Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sizce otomobil alımında ne tür sakatlığı olan kişiler, hangi vergilerden muaf olmalı? [Tartışma]

eğer bu işler mantıkla olacaksa eyvallah başka sözüm yok..Yinede hakların alınması için mücadeleden kaçış yolunu çoğu insan burada iyi biliyor.

Arkadaşlar burada engellilerin alım gücünden sözedilmesi çok da belirleyici olmaz diye düşünüyorum. Aramızda hiç otomobil sahibi olamayanlar da olabilir onlarca otomobile sahip olanlar da…
Asıl problem otomobil denen materyalin hangi engellenmişlikler için özel tüketim olup olmadığıdır. Ben h sınıfı ehliyet sahiplerinin koşulsuz bu koşuldan faydalanması tarafındayım. Bu değişmez bir zorumluluk. Diğer gruba gelinince bence toplu taşımadan faydalanmakda ve diğer koşullarla ulaşım yapmak da engeli olmayan özürlüler bu imkanların dışında tutulmalı. Çünki onlar için otomobil gerçek anlamda özel tüketim maddesidir. Bu bağlamda belirleyici olan yüzde doksan eşiğini çok yüksek, yüzde kırk eşiğini de çok düşük bulmakdayım. Kanımca bu sınır yüzde 75 80lere çekilebilir. Çünki bu gruba giren herhangibir engelli kendi otomobili olmadığı taktir de diğer bütün şekillerde ulaşım yaparken sakatlığıyla ilgili dezavantajlardan dolayı imkansızlıklarla karşılaşır. Ayrıca böylece yüksek oranda engelli olanlara hizmetin gitmesi daha iyi ve sağlıklı olur.
Sorun ulaşamamaksa ortopedik engellinin yaşadığı imar sorunları körlerin de ulaşımını başkalarından yardım almadığı taktirde imkansız hale getirmektedir. Bu bir örnek sadece… saygılar sevgiler.

İsmail: "Ben h sınıfı ehliyet sahiplerinin koşulsuz bu koşuldan faydalanması tarafındayım."

Bunu hangi gerekçeyle talep ediyorsun? Ya da şöyle sorayım: Toplu ulaşımı kullanmakta hiç bir sorunu olmayan sakatlar, hangi dezavantajları gerekçe gösterilerek tüm vergilerden muaf tutulmalıdır?

İsmail: "[Ehliyet alamayan] bence toplu taşımadan faydalanmakda ve diğer koşullarla ulaşım yapmakda engeli olmayan özürlüler, bu imkanların dışında tutulmalı"

Burada hemfikiriz. Bence de toplu ulaşımda hiç bir zorluk yaşamayan kişilerle, yaşayan kişiler bir tutulmamalı. Onun için anketteki 3. şıkkı (Toplu ulaşımda sorun yaşayanlar ÖTV, KDV ve MTV'den, dğer (işitme-organ vb) kayıpları olanlar ise sadece KDV ve MTV'den muaf tutulmalıdır.) işaretledim.

H sınıfı ehliyet sahiperi genellikle ortopedik engellilerden oluşuyor. Bu engel de başlıca ulaşımda problem çıkariyor. Eğer h sınıfı ehliyet sahibi elinden ya da kolundan dolayı bu ehliyeti aldıysa ben ce gene bu imkanlardan koşulsuz faydalanmalıdır. Öyleki toplu taşıma araçlarında ayaklar kadar ellerin de rolü büyük oluyor özellikle büyük şehirlerde otobüslerin dolu olduğu anlarda elini kullanamayan bir engelli ciddi kazalar geçirebilir. Ayrıca bu engellinin otomobilinin olmadiğini varsayarsak gene engeli nedeniyle işiyle ve günlük yaşamıyla ilgili eşyeları taşımakta yaşayacağı engelleri siz düşünün artık. Bence h sınıfı almış olan engel grubu bunun niğmetlerinden de sonuna kadar faydalanmalıdır. Not bu yazıları bir kör olarak yazıyorum.

Bir böbreği olmayan da, bir gözü görmeyen de, sağır olan da H sınıfı ehliyet alabiliyor. Ve bu kişilerin toplu ulaşımda herhangi bir sorun yaşaması genelde sözkonusu olmuyor.

Ben anketteki 3. şıkkın senin kaygılarını giderecek içerikte olduğunu düşünüyorum (?): Toplu ulaşımda sorun yaşayanlar ÖTV, KDV ve MTV'den, dğer (işitme-organ vb) kayıpları olanlar ise sadece KDV ve MTV'den muaf tutulmalıdır.

bende 1 ve 3 şıkta doğrudur görüşündeyim ve
fuzulim' e katılıyorum yetkililer korkmasınlar

zaten bi çok engelli olan kişilerinde bu yasalardan haberi yok ve
devlette tesbit etmiş değil..

Konuyla ilgili önerileri derleyip ilk mesaja ekledim. Lütfen değerlendirin ve eleştirel bir gözle yaklaşıp gerekçelerinizi de sunarak önerilerde bulunun.

ÖTV Muafiyeti, Yaya iken Zorluk Çeken Engellileremi? Donanımlı Araç Kullananlaramı? Uygulanmalıdır?

