Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Skolyoz ameliyatı olmalı mıyım karar veremiyorum..?

zele1453

Üye
Konular
6
Reaksiyonlar
0
yeni üye oldum bu siteye. iyi de oldu.. ben de bi skolyoz hastasıyım. ergenlik döneminde ortaya çıktı. o zamanlar ameliyat dediler doktorların hepsi ama biz cesaret edemedik. şimdi 28 yaşındayım. geçen sene yine gittim bi kaç doktora we yine ameliyat dediler. yalnız bi tanesi (prof.dr.yücel tümer) 2 sene bekleyelim bi dedi. çünkü kendi içinde bi denge sağlamış omurgam. aslında epey de eğri. çok belli olduğunu söylemeseler de 75 derece bi eğrilik war. şimdi 1 sene kaldı bakalım. ameliyat mı olucam, ne olucak bilmiyorum..
ameliyat biraz beni korkutuyo. ameliyat sonrası hareketlerim çok engellenir mi, sorusu beni düşündürüyo. bi de o platin mi wida mı ne koyucaklar bilmiyorum, onları çıkarmak için de yine büyük bi ameliyat olmak gerekiyomuş. sorun yaşayanlar olmuş diye kulaktan dolma bişiler duyduğum için açıkçası çok korkuyorum ameliyattan.
aslında şu halimle bana engel olmuyo bu rahatsızlığım. sadece biraz ağrılarım oluyo. arkadaslarla aynı tempoda çalışabiliyorum da bi taraftan. ama ya ilerlerse diye korkuyorum. yani yaşlanacak kadar yaşayabileceğim meçhul ama yaşlanınca ne olur?
ooff bi sürü ? war kafamda..
neyse darlandırmayayım daha fazla sizi.bu konuda bilgisi olan ya da benim gibi olan birileri warsa görüşmek isterim..
sewgiyle kalın...

meraba zele bende skolyozum ve benimki küçük yaşda ateşli hastalık sonucu oldu bi çok kez ameliyat oldum skolyozda ameliyatı 40 dereceden sonra mutlaka yapıyo doktorlar ve seninde 75 derece olmuş bu bence baya ciddi fazla bence hiç bişeyi bekleme beklemen hem cerrahi açıdan hemde ameliyat sonrası iyileşmen açısından sana zorluklar verir hiç ameliyat olmaman ve skolyozunun ergenlik sonrası ortaya çıkması senin için bi avantaj hiç bişeyi bekleme vede korkma bence yapılacak bi ameliyat yada en fazla iki ameliyatla saglıgına kavuşursun daha sonrasında takılan impilantların çıkartılmasıda gerekmiyo vucudun kabul ettigi sürece vede sana zarar vermedigi sürece ömrün boyu kalabilirler sende iç organlarına skolyoz daha fazla zarar vermeden ameliyatını ol kolay gelsin

Benim kuzenim de olmuştu skolyoz ameliyatı. Derecesini hatırlamıyorum, ama şu anda çok çok iyi durumda. Hiç bir sağlık sorunu yok. Omurgaya takılan çivileri (herhalde çivi deniyordur bilmiyorum) ikinci bir ameliyatla almadılar. Zaten ameliyattan önce de alınmasına (ekstra bir terslik çıkmadığı sürece) gerek olmayacağı söylenmişti.

En az iki uzmanın görüşünü almayı ihmal etme sakın.
Bu ve benzeri ameliyat olan arkadaşlarımızın önereceği doktorlar varsa yazsınlar lütfen...

merhaba

arkadaslar ilginize teşekkür ederim..peki ameliyattan sonraki sıkıntılar ne?yani hareketler çok kısıtlanıyo mu?ben ameliyat olursam hem alttan hem üstten platin takılacak..ya bi de açıkçası kafama takılan;ilerde doğum yapmak istesem bu sorun olur mu?yani ameliyat olsam ya da olmasam çocuk sahibi olmak istememe nasıl bi engel olur bu durum?daha fazla eğilme olur mu mesela?bilgisi olan war mı?

