Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[Soru] Engelliler için su parası indirimi var mı?

necmeddin

Üye
Konular
15
Reaksiyonlar
0
Emekli memurum özürlülerin su parasında indirim olduğunu öğrendim %80 özürlü raporumla müracaat ettim maaşın var olmaz dediler olabilirmi böyle bi mantık hem hak tanıyacaksın hem olmaz diyeceksin? bu konuda bilgisi olan varsa yazsın.?

Aslında böyle saçmasapan uygulamalar var.size katılıyorum ama burası Türkiye.Mesela Nevşehir'de şehit aileleri 750 bin tl den engelliler 1 milyondan diğer aboneler ise 1 milyon 350 binden su ücreti ödüyorlar.
bizler veya ailelerimiz indirimden yararlanmak için illaki şehit veya engellimi olmalıyız
bu nasıl ülke... :?

Elazığ belediyesi encümen kararında şehitler malüller ve özürlülere % 50 indirim var amageliri olmayan özürlülereymişşş.

karaca' Alıntı:
[size=4]Necmeddin bey,
Bende % 50 su parası indirimi için belediyeye müracaat ettim. Elazığ Belediyesi özürlü vatandaşlara uyguladığı % 50 oranında ki su parası indirimini bu sene aldıkları bir encümen kararı ile sadece maaşı olmayan özürlülere uygulayacaklarını karara bağlamışlar.
Bu nedenle bizler yani aylık geliri olanlara indirim uygulamayacaklar, sadece belediye otobüslerinde indirimli (yarım bilet) yolculuk yapabileceğimizi öğrendim.

Ayrıca tek evi olan özürlü vatandaşlara 01.07.2005 tarihinden itibaren Emlak Vergisi muafiyeti uygulaması başladı. Ancak bundan da bizim Belediye Emlak Vergi Dairesi personelinin haberi yok..!!!![/size]

selam arkadaşlar

Ben şunu öğrendim.Vatandaşına halkına sahip çıkmayan tek ülke Türkiye bunu utanarak söylüyorum.Hollandada arkadaşım var orada özürlülere ve vatandaşına çok iyi bakılıyormuş.Bu iş sadece Türkiye de olur.Türkiyede yaşamak kadar zor bir şey yok.

indirim

Malesef böyle uygulamalar oluyor. Nasıl bir mantıktır ki gelirin olmayacak e su ücretinde indiriden faydalanacaksın: eğer birinin geliri yoksa zaten suyu kullanacak musluğuda yoktur; bu kişi ne kirada yaşayabilir nede başka bir şekilde.
Burada demek istenilen, geliri olsada kayıt dışı olmalı. Buna teşviktir bence.

Elazığ Belediyesi özürlü vatandaşlara su parasında % 50 indirim yapıyor

Müjde !!!

Elazığda oturan özürlü arkadaşlar.

Elazığ Belediyesi özürlü vatandaşlardan % 50 daha az su parası almaya başladı.

Duyurulur.

Karaca

Su parası indirimi

Maddi durumu iyi olan özürlü kişilere, özürlülükle alakası olmayan konularda ayrıcalık tanınmasına şahsen karşıyım.
Örneğin su parası;
Özürlü insanlar daha mı çok su işletiyor? Neden ayrıcalık tanınsın ki? İşi ve belli bir maaşı olan engelli vatandaşlarında diğer normal insanlar gibi su parasını ödemesi gereklidir diye düşünüyorum.
Engellilerden giden bu şekilde ki yerli yersiz talepler bazı insanları bıktırabilir. Bence şansımızı fazla zorlamamalıyız.

Re: Su parası indirimi

Fuzulim' Alıntı:
Maddi durumu iyi olan özürlü kişilere, özürlülükle alakası olmayan konularda ayrıcalık tanınmasına şahsen karşıyım.
Örneğin su parası;
Özürlü insanlar daha mı çok su işletiyor? Neden ayrıcalık tanınsın ki? İşi ve belli bir maaşı olan engelli vatandaşlarında diğer normal insanlar gibi su parasını ödemesi gereklidir diye düşünüyorum.
Engellilerden giden bu şekilde ki yerli yersiz talepler bazı insanları bıktırabilir. Bence şansımızı fazla zorlamamalıyız.
Sen Belediye den zenginsin ozaman..

