Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Skolyoz ameliyatı olacağım. Beni neler bekliyor?

hergele60

Üye
Konular
4
Reaksiyonlar
6
Salı günü gatada ameliyat olcam beni neler bekliyor sonda kaç gün kalıyor ağrı kontrolü nasıl oluyor dren takılıyor mu ve 72 derece skolyoz ameliyat sonrası kac cm boy uzaması olur güvercin göğsum var biraz geri çekilir mi tecrübeli arkadaşlardan yorum bekliyorum

ben de skolyoz hastasıyım 55 derece skolyozum vardı bilkent şehir hastanesinde ameliyat oldum 1 ay önce ve bu kadar ağır beklemiyordum açıkcası senin derecen daha fazla bu süreci benden daha ağır geçirebilirsin ama bünyeden bünyeye degisiklik gösteriyor tabii. dren takılıyor dren 3. gün sonunda çıktı benim sonda da 3 ya da 4 gün kaldı benim boyum 5 6 cm falan uzadı senin de 10 cm civarı uzar bence göğsün hakkında bir şey diyemeyeceğim ameliyat olduktan 1 ya da 2 gün sonra ayaga kalkip yürütüyorlar ben bayilmistim ilk ayaga kalktigimda uzun süre yatmaktan kaynaklı tabi sırt ağrıların max 5 gün sürer sonra geçer bende öyle olmuştu ama ağrılarım çok yoğundu 5 gece falan agrilardan dolayi hic uyuyamadim saat saydim günler geçsin diye kafayi yiyordum dren çıkınca ağrı olarak hafifliyorsun ama yine devam ediyor benim sırtımda hicbir agri kalmadı lakin göğsümde kaburgamda 3 haftadir falan cok siddetli agrim var o da herkeste olan bir sey degil agrilarin siddeti de degisiyor kisiden kisiye. oyle yani ekstra bir sorun olursa cevaplarım

Sonda çok fazla kalmış zaten yürüyünce çıkmıyomu

gecmis olsun öncelikle agrilariniz ne alemde ve agrilariniz nerelerde oluyor cunku benim hala agrilarim oldugundan bende mi anormallik var bunu anlamaya calisiyorum sonda bende yuruyunce cikmadi belki cinsiyete gore degiskenlik gosteriyordur bilemiyorum

Skolyoz ameliyati 19 derece

19 eylülde gatada ameliyat oldum 73 dereceden 19 dereceye düşmüş ben 0 düşmesini isterdim ama doktorum eğer 0 olsa felç riski olur dedi bu ameliyat başarılı mı ameliyat olupta derecesi 0 olan var mi

Geçmiş olsun, benim fikrimi soracak olursan gayet başarılı bir operasyon olmuş. İlla sıfır olacak diye takıntı yapma kendine. Sıfır olan ameliyat sonuçları da var ama onlar daha düşük derecelerde ve tek bölgede görülen eğrilikler için. Atıyorum sadece toraks bölgesinde düşük derecede bir eğrilik vardır, sıfır olma şansı yüksek ama ileri derecede s şeklinde ve rotasyon yapmış bir skolyozu sıfır dereceye getirmek çok zor bana göre. Bundan sonra senin yapman gereken kendini koruman sadece.

Teşekkür ederim o 19 derece bana sıkıntı yapar mı tam dik yürüyemiyorum sanki doktor 1 sene sonra düzelir dedi

İleride oluşacak herhangi bir ağrı için falan soruyorsan yapmaz. En azından ben ameliyat olalı 14 sene oldu ki ameliyat sonrası eğriliğim senden fazlaydı, hiçbir sıkıntım olmadı ama platinler yüzünden belli bir hareket kısıtlılığı oluyor.

