Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[Soru] Omurilikte eğiklik/kambur olmaya başladı. Ne yapabilrim?

serkan can kaya

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
merhaba arkadaslar;

.hemen kizmayin onun icinde baslangicta belirteyim sagligin kiymeti en iyi bu sitede anlatilir heralde...onun icin su an itibariyle cok cok ciddi bir sorunum olmasa da söylenilenlerden ürktügüm icin bu konuyu burda paylasima acip görüslerinizi bekliyorum.

benim özellikle ergenlik sonrasi boyum ani olarak uzayinca böyle dik durmaktan hic haz etmezdim. 1,90 civari kadar oldum.ama iste böyle dik durmayayim derken zamanla bi kamburluk olustu.sonra üniversiteli yillarda programların yogunlugu ve ders calisma gibi statik duruslar da eklenince sirt agrilarim gercekten belirginlesti ve simdi daha da yogunlasti.Üniversite son sinfta dr gittigimde korse veya ameliyat demislerdi.omirilikte egrilik varmis, disk kaymasi gibi bisey telaffuz etti.bende ameliyat deyince korktum ve öylece kalmisti.ama simdi is hayatina da atilinca sirt agrilarim cekilmez oldu dahasi simdi askere gitcem bu halde ordaki fizyolojik yogunlukta daha kötü olurmu diye endise ediyorum.Bu konuda tecrübesi olanlar varsa görsülerinizi bekliyorum neyi tavsiye edersiniz...

serkan egriliginin derecesi önemli %40 ve üstünü ameliyat ediyolar agrılarının olması omiriliginin egilmeye devam etmesi anlamına geliyo bi an önce doktorunla irtibata geç bence kesin ameliyatsa kaçma ol bi an önce sonradan ve duruş bozuklugu nedeniyle oluşmuş skolyozlarda cerrahi mğdahele iyi sonuçlar veriyo yaşın dahada ilerlemeden tedavinide ol bu durumdayken askerliginle ilgili sorun çıkabilir
birde disk kaymasından bahsetnişin agrının nedeni bu olabilir ve o skolyozdan çok farklı sinire yapan bası agrı yapar mutlaka bi beyin cerrahına yada ortapedi uzmanına görün derim ben

...anladim...bende zaten bu türden olasi olumsuz gelismeler üzre biraz daha konuya egildim.cünkü su an itibariyle dedigin gibi olumsuz cok da biseyim yok ama ger gecen seneye oranla sirt agrilarimin arttiginin farkindayim.bunu ilk önceleri artan yogunluga paralel bir seyir takip ettigini düsünüyordum.cünkü calisip das sirt ve bel agrisi olmayan kimse yoktur heralde.

...bu konuda beni daha derin düsünmeye iten zaman zaman belimde hissetigim kasilmalar olduki hareket imkani diye alternatif kesinlikle yok.tabiki iradesel olarak hareket etmem mümkün ama o kadar aci veriyorki o anda sadece bekliyorsunuz...bu kasilma bazen 10 dk bazan yarim saaat sürüyor...en son araba kullanirken yasadim yapabildigim tek sey seyre devam etmek oldu...boynumu bile kimrattigimda müthis bir aci hissediyorum.

...bide ayni zaman da ihtiyac duydugum derin nefes alma...yine ben bunu strese ve calisma temposuna bagli bir ihtiyac olarak algilarken bunun omirilikle ilgisini ilk önce hic düsünmemistim.yalniz gördügüm kadari ile en büyük olmusuz yansimasida akciger üzerinde sekilleniyor.

aslina bakarsaniz gelisen olumszulugun farkindayim ama bu türden cerrahi operasyonlar ayni zamanda büyük bir risk...bunu göze alabilirmiyim bilmiyorum...

...ilginizden sebep cevaplarinza tesekkür ederim

Arkadaşım ; skolyoz-kifozda ani boy uzaması gerçekten önemli derecede etkili ... Yukarıda adı geçen Tarık Yazar hocayı da çok duydum ... Bu konuda Türkiye'de gerçekten çok mükemmel isimler var ... Hacettepe'de , Ege'de , Florence Nightingale'de vs... Bekleme ve bir an önce skolyoz ve kifoz eğimini ölçtür ... Ölçüm sonrası doktorun zaten sana tedavi planı hakkında en doğru bilgileri verecektir ...

Cerrahi müdahalelerde riskten korktuğunu anlatmışsın ... Bu spinal bir ameliyat kabul ediyorum , ancak sandığın kadar da zor bir ameliyat değil ... Sadece bir müddet sabır gerektiriyor...

Ameliyatımın üstünden tam 8 ay geçti ve yeniden doğmuş gibiyim ... Orada burada yazılmış , dehşet dolu yazıları okumak yerine ; gözlerini gerçeklere dik ... Bu ameliyatı olman gerekiyor ve olmuyorsun işte risk odur... Ancak tam tersi de geçerli :)

Acil şifalar dilerim :wink:

ARKADASLAR TANI KONULDU FAKAT OLCUM YAPILAMIYOR BURADA NASL YAPILIYOR BU OLCUM DAHA BASLANGIC DEDILER ACABA AMELIYAT EDERLERMI BENI BENDEMI IBNI SINAYA TARIK BEYEULASSAM

MERHABA

SAOL ARKADASIM YASINI BILMIYORUM AMA KENDISINE NASIL ULASABILIRIM MUAYNE UCRETI NEKADARDIR BILGIN VARMI

selam internette araştır adını hemen onunla ilgili bilgier çıkıyo, geçmiş olsun

soru

ben de 70derece kifozum hem de 34 yaşımda aniden oldum
tahminim kendimi bildim bileli şekilsiz oturuş bilg.başında çok fazla vakit geçirme kötü beslenme 10k.alma hareketsizlik gibi saçma sapan sebepler toplanınca bu hale geldim çünkü vücut genelinde postüral bozukluklar da oluştu
neyse.bu tip omurga ameliyatı olmuş kişilere sorum var özele yazarsanız sevinirim.
1-ameliyattan uyanınca burnunuzda hortum ve de sonda takılı oluyor mu? kaçıncı gün wc'ye gidilebiliyor ya da kalkılabiliyor?kalkılana kadar sondayla mı duruluyor?
2-uyanınca, nerden oldum bu ameliyatı dedirtecek kadar , insanı pişman edecek kadar acı oluyor mu?kimisi benim ağrım yoktu olsa bile pompayı kullandım geçti derken kimisi ben böyle acı görmedim 48saat gözümü kırpmadım yanımdaki kız sabaha kadar ağladı diyor
3-gençlerde omurga sert olmadığı için nisbeten daha ağrısız olduğunu düşünüyorum.benim gibi beton gibi olmuş omurgada , ameliyat sonrası çok daha fazla acı olur kanısındayım.haklı mıyım?
4-ameliyat sonrası kolunu kullanamayanlar, bir bacağına giden sinirler hasar gördüğü için bir bacağı küçük kalanlar vs bu gibi şeyler gördüm. bunlar doktor hatası mı, doktor iyi olsa bile herkesin başına gelebilecek şeyler mi?
5-bu ameliyatı olur da sağ salim çıkarsam bir daha ömrüm boyunca eskisi gibi hareket edemeyecek miyim?hep hareket kısıtlaması mı olacak?
6-hiç bir sorun çıkmasa bile, vida-çubukları çıkarttırmak mümkün mü?çıkarılınca da , ameliyat sonrası ilk ameliyat gibi ağrılı oluyor mu?
7-bu ameliyatı fakültede yapan bir Allahın kulu doktor yok mu?bütün uzmanlar özelde yapıyor herhalde.en az 30milyar fatura çıkarıyorlar. off

bu ameliyattan kesinlikle sağ salim çıkalamayacağı kanısına vardım.çok moralim bozuldu.herkese geçmiş olsun

