Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[Soru] Dul ve Yetim aylığı için mal bildirimi gerekli mi?

byecool

Üye
Konular
55
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlar

Emekli sandığının sitesini gezinirken dul ve yetim aylığı ile ilgili bolume girdim istenen belgeler arasında mal bildirim formu da var.Eğer uzerinizde bir mal veya para gorunuyorsa bu dul ve yetim aylığı ve sağlık giderlerinin ödenmemesi demek midir?Aylık bağlanma ve sağlık giderlerinin bağlanması hangi kriterlere var mı?

• "g) Yine bu durumda olanlardan bağlı bulundukları il veya ilçe idare kurulunca düzenlenecek muhtaçlık belgesi ile mahalle muhtarınca onaylanacak mal bildirim belgesi," K
Eğer babanın hizmet süresi 10 yıldan fazlaysa, böyle birşey olacağını sanmıyorum. O maaş sen ihtiyaç sahibisin diye verilmiyor ki. Anne-baban ölene dek pirim ödedikleri ve emekliliğe hak kazandıkları için veriliyor, sana devrediliyor. Yani ortada bir yardım yok, hakedilmiş bir maaş var.
Yok eğer 10 yıldan az bir hizmet süresi varsa, bu durumda aşağıdaki maddelere göre bazı kriterler olabilir.

[size=4] Emekli iken vefat edenin geride kalan dul ve yetimleri ile görevde iken vefat eden ve hizmet süresi 10 yıl ve daha fazla olan iştirakçilerin eşine, kanunda belirtilen şartları taşıyan çocuklarına, anne ve babasına aylık bağlanmaktadır.

Fiili hizmet süresi 5 yılı doldurduktan sonra vefat eden iştirakçilerin ölüm tarihinde 18 yaşını, orta öğretimde 20 yaşını, yüksek öğrenim yapmakta ise 25 yaşını doldurmamış çocuklarına 15 yıl hizmet süresi üzerinden bu yaşları geçmemek üzere yetim aylığı bağlanmaktadır.

Ayrıca fiili hizmet süresi 5 yılı doldurduktan sonra vefat eden iştirakçilerin ölüm tarihinde malül ve muhtaç olan eşlerine de dul aylığı bağlanmaktadır.[/size]

Verdiğin bilgiler için sağol.Sitede hukukçu arkadaşlar var mı?

Üst Alt