Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Şizofren hastası komşum evde yalnız başına bırakılıyor! Ne yapabiliriz?

fenomen61

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
üst komşum şizofren hastası. malülen emekli olmuş 40 yaşında. vasi olarak abisi. vasisi hiç yanına uğramamakta. komşuyu evde tek başına bırakmışlardır. biz arayıp sorunları söylediğimizde gelip bi bakıp gidiyorlar.
1.vasi böyle bir hastayı tek başına bırakıp gidebilir mi?
2.benim bi yaptırımım söz konusu olurmu?
3. nereye nasıl başvurmalıyım?
Allah rızası için korkuyoruz lütfen yardım edin duacınız olurum.

bulunduğun ildeki aile ve sosyal ilişkiler müdürlüğüne başvurursanız size yardımcı olurlar.

tek başına kalması daha iyi gezebiliyorsa

zaferim;

Katılıyorum ben de 12 yıldır şizofreni hastasıyım ne gibi bir kötülüğü dokunabilir ki?Yoksa sizde mi şizofreni hastaları cinayet işlemeye daha yatkındır diye zırvalayan kısımdasınız?Eğer öyleyseniz derhal cevabı vereyim normal olan insanlarda bu ülkede cinayet işliyor hem de şizofreni gibi üst bir rahatsızlığı olanlardan daha kötü ve kat be kat daha çok şekilde işliyorlar.Merak etmeyin normalim diye dolanan insanlar ''karpuz'' kesmiyor onlar da adam kesiyor,onlar da cana kıyıyor.Hassas bir hastayım eğer düşünceniz bu yöndeyse sizi en şiddetli şekilde kınıyorum.Bu arada şizofreni hastaları evde veyahut sokakta tek başına dolaşamaz diye bir kaide mi var,varsa ben neden bilmiyorum?Benim de vasim babam olarak gözüküyor ama ben dilediğim gibi sokakta da dolaşıyorum evlerde de kalıyorum.Kimseye (karıncaya bile) zararımın olduğunu düşünmüyorum.Bir psikiyatristin dediği gibi bize gerçek hastalar gelmez,hasta insanların hasta ettikleri gelir.Bu sorularınızdan ben şizofreni hastalarının aptalca şeyler yaptığı düşüncesinde olduğunuzu da çıkarıyorum.Bakınız biz aptal filan değiliz aramızda hiper zekaya sahip olanlar da mevcut misal akıl oyunları filmini seyretmişseniz oradaki profesör dehşet bir zekaya sahiptir,ama hastadır.Düşüceniz eğer şizofreni hastalarını yargılama boyutundaysa veyahut içinizden öyle bir düşünce geçmişse sizi şiddetle kınıyorum.Ama şunu da diyorum Allah bize verdiği rahatsızlığın binde birini size vermesin zira kaldıramayabilirsiniz.

kimi astık kestik bilmiyorum.. yapıştırmışlar bize etiketi kime kötülüğümüz dokunmuşsa..
şizofren kelimesi nin altını oyup farklı anlamlar kazandırdılar. halbuki bizim kimseye zararımız dokunmaz.

kendimi konuyla ilgili anlatıyım. bi karıncayı ezerim diye gözlerim yerde geziyorum. bi kedi görürsem benden korkup kaçmasın diye biraz açıktan geçiyorum rahatsız olmasın diye.. birileride çıkmış konuşuyor...

zaferim;

Sorma kardeşim hiç sorma ne olacak bu toplumsal ön yargılarımız onu hiç bilmiyorum işte.Direkt yaftayı yapıştır geç,bilmiyorlar ki birilerinin eli kolu yok,bizimde ruhumuzdan parçalar yok.Bizim de kolumuz,kanadımız kırık.Çeken bilir,davulun sesi uzaktan çok hoş görünüyor ama bu hastalığın zirvelerini az çok biliyorsundur.Ki en kötüsü kesin çaresi yok,olsaydı biz kurtulmak istemezdik sanıyorlar.Kim istemez sağlığının mükemmel olmasını ama gel de anlat bu zihniyete.