Şu anda duruşundaki sıkıntı devam ediyor mu? Ben ameliyattan sonra dimdik olmuştum, istesem de eğik duramıyordum. Eğer doktor önerdiyse kullan bence.

smurf

az bişey eğiliyorum sağ omzum b.raz düşük 1 sene sonra düzelir dedi belki ben takıntı yaptım

Yılların getirdiği bir duruş bozukluğu var maalesef. Mesela benim de kafam fotoğraflarda hep yamuk çıkıyor. Ama bence sporla falan halledersin, özellikle yüzme bu konuda çok faydalı olur. Belediyelerin havuzları oluyor, eğer engelli raporun varsa ya ücretsiz ya da çok cüzi bir ücret karşılığında faydalanabiliyorsun. Tavsiye ederim.

benim de sağ omzum düşüktü ameliyattan ciktigimda ameliyat olali yaklasik 50 gun oldu ve omuzlarim eşit seviyede çok kafana takma hocam düzeliyor kısa sürede tekrardan cok gecmis olsun

korse önermedi benim doktorum sol kaburgamdaki agrilara baskı yapıp daha fazla ağrıtmasın diye sen kontrole gittiginde omzundaki egiklik duzelmese bile fizik tedaviye yönlendirip düzelmesini sağlarlar hocam kafana çok takma

Doktor bana fizik önermedi

@_.mcnaught._, 5 ay oldu hala sağ omzum düşük niye acaba biyere yaslanımca tam dik oluyorum sanki

Moderatör tarafında düzenlendi:
@hergele60,
Bedenin alışık olduğu bir duruş var o yüzden ister istemez düşüklük oluyor bir omuzda. Ve orada ki kaslar eğrilikten dolayı kısa olduğu için de diğer taraftaki kaslar güçsüz ve uzun olduğu için skolyozlu taraf biraz çektiriyor gibi oluyor. Eğri olmayan taraftaki kasları güçlendirip, eğri taraftaki kasları uzatma gerginliğini azaltma imkanımız olsa aslında beden biraz daha dik durur.

Çünkü güçlü sırt kasları dik omurga demektir. Ayrıca ameliyat sonrası skolyozu 0 düşen olmaz. 0 demek bizler için felç demektir, o yüzden en son 10-15 dereceye kadar düşürebiliyorlar diye biliyorum. Geçmiş olsun kafana takma, 19 derece de gayet güzel bir derece o dereceye düşmek isteyen bir çok skolyozlu var buna emin olabilirsin.:) 40 derece altı pek de belli olmuyor zaten sen bildiğin için sana belli oluyormuş hissi oluşturuyordur.

@Nevra, cevabın için tşk ederim doktor 1 sene sonra düzelir demişti bide ailem sırtında çıkıntı var diyo ne kadar doğru bilmiyorum

@hergele60,
Rica ederim. Zamanla bedenin kendini toplayacak, sadece biraz sabırlı ol ve zaman tanı bedenine.

Doktorun önerdiyse yapabilirsin. Doktorun önermediği bir şeyi yapmayın

@hergele60 skolyozum var. Ama ameliyat olmadım. Doktoru iyi araştırın. Kafanızdaki sorularını doktorunuzun cevaplaması dogru olur. Ameliyat olmuş arkadaşlardan bilgi alabilirsiniz. Doktorunuzu iyi seçin. Skolyoz zor bir hastalık fizik tedavi geçireceginiz ameliyatta göre degişiklik gösterebilir. Yüzme deneyebilirsiniz. Belki kaslara iyi gelir. Doktorunuz iyi ameliyat yaparsa sonuç iyi olur diye düşünüyorum. Geçmiş olsun

@hergele60,
Skolyoz ile özel olarak ilgilenen fizik tedavi uzmanları var. Bulunduğun şehirdekileri araştırıp onlardan destek alabilirsin. Onlar senden röntgen Mr vs istiyorlar, yapabileceğin, yapamayacağın hareketlerin olduğu bir program belirliyorlar. Tedaviye o doğrultuda devam ediyorsunuz birlikte...

Rica ederim. Al derse uzman almalısın gerek yok derlerse de kendin karar verirsin. Geçmiş olsun.

@Nevra, benim anlamadığım istemesemde dik durmam lazım değilmi kalçada protez var ondan olurmu ameliyattan sonrada sağ omzum düşüktü korseyi fazla takmadım onunda etkisi var mı dr önermedi ama

Son düzenleme:
herkesin skolyozu farklı o yüzden sana net bir cevap veremem. Bunun cevabını en iyi ameliyat eden doktor ve fizyoterapist verebilir.

Üst Alt