Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Skolyoz başlangıcı var. Egzersizle bu durum geriletilebilir mi?

zeynebim

Yeni Üye
Konular
3
Reaksiyonlar
0
MERHABALAR
Arkadaşlar ben de skolyoz hastasıyım. Doktorum henüz başlangıç olduğu söyledi. Beni egzersiz uzmanına gönderdi. Şu an Egzersiz çalışıyorum.
Sizce bi faydası olur mu? Egzersiz yapan var mı aranızda skolyoz için? Egzersizle düzelir mi acaba?

Henüz başlangç aşamasında olması skolyozun tedavisi için önemli bir avantaj. STİLLİ yüzmek başta olmak üzere egzersizlerini sakın ihmal etme.
Ayrıca SpineCor diye bir ürünü de araştır derim

slm

egzersizlerimi yapıyorum bana ben inanmıyorum bazen düzeleceğine psikolojik olarak bu hastalıktan çok etkilendim.ameliyat olmasın dediler hap çok korktum. ameliyatıda izleyince daha çok korktum tabi. 2 haftada bi doktora gidiyorum çok az ama çok az düzelme olduğunu söyledi. oldukça hissediyorum sırtımda bide çok değil ama ağrım oluyo ve bu beni rahatsız ediyo ne yapmalım ben ya. Ayrıca yüzme olanağı düzce de çok düşük bi ihtimal sürekli olucak bişey değil yani.

egzersizlere devam etmelisin..egzersiz yaptığın için ağrı oluyordur..yaşını yazmamışsın skolyozun başındaysan kontrol altına alınabilir korkmana gerek yok yani panik yapma:)ama ihmal etme başında olduğun için bazı doktorlar önemsemiyor ve buda skolyozun ilerlemesine neden oluyoo..

mrh

sevilla merhaba cvp verdiğin içi teşekkürler ben 19 yaşındayım

yapilan arastirmalara gore egzersizin etkisi kanitlanmamis olsa da henuz (yaniliyorsam ve elinizde dokuman varsa lutfen bilgi verin) egzersiz gercekten etkili oluyor. tedavi goren kisilerde ise tedaviye yuksek oranda destegi var. SpineCor tedavilerinde ise ekstra bir egzersize gerek duyulmasa da hastalarimizi yakindan gozlemleme sansimiz oldugu icin belirtmek istiyorum, haftada 2-3 gun yuzmeye giden , ozellikle yetisme cagindaki hastalarda duzelme cok buyuk oranda. o yüzden doktorlarimiz da yuzmeyi tavsiye ediyor.

slm

mrh ayça hanım elimde herhangi bir döküman yok. Şunu söylemek istiyorum doktorm bana egzersiz programı vermişti. Buna sürekli devam ettim 15 günde bir kontrole gidiyorum. Doktorum 15 gün önce çok az bir düzelme olduğu söyledi. Sonra dün gittim doktora bu sefer bi ilerlem göremedim dedi. (Çünkü ben son 15 günlk süremde ihmal etmiştim) Faydası oluyo gerçekten.Tek sorunum benim yüzme şansım yok burda. Şuan plates topum var ve there bandım var.Bunlarla Çalışıyorum. İyi Günler

skolaz başlangıç aşamasında ise koltuk yatak vs değiştirerek anatomik bir şekilde oturarak veya yatarak çöze bilirsiniz bunun yanı sıra sizi dik durmanızı hatırlatıcı psikolojik korseler var bir nevi oda etkili olabilir buda olmazsa yelek tarzında korseler var onunla engellenebilir buda olmazsa en son çare olarak ameliyat ama bu amaliyat sonrası oturmada kalkmada sağa sola esneme harreketlerinde sıkıntılar çekebilirsiniz. geçmiş olsun

üzgünüm şimdi öğrendim bende baslığı göruınce hemen yazıym dedim jfk dan bır ortopedistle görüştüm ne yazıkki skolyoz geriletilemıomuş egzersiz ilerlemesini yavaşlatıomuş çok moralim bozuk

arkadaşlar skolyoz için hangi ezgersizleri yapıyorsunuz banada söylermisiniz ne olur?

gülcancım çok sağol.ztn benim yaptıklarımda aynı hareketler:)sadece farklı haretkerle varmı demek istemiştim.gülcan sanırım sen ameliyat oldun..iyisinde şu anda.allah bütün hastalara acil şifalar versin.eğer bi sakıncası yoksa msn adresimi versem eklermisin?sormak istediğim bi kaç şey var tabi sakıncası yoksa?
nurr_nurcan@hotmail.com eklersen sevinirim.