Kimse şizofreni hastalarını yargılamiyor amma sonucta bu bir hastalik ve kontrol olmasi,tedavi gormesi gerekir.Adam hastaysa tedavi de almiyorsa cinayet de isler hatta evi de yakar?!.Neden sinirleniyorsunuz? Sizde takdir edersiniz ki,Sizofreni siradan bir hastalik degil,kesinlikle tedavi olmali,kontrol altda tutulmali

oldu adam şizofren dıye tıkmalı hastaneye bakım evine .. sosyal ortamdan soyutlamalı tecrıt etmeli ..öyle anlışıyor .. kendi işini görüyorsa temızlığını yapıyorsa bakımını yapıyorsa kımse bişi yapamaz .. yok evi çöp ev halındeyse beledıyeye haber verıp evı temızlettırebılıırsınız .... şimdiye kadar kac tabak yemek göturdunuz komsu buyur dıye ..kac defa kapısını çalıpta sordunuz komsu ne yıyon içiyon dıye ..

deep_blue85;

neden zırvalamaq olsun? sizofreni hastalari atak kecirdiyinde kendilerini kayb ede bilirler,o yuzden cinayet de isleye bilirler o sirada....insanlari ayrimcilik yapmak dogru degil biliyorum,ama bunlar da gercek

gayet doğal onu dışlamayın ondan korkmayın

Soruyu yazan kişi yazmış çıkmış bir daha da bakmamış. Belli ki konu hakkında hiçbir fikri yok. Biraz daha rahatsızlığı araştırmış olsaydı yada merak edip baksaydı anlardım ama burada tartışmaya gerek olmadığını düşünüyorum..

Ayrıca gerek bu rahatsızlık gerekse tüm engel durumları için toplumumuzda ne kadar bilinç var ki? Aids için bile dokunulduğunda bulaşıcı olduğunu savunanlar var hâlâ... yada tüm bedensel engelliler yazık bitmiş mahvolmuş insanlar...

Bazı şeyleri değiştirmek kendimizi yoracağından boşverin gitsin :)

yazip ciktiktan sonra donup bakmistir o kisi:eek: buralar tekin degil. engelliler beni yicek diye tabanlari yaglamistir.:eek: zaten karincadan bilem korkuyomus insan adamdan niye korksun. ona bisey yapmamiski. simdi sizler yuklenince artik hic gelmez:eek:

insan tepkı verıyor ıster ıstemez .. şizofren komsudan şikayetcıysen taşınırsın .. o kişi bi kere bile kapısını çalmamıştır selam vermemıştır .. cüzzamlı hastamı var şizofrenı deyınce .. tamam medya abartıyo vukuatları amma hangı ınsan tahrik karsında cevap vermez savunmaya geçmez .bakalım hapishanede suçlu sağlık durumlarına ya psıkopat ya taklıt yapıyo .bır ıkı kışı şizofren cıktı suçlularda dıye tüm şizofrenılerı suclamak yanlış .şizofren kişi kendi iç dünyası ile uğrasır kıyamet kopsa umurunda olmaz bırak kişileri huzursuz etmeyi görmez bile .. toplumdur onu tahrik eden ve dışlayan ..

Rengler;

Hastanın ailesi vardır Doktoru vardır ilacı vardır. TASASI SANAMI DÜŞTÜ.. Tabiki yargılyorsunuz. Şizofreni kelimesini kafanıza göre kullanıyorsunuz. Bazıları birbirine ŞİZO musun diyerek aklınca insanların hastalığına farklı anlamlar yüklüyor. Ötekileştiriyor, Küfür gibi kullanıyorsunuz. Biz bunu haketmiyoruz.. Şizofrenler tedavi oluyormu olmuyormu ilaçlarını kullanıyormu atakmı geçirdi atakizi mi geçirdi çık dolaş o zaman memleketi. Dolaşamıyorsan boş boş tartışma... Bizim Şizofreniden yana bi sıkıntımız yok Amacımız bilgi paylaşımı. hadi bi git başımızdan...TroLL müsün nesin..

