Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sol diz ampute, özel donanımlı araç ve ÖTV muafiyeti..?

Alpay35

Üye
Konular
8
Reaksiyonlar
0
benım engellim sol diz altı amputedir. uzun zamandir kendime bi arac almak icin ugrasiyorum ve 0 arabalara hic bakmamistim. cunku herkez sen otv den yararlanamiyorsun dediler. cunku raporumda "sol diz altı amputasyon gudugu, otomatık sanzumanlı arac kullanması uygundur" ıbraresı var.
Bugun bi fiat bayisine gittim ordaki trafik takipcileri sen neden otamatık vıtes arac alıyorsun kı dedıler. sen duz vıtes alıp projesını cızdırıp onu elden debriyajlı yaptıracaksı,n bu sekılde vergıden muaf olucaksın dedıler.
dedım rapurumda ozel tertıbat yazması gerekıyormus. o da oyle bısey yok dedı
sızın yorumuz nedır acaba

Kural şu: 1) "Özel donanımlı otomobil kullanır" ibareli H sınıfı ehliyetin, 2) "Sol ayağını kullanmasına gerek bırakmayacak elle kumandalı özel donanıma sahip otomobil kullanır" ibareli sağlık kurulu raporu olacak. Bu rapora istinaden satın alacağın otomobile usulüne ugun olarak elle kumanda aparatı taktıracaksın ve özel donanımlı olarak tescil ettireceksin.

Şimdi, malum, sol ayağından sakatlığı olanların otomobil kullanmak için özel donanıma ihtiyaçları bulunmuyor. Sadece otomatik vitesli olması yeterli onlar için. Bu veri olunca, sağlık kurulları, özel donanıma ihtyacı yok diyerek "özel donanımlı araç kullanır" ibareli rapor vermiyor. Vermeyince de sol ayağından sakatlığı olanlar ÖTV'siz araç alamıyor.

Bunu gören "solcular", "siz misiniz bizi sakattan saymayan, o zaman ben de gider hastaneden elle kumandalı otomobil için rapor alırım ve ihtiyacım olmadığı halde arabama taktırır ÖTV'den de muaf olurum" dedi.
Yani, uygun sürücü belgesi ve sağlık raporu olan herkes -bu konuda akıl yerine yasa fetişizminin hüküm sürdüğü bu ülkede- ÖTV'siz araç alabilir. Yeter ki rapor alabilsin!

bugün itabariyle özel tertibatlı araç kullanabılır raporumu almış bulunmaktayım ;):)benımde malumunuz üzere sol ayağımda problemim. Bir çok kişinin bu raporu alamazsın demesine karşı gittim ve raporumu aldım.
Almakla yetinmedim maliyeye ve otomotiv sektörlerine faks çekerek durumumu sordum hepsinin dediği ortak kararı söyliyeyim otamatik vites hariç düz vites araba almam kaydıyla ve aparat taktırarak ötv ve mtv den muaf olduğumu onaylattım. Artık şu sol ayağı sakat olanlar ötv den yararlanamz saçmalığını bitarafa bırakın, yeterki hastahaneden özel tertibatlı araç kullanabilir raporu alın yeter. ortebedi doktorunada özellikle söyleyin bana otamatik vites kullanır yazmayın çünkü vergiden muaf olamıyorum deyin doktor sizin isteğinize göre özel tertibatlı araç kullanır notunu yazıyor zaten .Umarım birçok kişiye yardımım olmuştur bukonuda.

doktora vardığınızda sadece şunu yazdırın biletarel polio sekeli bununla herşeyi yaparsınız

Peki biletarel polio sekeli ne demektir. Doktor olmadığı halde bunu neden yazar. Bi açıklık getirirmisin tusem kardeş. Teşekkürler.

bileteral iki taraflı demek kardeş bende bilmiyordum doktordan öğrendim.bunu öğrenmik içinde doktor olmana gerek her engelli rahatsızlıklarını birtakım şeyleri bilmek zorunda diyorum bunu yazmasını biliyorsunda google yaz bakalım bileteral ne demek kardeşim.........hazıra konma

haklısın öğrenmemek ayıp. ama aslında sonradan öğrendim. Amaç formun biligilendirme amaçlı olması içindi. Herkes yararlansın diye. Teşekkürler. Saygılar..

Üst Alt