Bence bu tür indirim uygulamaları çok daha detaylandırılabilir. Örneğin ... indirimi şu kişilere uygulanır:
2022'den maaş alan yoksul kişilere,
eğitim/rehabilitasyon'a devam eden öğrenci engellilere
emeklilere
vs. vs. vs.

Böylece geliri yerinde olan kişiler az da olsa uygulama dışında tutulabilir diye düşünüyorum

Şimdi burada belediyelerin tutumu çok yanlış. Hele bizim Aksaray belediyesi engelliler konusunda çok yanlışlıklar içindedir. Önceki gün gazetede gördüm ve çok şaşırdım. Nasıl oluyor böyle şeyler anlayamıyorum. Aksaray belediyesi tekerlekli sandalye bağışlamış iki kişiye. Resimde gördüğüm tekerleklisandalye alan kişinin arabası mevcut ve asla tekerlekli sandalyeye mecbur biri değil.
İşte bunun gibi su indiriminden yararlanmak için sadece belediyede çalışmak gerekli ve herhangi özürün olması şart değil. Bakın nasıl belediye anlıyormusunuz. Özürlü ve ihtiyaçlı kişiye indirim yok bünyesinde çalışana var. Şuanda gelen faturaya baktım ve Metre küp fiyatı 1.34YTL. Çok pahalı bence..

==ORHAN==' Alıntı:
Sen Belediye den zenginsin ozaman..
Su parası ödemek için belediyeden zengin olmak, Vergi ödemek için devletten zengin olmak gerekiyorsa vay bu ülkenin haline.
Keseri hep kendimize yontmamalıyız.
Engelli bir kişi için araba alırken tanınan kolaylık adaletin gereğidir. Çünkü Otomobil Engelli kişilerin özgürlüğüdür, hareket etme olanağıdır, insan içine karışma şansıdır.
Ama su parası için aynı şeyleri söyleyemeyiz. İşletilen suyun özürlülükle alakalı bir durumu yoktur.
Genel olarak söylüyorum;
Çeşitli zümrelere gereği ve ihtiyacı olmadığı halde indirim yapılması ülkemizdeki gereksiz bir uygulamalardır.
Her işin başı vicdan ve mantık olmalıdır.
Unutmayın Mantığın bittiği yerde adalette biter.

Su parası indirimi

Arkadaşlar

Ben sadece Elazığ Belediyesinin örnek bir kararını duyurdum. İsteyen özürlü vatandaş gider indirim talebinde bulunur, istemeyen maddi durumu iyi olan kişi de normal fiyattan su parası ödemeye devam eder. Bu kadar basit.

Elazığ da oturan özürlü vatandaşlar adına Elazığ Belediye Başkanı Sayın Süleyman SELMANOĞLU'na ve Encümenine teşekkür ediyorum.

Karaca

bu ülkede bız engellılere yada durumu olmayanlara ne kolaylık saglanmıskı suda ındırım saglayacaklar...
nerden ne kadar fazla alırız dıye bakıyorlar bıde ındırım yapacaklar...
olmaz bu ulkede oyle seyler olmaz ....
keske olsada bızde buraya yazdıgımız yorumlardan utanıp özür dılesek...

arkadaşlar orhangazi belediyesi özürlülere %50 su indirimi uygulamaktadır

Aynen katılıyorum. Herşey indirimli olsun demekte diğer vatandaşlara haksızlık..

ben yararlanıyorum su indirimden ordu da yaşıyorum... ve her şehirde bu yok birkaç ilde var..

su değilde elektirikte yapılmalı bu indirim :wink:

Re: Elazığ Belediyesi özürlü vatandaşlara su parasında % 50 indirim yapıyor

Ya arkadaşlar bu nasıl iş anlam veremiyorum.Bir kanun olur ve heryerde geçerli olur.Su parası indiriminden faydalanmak için Elazığa mı göçmemiz gerek :)

Üst Alt