merhaba ameliyattan uyandıgında burnunda hortum olmuyo o farklı bi sorunu olan kişilerde olurki ben hiç skolyoz ameliyatlarında görmedim fakat sonda takılıyo en fazlada 2 gün kalıyo yogun bakımdan servisine geldigin günde dahi doktor yardımıyla kaldırılıp dolaştırılıyo hasta evet uyandıgında agrın oluyo ve hasta kullanımına baglı agrı kesici pompasıyla gerçekdende agrı kontrol altına alınabiliyo mesela ben agrı kesici fazla kullandıgımdan ve geçirdigim ameliyat sayısı fazla oldugunda agrı kesiciler bende pek fayda saglamıyo ve şiddetli agrım oluyoki buda normaldir omurgandan hiç ameliyat olmadıysan iyide doktor seçtiysen bence başarı şansın çok yüksek geçirecegin ameliyat teferruatlı ve agır bi operasyon kaldıki günümüzde en basit denen ameliyatlarda bile hastalarda kalıcı problemler kalabiliyo ama o türden bişe olma ihtimali çok az hareket kısıtlılıgına gelince ilk zamanlar yadırgarsın ama zaman geçdikce fiziksel durumun buna ayak uydurur zorlanmazsın merak etme rahat olur hareketlerin takılan impilantlar gerek görülmedikce çıkartılmaz çıkartıldıgındaysada ilk ameliyat gibi zorlu geçmez bu tür ameliyatları üniversitelerde yapan bi sürü doktor var onlarla irtibata geç bunları özeline yazmadım başka insanlarda okusun diye allah yardımcın olsun acil şifalar dilerim

soru

defne cevap için çok tşk.ler
ben yine de şunu sormak istiyorum
her ne kadar bir süre sonra vida ve çubukları hissetmeyeceksin diyorsanız da
mesela herşey yolunda gittim ölmedim ve sakat kalmadım
bir süre sonra eskisi gibi jimnastik salonuna gidip aletlerle egzersiz yapabilir miyim
istediğim gibi çekme itme kaldırma vs
ben sporu çok seviyorum ömrüm boyunca spor yapmak istiyorum ama aletlerle .

kendini çok hazır hissettiginde tabikide yapabilirsin zaten neyi ne kadar nasıl yapacagını omiriligin sana ögretecektir sporun yapılan egzersizin skolyoza ve kaslara çok yararı olur

hepinize cevaplar için çok teşekkür ederim.
ben çok korkuyorum
bir insanın başına gelebilecek en zor ameliyat olduğunu düşünüyorum
Allah vermesin ama kanser olunca o organı cart diye kesip alıyorlar bitiyor
bunda ömür boyu hareket zorluğu kısıtlaması vida gevşedi mi çubuk kırıldı mı ayrıca ameliyat anında ve sonrasında gelişebilecek komplikasyonlar da cabası
birkaç sorum daha var
emre seni ne uyutayım ya. burda görünce hararetli bir azmi hoca aşığı, sen olduğunu anladım :)

ben manisada çalışıyorum.izmirde bu konuda isim yapmış doktor duymadım bilen var mı

ünsal domaniçten nasıl muayene randevusu alabilirim telefonu bilen var mı? ona muayene olup çapada sıraya gireyim.bir tek salıları hastanede ameliyat yapıyormuş.diğer günler özel hastanede yapıyormuş

bu arada azmi hoca F.N. haricinde de ameliyat yapıyor diye okudum.en de emekli sandığı sağlık karnesi var (meb'de öğretmenim) biz geçen yıl F.N. 'e gittiğimizde tıbbi malzeme ve doktorun alacağı hariç şu kadar milyar dedilen offff dedik ve geri döndük ama benim yamulmalar ilerliyor ki vücut genelinde bir yamulma var.dediğim gibi bir tek sırta çubuk beni kurtarmayacak herhalde.öne gelen omuzlar bel çukurunun artması, kamburun artması vs gibi

cevaplar için tşk.ederim. telefon numarası ve randevular hakkında bilgi bekliyorum.

bir de ankarada tarık yazar hoca var. o da üniversite hariç nerde istersen orda ameliyat yapıyor ve onun söylediği fiyat diğerlerine göre daha makul. ama kimde nasıl ameliyat olacam bilmiyorum. F.N.'in çalışan memurlarla anlaşması yüzde 3mü 5 mi çok azdı
çok azını emekli sand.ödüyordu

önerilerinizi bekliyorum ama çok korkuyorum off

Üst Alt