Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Site imzası ile belediyeye bir TALEP LİSTESİ (bildiri) hazırlayabilir miyiz?

alifatih1958

Aktif Üye
Konular
82
Reaksiyonlar
230
Bir teklifim var.

Değerli arkadaşlar, özellikle de İstanbul’da yerleşik değerli arkadaşların bir konuda dikkatlerini çekmek ve fikirlerini almak istiyorum. Özellikle de Bülent Bey’in (OturanBoğa) bu teklife bakış açısı nasıl olur bilemem ama ben şahsen olumsuz yaklaşacağını sanmıyorum.
Aşağıdaki teklifimi okuyunca sizlerden ricam bu foruma ltf siyasi mesajlar yazıp da konuyu amacından saptırmamanızdır.

Malumunuz mahalli seçimler geldi kapıya dayandı. AKP İstanbul’u çantada keklik görmekte idi hatta bir çoğumuz da bu fikirde idik. Ancak CHP’nin Kemal Kılıçdaroğlu’nu aday göstermesinden sonra AKP cephesinde sanki bu rehavet ortadan kalkmış gibi gözüküyor. Yanlı veya yansız bazı anketlerde de durum ortada gibi gösteriliyor. Yani AKP cephesinde eski rahatlık yok sanki. Bu durum aslında iyi kullandığımız takdirde bizlerin işine çok yarayabilir, puslu havayı kullanıp lehimize bazı tavizler kopartabiliriz, tam bunun arifesindeyiz diye düşünüyorum. Aslında taviz koparmak kelimesi de hatalı, haklarımızı elde edebiliriz demek daha doğru olacak. Bu nedenle ben derim ki bir istek listesi kaleme alalım, yani bir bildiri gibi bir şey hazırlayalım.
Örnek olması açısından aklıma gelen bir iki hususu hemen sıralayayım:
1- Metro ve metrobüslerdeki durak ve istasyonlarında asansör problemi,
2- Şu İSPARK’taki sorunun palyatif kişiye özel uygulamalarla değil de kökünden hallolması,
3- Belediye havuzları veya spor tesislerinin haftanın belli gün ve belli saatlerinde sadece biz sakatlara yönelik olması,
4- Mimari engellerin ortadan kaldırılması,
5- Lokantalara özürlü tuvaleti şartı getirilmesi,
6- Tekelekli sandalyeye müsait otobüs sayısının arttırılması vs vs vs.

Biliyorsunuz değil mi bir arkadaşımızın perşembe günü davası var Bakırköy adliyesinde. Kızcağızı tekelekli sandalyede diye otobüse kabul etmedi halk otobüsünü kullanan vicdansız şöför ve o arkadaşımız da helal olsun şimdi hakkını arıyor adli mercilerde.

Şayet bir Bülent Bey de bu işe sıcak bakarsa, acilen ama doğru düzgün bir metin kaleme alabiliriz. Bu metni sitede elektronik ortamda oylamaya koyarız. Bülent Bey veya konudan anlayan kişiler elektronik oylamanın alt yapısını hallederler sanırım. Akabinde de on yedi bin küsur imza ile ve bu sitenin imzası altında Büyük Şehir Belediyesine yollarız. Bir aileyi 4 kişiden müteşekkil diye düşünsek 17 Bin küsur imza yaklaşık 70 bin kişi yapar. Az bir rakam değil bu. Tabii “herkes İstanbul’da oturmuyor bu rakam 17 bin olmaz” diyenleriniz çıkacaktır da önemli değil İstanbul’da oturmayanlar da onaylasınlar.

Söz vermiyorum lakin bu bildirinin televizyonda akşam haber saatinde yer alması veya teke tek gibi bir tartışma programı gündemine alınması veya köşe yazılarında yayımlanması veya bahsedilmesi için de gereken gayreti gösteririm.
Böyle bir bildiri diğer şehirlerdeki arkadaşlar tarafından da kendi belediyelerine yollanabilir mesela.