Rica ederim.
Evet ameliyat oldum 3. ay'ımdayım çok şükür iyiyim dahada iyiye doğru gidiyorum.
msni ni ekledim canım.

inş.bidaha sorun çıkmaz inş. hep iyi olursun gülcancım.bu arada benim ablamın adıda gülcan:))neyse msnde konuşuruz inş. kendine iyi bak.

mrb arkadaşlar bn 18 yaşındaym ve 12 yaşımdan beri skolyoz rahatsızlığım var bnmde ilk başlangıc olduğu için egzersiz ve yüzmemı tavsiye ettiler ilk zamnlar egzersizi yapıordum düzlmeler oldu sonra sıkıldım ve bıraktım 3 yıldır yapmıorum su anda hiç bir ilerleme yok ve 3 yıldır muayeneyede gtmıorm baya bı ıhmal ettım internette bu hastalık hakında araştırma yaprken spinecoru gordum onun hakkında fazla bılgım yok yaşacısından bıraz geç olabılır mı yardımcı olabılırsenz sevınırım şimdiden teşekkürler

yüzme faydalıdır çünkü sırt kaslarınız ve omuz kuşağı kaslarınızın hepsi çalışır.fakat 3 boyutlu skolyoz tedavisi var.bu tedavideki egzersizleri fizyoterapistinizin önerdiği şekilde ve düzenli yaparsanız çok daha fazla fayda görürsünüz..

selam

bende polıo sekeli var ama röntgenlerde çıkan sonuçlar 20 derece skolyoz var ama puan alamyorum nasıl olyo bana polıo sekeliden kaynaklanyo deyip puan vermyolar bilgileriniz varsa paylaşalım çünkü 5 puanla emekliliği kaçrdım da

arkadaşlar öncelikle benim adım aslı 17 yaşındayım

bundan yaklaşık 3 sene önce eğildiğimde sırtımdaki şişliği farkeden babam doktora götürdü skolyoz teşisi koydular sonra ölçümlerim falan yapıldı 42 derece skolyoz tespit edildi o kadar moralim bozuldu ki bi hafta falan evden çıkmadan ağladım sonra kendi kendime sinirlendim bu hastalıkla uğraşan bu kadar insan varken niye ben böyle güçsüzlük gösteriyorum diye ertesi gün yüzmeye yazıldım aynı zamanda fitness a da gittim doktor her sene kontrole gelmemi söylemişti ertesi seni ölçüm yapıldığında 35 derece ye düş tüğünü öğrendik.tabi ben bu gazla dururmuyum ;)
antremanları arttırdım zaten boyum da 175 antremanla kas yapınca hem çok güzel bi fiziğim oldu hem de skolyozum düzelmeye başlamıştı
sonraki sene yine gittiğimde doktor şaşırdı 17 dereceye düştüğünü söyledi şu sıralar yine kontrole gidicem ama artık eğildiğimde sırtımda hiç şişlik yok :D yani diyeceğim o kinee kesinlikle moralinizi bozmayın yüzme ve spor çok önemli disiplinli bi şekilde yaparsanız gerçekten düzelir

ben yaşamış biri olarak size yazıyorum internette araştırdığımda çoğu kişi düzleme sadece durdurabilirsiniz vik vik bıdı bıdı yazmış..
hatta şu an isim vermek istemiyorum ama çok ünlü bir skolyoz doktoruna gittik ilk öğrendiğimizde adam yüzeme baktı 42 derece çok yüksek zaten düzelme ihtimali yok anca ameliyat olman lazım eğer iyi bi yerde yaptırmak istersen 80000 ila 150000 arasında değişiyo dedi . düzeldikten sonra filimlerimi gidip masasına atmak istedim al doktor olmuşun ama adam olamamışın diye:cool: ama tuttum kendimi .

boşuna moralinizi bozmayın sakın önemli olan inanç eğer inanıyosanız başarmamanız için sebep yok. :rolleyes:

Merhabalar bende de skolyoz baslangici var henuz 16-17 yasimdayim hani egzersizler verdi bana da klasik genel olarak herkese verilen egzersizler ayriyetten plates topuyla da mekik tarzi cekebilirsiniz veya kendiniizi belinizi gerdirebilirsiniz :) cok sukur fizigimde bozulma yok bazen aynaya tum.gun baktigim icin psikolojik olarak bisiler varmis gibi gormeye basliyorum hani insan cidden bu gozle bakmayinca bisi yok olarak goruyor zaten gercekten bisi olsa bu hastalik teshis konmadan farkedilirdi insan psikolojiside cidden cok onemli sanirim en kucuk hasta ben burdayim skolyoz konusunda :) cidden cok arastirma yapiyorum herkese yardm etmek ve yarsim almak istiyorum cidden ihmal edilecek bi hastalik degil hafife alinmamali doktorum gerilemez ama ilerlemesi egzersizle onlenir dedi arkadasimiz biraz gerilemis demis doktoru cok sansli yasi geregide ergenligi tamamladigi icin :) ben de ergrnligi tamamlamis yzereyim blyum zaten 1.70 yeterince uzun ve uzamaz diye dusunuyorum inşallah cok fazla ilerleme olmaz fitness baslamayi dusunuyorum agirlik elbette kaldirmicam sadece sirtlarim dha hizli guclenir dusunuyorum.siz ne diyorsunuz arkadaslad? :)

skolyoz

Gencler merhaba, benim 15 yasinda oğlumda 20 derece skolyoz var, arastirmalarimda her yerde bu durum düzelmez ama ileri gitmesi yüzme ya da egzersizlerle engellenebilir deniyor. Ama ben duzelebilecegine inanmak istiyorum. Bu sebeple bu siteden bilgi edinmek istedim. Sanirim bazilarinda düzeltmeler olmuş. Bunu görünce mutlu oldum, çünkü butun doktorlar geri gitmez diyorlardi. Bana da cevap yazarsaniz mutlu olurum.

