlardır ama durum daha kötü oluyor senin için sanırım. Fakat aşılmayacak sorun değil, iyi bir terapiyle ilaçsız atlatırsın diye düşünüyorum. Bir de insanın kişiliği ve karakteri ile ilgili bazı durumlar. Misal ben soğuk bir insanım, kolay kolay kimseyle iletişime geçmem pek. Şimdi ben bunu değiştireyim daha sıcakkanlı ve girişken olayım desem de olamam. Benim tabiatım böyle. Biraz da üşengeçlikten ve tembellikten kaynaklanıyor sanırım. Başkalarına bakıyorum da hemen organize etmeler falan hiç bana göre değil. Bana angarya geliyor bu işler.

selinpelin doğrudur ; geçmiş olsun...

Çok sağol çok teşekkür ederim

kara duman
Kobra_
xdedahii

arkadaşlar abiler sizleri yoruyorum ama ben 2020 yılında antidepresan içtiğimde evet özgüvenimde artış olmuştu ama mesela şöyle bir örnek vereyim bu özgüven bana pek yaramadı bizimkiler asla evde hayvan bakmak istemediğini belirtirken,

ben bir anda kafama buyruk gidip kedi sahiplenip eşyaları ile birlikte eve getirip ailem daha işten gelmeden video göndermiştim ve ben böyle bir şey yaptım lütfen kızmayın diye video göndermiştim bunun üzerine evde kapıyı bile kitlemek zorunda kaldım o kadar tepki aldım yani :)

ama buna rağmen bana istiyorsan yapabilirsin güvenini vermişti yani kimseye bağlı değilim özgüveni ama şu anda düşünüyorum da yani o zaman nasıl yapmışım bunu diyorum aşırı sinirli ebeveynlerim var bu konuda hayvanın kılı evin içine girse kıyamet koparken ben nasıl bi özgüven mi salaklık mı bilmiyorum getirmişim eve tak diye

paxera 30 mg kullanıyordum doktor 20 demişti ben kafama göre iyi geliyor diye 30 yapmıştım ve bir anda bıraktım bana zararı oldu mu oldu 125 kg ye çıkmıştım ve duygu değişimlerim farklılaşmıştı ama öyle bir moda sokmuştu ki yaralı kedileri sahiplenip bir süre bakıp tekrar sahiplendiriyordum o süre evdeydim bu sene psikoz tarzı atak geçirdim işte ve o dönem yaptığım bi mesajlasma nın pişmanlığını yaşadım çok fazla

yani antidepresan bana hem yaradı hem de başıma iş açarım diye korkuttu beni

Şimdi daha efektif ve hareketli konuşkan cesaretli olmak için istiyorum ama kilo almaktan da korkuyorum

Sizce tekrardan tedaviye profesyonel bir doktor ile başlamalı mıyım?

Sizce tüm anlattıklarım ile bana antidepresan iyi gelir mi?

Eğer antidepresan yeterli gelmez ise bilişsel davranışçıl terapi de alabilirim.

selinpelin

Benim kullandığım antidepresan böyle etkiler yapmıyor. Belki antidepresanın etken maddesini değiştirebilir.

Yaşadığın hayvan olayına gelirsek, psikoz durumuna benziyor. Bir anda bir karar alıyorsun ve sonra durup düşününce kendinde anlam veremiyorsun.

Sosyal fobiye gelirsek, tamamen karakterin ve tecrübeden olduğunu düşünüyorum. Tecrüben artıkça böyle ortamlarda fazla bulundukça geçeceği düşünüyorum.

Tabi antidepresanın faydası olabilir, birazda olsa

Ben şuan antidepresan kullanıyorum. 1 ayı geçti. Nerdeyse hiç değişiklik yok. Doktor 2 adet kullanmamı önerdi.

Senin kullandığın antidepresanın neden böyle bir etkisi olmuş doktora sormak gerekiyor.

Ayrıca ilaçları bıraksan bile doktora gitmeye devam etmelisin.
(En az bir yıl) sonrasında da senede 1 de olsa kontrole gitmelisin.

selinpelin SFyi çeken bilir kardeşim, sf şunla bunla geçecek bir şey değil, sf söküp atabileceğin birşey değil adeta Dna ya kodlanmış. Yaş almak tecrübe edinmek maruz kalmak da bir şeye yaramıyor. Sosyal anksiyete kızarma terleme vs. milisaniyeler içinde olur bunu engelleyemezsin kontrol edebileceğin birşey değil. Ancak kontrollü dozlarda "dengeleyici ve düzenleyici" ilaçlarla birlikte almak kaydıyla doktor gözetiminde antidepresan kullanabilirsin. Antidepresanı fazla kaçırırsan manik atak geçirebilir bipolar olursun, doktor takibi önemli. Öncelikle bu halini kabul etmekle başla ki değişim başlasın, ilaç desteği sfye karşı savaşında kalkan görevi görür aksi halde mücadele edemezsin..