bende 12 yıldır şizofreni tanısıyla kontrol oluyorum. askerlik filanda yapmadım. hiç bir vukaatta işlemedim. vasi tayinimde yok. şurda şu olayı anlatayım kişi tedavi olur düzenli kontrolleri yapar ve düzenli hekimin yazdığı ilacı alırsa şifayı buluyor lakin bazı paranoid hastalar ilaçta kabul etmiyor ve hastalığı ret edip hekimede gitmiyorlar. bu durumda ilgili kaymakamlığa başvuru yapıp tam ekipmanlı bir ambulans arkasında polis ekibi gelip iyne yapıp uyuşturup hastanenin psikiyatri servisine tedaviye alıyorlar. komşunda bir zararı yoksa korkma lakin tedavisini oluyordur. yoksa her gün patırdı kütürdü ses duyardın. bu hastalık uzun tedavi veya ömür boyu ilaç kullanımı gerekiyor. korkmayın her psikiyatrik hastalar bişi yapar demeyin. lakin tedavi almıyorsa bazı hastalar ses duyar emir alır. şeytanla konuşur, banyo yapmaz üstünü değiştirmez sıkıntı çok olur. bu insanlarıda tedavi etmek lazım. kolay gelsin. bak ben hem şizofreni hastasıyım hemde 45 raporum var. dört yıllık fakülte mezunuyum, ve mesleğimde mali müşavir muhasebecilik yapıyorum. mesleğim zor olsada çalışıyorum. kendine bir eğlence ve uğraş bulmakta önemli iyi günler.

Valla söyleyecek bir şey bile bulamadım...
Komşuyu savunan tüm arkadaşlara katılıyorum :eek:
Konuyu açan arkadaşın yazısının yarısını ancak okudum o kadar sinirlendim yani :)
Gerçi size zararı mı var neyinden korkuyorsun ne yapsınlar istiyorsun ne demek istiyorsun
Şikayetin varsa gidip polise şikayet et artık ne yapıyorsa sana..
Engelliye bakmıyorlar diye mi şikayet edeceksin ?
Köpek mi bu ?

§¯§Ñ§Ù§Ó§Ñ§ß§Ú§Ö §ä§Ö§Ş§í

Rengler; Hastanın ailesi vardır Doktoru vardır ilacı vardır. TASASI SANAMI DÜŞTÜ.. Tabiki yargılyorsunuz. Şizofreni kelimesini kafanıza göre kullanıyorsunuz. Bazıları birbirine ŞİZO musun diyerek aklınca insanların hastalığına farklı anlamlar yüklüyor. Ötekileştiriyor, Küfür gibi kullanıyorsunuz. Biz bunu haketmiyoruz.. Şizofrenler tedavi oluyormu olmuyormu ilaçlarını kullanıyormu atakmı geçirdi atakizi mi geçirdi çık dolaş o zaman memleketi. Dolaşamıyorsan boş boş tartışma... Bizim Şizofreniden yana bi sıkıntımız yok Amacımız bilgi paylaşımı. hadi bi git başımızdan...TroLL müsün nesin..
.. Bizim de Şizofreniden yana bi sıkıntımız yok! ama tum hastaliklar tedavi edilmezse,kontrol almazsa tehlikeli...bu ne öfke ya?? bi hastanin tedavi olub olmadigi ile iygilenmek kotu bi sey mi? Ailesi,doktoru yanindaysa o ayri ama adam yalniz yasiyor o yuzden en azindan bunu arastirmaq gerekir bence

seninkide lafmı.!

şizofreniden bu kadar korkuyorsan taşın o evden arkadaşım.

ben 6 yıldır yalnız yasıyorum . ıhtıyaclarımı gerekenlerı kendım yapıyorum . kımse gelıpte napıyon demedı .şuana kadar selam vermeyı esırgeyen vatandaslar benı zorla bakım evine yatıramazlar . önce bı gel çay iç yemek ye sohbet et sonra beni düşün . korkuyo dıye kımsekalkıp benı bakımevıne yerlestıremez . ( az korku ıyıdır dinsizin hakkından imansız gelirmiş .) önce komsu ilişkilerini düzelt sonra yardım etmeye kalkış .

