Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sol kol ampute olup, ÖTV indiriminden faydalanmak için dava açan var mı?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
mehmet selçuk arkadaşımız dava açalım diyorsun ama ben dava açtim önce eylem gerçekleşmesi lazım diyorlar yani araçı ötv li alacaksın sonra bu araça dava açaçaksın bu şekilde olursa mahkemenin konusu oluyormuşş

onu yapacak maddi olanaklarımız yok yıne onların vicdanına kaldık takı biri bir gün mecliste gündeme getirene kadar.

slm arkadaşlar bu sol muafiyeti konusunda mahkemeye veren var mı nasıl olacak bu mahkeme bizde verelim bu çok mantıksız bi karar iki elinide normal kullanamayan birisi sağ ol fark etmez arabayı rahat ve güvenli kullanamaz bunların dayanağı bence saçma ve haksız bi uygulama buna birilerinin dur demesi lazım hukukçu olan varsa bize yol göstersin ltfn

Arkadaşlar mahkeme olayı çok uzun bir süreç.

Bence yurt dışından değerlendirin. Ayrıca yurt dışından alacak olursanız % 37 ÖTV ve % 19 KDV den muaf oluyorsunuz.

Selamlar

Arkadaşlar gelir idaresinden olumsuz yazı geldi.raporumda otomatik vites,özel tertibalışelden kumandalı araç kullanır yazıyor.önümüzdeki hafta davayı açıyorum

ben davayı kaybettim arkadaşlar gerekçe ise eylem gerçekleşmediğinden yani kısacası gelir idaresinin alamazsın yazısına rağmen ben ötv li araba alacakmışım sonra dava açacakmışım..........??????????????????? Gelir İdaresi Başkanlığı kazandı

Arkadaşlar ben bu konuda Gelir İdaresi Başkanlığının en yetkili amirleri ile bizzat görüştüm. Yapılacak tek şeyin bu konuda mevzuat (yasa) deği-şikliği olduğu yönünde görüş bildirdiler. Bence TBMM kanalını etkin kullanmak gerekir artık. Başka yol yok gibi. Ancak sol kolundan sakatlığı olanlar gümrük vergi muafiyeti ile yurtdışından araç getirebiliyorlar. Ben belgeyi aldım. Sıra aracı getirmede...

Bu konudan bende izlemedeyim. herhalde işimi bir siyasinin durumum meclise taşımasına kaldı.

Arkadaşlar bende sol mağdurlarındanım. Gelir İdaresi Başkanlığına, Başbakanlığa yazılı olarak başvurdum olumsuz cevaplar aldım. Bursada yerel bir gazete konuyu haber yaptı. Sonrasında konuyu kısaca özetledim ve tüm ekleri ile birlikte Bursa Valiliği İnsan Hakları komisyonuna müracaat ettim. Buradan da Başbakanlık İnsan Haklarına ve Maliye Bakanlığı gelir idaresine resmi yazı ile tekrar gönderildi. Sonuç bekliyorum. Eğer olumsuz gelirse daha evvel görüştüğüm bir vekilimiz konuyu yasa değişikliği teklifi olarak mecliste gündeme getirecek. Sizleri formumuz kanalıyla bilgilendireceğim.

bence yazının cevabını beklemeye gerek yok gelir idaresinin böyle bir düzenlemeye gideceğini sanmıyorum ...umarım ben yanılırım ama

bence tüm arkadaşların birlikte aynı hafta aynı adrese mağduriyetimizi anlatan birer dilekçe yazarak meclisin hangi merciine gönderileceksekse oraya yazmak gerekir ..sitemiz yöneticilerinin tüm üyelere ulaşabilecek şekilde duyuru yapması tarihini belirlemesi ve biz üyelerinde bu adrese dilekçelerini göndererek sesimizi duyurmak lazım diye düşünüyorum..tabi site yöneticilerinin daha uygun olabileceğini düşündüğü şekilde de yapabiliriz nacizane benim fikrim bu..

Acil.sol üst ekstremetiden engelli olan arkaşlarımız.acilen toplanıp dava açmalıyız.ben gerekli yerlerden,gerekli bilgileri aldım ve toplu dava açarsak,kazanma olasılığımız oldukça yüksek.bu konu altında acilen toplanmalıyız

akunarlıoğlu arkadasım nerde nasıl toplanalım??? hepimiz bir sağlam adliyede sözü geçen bastırabilen star avukat tutalım!!! ödemesi bizim için toplu halde çok basit olur!...

Bu başlık altında toplanıp.Numaralarımızı alır veririz.Ona göre harekete geçeriz ama.Dava açan arkadasların hepsi olumsuz sonuç almış.Biraz daha detaylı araştırma yapmak gerek

Bu konuda tecrübelerinizi paylaşmaya devam ederseniz güzel olur arkadaşlar

bende sol elinden engeli olan birisi olarak bu durum çok rahatzız ediyor. bende bimere yazdım ama bilmiyorum nekadar faydalı ulur. daha çok yazmak ve sesimizi duyurmamız lazım

Avrupa insan hakları mahkemesine gitsem sonuç alabilir miyim?

sol elim bilekten ampute sağ elim parmak uçları parmağın ele yakın kısmına yapışık.uygun bir topuzla otomatik vites aracı çok rahat kullanabiliyorum.türkiyede ehliyet ve araç alması imkansız ancak avrupada ve amerikada alamaması imkansız bir engeli olan birisiyim.avrupa insan hakları mahkemesine gitsem sonuç alabilirmiyim.

