Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[Soru] Omurilik felçlilerde sinirlerin kesik olup olmadığı nasıl anlaşılır?

devogulo

Üye
Konular
22
Reaksiyonlar
0
sARKADAŞLAR BEN T-3 T-4 PARAPLEJİ HASTASIYIM...
BENİM ÖĞRENMEK İSTEDİĞİM KONU SİNİRLERİMİZİN KOPUK(KESİ) OLUP OLMADIĞININ ANLAŞILABİLECEĞİ BİR HASTANE YADA FİLM ŞEKLİ VARMI ACABA...
BİLDİĞİM KADARI İLE NORMAL RONTGENLERDE BU ANLAŞILAMIYOR, BU KONUDA YARDIMCI OLMAYA ÇALIŞIRSANIZ SEVİNİRİM....

slm

Bunu FTR uzmanları fiziksel bir muayene ile anlar.

Sevgili Devogulo,
Köylü nünde dediği gibi önce bir dr a gidersin. Dr fiziki muayeneni yapar ve gerekli görürse senden EMG( Elektromyografi) tetkiki ister.
EMG ile senin t3-t4 arasından çıkan sinir dallarının etkilendiği kas gruplarına elektrik akımı verilerek, o kas grubundaki sinirlerin elektrik akımını iletim hızları ölçülür ve değerlendirilir. Buda sanırım senin soruna bir cevap verecektir. EMG birçok il ve ilçe devlet hastanelerinde yapılabilmektedir.
Selam ve sevgilerimle.

emin olmamakla beraber, anal reflekslede anlasılıyo diye hatırlıyorum..
artı EMG"de cok kolay bi olay diil.. amacını bilmiyorum ama.. ukalalık olmasın..saygılar

Devogulo öncelikle merhaba
Bu site sayesinde okadar çok şey öğrendim ki her kafama takılanı rahatlıla sorabiliyor ve aynı şekil de cevap alabiliyorum.
Soruna gelince Devogulo Sinirler de tahribatın nekadar olduğu,kopmanın olup olmadığı bu gerçekten çok önemlidir MR anlaşılabilir.Bunuda bulunduğun şehirde çektirebilirsin.

alp_alp' Alıntı:
Devogulo öncelikle merhaba
Bu site sayesinde okadar çok şey öğrendim ki her kafama takılanı rahatlıla sorabiliyor ve aynı şekil de cevap alabiliyorum.
Soruna gelince Devogulo Sinirler de tahribatın nekadar olduğu,kopmanın olup olmadığı bu gerçekten çok önemlidir MR anlaşılabilir.Bunuda bulunduğun şehirde çektirebilirsin.
alp yanlıs hatırlamıyorsam, omurgada platin rotlar olunca MR fayda saglamıyordu galiba?? bilmiyorum arkadasın durumunu ama...

EVET ARKADAŞLAR SIRTIMDA PLATİN VAR VE PLATİN VARKEN MR ÇEKİLMEDİĞİNİ BİLİYORUM EN AZINDAN BANA ÖYE DEMİŞLERDİ...
TAVSİYELERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM...

olatınle emar cektırılmez dıye bırsey oldugunu bılmıyordum acıkcası bendede platın var ama ne oldugunu bılebılıyorum cerrahpasada sana bu konuda yardımcı olacaklarına emınım cunku ben cok memnun kaldım oradan sana tavsıyem cerrahpasa ıle ırtıbata gecmendır

benımde sırtımda platınler var ama rahatlıkla MR cekılebılıyor suana kadar hıc bır sakıncası olmadı.
MR cekımıyle ogrenılebılır bunu kendı doktorunuda sorarak ogrenebılırsın.sonucta senı amelıyat eden doktor bu cevabı en ıyı bılen kısıdır...

Malesef bende MR çekilememiştim belimde rotlar olduğu için, ozmanlar sölenmişti sinyalleri metaller saptırabilirmiş ve doğru sonuç alınamazmış diye, tabii sonradan teknoloji gelişti ve bununda bir çözümü bulunduysa o ayrı.

Üst Alt