Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sizce insanlar bizi engelli oldugumuz için mi seviyor? [Tartışma]

miss

Yeni Üye
Konular
7
Reaksiyonlar
0
merhaba arkadaslar :)

Biliyor musunuz, butun forumdaki konulara baktim, ve bu konumu nereye yazacagimi bilemedim.

Ben engelliyim. Kas hastasiyim. Etrafimdaki insanlar, akrabalarim olsun, tanidiklarim olsun, beni çok seviyorlar ve beni her gorduklerinde bana hayranliklarini dile getiriyorlar.
Birgun, bir arkadasim bana soyle dedi : "biliyormusun, neden o kadar seviliyorsun, çunku hasta oldugun için, yani sana aciyorlar".
Iste o gunden beri, kendi kendime sorular soruyorum.
Artik kimsenin sevgisine guvenemez oldum. Gerçekten de, insani herkes sevdigi zaman, insan kendi kendine sorular sormaya basliyor.

Sizce, insanlar bizi engelli oldugumuz için mi seviyor?

yasemin :wink:

üzgünüm,arkadaşınızı tanımıyorum ama bence sevmek ile acımak arasında ki farkı anlayamamış birisi ...
çoğu sağlıklı insanın size (daha doğrusu biz engellilere )hayran olması çok doğal ,bizler kaybetmenin ne demek olduğunu biliyoruz ve elimizdeki değerlere sıkı sıkı sahip çıkıyoruz ,hayatı dahada yaşanabilir kılmak için mücadele veriyoruz ....bizim bu çabamız onlarda hayranlık uyandırıyor.....sevgi ise bambaşka birşey o bir duygu alış verişi, canlıların fiziksel görünümü ile alakalı değildir o .......o bir dokunuş, o bir bakış, o bir tebessümdür.......hiç ummadığınız anda dökülür dilinizden seni seviyorum diye.......o yüzden :) için rahat olsun miss ,seni seviyorum diyen dostların gerçekten seni sevdiği için söylüyorlar bu sözü. :)

Bende hep böyle düşünürdüm geçmişte, hep içimde bir acaba vardı,
Acaba ben hastayım diyemi seviliyorum derdim
Acaba bana acıyan gözlerlemi bakılyor vs.vs.vs...
Sonra bu duygu bana engelimi dışarıya yansıtmamamı öğretti,
Görünür ve fiziksel bir engelim olmadığı için çokta bahsetmem çünki isanların bana hasta veya engelli gibi muamele etmesini hoş karşılamıyorum, Ne bileyim durumumu bilen biri bana sanki acır gözlerle bakıyormuş gibi gelir, her hareketinden bir anlam çıkarırım bu yüzden rahat olamam ama sanırım bu bisimde biras psk.mizden kaynaklanmakta...

Saygı; olmazsa olmaz zaten...
Hayranlık; Eğer varsa ortada hayranlık duyulacak bir durum
gerisi karşıdakine kalmış...
Sevgi; Bana duyulan sevgide (eğer duyuluyorsa) ve bunun gösterilmesinde
herhangibir samimiyetsizlik, evsafında bir bozukluk hissedersem
ben de bunun karşılığını veririm, bunu hissettiririm. Gerek hısım-akrabadan gerekse dostlarımdan böyle bişey yaşamadım.
Onları seviyorum... :p

Miss sakın aklın karışmasın kimse kimseyi acımak için sevmez ve bizler acıma ile gerçek sevgiyi ayırabiliriz YAĞMUR'a katılıyorum ,sende öle seviyosundur insanları eminim :)

İlk erkek arkadaşımdan bana acıdığın için berabersin diye ayrılmak istemiştim.
Tabii çok saçma bulmuştu ve bana başka bahane bul demişti.
(nasıl o şekilde düşünmüşüm hala aklım almaz)
onun bana acıdığına dair en küçük bir olay yaşamamıştım oysa,
Dostlarımı, ailemi yüreğimdeki her bireyi nasıl tek tek, çıkarsız seviyorsam,
biliyorum ki onlar da beni o şekilde seviyor...
Acı dolu bakışlar hemen kendini ele veriyor ki zaten,
bakmasını bilmek gerek.....