Ne dersiniz, daha doğrusu Bülent Bey buna ne der? Zira benim önerime göre istekler listesinin altında bu sitenin imzası olacak. Bülent Bey buna okey derse belli bir tarihe kadar diğer arkadaşlar da fikirlerini beyan etsinler ki o zaman bir metin alt yapısı oluşsun.

Olur tabii.

Yalnız, böylesi zamanlarda herkes çok kolay söz verir. Bu tür taleplere "yaparız-ederiz" diye olumlu yanıt verileceğini neredeyse kesin. O yüzden, talepleri sıralarken, çok somut olmalarına özen göstermek gerek.
İkincisi de, senşn de belirttiğin gibi, sadece İstanbul için bir talep listesi gibi algılanmamalı. Öyle bir dille de yazılmalı. Böylece listeyi herkes her belediyeye gönderebilmeli...

Evet sadece İstanbul olmasın arkadaşlar,hepimiz destek verelim,metin hazırlarsanız çok iyi olur,seçimlerden önce şansımızı deneyelim,;)ben zaten mail gönderdim bağlı bulunduğum belediyeye,ama toplu hareket edersek daha iyi sonuç alırız,inşallah...

Bencede sadace istanbul icin olmamalı. İsteklerimizin yerine getirilmesini fazla kafaya takmayın derim. Biz iletelim en azından birşey yapmış oluruz.

Öncelikle teklifimin Bülent Bey tarafından kabule şayan görülmesine sevindim zira işlemler site imzası ile yapılacağından bu önemli idi. Diğer moderatörlerin de bu konudaki desteğine teşekkürler. O zaman şimdi bir tarih belirleyin de sitedeki isteyen diğer arkadaşlar o tarihe kadar akıllarına gelen makul ve mantıklı ancak abartıya kaçmayan tekliflerini yazsınlar. Metni ben toparlarım diyen varsa buyursun, o belirlediğimiz tarih sonunda metni oluştursun, şayet kimse bu işi üstlenmez ise ben metni toparlayıp onayınıza sunarım.
Bu arada tabii ki bundan fazla bir şey beklememek gerek zira zaman siyasilerin atış zamanı, her şeye eyvallah dedikleri dönem ancak bu taleplerimize evet dediklerini duyalım, onlar gibi biz de yüzsüz olur ileride temcit pilavı gibi vaatlerini önlerine sıkılmadan habire sürer sürer dururuz, elimizde müsbit bir şey olsun maksat.

Değerli arkadaşlar başka bir forum konusunda yazdıklarımdan dolayı belediyeden beni aradılar az önce ve konuyu izah ettiler, bilgilendirdiler sağ olsunlar. Belediyenin basın yayın organlarının tüm basını taradığı gibi, bizim sitede yer alan forumların da tek tek tarandığı bildirildi.
Malumatınız olsun.
Birileri biri gözetliyor yaniJ

Belediyeye bağlı basın yayın organlarının forumları takip etmesine hatta sizi aramasına açıkçası çok sevindim,keşke formumuza üye olsalar,bizden biri gibi sorunlarımızı anlatsak bizi dinleseler,çözüm yolları arasak beraber,derdimizi görevleri gereği belediyedeki yetkili mercilere iletseler,keşke!!!

....Yani ben belediyemizdeki çözüm masasına bile ulaşamıyorum derdimi anlatmak için malum basamaklar,ah basamaklar!...:mad:

Tekerlekli sandalyeye geçiş vermeyen o mendebur ümraniye kaldırımları mesela ;)

Evet gerçekten güzel bir öneri Sadece İstanbul da değil de bütün her yerde düşünülebilir. Özellikle de seçim öncesi yapılabilir diye düşünüyorum...