Dorlion ; kullan sen bunu sal korkuyu hizaya gelsinler :D

ne demiş hadis i şerifte ... komsusu aç iken tok yatan bizden değildir ...hal hatır sorma sen kalk bana yardım edın de . önce vıcdanını değerlendır sonra toplum ahlak anlayışını değiştir .. laf aramızda tırsıyolarmış komsular ..illa imandan mı çıkalım dinsiz var dıyee

fenomen61

neden korkuyorsunuz? bende şizofreni hastasıyım..katil,manyak v.s değilim..siz o basından takip ettiğiniz yalan yalnış haberlerin etkisi altında kalmışsınız..önce bir şizofreni nedir? tehlikelimidir v.s bunları öğrenin bence..iyi valla oldu olacak hayvanat bahçelerine kapatın bizi.

Bende sizofrenim arkadas kimi astik kestik tv den etkileniyorsun mahaaleden tasinmayi birak dunyayi terket sizin gibiler yuzunden ne is bulabiliyoruz ne evlenebiliyoruz sagda solda komsuyu sikayet ediyosunuz sonra ailesini colugunu cocugunu perisan ediyorsunuz miletin hastalar bilrine zarar veriyorsa bilki sizin gibiler yuzunden

şizofrenlerin üstüne çok geliyorlar bizim burda bakım evi var yatalak falan yok hepsi şizofren taş gibi adamları bakım evine kapatmışlar böyle şerefsizlik olmaz adam sapasaglam sadece şizofreni yazık valla bende paranoid şizofreni hastasıyım eskiden daha iyiydi bakım evi falan yoktu şimdi günümüzde çogaldı buda ranttan başka bişey degil hasta başı 2000 bin küsür para alıyorlar devletten bu bir sektör olmuş ticari sektör ...

zaferim;

Katılıyorum ben de 12 yıldır şizofreni hastasıyım ne gibi bir kötülüğü dokunabilir ki?Yoksa sizde mi şizofreni hastaları cinayet işlemeye daha yatkındır diye zırvalayan kısımdasınız?Eğer öyleyseniz derhal cevabı vereyim normal olan insanlarda bu ülkede cinayet işliyor hem de şizofreni gibi üst bir rahatsızlığı olanlardan daha kötü ve kat be kat daha çok şekilde işliyorlar.Merak etmeyin normalim diye dolanan insanlar ''karpuz'' kesmiyor onlar da adam kesiyor,onlar da cana kıyıyor.Hassas bir hastayım eğer düşünceniz bu yöndeyse sizi en şiddetli şekilde kınıyorum.Bu arada şizofreni hastaları evde veyahut sokakta tek başına dolaşamaz diye bir kaide mi var,varsa ben neden bilmiyorum?Benim de vasim babam olarak gözüküyor ama ben dilediğim gibi sokakta da dolaşıyorum evlerde de kalıyorum.Kimseye (karıncaya bile) zararımın olduğunu düşünmüyorum.Bir psikiyatristin dediği gibi bize gerçek hastalar gelmez,hasta insanların hasta ettikleri gelir.Bu sorularınızdan ben şizofreni hastalarının aptalca şeyler yaptığı düşüncesinde olduğunuzu da çıkarıyorum.Bakınız biz aptal filan değiliz aramızda hiper zekaya sahip olanlar da mevcut misal akıl oyunları filmini seyretmişseniz oradaki profesör dehşet bir zekaya sahiptir,ama hastadır.Düşüceniz eğer şizofreni hastalarını yargılama boyutundaysa veyahut içinizden öyle bir düşünce geçmişse sizi şiddetle kınıyorum.Ama şunu da diyorum Allah bize verdiği rahatsızlığın binde birini size vermesin zira kaldıramayabilirsiniz.

süper yorum,özellikle şu kısmına bayıldım:"Bir psikiyatristin dediği gibi bize gerçek hastalar gelmez,hasta insanların hasta ettikleri gelir."
ayrıca dediğiniz gibi yine süperzekalılarda var aramızda.diğer ekpss lisans soru paylaşımı kısmında da biri yazmış 60 soruda 50 net yapan sağlamdır diye hastalık çeşitlerinin ne olduğunu bilip etmeden,ben hasetliğine ve cahilliğine verdim.Dediğin gibi deep_blue85 çeken bilir...

Üst Alt