ŞUANDA O ARKADAŞIM DEDİĞİN İNSANA GÜLÜYORUM. :lol: :lol: :lol:

KENDİSİ ACIMA VE SEVMEK ARASINDAKİ FARKI HENÜZ KAVRAYAMAMIŞ SANIRIM. AYRICA BÖYLE BİR ŞEKİLDE SANA SÖYLEDİĞİNE GÖRE BİRAZDA SENİ KISKANIYOR. SANIRIM SENİ KIZDIRMAK VEYA ÜZMEK İÇİN BÖYLE BİR İTAMDA BULUNMUŞ. SENDE ONA GÜL BENCE....HAAA.. ARTIK ONA ARKADAŞIMDA DEME.

Acı dolu bakışlar hemen kendini ele veriyor ki zaten,
bakmasını bilmek gerek.....

Bunu konuşmuştum geçenlerde kuzenimle..Dedim ki hep engelli birini gördüğünde YAZIK'la başlayan cümleler kuruyorsun bu da karşınızdakini incitebilir. Hiç düşündün mü?Ama dedi bu yazık acıma anlamında değil ki..Temiz düşüncemizden kaynaklanıyor.Çoğu engellli bunu yanlış anlıyor. Acıdığımız için değil sevgimizi ve nasıl yardımcı olabileceğimizi bilemiyoruz ters bir tavırla rastlaşırsak diye....

neden seviliyoruz sevgili miss
zaman zaman bizide sevmeyen bizi rakip gören bizim için türlü hinlikler düşünen insanlar olmuyormu yani her zamanda sevilmiyoruz aslında o engelli bir insan (yardıma ihtiyacı var hadi hep birlikte vahh vah tüüh diyerek acıyalım mantığından kurtulamamış bakış açısındaki insanların ilk izlenimi o şekilde oluyor)sen engelini bilir sesini çıkarmazsan onlara hiç bir zararın olmadığı için seviyor görünebiliriler ama bence sevgi değil o yani seni biraz tanıyan insanlar seni sevip sevmemede kesinlikle engelini kriter olarak görmezlerrrrr SENİ KRİTER olarak görürlerrr

:shock: eneeee, hic aklima gelmemishti bu...
kiz, yoksa bu yüsden mi HERKES beni sefio?? halbuki o kadar da giciklik yapmaya calishiom... hehehe...

(foruma hoshgeldin yasemin :))

Bence engelli olmak o kadarda sorun yapılacak bir şey değil. Ama şundan eminim giden şeylerin geri gelme şansı artık yok. Ama insanız ve yaşamaya mecbursunuz.

özürlü sadece insanların bazı organlarını kaybetmekle olmuyorki, sağlam olupta düşünce özürü olanlarda var. ama bunların üstesinden gelmemiz gerekir. herşeyden önce sabretmeliyiz hayatı olduğumuz gibi yaşamalıyız. başkalarının bizi nasıl gördüğü önemli değil bizim nasıl gördüğümüz. kendimizle barışık olmamız lazım ben 18 yaşında bir gözümü kaybettim şu an 27 yaşındayım bu durumum için şükrediyorum. unutmayalımki bizden daha kötü durumda olanlar var.

herkese selamlar... :oops:

acımak ve sevmek çok farklı şeyler umarım bunu anlamışındır.

sevgili miss,
sen engelli arkadaşlarını onlara acıdığın için mi seviyorsun? :)

gerçekten sevildiğine emin olabilirsin, çünkü epey kıskanmış baksana :wink:

Acıyarak seveni ve gerçek seveni ayırtedebiliriz artık. Bunca yılın tecrübesi var. Daha bakışlarından anlıyorum bana acıyarak vah tüh bakışlarıyla bakanı. Gönlüyle severek, gerçek sevgiyle bakan ise daha başka bakar bunları tecrübeyle öğreniyor insan.... Hiç bir arkadaşımdan da böyle bir söz işitmedim bu güne kadar. Onu size söyleyen nasıl bir arkadaş bence bir daha değerlendir. Seni kıskanıyor olması da ayrıca düşünülebilir..

Bence acıma ve sevgi çok farklı iki duygu, her acıdığını sevmez her sevdiğine acımazsın fakat ikiside yüce duygulardır ikisinide başarmak için YÜREK gerekir. Bizlere uzanan el hengi duyguyu içerirse içersin geri çevirmeyelim, onu tutmak için çaba sarfedelim.
Saygı ve sevgilerimle.