Her belediye için geçerli olabilecek bir öneriye ne dersiniz:

- Her belediyede sadece sakatlardan oluşan yeni bir birim kurulacak: Hizmetlerin Herkes için Uygunluğunu Kontrol Komisyonu
- Belediyenin tüm yol-bina-ulaşım ihalleleriyle, toplu taşımaya dair bütün hizmetleri, proje aşamasında olsun, son karar aşamasında olsun bu komisyonun denetimine ve onayına tabi tutulacak. Bu komisyonun imzası olmadan hiç bir ihale ve hizmet sunulamayacak...

Bülent abi gerçekten güzel bir öneri ama bunun için kimlerin dikkatini çekmemiz gerekir bilirsiniz. Engelli çalışandan kurtulmanın binbir yolunu arayan belediyelere ve kamu sektörüne böyle bir oluşum için neler yapmamız gerekir onuda bir söylersen benim gibi yol yordam bilmez arkadaşlara klavuz olursun. Neler yapmalıyız bunun için ?

Valla sadece istanbulda değil heryerde var durumlar.Ben çorumda yaşayan biri olarak bir sürü zorluklarla karşılaşıyorum.Geçit vermeyen kaldırımlar.Kaldırımların inip çıkma yerlerine park edilmiş arabalar.Hatta alışveriş merkezlerine bile giremiyoz.

Ben her zaman taşların altına elimi koymaya hazırım.

1. Tekerlekli iskemle kullanmak zorunda bulunan özürlü vatandaşlarımızın yeraltında bulunan metro duraklarına inmeleri veya çıkmaları için hepsine asansör sisteminin kurulması,
2. Metro duraklarının hepsine engellilerin ücretsiz kullanabileceği en az bir adet hela konulması ve temizliğine özen gösterilmesi,
3. Engellilerin metrobüs/tramvay/hafif metro duraklarına raylar üzerinden can güvenliği hiçe sayılarak gitmek zorunda bırakılmasının önüne geçilmesi
4. Şehrin merkezi semtlerindeki umumi helaların işletmecilerine, en az bir helayı derhal engellilerin kullanımına uygun şekle getirmeleri ve engellilerden ücret alınmaması
5. Lokanta ruhsatı verilmeden önce lokantalarda engellilerin kullanımına yönelik en az 1 adet helanın bulunma şartının getirilmesi ve bu helanın da hemen giriş katında yer alması
6. 5393 sayılı Belediye Kanununda yapılacak bir değişiklik ile zorunlu hale getirilinceye kadar Nüfusu ………..’dan fazla belediyelerde ve büyük şehir belediyelerinde belediye meclislerine en az 1 engellinin alınması hususuna iyi niyetle yaklaşılması
7. Nüfusu ……………….. ‘den fazla belediyelerde belediye bünyesinde etkin bir özürlüler müdürlüğü veya merkezi kurulmalı.
8. Nüfus’a bakılmaksızın en az asgari 20 adet özürlü bulunan belediyelerde; yol, bina, ulaşım, toplu taşıma ve benzeri gibi özürlülerin toplumsal yaşama katılmaları ile ilgili konularda proje aşamasından nihai aşamaya kadar alınacak olan kararlarda özürlüler merkezi veya müdürlüğünün yazılı onayının alınması ve gerekiyor ise bu iş için özürlüler merkezi veya müdürlüğünden bağımsız tercihan özürlü teknik elemanlardan oluşturulmuş “Hizmetlerin Herkesi İçin Uygunluğunu Kontrol Komisyonu” kurulması,
9. Üst geçit yerine ışıklı trafik lambalarına yönelik düzenlemelere ağırlık verilmesi, ya da Antalya örneğinde olduğu gibi, üst geçitlerin hepsine yürüyen merdiven yerleştirilmesi,
10. Kaldırımların tamamının özürlülerin kullanımına uygun olarak düzeltilmesi
11. Tekerlekli sandalye kullanmak zorunda olan vatandaşlarımızın kullanımına uygun yeterli sayıda otobüsün hizmete konması ve mümkün ise her semte sabah ve aksam saatlerinde en azından birer sefer yapması,
12. Başka tekerlekli sandalye kullanmak zorunda bulunan vatandaşlarımız olmak üzere engelli vatandaşlarımızın otobüslerinden yararlanma taleplerine zorluk çıkartan özel halk otobüslerine ve şoförlerine en ağır müeyyidenin uygulanması,
13. Belediyeye ait otoparklardan sadece engelli plakası olan vatandaşlarımızın değil, özürlü kimlik kartına sahip tüm vatandaşlarımız ile yanında bir özürlü bulunan bunların refakatçilerinin ücretsiz yararlanmasına imkan tanınacak şekilde mevzuatlarında acilen değişiklik yapılması,yani engelli plaka şartının özürlü kimlik kartı ile değiştirilmesi,
14. Belediye spor tesislerinden özürlü kimlik kartı sahibi vatandaşlarımız ile bunların refakatçilerinin haftanın belli gün ve saatlerinde ücretsiz olarak yararlanma imkanı tanınacak şekilde mevzuatlarında acilen değişiklik yapılması,
15. Özürlü vatandaşların tatil imkanları son derece kısıtlı olduğundan özürlü merkezi veya müdürlükleri bulunan tüm belediyelerin, uygun alanlarda, özürlülerin aileleri veya refakatçileri ile birlikte 10 günden az olmayan devreler itibariyle ücretsiz olarak yararlanabileceği özürlülere mahsus bir tatil merkezi kurmaları,

