Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Şizofreni ehliyet yenileme işlemleri nelerdir?

Members

Üye
Konular
11
Reaksiyonlar
0
Merhabalar

Paranoid şizofreni hastasıyım.2019 da B sınıfı ehliyetimi yenilemek istiyorum.İlk önce aile hekimine gidiyoruz.Aile hekimi bizi hastaneye sevk ediyor.Bundan sonraki süreci merak ediyorum.Nasıl bir yol izlemeliyim?

Aile hekimi ehliyet için özel hastaneye sevk edebilir mi.???

Members
Aile hekimi hastane ismi belirtmez, rahatsızlığınız ile ilgili branş uzmanına sevk eder. Siz ister devlet, ister özel, sürücü olur raporu vermeye yetkili bir hastaneye gidebilirsiniz.

Yakın zamanda Şizofreni hastası olupta ehliyetini yenileten var mı.?

Members

Evet süreç nasıl işliyor bilgi almak istiyoruz. Özel hastaneye gidip sürücü olur raporu alabilir miyiz ? Alabiliyor isek Engelli sağlık raporumuzu etkiler mi ?

benim b sınıfı ehliyetim vardı şizofren oldum yenileme süreceni anlatayım aile hekimi sevk etti psikratiye beni tanıyan doktora anlattım durumumu dikkat eksikliğin var ama 3 ayda rapor yenilemek şartıyla verdi 50 tl para yatırdım oradan kaymakama gittim raporumu gösterdim 25tl para yatırdım ve verdiler

31 Aralık 2022 yi bekliyorum.Beni tanıyan doktora muayne olmayı düşünüyorum.

Merhaba

Ehliyet yenileme işlemi 31 Aralık 2022 sona eriyor.Çarşamaba günü bu konu ile ilgili psikiyatriden bilgi alacam.%40 engelim var.Daha önce ehliyetini yenileyen bir arkadaşımız varsa tecrübelerini bizimle paylaşır mı.?

Members

Raporunuzda araç kulllanamaz diye bir ibare yoksa hastalığınızı belirtmeden sağlık ocağı doktorunuzdan şansınızı deneyin derim
Vermez ise Tam teşekküllü bir hastahaneden psikiyatrist doktorun önerisi ve sağlık kurulu raporu ile “ Denetimli Sürücü Belgesi “ verilmesi yönünde rapor düzenlenir

yeniengelli

10 yıldır gittiğim üniversite hastanesi var orada bana sürücü olur raporu verebilirler mi.Bana yardımcı olurlar mı

Özel hastanede, dahiliye ve göz muayenesi gibi birkaç işlemden sonra heyetle falan uğraşmadan yeni ehliyetimi aldım.

perseküsyon

ehliyet yenilemek için özel hastanede sadece psikiyatriyemi gidiyoz yoksa göz kulak burun boğaz felan doktorlarımı geziyoruz

cem35

Yeni ehliyeti çıkartalı uzun zaman oldu Mevcut yönetmelikler vs. değişmiş olabilir. Ama ben ehliyeti yenilerken psikiyatri ile hiç işim olmadı.

Özel sağlık kuruluşlarına direkt giderek kısıtsız ehliyet sahibi olabilirsiniz. İhbar ve şikayet olmadığı sürece kimse sizden ehliyetinizi alamaz.

Süre kısıtlılığı olan ehliyetlerde tekrar psik heyetine girilmesi gerekiyor . Heyet rapor ücreti (2021 yılında 52 TL ) yatırılıyor . Sürücü olur raporunun uzatılması halinde heyet raporu İl Nüfus Müdürlüğüne verilerek ehliyet dosyanıza işleniyor .

Ehliyet denetiminde ehliyet süresi sistemde göründüğünden il nufüsa kayıt ettirilmesi şarttır .

İlk yıl 1 sene arayla kontrol şartı koyarak sürücü belgesini yeniledik diyelim ikinci yıl ehliyet yenilemek istediğimizde neler yapıyoruz

@Members tekrardan Devlet Hastanesinde 3 hekimli psikiyatri heyetine girmek için poliklinik sekreterinden randevu alıyor ve vezneden ücret yatırılıyor . Heyet günü veriliyor süre uzatması yapılıyor . Heyetten alınan raporu tekrardan nufüs müd . götürüp dosyana işletiyorsun .

-DORLION-
Yardımın için sağol dediklerini uygulıycam.Bu ehliyet yenileme işlemleri kaç gün sürüyor.Ehliyet yenileme süresini bir iki gün geçtik diyelim ehliyetimiz iptal oluyor mu.İkinci sorumsa A4 kağıt şeklinde mi sürücü belgesi veriliyor.Polise bu belgeyimi gösteriyorsunuz.