Herhangi bir elinin 4 parmağı olmayan bir kişi düşünün. Yürümekten, ulaşımdan yana hiç bir problemi olmayan bu şahıssın otomobil kullanırken sakatlığını bertaraf edecek bir donanım takması gerekse dahi sizce ÖTV muafiyeti gibi bir durumdan faydalanması ne derece bu kanunun özüne uyar?
Hem parmakları olmayan bir kişinin "Arabam Benim Bacaklarım" şeklinde bir sloganla hak araması ne derece mantıklıdır?
Ulaşımda zorluk çeken engelli biri için otomobili onun bacakları olabilir ama otomobil hiç bir zaman engelli kişinin parmakları olamaz.
Yukarda verdiğim örnek birçok engel guruplarını da içermektedir.
Bence engellilere yönelik otomobil alımında getirilecek kolaylıklarda sadece sakatlık derecesi değil, sakatlığın bedene getirdiği engellemelerin şekli önemlidir.
Şöyleki:
Sakat bir kişi ancak ve ancak,yürümekte, bir yerlere yaya ulaşımında büyük zorluklarla karşı karşıyaysa ÖTV muafiyetinden faydalanabilmelidir. Bunun dışındaki sakatların ÖTV muafiyetinden faydalanmalarını doğru bulmuyorum.
Çünkü bu işin artık suyu çıkarılmıştır. Önüne gelen ÖTV muafiyetiyle otomobil alımından bahsederek yetkilileri korkutmuş ve devleti büyük bir vergi kaybı tehlikesine maruz bıraktığuından dolayı mevcut ÖTV muafiyeti uygulaması, ÖTV ötelemesi uygulaması şeklinde değiştirilmiştir.
Bence Her donanımlı araç kullanan kişi ÖTV muafiyetine tabi olmamalıdır. Donanımı olup olmadığına bakılmaksızın Sadece yürümek veya yaya ulaşımında zorluk çeken kişiler ÖTV muafiyetinden faydalanmalıdır. Öyleki donanımsız olsa da Otomotik vites kullabilen (yaya ulaşımında zorluk çeken) engelli biri bile ÖTV muafiyetinden faydalanabilmelidir.
Sadece taraf toplamak değil, mantık kuralları çerçevesinde eleştirilmeyede açığım.
Bu konuda sizlerinde görüşlerini almak isterim.
Saygılarımla.

özürlülerin otomobil alımı

özürlülerin otomobi alımını kolaylaştırmak için mücadele veriliyor,bunun için öncelikle kendi adıma sonrada bütün arkadaşlarım adına teşekkür ederim
şunu öğrenmek istiyorum bu sorunlarımızı büyüklerimize yazıp yardım isteyeceğimiz bir adres varmı,varsa bunu yayınlasanız bütün arkadaşlarımız meil atarsa sorunumuzu dile getirirsek daha faydalı olur diye düşünüyorum

Ben derim ki ! burada herkesin görüşlerini ve düşüncelerini paylaşması gayet güzel ve hoş bir durum , Ama bence bunun sıkıntıları yinelemekten başka bir sonucu olmaz bu durumda gereken şu ; Biz engelliler olarak ne yapabiliriz! Her türlü vergilerden muaf olmak veya indirimli yararlanmak için özürlülüğümüzün gruplandırılması ve ayrımcılık yapılması bu devlet yöneticilerinin çok büyük bir ayıbıdır. avrupada ve diğer dünya ülkelerin de zannediyorum ki bu tarz bir ayrımcılık yapılmıyordur. Şimdi kısacası site yöneticileri veya diğer statü sahibi kanun , yol , yordam bilen özürlü abilerimizin , büyüklerimizin bizim elimizden tutması ve gerekirse hep birlikte imza toplanarak ilgili mercii ve makamların dava edilmesi en doğru uygulamadır. Yoksa hiç kimse bizim derdimizi anlayıp yaramızı sarmaz. meşhur bir atasözümüz var ; Ağlamayan bebeye emzik vermezler!

Yürüme mesafem 500 mt. bundan sonraki her metre yürümek değilde işkence gibi bu nedenle kullandığı araçda hareket ettirici tertibatı olmak kaydıyla sağ-sol ayağından veya her ikisinide kullanamayan özürlüler ile başkalarının bakımına bağımlı olan bir yerden bir yere taşınması normal araçlarla sorun teşkil eden tüm engel grupları araç alımında KDV dahil her türlü vergi resim ve harçdan % 100 muaf tutulmalıdır. Öteleme mötelemeyle olacak şeyler değil bunlar. Bir diğer kendimce önemli gördüğüm yakıt meselesi, nasılki hükümet armatörlere gemi filo sahiplerine büyük balıkçı teknelerine ucuz yakıt sağlıyorsa aylık belli bir miktara kadar ucuz yakıt alma hakkı sağlamalıdır. Günde 3 litre yakıta ihtiyaç duyacağını varsayarak aylık 90-100 litre ucuz yakıt mutlaka sağlanmalıdır. Bu çok önemlidir ve mutlaka kazanılması gereken bir haktır.
Saygılarımla

bayke, ABİ HARİKASIN YAW HİÇ BU KADAR GÜLMEMİŞTİM SEN ÇOK YAŞA EMİ

TURKIYE de taksi parasi vermekten gina geldi . otobus dolmus veya metro ve dahi tren tekerlekli sandelyedeki bendenize uygunmu tabiki degil. arabasiz geldigim her yaz rezil oluyorum. araba kiraliyacam yok avrupa dan her kanunu alan hukumet bunu unutmus kiralik araba veren sirketlerde sakat arabasi yok. hulasa sorun buyuk TURKIYE den bir araba alayim orda kalsin diye dusunuyorum lakin ehliyetim yabanci (h sinifi) bir sorun cikarmi diye dusunuyorum. ESENLIKLER

kardeşim 2. el araba alacaktı dedim ki ona gel benim adıma al vergi ödemiyorsun, şimdi burda yazılanları okuyunca kardeşime ne diyeceğimi şaşırdım, öteleme ne yahu.

Üst Alt