Born2die

Yani sizler de ilacın gerekli olduğunu düşünüyorsunuz değil mi

okuduğumdan bunu anladım

Evet aynen öyle ilaclar bir nevi bizi nasıl içki içtikmi biraz özgüven gelir onun gibi biraz ittirici bir güc uygulasa daha iyi olabilir

Değerli yorumunuz için teşekkürler

ben hem ilaç hem de terapi ile desteklemek istiyorum doktoruma da bunu söyleyeceğim inşallah başarabilirim bununla alakalı aslında çalışmalar yapmam lazım örnek veriyorum ;

Teyzemler ile olan sofrada bu durum oluşuyorsa o sofrada daha çok bir şey istesem yüzüm kızarsa da ne olucak diyorum ama işte o an sesim içime kaçıyor bir şeyler oluyor modum düşüyor ..

Yine kızaracaksın yine terleyecek sıkıntı duyacaksın ama ilaç zamanla bunlara takılmanı engelleyecek gitgide azaldığını minimuma indiğini göreceksin. Aman diyeyim antidepresanı fazla kaçırıp mani olup uç noktalarda gezinmeye başlarsan bunu mutlaka doktorunla paylaş. Tecrübemi söylüyorum mani öyle bir şey ki züperman gibi hissetmeye başlıyorsun tüm şikayetlerin bitiyor ama kısa sürüyor, maniyi araştır bir istersen, fazlası zarar tavsiye etmem bipolar olursun

Born2die

Evet ben de onu istiyorum aslında ilaç onlara takılmamı engelleyecekse demek ki olması gerekiyor .
evet ben 2020 yılında doktor harici bir şekilde kullandım ve istenmeyen şekilde mesajlaşmalarım oldu twitter da herkese salça oluyordum çok garipti

şimdiki diyorum kafam olsa asla yazmazdım tabii...

O mani yi nasıl engelleyebiliriz peki o da sıkıntı şimdi yeni yeni dertler başıma açmıyayım zaten psikoz tarzı bir atak yaşadım 6 ay önce yeni kendime geliyorum başıma dert de açmak istemem :(

Buradan ilaç ismi vermem doğru olmaz genel anlamda duygu durum düzenleyiciler var bunlar seni dengede tutar, tabi doğrusunu doktorun bilir, doktorunla iletişimin önemli.

Bende hiç birşey işe yaramadı... ilaçmış, terapiymiş bir halta yaramadı. Bu yüzden hiç bir şey yapamıyorum hayatımı evde bir odada yaşıyorum geçen hafta bir işe gireyim dedim insanlarla iletişim kuramadığım için 2. Gün işi bıraktım. 10 yıldır evde mal gibi bir hayat yaşıyorum Çok ilaç kullandım 8 yıldır psikiyatriye gidiyorum. Bu ilaçla terapiyle düzelecek kadar basit bir hastalık değil.

efee98

Umarım istediğiniz gibi bir iş bulur ve bir şekilde devam edebilirsiniz inşallah yani ben aktifim aslında sadece fazla iletişim kurmuyorum beynim uyuşuyor gibi sohbete dahil olursam da nefesim yetmicek gibi oluyor ve kısa kesiyorum stresliyim devamlı bazen de tıkırında oluyor ama mesela dediğim gibi kalabalık ortamda herkes dönüp bana baktı mı sesim içime kaçıyor gibi ıkınır gibi kasıldığım için aklımdaki fikir de uçuyor heyecan ile ben baş başa kalıyorum

Doktorundan cipralex yazmasını isteyebilirsin. Sosyal fobi içindir. Faydasını görmezsen doktorundan ilacı değiştirmesini söyleyebilirsin.

https://titck.gov.tr/storage/Archiv...20mg_c7f003cd-cc99-4cdb-982b-6dd42380075e.pdf

Sen aslansın, kaplansın. Sosyal fobide neymiş. İnsanlardan çekinmekte neymiş. İnsanlar senden çekinsin. İlaçlarınıda kullanır sosyal fobiye bir kafa atar iyileşirsin.

Ayrıca insanlarla konuşacak konu bulmak lazım. Burada bile o kadar insan var konuşacak konu bulamıyoruz, hastalık konuşuyoruz sadece.
Ben bile o kadar kitap okuduğum halde iki kişi biraraya geldiğimde konuşacak konu bulamıyorum susuyorum. Ancak benim ilgilendiğim konulardan konuşulursa konuşuyorum. Yani normaldir böyle şeyler.
Sende kitap oku kendini geliştir.
İşletme bölümünü okuyabilirsin. Veya ilgini çeken bir bölümü oku. Hazır ücretsiz üniversite kitapları varken fırsatı kaçırma derim.

Index of /kitap

Kobra_

Değerli yorumunuz için çok teşekkürler evet cipralexi arkadaşım kullanıyordu ve hiç kilo almamıştı direkt ilaç ismi söylersem tersler diye korkuyorum

İyi akşamlar dilerim

selinpelin
Evet antidepresanların yüksek dozda aşırı özgüven ve umursamazlık yapma riski var sizde de o olmuş.