@Members vakit bulursam ben de bu ay süre uzatma işlemine başlayacağım .

1. heyet poliklinikde yapılıyor , ayrı tahsis edilmiş bir odada yapılmakta . Kalabalıklığa göre gün verilir .

2. Rapor bir kaç gün sonra onaylanmış halde teslim edilir . Yoğunluk yok ise 1-2 günde imzalardan çıkmış olur .

3 . nufüs müdürlüğünde memura almış olduğun sürücü olur raporunu teslim etmen gerekir .

4 , Daha önce ehliyet var ise sadece ehliyet dosyana sistemsel giriş yapılır .

5. Ehliyetin el konuldu veya eski tip ise harcırahlar ( masraflar ) ödendi dekontu ve biometrik foto istenir .Yeni ehliyet basılarak adrese teslim edilir .

6, İlk defa alınacak ise psikolog a sevk edilip durum değerlendirme için testler istenilmektedir . Süre uzatmada psikolog durum değerlendirmesi yapılmıyor .

Son sorduğun soruya gelirsem , çok kişide terredüt ve bilgi eksikliği olmaktadır . Trafik denetiminde yakalanırsan sana 1 defaya mahsus süren dolmuş ehliyetini yenile diye uyarı verilir . Uyarı sisteme işleneceği için 2. defa yakalanışında ehliyetsiz araç kullanmaktan ceza makbuzunu keserler .

özellerde psikiyatri hastalığı olanlar daha kolaymı ehliyet raporu alıyor özelde ehliyet yenileme süreci nasıl oluyor

-DORLION-

hastalığım atipik psikoz özellerde psikiyatri hastalığı olanlar daha kolaymı ehliyet yenileme raporu alıyor acaba bana ehliyet yenileme yaparlarmı

cem35 rahatsızlıklar kişiden kişiye değiştiği için şu kategori alır bu kategoriye girenler almaz diye bir şey söylenmez .

Sürücü olur raporu almanız 3 hekim kuruluna ve psikolog testinin sonucuna bağlıdır .

-DORLION-

Ben o zaman mhrsden manisa ruh sağlığı hastanesine randevu alayım sağlık kuruluna heyete gireyim o zaman ehliyeti yeniletmek için

cem35 Girişimde bulunmakta faide var .

Bir de akıllara takılan ayrı bir husus var ona da izahat getireyim .

Ehliyet alır isem mallülen olarak aldığım emekli maaşım ehliyet aldı diye SGK dan kesilir mi , maaşım iptal olur mu ?

SGK sağlık raporu ile sürücü olur raporu farklıdır . Sürücü olur raporunda ... süre ile kontrol şartı konarak sürücü olur yazar ve yeni bir engelli oran tespiti yapılmadığından emekli maaşınız kesilmez . Sürücü olur raporunda tek istenilen süresinin bitiminde tekrar kontrol muayenesi olup ehliyetinin devam edip etmeyeceğinin tespiti istenilmektedir .

mhrs randevuya gerek yok , istersen önceden doktorun ile görüşebilirsen o faydası olur .

Poliklinik sekreterine randevusuz giderek 3 hekimli heyet için randevu alabilirsin .

Ehliyeti baştan alırken böyle. İlk kez ehliyet alırken denetimli ehliyet aldıysan durum değişir.

-DORLION-

Devlet hastanesine gidip bu kadar uğraşmak yerine özel hastaneye gidip direk sürücü olur raporu alamaz mıyız ? Engelli raporumuzu özel hastanedeki doktor görebiliyor mu ?

Rapor vermeye yetkisi var ise ozel hastane de olur . e nabizdan rahatsizligini gorurler .

-DORLION-

ehliyetim var yeniletecem fakat sürekli gittiğim doktorum bu ilaçlarla olmaz dedi yani alamadım manisa ruh sağlığı hastanesine gitsem olurmu heyet için ve mhrsden randevu alınıyormu

Ehliyeti 6 ay süreli verdiler bu süre 1 yıla yada 3 yıla uzatilamazmi..

-DORLION-
6 ay süreli ehliyet verdiler bu süre 1 yila yada 3 yila uzatilamazmi?

Şizofreni olanlar motor ehliyeti alabilir mi?
Insallah alinir

Şamil67

İstesin alabilir bence olabilir.
Ama ben B sınıfı alamamıştım.

O HAKKIMIZ BARİ OLSUN. 😁😁

6 ayda yada kaç ayda biterse , ehliyeti yenilerken sürüş testi yaptırıyorlar mı peki ? ehliyet sınavı gibi birşey olmuyor değil mi?

Üst Alt