Benim kısaca aklıma gelenler bunlar ancak eminim ki çok eksik vardır burada. Özellikle de mesela amalarla ilgili öneriler neler olabilir?
Öte yandan aklın yolu birdir. 8’nci maddeyi ben daha farklı şekilde yazmış idim lakin Bülent Bey’in önerisi doğrultusunda değiştirdim. Lakin burada bir husus var. Mesela öyle belediyeler var ki ben biliyorum orada özürlü bulunmuyor veya sayısı sadece bir iki tane. Bu şartı her belediye için istersek mantıken bu mümkün olmaz zira adamlar diyecekler ki burada özürlü yok. Haa şu an bulunmaması ileride olmayacağı manasına gelmiyor diyeceksiniz, haklısınız ama bu maddeyi biraz daha mantıklı düşünmek gerek.

Alifatih Bey çok güzel hazırlamışsınız,emeğinize sağlık..;)
Ben de bir iki konuda eklemeniz için nacizane fikrimi belirtmek isterim:
1-Park ve piknik alanlarının engellilere özellikle tekerlekli sandalyeyle giriş için daha uygun hale getirilmesi.
2-Sağlık ocakları,okullar,sosyal hizmet kurumları,bankalar,alışveriş merkezleri,hastaneler,marketler,kütüphane,postane gibi topluma hizmet eden önemli yerlerin engellilerin ulaşımı için daha uygun hale getirilmesi.

Bütün engelli arkadaşlarımızdan bu konuda duyarlılık göstermelerini rica ediyorum. Seçimlerden önce yerel yönetimlere sesimizi duyurup beklentilerimizi iletmemiz bir nebze de olsa olumlu sonuçlar almamızı sağlayabilir.;)

Bir de konuyla fazla ilgili olmayabilir ama önceki seçimlerde ben oy verme konusunda çok sıkıntı yaşadım,üçüncü kata tekerlekli sandalye ile çıkarılmak zorunda kalmıştım,çok ısrar etmemize rağmen kolaylık göstermediler,bu sebeple de bu seçimlerde açıkçası zor durumda kalacağım için oy vermek istemiyorum! Engelli vatandaşlara bu konuda kolaylık gösterilmesini hatta engellilerin oylarını evlerinde vermesinin sağlanmasını açıkçası çok isterdim.;)

Üst Alt