Benim oğlumda atipik psikoz hastası negatif belirtiler için 100 mg selectra kullandı
doktorda uyardı umursamazlık yapabilir diye hemen değil ama bir süre sonra uçuk kaçık şeyler yapmaya başladı doktorda kesti.
Bir süre sonra iç sıkıntısı nedeniyle 25 mg olarak tekrar başlandı o dozda sıkıntı olmadı dozu 50 mg çıkartınca yine oldu kabadayı gibi konuşmaya başladı.
Yani bizimkine uygun doz 25 mg sizde uygun dozu bulursanız kendinizde gayret ederseniz tamamen değil ama kabul edilebilir seviyede sorunlarınızı çözebilirsiniz.

Çok teşekkür ederim çok sağolun yorumunuz için.. en çok korktuğum da o özgüveni abartıp uçuk kaçık şeyler ile başıma dert açmak doktor kontrolünde olanları anlatıp ona uygun doz olması iyi olucak

ben senin önceki konularını okudum. senin durumun benimkine çok benziyor ama ben senin gibi psikoz yaşamadım. doktor sana risperdal ve antidepresan yazar diye tahmin ediyorum. anti psikotikler ve anti depresanlar çeşit çeşit olduğu için rastgele reçetesiz bir antidepresan kullanıp düzelemezsin. mutlaka doktora gitmen ve toksik aile ortamından kurtulman lazım. ya işe gireceksin ya kocaya gideceksin malesef :(

edit: benim seninkine kıyasla çok küçük bir sosyal fobim vardı, insanları fikirlerinin bir öneminin olmadığını düşünerek yendim. kendini sevmeye başlaman ve diğerler insanların aptal, cahil ve küstah olduğunun farkında olman işine yarayabilir.

Evet beni korkutan antidepresan dozu fazla gelmesi ve uçuk kaçık şeyler yapmamam çünkü daha önce yazdığım gibi istenmediği halde eve kedi getirdim falan karakterim baha değişmişti umursamaz vurdumduymaz olmuştum 125kg ye çıkmıştım e tabi bunlar olduktan sonra sosyal olsam ne

Evet zaten risperidon rileptid 1mg kullanıyorum ve ocak 15 de doktor kontrolünde bırakıcam

Toksik aile ortamı dedin sanki beni anladın Bi yönden çünkü bizim ailede de vardır şu örneğin fragman kelimesini fregmsn diye söyleriz hemen dalga geçme falan bunlar olduğu için zamanında belki de öz güvenimi düşürdüler

Ayrıca ben de senin konunu baştan sona okudum ama emin olamadım bana kalırsa psikozdasınız o yazdıklarınız ile ama atak boyutunda değil gibi

@selinpelin insanların yanında çay kahve içerken yemek yerken falan nasılsın rahat mısın yoksa gergin mi ?

sokr@t

çay kahve içerken falan hiçbir şekilde çekinmiyorum veya titreme vs yok bende bende genellikle gözler temas ettiğinde başlıyor durum

göz bebekleri büyümesi mecburi arada arka taraftaki bir şeye bakış atıp tekrar göze odaklanma ara ara göz kaçırma çorabını düzeltme gibi şeyler yapabiliyorum streslendiğim için hatta bazen yersiz durumlarda gülesim geliyor ve gülüyorum

ailem ne oldu da güldün şimdi dediği zaman valla içimden geldi bilmiyorum insanın içindne gülmek gelir mi diyor belki de stresli anlarda gülmek geliyordur garip bir şey ama oluyor genelde.

Son 2,5 yıldır çeşitli antidepresanlar kullanıyorum. Gerçekten rahatlatıyor. Kaçınmalarım azaldı ama çoğu duruyor. Belki benimkisi tembelliktendir bilmiyorum.

efee98 kardeşim evde odana kapanıp güzel yıllarını heba etme Dünyaya bir daha gelmeyeceğiz. Kendini zorlamalısın ; senin yazdığın gibi ilaçla ve terapiyle düzelmez. Evden dışarı çık ; hayata karış. Yapabileceğin bir iş bul. Süreklilik sağlamaya çalış. Hemen pes edip bırakma Yakınında varsa "Toplum Ruh Sağlığı" merkezlerine gidebilirsin . Yeni insanlarla tanışırsın ; iletişim becerilerin gelişir. Bundan sonraki yılların boşa gitmesin. Zaman çabuk akıp gidiyor. Hayatındaki anlamı bulup ona göre yaşa...

efee98

hepimiz iyi olalım birimiz değil umarım sizler de başarabilirsiniz ben de gayret göstericem

selinpelin efee98 Merhaba, sokakta yürürken insanlar sana bakıyormuş gibi geliyor mu , insanlar senin hakkında düşünüyormuş gibi v.s. geliyor mu?

Üst Alt