Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sonda kullanmak orucu bozar mı?

Konular
19
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlar merhabalar, uzun zamandır aklıma takılan cevabını oldukça merak ettiğim bi sorum var. malum oruca pek fazla bi şey kalmadı soracağım soru da Sonda ve yaklaşan Oruç ile ilgili

Oruçla ile ilgili endişem Sonda kullanmam Orucumu bozar mı?

Sonuçta vücuda dışardan bir nesne giriyor mesela ben günde 4 yada 5 defa Tuvalete gitme ihtiyacı hissediyorum. bu Oruç ta da böyle olacak galiba akşama kadar İdrarımızı tutamayacağımıza göre (benim fikrim) sanıyorum bozulmaması gerek.
ama ben ve benim gibi Sonda kullananan fakat Oruç tutmak isteyen bir çok insan olduğunu düşünüyorum ve bu sorumun cevabını çok merak ediyorum gerçekten Sonda kullanmak "Oruc'u Bozar mı ?"

Tamam bişey yemiyorum fakat şöylede bi gerçek var ortada arkadaşım
hani iğne yapılınca tereddütsüz Oruç bozulur ya bunuda iğne gibi düşünebiliriz yani bişey yemesekde içmesekde vitamin konusunda ise Sonda nın üzerinde kayganlaştırıcı var o yüzden vitamine girermi girmez mi ? bilmiyorum ama sonuç ta vücuda dışarıdan bir nesne giriyor bu etraflıca tartışılması gereken bir konu bence ben karar veremiyorum arkadaşlar benim bi tarafım bozar diyor bi tarafım ise bozmaz diyor

Evet Sonda nın içinde ilaç yok fakat yüzeyinde kayganlaştırıcı bi sıvı var o sıvı olmasa tak yapılamaz yani kayganlaştırıcı sıvı olmasa üzerinde takıp çıkartır iken üretra yı tahriş eder kanamalara neden olur üzerindeki kayganlaştırıcı sıvı sayesinde takıp çıkartır iken üretra daki tahriş ve kanamaları önlüyor "bu bir" yani burada bir fayda söz konusu açık bi yara ya krem sürer gibi de düşünebiliriz

"ikincisi ise" Sonda ının vücuda giren ucu mesane ye kadar giriyor et'e yada damar'a giren iğneden çok daha fazla yani

"Üçüncüsü ise" ben Sonda ile İdrar boşaltır iken Gusül Abdest'inin bile bozulduğunu düşünmekteyim (Kesin Olmamakla) bu yüzden üsteki yazımda da belirttiğim gibi bu etraflıca tartışılması gereken bir konu diye yazdım

PARDON arkadaşım yani...... çiş yapınca sadece abdest bozulur, oruç değil.. daha ne diyeyim. çok komik bir soru sormuşsun......................

Aman efendim ne Demek sizi eğlendirebildiysek size komik geldiyse ne mutlu bize çok komik bir soru sormuşum fakat nedense bana hiç komik gelmiyor eee iyi işte seni eğlendirebilmişiz yani sonuç ta çok komik değilmi !

sevgili kardeşim sana o çok komik gelen bir soru benim için yada benim gibi düşünen arkadaşlar için önemli olamaz mı? haa ne dersin istersen insanların düşünce ve fikirleriyle dalga geçmeden önce bir kere daha düşün arkadaşım

neresi komik anlayamadım vücuda dışarıdan bir madde girdiği için Oruç bozulurmu? diye sordum sadece bide Sonda ile idrar boşaltımı yaparken Gusül Abdest'e zarar verirmi diye sordum ve bence biraz detaylı düşünmek gerekir arkadaşlar

Tuvalete gitmek nasıl ki bozmazsa, TAK yapmak da bozmaz. Ağzna kalem sokunca bozuluyor mu da, TAK yapınca bozulsun.

Biraz da gülelim... :) Okuyunca, aklıma şu karikatürler geldi:

Merhaba Bülent abi cevabın için çok teşekkür ediyorum saol
karikatür de gerçekten komikmiş saol abi

Ahmet ermiş.........Maşallah hidayete ermiş....acaba mahalle arası dedi kodu ilmi ile mi hoca oldun ..yoksa zekeriya hoca ile s.dik yarışı mı yaptın. zekeriya hoca beyaz hocanın böyle düşündüğünü nereden biliyorsun..???
--------------------------------------------------------------------------------
( Ahmet Ermiş'ten alıntı
BOZMAZ BUNU SENDE BILIRSINDIRKI SEN BIŞEY YEMİYORSUN VITAMIN ALMIYORSUN VEDE BU ÖZÜR STATÜSÜNE GIRER VE ASLA BOZMAZ HA ZEKERİYA HOCAYA SORARSAN BOZAR ŞİMDİDEN ORUCUNU ALLAH KABUL ETSİN .)

Peki Ahmet Ermiş kardeş...esprini kabul ediyorum....biliyorsun bilmeyenler bilenlerden fazla yorum yaparlar ya bu ülke de onun için kızmıştım .Espri de yerine oturmuş ....kusura bakma
Bir ara bir profosörün biri de ''organ bağışı caiz değildir'' diye fetva vermişti .Onun için herşeyi artık alimlere-ilimlere değil;aklı selimlere yorumlatmakta fayda var diyorum

Üst Alt