Şu sıralar okuduğum bir kitap var ; Acımak...
Bir subayın felçli bir kıza olan hislerini ; sevgi ile acımak arasındaki ince , keskin çizgiyi anlatıyor.... bitirince okuduğumuz kitaplar bölümünde ayrıntılarını yazarım (önceden foruma tanıtımını yazmıştım)

Kitapta şöyle tanımlamış :

"İki çeşit acımak vardır. Bunlardan, gerçekten kalbin sabırsızlığından başka bir şey olmayan, duygusal ve güçsüz biri, yabancı bir felaketin üzücülüğünden elden geldiğince çabuk kurtulmak ister; bu acımak, acıya ortak olmak değil, yabancı bir felaketten içgüdüsel olarak korunma çabasıdır. Duygusalllıktan uzak ama yaratıcı olan öteki ise gerçek acımadır; o ne istediğini bilir. Gücünün sonunda kadar ve hatta o sonun sınırlarını aşsa bile, tüm acılara katlanarak, o felakete ortak olmaya kararlıdır."

sen bu sözlere fazla kafayı takma arkadaşım acıyan acısın seven sevsin hayran olan olsun önenli olan insanı allahın sevmesi sen kedini biliyorsun ya aklın başında ya karşındakini sevgisinden eminsen gerine boş ver...........

SEVGİ VE ACIMAK FARKLI ŞEYLERDİR.BENCE HEMEN HEMEN HERKES ARADAKİ FARKI ANLAYABİLİR.SOSYAL OLMAK VE HERKESTE GÜZEL İZLENİMLER BIRAKMAK SEVGİYİ BERABERİNDE GETİRİR.ACİZ OLMA A-SOSYAL DAVRANIŞLAR ACIMA DUGUSU İZLEMİNİ YARATIR.SANA OLAN İLGİ SEVİLDİĞİNDENDİR.ACIMA OLSAYDI EMİNİMKİ HİSSEDERDİN. :?

Engelli diye bir kişi asla sevilmez. Kişinin karakteri önemli bence. Karşındakine nasıl davranıyorsan karşılığınıda öyle alısın. Sen iyiysen herkes sana iyi olur..

Re: [Görüş] Sizce insanlar bizi engelli oldugumuz için mi seviyor?

MERHABA YASEMİNCİM ARKADAŞ OLARAK BASSETTİĞİN İNSAN SENİN ARKADAŞIN DOSTUN OLAMAZ!!BİR KERE BUNU ANLAMANI GEÇ OLMADAN SANA ÖNERİYORUM..BİR ARKADAŞ BU ŞEKİLDE BU AÇIKLAMADA BUNUNMAZ..AÇIKLAMASIN TALİHSİZ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM ACIMAK NE DEMEK YA....SEVGİ ACIMAK MIDIR...???ARKADAŞLIK DOSTLUK PAYLAŞIM İNSANLARLA DİYOLOG KURMA ACIMAK MIDIR...O KAVRAMLARI NE YAZIKKİ BİRBİRİNDEN ARIYAMACAK KADAR BOŞ....İNSANLAR BİRBİRİNİ SEVMEK ARKADAŞ DOST OLMAK İÇİN FİZİKSEL ÖZELLİK ARAMAZ ARADIKLARI GÜLERYÜZ,SAMİMİYET,DÜRÜSTLÜK,PAYLAŞIM VE TATLI DİLDİR..
BU ARKADAŞIN HER KİMSE BENİ UYUS ETTİ AKLI SIRA BİR AKILLILIK ETTİ SENİ UYARDI İNSANLARA KARŞI.....SEN ALGILAYAMIYOSUN YA SANKİ...ÖNCE KENDİ DİYOLOGLARINA BAKSIN BAKALIM KAÇTANE GERÇEK DOSTU VAR!!!!

merhaba

sen engelli değilde etrafındakiler engelli olsa sende öylemi davranırdın?

Ayrımcılıkla Mücadele, İnsan, Toplum, Siyaset, Bugün, Yarın

Bu bana saçma geldi. Bir insanı "sakat olduğu için sevmek " yok böyle birşey, insanlar tavırlarında daha anlayışlı ve kibar olmaya çalışıyorlar, bizi kırmakdan korkuyorlar bunuda hepsi yapmıyor zaten hassas olanlar böyle davranıyor.

Herkes aman sakatları sevelim, onlara iyi davranalım deseydi dünya zaten cennet olurdu.İnsanları sevdiren unsur onların sakatlıkları değil olaylar karşısında sergiledikleri tutumdur.

İnsanların kişiliği, ne kadar sağlam karekterli olduğu önemlidir bence ve bu tarz insanlar toplum tarafından ister engelli ister engelsiz olsun saygı ve sevgiyi hakeder.

Acımayı ve sevgiyi birbirine karıştırmamak gerek, zaten anlarsın bakışlardan ve sen kendine acımadığın takdirde hiçkimse sana acıyarak bakmaz..........

misss

missss biliyormusun sen hala sevildiğine inan ama bende sana bir tavsiye o arkadaşından uzak dur ondan sana zarar gelir çün kü ooo seni kıskanıyor canımmmmm anlaştıkmı

bence arkadasın herkes sana olan sevgisini kıskanmıstır sende ona takma sevenlerini takıl :wink: 8)

Sen seni sevenlerle acıyanları ayırabileceğine inanıyoryum.

Bakışlar, bakışlar her şeyi ele verir.
Sen bence O arkadaşının gözlerine iyice bir bak bakalım ne göreceksin.

Sevgi olmayacağından eminim.

Sen rahat ol kimse kimseyi sakat olduğu için sevmez.

Şimdi ben kendimi çok severim, acaba sakat olduğum için mi seviyorum? ne dersin ? :mrgreen: :mrgreen:

sevgili arkadaşım bu sitede ilk defa böylebirşey yapıyorum
ben böyle olduğunu düşünmüyorum. Eğer çevrendekilerin sana hayranlığı varsa sen demekki çevrene bir sürügüzel şey yaşatıyor ve öğretiyorsun demektir. Kusura bakmasın kimse ama bir engel olmuş ya da olmamış :p insan herşekilde sevilmelidir bence.Yanlış düşünüyor olabilirim belki kimilerine göre ama benim için doğru olan bu. :p

İnsanlar yaşadıkları hayatın şartlarına alışırlar, uyum sağlarlar.. "Hayat Standardı"
Bu hayatı yaşayan engelli de artık alışmıştır (öyle de olmalıdır zaten) oturup sürekli ağlayamayacağı için, gücünün yettiği ölçüde birşeyler yapmaya ayakta durmaya çalışır.

Bu kabullenmişlik olaya dışardan bakan aile bireyleri yada toplumda ise bir hayranlık hissi uyandırır. Yılmayış, içe dönmeyiş ve sürekli serzenişte bulunmadan gösterilen gayrete baktıklarında; kendilerini o kalıpta düşünmeye çalışılar.. Tabiki düşünce yaşayışı yakalayamayacağı için, asla yapamayacaklarını.........vs. düşünürler. "Başa gelen, çekilir..."i unuturlar.

Kaynaklanan hayranlık hissi bundandır; acımayla ilgili değil daha çok anlayış ve hoşgörüyle alakalıdır.

Sevgili miss bence önce sen güçlü bir yapıya sahip ol derim. Sana bu sözü söyleyen arkadaşını tanımasamda söyleyişindeki mana ortada seni seven dostlarını bakışlarından ve ifadelerinden algılayabilirsin ve onlarda seni sen olduğun için sevmeliler onların üzerinde bir etki bırakmışsınki seni seviyor ve iyi davranıyorlar yoksa insan karşısındakine sürekli rol yapıp acımaz canım ve sen şunu yap derim her zaman kendinden emin ol ve bunu etrafına yansıt ki onlar ve sana bunu söyleyen arkadaşın senin acınacak diil güçlü ve ayakları yere sağlam basan bir karakter olduğunu öğrensinler..

Merhaba Miss.
Bence onu söyleyen arkadaşın sana olan tavırları kıskanmış.Onun söylediği gibi olan insanlar zaten ya yapmacıktır ki bu davranışlardan anlaşılır ve onun sevgisinede ihtiyaç yoktur zaten.

Bence bunları takma ve hayatına bak.kendini aştıktan/ıspatladıktan sonra onları görmezsin dahi.Mesela öyle sağlıklı insanlar varki benim konumumda ve dururum da olmak isteyen.Benim çocukluğumdan beri kendi ayakları üzerinde durmayı başarmam ve halada durmam, o tür insanların acımaklı bakışlarını bir anda yaptıklarımı gördüklerinde taktir ve imrenişlere dönüşüyor.

Acıyan acınacak hale geliyor yani ki bende onların cahilliğine acırım .
Sen kendi yoluna bakacaksın.İnsanlara/insanlığa ne kadar yararlı olabilirm.Ne vakte dek dünyayı zaptedebilirim,varlığımla şu dünyayı dolduracağım diyeceksin?

"Dünya, baştan başa karla dolsa güneş bir baktımı hararetle hepsini eritir"

Olay bu kadar basit. :D :D

Üst Alt