ameliyat sonrası iyleşme aşamasında agrıdan dolayı ister istemez hayatında ve hareketlerinde kısıtlama oluyo ama onun dışında yapılan ameliyat hareketlerini kısıtlamaya yönelik deyil egriligin yapdıgı basıncı engellemek ve omuriligin daha fazla egrilmesini durdurmuk bu nedenle kısıtlama yaşamazsın çocuk sahibi olma konusundaysa bunu herkes ister ve allahda inşallah nasip eder bunu sana hamilelik bel omurlarına ekstra bi yük getirecegi için zorlugu olucaktır doktor kontrolünde vede dikkatli olursan bununda üstesinden gelirsin dedigim gibi tıp çok ilerledi sezeryanla dogum öneriliyo genelde skolyozlu anne adaylarına

arkadaslar tesekkür ederim tekrar ilginize.meneksecim söyledigin adres işime yaradı.orda görüsürüz.teşekkür ederim..sewgiler...

Kuzenimin 52 derecelik bir skolyozu vardı. Ameliyatla 15 dereceye düşürülmüş. Ameliyatta takılan TSRH (sanırım adı buydu) için doktoru, "istersen iki yıl sonra alırız. Ama sen rahatsız olmadığın sürece kalsın" demiş. Kaldı. Hiç bir sorun da yaşamıyor şimdi...
Burada önemli olan şey sanırım hastanın ergenlik/gelişim dönemini geçmiş olması. Eğilmenin durması açısından...

Bu konuda Ankara Hacettepe Hastanesinde Prof. Muharrem Karaman var A Grubundan ortopedist. Kuzenimi ameliyat yapan, çok çok iyi bir doktor.

merhaba arkadaşım bende skolyoz amaliyatını 2 sene önce oldum benim eğriliğimde 70 dereceydi ve amalıyatım çok başarılı geçti 1 ay sonra kalkıp işime başladım ve şu ana akadarda hiç bi sorun yaşamadım. Sanrım ankaradasın bende ankarada hacettepede oldum ve doktorum her konuda beni aydınlattı kendime güvenimi kazandırdı. Eğer istersen benim doktorumlada bi görüşmeni tavsiye ederimb

arkadaşlar hepinizin ilgisine çok teşekkür ederim..Allah razı olsun hepinizden..ben şimdilik doktorumun dediği bekleme sürecini geçireyim bi diyorum.ondan sonra onun dediğine göre bi karar almadan önce yine size danışırım.ama ameliyatlarınızın iyi geçtiğini duymak beni rahatlattı..ismini werdiğiniz doktorlar aklımda..teşekkür ederim tekrar sewgili defne,esra,oturanboğa,menekşe,öyküm,denizce

selam bende de skolyoz var aranızda en büyük açı benim 135 derece :) o yüzden skolyoz ameliyatının yanından bile geçmedi doktorlar. Kendini, çok iyi ve güvenebileceğin bir doktorun eline bırakarak ameliyat olmalısın bencede açısı küçük olupta ameliyat olan arkadaşlarım var ve hepsinin maşallahı var..

yardımcı olabilirim referans adına...
zele nin dikkatine

Merhaba,

Ben dogustan skoluyum, uzun süreler tedavi oldum, Skolyoz konusunda uzman kliniklerin Ankarada hcettepe ve istenbulta ÇApa tıp fakültesinde oldugunu düşünüyorum.
Saygılar

Türkiye'de bu işi çok iyi derecede götüren değerli hekimlerden birisi de Florence Nightingale Omurga Cerrahisi Merkezi Başkanı Prof.Dr.Azmi Hamzaoğlu 'dur ... Ameliyat öncesi herkes mutlaka fikrini almalıdır diye düşünüyorum ...

teşekkür ederim arkadaşlar,verdiğiniz bilgiler ve ilginiz için..sağolun...

Skolyoz için doktor seçimi

Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba.Uzun zamandır skolyoz olduğumu biliyordum.daha önce gittiğim doktorlar ( tamamı anadolu da serbest olarak çalışan ortopedistler.) derecesinin düşük olduğunu söylediler.Ama artık rahatsızlık duymaya başladım.Konuyla ilgili en donanımlı hastanelerin hacettepe ve çapa olduğunu duydum.Benim için en uygunu hacettepe.Ama kafam yine karıştı.Acaba ortopedistemi yoksa beyin cerrahisinemi gitmem gerekiyo.Daha önce bu yollardan geçmiş arkadaşlardan tavsiyelerini bekliyorum.