slm gelen kararda eylem gerçekleştikten ne kadar zaman sonra mahkemeye müracat etmek gerekiyor(aracı aldıktan sonra) bununla ilgili bir bilgi varmı !ayrıca mümkünse gelen kararı udurmusoglu45@hotmail.com göndermeniz mümkünmüdür.tskler

3 yıl öncede aynı durum vardı hala bir düzelme mevcut değil mi ? yada herhangi bir çalışma yokmu bu konuda

Merhaba Nirvana, dava açtığını yazmışsın.dava sonuçlandımı?durum nedir?

telser;

Arkadaşlar sonuç geldi ve olumsuz.Avukatımla yaptığım görüşme sonucu ve mesleğim gereği vergi kanunlarının içinde olduğum için aslında izlenecek yol şu dur:

Taşıt alınırken ÖTV vergi dairesi tarafından tahsil ediliyor.Bu tutarın alım esnasında ödenmeyerek;
İtirazi Beyanda bulunarak bu tutar ödenmez ve taşıt alınır.
İtirazı Beyana konu olan eylem hukuki sürece taşınır ve sonuç beklenir.
Bu sonuca göre de ÖTV tahsil veya muafiyet karara bağlanır.Burada ki en büyük sıkıntı eğer OLUMSUZ sonuç çıkar ise;hukuki masrafların kaybeden taraf tan tahsil edileceği gibi;ilgili ödenmeyen ÖTV ise faizi ile tahsil edilecektir!!!İnsan haklarına bile gidilse arada olumsuz kararların işevini durdurmak için ;yürütmeyi durdurma kararları gerekecektir.

Son olarak en son düzenlemeye göre ÖTV muafiyeti taşımayan özürlünün MTV de hakkında ellerinden alındı.
ÖTV de yol alınırsa bu hak tekrar kazanılabilir....
Ben siyaseti inanın bilmem ve ilgilenmem ancak bildiğim bişi var;AKP hükümeti gelir gelmez Özürlü emekli gün sayısı ile oynadı;Sonra taşıt ile olan haklarımız elimizden alındı...Yanılmıyorsam ev de bakım hizmet ücret bedelleri dışında bu hükümet NE YAPTI?
bu dönemde olduğu kadar hiç bir özürlü daha da geriye gitmemişti!
İlgili hükümete ve siyasi iktidara bizleri kendi problemlerimizin dışında başka problemler yarattığı için teşekkür eder...Düşmez kalkmaz Bir Allah derim....
Saygılarımla

benim davayı kaybetme nedenim de bu arkadaşlar yani eylem gerçekleşmediğinden red olayı araçı almadan dava konusu olmuyor idari mahkemede hepimizin geçerli olan asıl kısım bu kim bu riski alabilir? alamazz.... Meclis değişiklik yapmadan bu iş olmaz ...yada Maliye Bakanlığı...

nigahban ben davayı kaybettimmmmmm

kaybetmene üzüldüm.verdiğin bilgi için teşekkürler

Sol kol ötv adaletsizliği giderilmeli

Selam arkadaslar bu sol kol alerjisi hala herhangi bir çözume ulaşulmış değil.site olarak bir şeyler yapmak gerekir

sesimizi duyuralım arkadaslar tüm özür grublarına ötv muaf sol kola geldimi muaf değil bu büyük bir adaletsizlik.

Lütfen sitedeki arkadaslarda sol kol adaletsizliğine destek versin lütfenn.

Saygılarımla

tanıdık bir milletvekili bulup konuyu ona anlatmak lazım,lokman beyefendi kaç yıl milletvekilliği yaptı şükür hayrını görmedik.olan haklarımızda elimizden alındı.sesini çıkarmadı...

Merhaba arkadaşlar. Bende aynı dertten muzdaribim. Ben hep ÖTV indiriminden faydalanırım diye düşünüyordum. H sınıfı ehliyetimi de almak üzereyim ama bana bir katkısı olmayacak anlaşılan. Dava açılacaksa, dilekçe verilecekse bende yanınızdayım bilmenizi isterim.

bu nedir yaa haksızlık diz boyu böle bi saçmalık varmı yaaa! sağ bacak sol bacak sağ kol engelli faydalanıyor sol kol yok :(

bu iş için gerekli olan dilekce örnkleri yada ne biliyim bimer e yazılıcak olan elektronik dilekce örnekleri hazırlayıp toplu gönderim yapmak en iyi yol gibi duruyor gerekli çoğunluğu sağlaya bilirsek illaki olumlu yada olumsuz bir yanıt alabiliriz . Önemli olan bunların paylaşımını gerçekleştirmek .

Arkadaşlar, sol kolada aynı sol ayağa olduğu gibi tertibatsız otomatik vites hakkı verilmesi gerekir. Çünkü; otomatik vites olduğu zaman, sağ kol ile vitesle uğraşmayacağımızdan direksiyona daha hakim olunacaktır. Dilekçelerimizde ne istediğimizi net olarak belirtirsek daha iyi olur. Tertibatsız otomatik vites olduğu zaman, aracı yakınlarımız kullanabileceği gibi bizde başka otomatik vitesli araçları kullanabiliriz. Saygılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt