Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

SMA'lılar için kas güclendirici aminoasitler..?

devrez

Üye
Konular
15
Reaksiyonlar
0
mrb arkadaşlar bende bir kas hastasıyım (sma). arkadaşlar vücut geliştiricilerin kullandığı aminoasitlerin kas geliştirmeye etkisi var diye biliyorum. bu konuda bi araştırma yapan var mı hiç? aminoasitlerin kutusunuda okuduğum zaman kasları geliştiriyo diyo. bilgisi olan varsa paylaşabilirmi?

aminoasit

Proteinlerin yapısı

Proteinler, amino asit dediğimiz ve karbon, hidrojen, oksijen ve azot atomlarından meydana gelen moleküllerin tesbih taneleri gibi yan yana dizilmeleri ile oluşur. Yani biraz önce binlercesinden sadece bir ikisini bahsettiğimiz vazifeleri yerine getiren proteinler, hayat sahibi olmayan atomların oluşturduğu dev moleküllerden ibarettir. Amino asitlerden başlıca 20 tanesi protein yapımında vazife alır. Bu standart 20 amino asitin farklı sayıda dizilişleri neticesi yüzbinlerce farklı yapı ve vazifede proteinler oluşmaktadır. Aynı alfabedeki 29 harfin farklı dizilişleri ile farklı kelime ve cümlelerin yazılabilmesi gibi; 20 aminoasit ile de sonsuz sayıda farklı protein üretmek mümkündür. Proteinlerin 50 kadar aminoasit içeren türlerinden, binlerce amino asit içeren türlerine kadar yüzbinlerce çeşidi vardır. Hücrelerde protein sentezi sonrasında üretilen aminoasitlerin birbirine bağlanarak oluşturdukları düz zincir, daha sonra aminoasitler arasındaki kimyasal bağlar neticesi katlanarak proteine nihai bir şekil verir. Proteinlerin bazıları heliks/sarmal yapıda olabileceği gibi küresel veya antikorlar gibi Y şeklinde de olabilirler. Proteinler üç boyutlu yapılarındaki girinti çıkıntılar sayesinde ya başka proteinlere ya da alıcı moleküllere bağlanarak hücre içi faaliyetleri gerçekleştirirler. Anahtar-kilit ilişkisine benzer sistemlerle proteinlerin birbirlerine ya da diğer moleküllere bağlanıp ayrılması, protenlerin üç boyutlu yapılarını çok önemli kılar. Bir proteinin aktif bölgesindeki sadece bir amino asidin bile yerinin değişmesi, proteinin şeklini değiştirip iş görmesini engelemektedir. Bu nedenle protein sentezi sonrası zincir gibi olan aminoasit dizisinin katlanarak asli şeklini alması çok önemlidir.

Aminoasit almak kasları geliştirmez zaten hücre temel yapısında var yeterli düzgün beslenmek ve o spor ya da ağırlık kaldırmak gerekir.

Kas yapısı bozuk olduğu için cevap veremez hemde ağırlık kaldırmak gerekir. Dışarıdan hormon almak veye doping türevi ilaçlara ancak sağlıklı olan kas hücresi cevap verir. Kaldı ki kas hastalıkları tanımlanırken en fazla hangi kasları tutulduğu ya da atrofi'ye(zayıflamaya) göre isimlendirilir yoksa bütün vücut kasları hastalıktan etkilenir tabi düşük düzeyde.

Dışarıdan alınan hiç bir takviye veya ilaç iyileştiremiyor kas hücre yapısı değiştirmeyen tabi bence ilaç takviyesi çözemeyecek Gen Terapisi çözecek bana kalırsa

Saygılar

slm

eğer bir ilaç ise bunun yan etkisinin olmamasına imkan yok aminoasitlerin dışarıdan verilmesi bir anlam ifade etmiyor şöyle birşey aminoasitleri zaten yiyecek yolu ile vücuda çekiyoruz bu aminoasitler doğal olarak var Sadece yoğunlaşmış bir vitamin almaktan bir farkı yok

Ama yinede faydısızdır demiyorum ama hastalığı iyileştirmez sizi daha iyi vücut dengesine kavuşur daha yavaşlar hastalık

[Soru]SMA'lılar için kas güclendirici aminoasitler

lal kardeş sen bu ilacı kullandınmı kullandıysan bir etkisi varmı?

amlerinoasit

Dostlar;
Kas hastası olarak aminoasiteleri kullandım.Ama hiç yararını görmedim.Hacımurat'a katılıyorum.Tedavi edici hiçbir özelliği olamaz.Ben genetikçilerden umutluyum.

amino acid ilac değildir

amino acid proteinin yapı taşıdır. Kasların onarılmasını ve gelismesini saglar. Ben 1 aydır yoğun body building yaparak kullanıyorum. Bakalım faydası olacak mı. ama en azından bir zararı yok. Amino acidler etlerde falan var ama o kadar eti yiyemezsiniz. Dışardan takviye lazım.

Ama spor yapmazsanız amino acid almanızın da bir anlamı yok tabi.
spor yapacaksınız. Kaslarınız yorulacak ve hafiften ağrıyacak. O zaman amino acid de o agrıyan kaslara hücum edecek. Onları onaracak güçlendirecek.

amino acid kas yapmak icin ugrasan kisilerin en temel besinidir.

Ben bir kas hastası olarak 2 aydır kullanıyorum. Bakalım ne olucak. Kendimi cok fazla zorlayarak body solanunda hocamla calısıyorum. Allah sonumu hayır etsin.

arkadaşım bende geçen sene kendimi çok zorlayarak çalıştım aam şimdi tekerlekli sandelyedeyim.sma3 benimki

doktor ne derse onu yapalım

BARAN90' Alıntı:
arkadaşım bende geçen sene kendimi çok zorlayarak çalıştım aam şimdi tekerlekli sandelyedeyim.sma3 benimki

Ben bunu konu ile ilgili Türkiye'deki en uzman nörologun tavsiyesi üzerine yapıyorum. Bana böyle yapmamı önerdi. Antremana baslamadan önce kreatin, amino acid ve whey protein kullanıyorum. Antremandan önce de aynı şekilde bunları mideme indiriyorum. ( Mide sağlam olmalı)

Arada glutamin de iciyorum.

Ve iyiye dogru gidiyorum.

amino acidin ve kreatinin kasları toparlayıcı etksi var. Antreman yıkımını onarıyor.

Bacaklarım her geçen gün güçleniyor.
ama antreman sonrası dinlenme cok önemli.
Ve çok iyi besleniyorum. Multivitamin, balık yağı, ve koenzim her gün alırım.

Doktorunuz derse yapın benim yaptığımı.

Sma3 nedir ? Ben hastalıgımın tipini bilmiyorum. Klasik md işte benimki. 18 yaşında başladı. 23 yaşlarında merdiven cıkmada zorlanmaya başladım. Kollarımda zayıflık var bir de.
Ama genlere inat bu hastalıgı yenicem. :)) Gen de neymiş :)
İnanırsak her sey basarılır. Beynimiz inansın yeter.

takviye olarak hiç bir kimyasal işlemden geçmiş vitamin almadım doktorumda uygun bulmadı kesinlikle sadece düzenli beslenin besinler size gerekli doğal vitaminleri verecektir..

Üst Alt