SKOLYOZ

bende ameliyat oldum ama beni yoğun bakıma almadılar durumu daha kötü olanları alıyorlardı ve agrı makinası morfin olmasın ağrın oldukca eline bir düğme veriyorlar ve basıyosun o seni uyusturuyo biraz ağrın kesiliyor ve benim ameliyatım 7 saat sürdü simdi ağrı biraz oluyo ama olacak o kadar herkese acil şifalar diliyorum :lol:

Herkese merhaba
Bende malesef idiyopatik skolyoz hastasiyim ve burada yazilanlar bana cok moral veriyor. Insan bu hastaligin ne kadar yaygin oldugunu birdaha görüyor. Doktorum en son kontrolde skolyozumun 58° oldugunu söylemisti. Ben yasimin henüz kücük olmasindan dolayi hala korse takiyorum. Doktorum ameliyattan yana degil. Sürekli cok zor ve riskli bir ameliyat oldugunu söylüyor ama cok insan var ameliyat olan ve iyi olan ve benim korsemin teknisyeni her kontrolü iskence haline getiriyor. Sanki ne yaparsam yapayim sonuc alamazmisim gibi davraniyor. Yurtdisinda (avusturya) yasiyorum ve bircok kisi burda tedavinin daha iyi oldugunu söylüyor. Ama ben türkiyedeki bazi doktorlarin bu konuda cok daha güvenilir oldugunu düsünüyorum ve bu yüzden yaz tatilinde prof. dr. Azmi Hamzaogluna danismak istiyorum. Aranizda onun hastasi olan varmi?

Edit: Varmis cok mutlu oldum. Cok iyi bir Doktor oldugunu okumustum böylece emin olmus oldum :)

meraba bende skolyoz hastasıyım.13yasımda farkedıldı.ve ben risklerın yanı sıra düzelecegım umuduyla oldum iyice doktorları arastır ve ol kardesım umarım kurtulursun sende.ben oldum platın koydular.8ay korse ıle gezdım42derce egıktı benım.cunku 40sonrası muhakkak amelıyatmış:artık caresı var.tıp gelıstı.9yıl oldu olalı.ve hıç sıkayetım yok.agrısı agır bısey kaldırınca bıraz acıyo ama sonra gecıyo.rahatsızlıgım hıç yok.tam egılemıyom.varsın dık egılem yeterkı kurtulayım.dısardan artık sölemesem kımse bılmıyo.sende umarım olursunda rahat edersın.allah yardımcımız olsun

arkadaslar 22yasındayım.ben 9yıl önce platin koydurdum aldırmakda istıyordum eski halime kavusmak için.rahatca egılebıleyim istıyodum.şu 4 yada5senedır dik egılmek beni cok da zorlamıyo memnunum.dik durmak daha yararlı.platinlerim kalsın istiyoum acaba benim gibi platınlerını aldırmayıp hayatını devam eden varmı.bır sorun oluyomu ılerkı yıllarda.amelıyat doktorum alınsın dıyo bır baska doktorum kalsa da olur dıyo.ben gercekte ılerde bana sorun olurmu sorusuna yanıt alamıyom.cok ilerkı yıllarda platın acaba zarar verırmı bana.

merhaba arkadaşlar bende de skolyoz var bel bölgesinde 45 derece.bu yaz ameliyat olmayı düşünüyorum birkaç doktorla görüştüm ameliyat olmam gerektiğini söylediler.Sizlerden ricam ankaradaki hastanelerden önerebileceğiniz doktorlar varmı acaba? özellikle Hacettepe den olabilir.
hepimize geçmiş olsun. cvplarınızı bekliyorum. :?:

MRHABA ZELE BENDE SKOLYOZ AMELİYATI OLMUŞTUM BUNDAN 8 SENE ÖNCE.BENİMDE SIRTIMDA EĞRİLİK VARDI VE BENİM İÇİNDE ZOR OLMUŞTU BU KARARI VERMEK.EN SONUNDA O HALİMDEN DAHA İYİ OLACAĞIMI DÜŞÜNEREK VE UMARAK KARAR VERDİM VE OLDUM.5 YIL SIRTIMDA BOYDAN BOYA DEMİRLERLE YAŞADIM.TABİ ARADA BATMALAR OLUYORDU AMA FAZLA DEĞİL,ONLARLA YAŞAMAYA ALIŞTIM.5YIL SONRA VÜCÜDUM PLATİNLERİ KABUL ETMEMEYE BAŞLADI VE HEMEN ÇIKARDILAR,ŞİMDİ ÖOK RAHATIM VE İYİKİ OLMUŞUM DİYORUM.TEK BAŞIMA AMELİYATTAN ÖNCE OTURAMIYORDUM ŞİMDİ İSE OTURABİLİYORUM.BEN SANA OLMANI TAVSİYE EDERİM ÇÜNKÜ BEN ÇOK RAHATLADIM ARKADAŞIM.

Re: ben 13 yaşında 6 ay önce skolyoz ameliyatı olan bir hastayım

meraba zafure yukardaki mesajımda durumumu açıklamıştım. senden bir ricam olacak; Dr. Azmi Hamzaoğlu'na haziranda randevum var.muayene olmayı ve durumum müsait olursa ameliyat olmayı düşünüyorum.fiyat olarak sana nekadara mal oldu öğrenebilirmiyim.
buarada arkadaşlar bir önceki mesajıma cvp bekliyorum ilginize şimdiden teşekkürler

ilgine teşekkür ederim esranas..böyle şeyler duymak beni rahatlatıyor.bakalım şimdilik bi bekliyoruz.ama şimdi ameliyata bakışım eskisine göre daha pozitif :wink:

destinam benim önerebileceğim doktor kendi doktorum,prof dr.yücel tümer...ben özel muayenesine gittim.bana bi bekleme süresi verdiği için henüz bekliyoruz.yani bi tedavim olmadı.o yüzden kendimle ilgili bi bilgi veremem ama bu doktoru çok kişiden duyarak gittim.en önemlisi bana güven verdi ve içimi çok rahatlattı bi çok yönden..başka tavsiyeleri olacaktır arkadaşların..

bende 1997 de ege ünv de ameliyat oldum o zamanlar cok zorluklar yasadım ama simdi iyiyim sorunum kalmadı yani ılerlemedi platini hala cıkarmadı doktorum, bi kaç ay sonra kontrole gitcem umarım her sey iyi gider...

arkadaşlar bende de skolyoz var 35 derece. benim doktorum ÜNSAL DOMANİÇ. benimde ameliyat olmam gerekiyomuş ama ben korkuyorum aslında tam olarak korkmak da değil ama ne bilim işte... :( lütfen bana yardımcı oluun ameliyat olduğunda sonrası nası oluyo? pek acı oluyomu? anlatın bana lütfen... :( :(

yelis 45 derecenin altındaki eğikliklerde hiçbiryerde ameliyat edilmiyor bildiğim kadarıyla.eğer eğiklik 45 dereceyi geçmişse ameliyata alıyorlar.sen yinede iyi araştır.ben ameliyatımı yeni oldum.ilk zamanlar biraz ağrın oluyor.oda her ameliyatta olduğu kadar.benim doktorum temel tacaldı.baltalimanında ameliyat oldum.benim eğikliğim 70 derecenin üzerindeydi o yüzden ameliyat oldum.benim arkadaşımın 36 derece eğimi var 45 derecenin altında olduğu için ameliyata gerek duyulmuyor.sende ameliyata girmeden iyi düşün bence

sağol tşk ederim ama benim olmam gerektiğini söylediler. eğer olmazsam ileride ağrılarım artıcak. zaten şuan kötüü ağrılar dahada kötüye gitmemesi için galibaa gerekiyo. nefes darlığı vs.vs.vs... gelecekte her hamilelikte 10 derece artış olabilirmiş yine de fikir verdiğin için sağol cnm :wink:

Üst Alt