Aslicim merhaba.
Ben oglum icin arastirma yaparken bu siteye girdim ve senin mesajini okuyunca çok sevindim. çünkü herkes ilerlemesini onlersiniz ama geriletemezsiniz diyorlar hala. Bir ay önce eğriliği görünce sok oldum ve nasil da fark edemedim ben diye çok üzüldüm. Çünkü sirtinda sağ ve sol kaburgalar arasinda çok bariz bir fark var. Sağ taraf resmen 5 cm gibi kabarik duruyor ve boyu 2 ay evvel 1.80'ken uç hafta önce 1.78 e inmiş. İki haftadir biraz yüzüyor ama düzenli gitmiyor, egzersizleri de yaptigini söylüyor ama nasil bilmiyorum çünkü bize göstermeden odasinda iki dakikada yapip cikiyor. Ancak dun boyunu tekrar olctüm yine iki cm artmis. Bu artiş spordan midir bilemiyorum ama iki haftada uç beş yüzmeyle hemen duzelecegine inanamadim, çünkü oglumun normal boyu uzama zamanki oldugundandir diye dusundum. Gecen gün siteye yazdim ama hala cevap gelmeyince, seninle iletişim kurmak istedim. Lütfen Aslicim gelişmelerinden bana da bilgi verirsen çok memnun olurum. Umarim mesajimi gorur ve bana donersin :)

slm arkadaşım bene skolyoz hastasıyım 2012 de rapor almaya gittiğim doktorum eğer zamanında yapmış olduğun egzersizler olmasaydı şimdi daha kötü durumda olurdun dedi. gerçekten faydası var. sizinki başlangıç olduğu için egzersizlerinizi düzenli yapın aksatmayın. Geçmiş olsun.

wonderelida;

Lütfen doktor ismini yazarmısın, bende doktor araştırıyorum en azından kime gitmeyeceğimizi biliriz..

Skolyoz pek geçmez ama egzersizle durdurulabilir, hangi egzersiz olduğu önemli değil, düzenli olması önemli olandır. Onbeş gün önce fizik doktoruna muayene oldum, bende de skolyoz çıktı rontgende. Ama egzersiz yaptığın için başlangıç seviyesinde dedi, düzenli olarak yoga yaptigimi söyledim, devam ettiğin sürece ilerlemek, geçmez ama ilerleme de yapmaz egzersizlerini aksatmazsan dedi. Burda şahsi görüşleri değil doğru bilgileri paylasalim her zaman...

Düzelir

25 yaşındayım ocak 17’de lomber kısımda 12 derece hafif skolyoz başlangıcı görüldü doktorum bile düzelmez dedi. Araştırmalae sonucu her platformda okadar az ki düzeleceğine inanan. Fizyo terapist arkadaşım 4 hareket verdi toplam 7 seans 1’er saat yüzmeye gittim her seans 500 metre sırt üstü yüzdüm. Bugün 12 dereceden 8 dereceye indiğini öğrendiğimde doktorumun yüzünü görmeliydiniz 26 günde 4 derece azaldı... işin özü yaş diyorlar derece diyorlar takmayın vakit diyorlar takmayın işi bilen bir fizyo terapist ile doğru hareketleri yaparsanız kısa sürede farkı hissedip görüceksiniz ama muhakkak fizyo terapist ile görüşün doğru hareket ve azimle çözülemeyecek bir şey yok

Skolyoz hakkında?

Arkadaşlar merhaba.. Geçen günlerde çektirdiğim akciğer filminde skolyoz olduğumu öğrendim. 23 derece torakal bölgede. 16 derece de lomberde eğrilik var. İnanın önceden hiç sırtım ağrımazdı. Skolyoz olduğumu öğrenince çok şaşırdım ve sırtım acayip ağrıyor (psikolojik olarak belki farkındayım). Randevu aldım ortopedi için ancak baya ileri bir tarihe attılar. Sizce ne yapayım? Nasıl önlenebilir derecesinin artması veya eğrilik nasıl düzeltilebilir? Yüzme,
egzersiz, korse vs, 19 yaşında bayanım..

Aynı durumu yaşayanlar varsa cevaplasın lütfen çünkü bu konu kafamı çok fazla kurcalıyor..

Merhaba skolyoz için birebir vücuda uygun korse öneriyorum çok kişide iyileşme gördüm İzmir’de önereceğim doktor ve bu korseyi tedarik edecek firma biliyorum

Merhaba arkadaşlar skolyozun derecesi önemli bu konuda vücuda birebir ölçü alınıp korse takılıyor bir çok hasta bu korseyle dercesini sıfırladı. İzmir’de epos ortopedi bu konuda uzmandır.

Üst Alt