Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sigorta başlangıç tarihi ve 18 yaşından önceki primler..?

kerem75

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Merhaba arkadaşlar,

emeklilik konusundu bu 18 yaş olayı bayağı kafamı karıştırdı ve uzun süredir araştırıyorum, araştırmalarım neticesinde çıkardığım sonuç;
emekli olabilmek için uzun vadeli sigorta kollarına prim yatırmaya başladığınız tarih geçerli, staj süresince bu kollara prim yatırılmıyor, örneğin; 15 yaşında staja başlayan birinin 2 sene staj yaptığını varsayarsak, bu iki sene boyunca yalnızca kısa vadeli sigorta kollarına prim yatırılıyor, 17 yaşında stajını bitirip normal bir işte çalışmaya başladığında, normal sigortası ödenmeye başlıyor, yani uzun vadeli sigorta kollarına da prim yatırılıyor, bu durumda sigorta başlangıcı 17 yaş oluyor, bende böyle bir durumda olduğu için sgk bilgi edinme' ye başvurdum, gelen cevap aşağıdaki gibi

• Soru : Merhaba, 24.07.1975 doğumluyum 1992/06 tarihinde sigortalı olarak işe başladım ve çalıştığım kurumda (%40) 3.derece özürlü kadrosundayım vergi indiriminden faydalanıyorum prim ödeme gün sayım 4900 bu bilgiler ışığında erken emeklilik için gerekli sürem ne zaman doluyor kurumunuza ne zaman müracat rdrbilirim gereğini bilgilerinize arz ederim.

Cevap : Kurumumuza Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında yapmış olduğunuz başvuruya ilgili birim tarafından verilen e-posta cevabı aşağıda sunulmuştur.
    Bilgisayar kayıtlarının tetkikinde 17.09.1990 sigortalı girişiniz mevcut ise de sigortalı hizmetlerinize rastlanılmadığından ilk ödeme tarihiniz olan 15.06.1992 alınmıştır.Buna istinaden %40 rapor ve 3.derece özürlü kadrosuna tabii olarak 16 yıllık sigortalılık şartını yerine getireceğiniz 15.06.2008 tarihinden sonra tahsis talebinde bulunabilirsiniz.
    Bilgilerinizi rica ederiz.

Ben şunu merak ediyorum.
506 sayılı kanunun 60.madde G) Bu maddenin uygulanmasında; 18 yaşından önce Malüllük, Yaşlılık ve Ölüm Sigortalarına tabi olanların sigortalılık süresi, 18 yaşını doldurdukları tarihte başlamış kabul edilir. Ancak, bu tarihten önceki süreler için ödenen malüllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primleri, prim ödeme gün sayılarının hesabına dahil edilir.(*)

diyor.Bilgi edinmede 18 yaş öncesi sigortalı olma tarihini baz almış!!!

Aşağıda bu konuyla ilgili bi örnek var, ve bahsettiğin kanunun tam metni
aşağıda yazılı, bende çok tereddütde kaldım açıkcası ama direkt sgk' dan gelen cevabı koplayarak gönderdim, hiç bir ilavem yok, konuyla ilgili daha fazla bilgisi olan varsa bişeyler yazsın, çünkü bu olay önemli ve herkesi ilgilendiriyor

• Soru: 16.05.1967 doğumluyum. 10.08.1984’de 17 yaşımda iken 2 ay SSK’lı çalıştım ve adıma 28 gün prim yatırılmış. Öğrenmek istediğim: 25 yıllık hizmet sürem ne zaman dolar? 17 yaşımdaki SSK başlangıcım geçerli mi? Yaşımı beklemeden primlerimi doldurarak kıdem tazminatımı almaya ne zaman hak kazanırım?
    İsmet Solmaz

Cevap: 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununun 60/G ve Geçici 54. maddelerine göre, 1.4.1981 tarihinden sonra ve 18 yaşını doldurmadan önce malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına tabi olanların sigortalılık süreleri, 18 yaşını doldurdukları tarihte başlamış kabul ediliyor. Ancak 12-99 Ek sayılı SSK Genelgesinde, bu uygulamanın 506 sayılı SSK’nın 60/G maddesinde yaşlılık aylığı bağlanması için öngörülen sigortalılık süresi ile sınırlı olduğu, yeni Kanunda bu hususta herhangi bir hüküm bulunmadığından, kademeli emeklilik hükümleri ile ilgili olarak 506 sayılı SSK’nın Geçici 81. maddenin (B) bendi ve (C/b) alt bendinde belirtilen sigortalılık sürelerinin hesabında 18 yaş sınırlamasının uygulanmayacağı belirtilmiştir.
    İlk sigortalılığınız stajyerlik kapsamında değil de uzun vadeli sigorta kollarına (malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına) tabi olarak başlamış ve adınıza malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödenmiş olduğundan, 10.08.1984 tarihi sigorta başlangıç tarihiniz sayılır.
    10.08.1984 sigorta başlangıcıyla SSK’dan emeklilik için 25 yıllık sigortalılık süresi, 48 yaş ve 5225 prim günü koşullarına tabisiniz. 25 yıllık hizmet süreniz 10.08.2009 tarihinde doluyor. Mart 2008 sonu itibariyle mevcut 4554 prim gününüzü bu tarihe kadar 5225 güne tamamlayamıyorsunuz. Prim gününüzü 5225 güne tamamladığınız tarihte (bundan sonra ara vermeden prim ödemeye devam ederseniz 11.02.2010 tarihinde) kıdem tazminatınızı alarak işten ayrılmaya hak kazanırsınız. 7 ay askerlik borçlanması yaparsanız, 10.08.2009 tarihinde 5225 prim gününü de tamamlamış olursunuz ve bu tarihte kıdem tazminatını almaya hak kazanabilirsiniz.

Bundan hiç haberim yoktu sayende yeni oldu.Bu 12-99 sayılı ek genelge bir çok arkadaşımızın işine yarayacaktır.

SOSYAL SİGORTALAR KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
Tahsisler Dairesi Başkanlığı
SAYI : B.13.1.SSK.0.07.00.00/V-031/646799 ANKARA
KONU : 4447 Sayılı Kanun'un Tahsis Mevzuatına İlişkin Hükümleri
GENELGE : 12-99 Ek
TARİH : 10/09/1999

• "[...]
    6- 506 sayılı Kanunun 60 ıncı maddesinin (G) bendi ve Geçici 54 üncü maddesi gereğince, 01/04/1981 tarihinden sonra ve 18 yaşını doldurmadan önce malüllük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına tescil edilmiş olanların, sigortalılık süreleri 18 yaşını doldurdukları tarihte başlamış sayılmaktadır.

Bu uygulama, 506 sayılı Kanunun 60 ıncı maddesinde yaşlılık aylığı bağlanması için öngörülen sigortalılık süreleri ile sınırlı olup, yeni Kanunda bu hususta herhangibir hüküm bulunmadığından, 506 sayılı Kanuna eklenen Geçici 81 inci maddenin (B) bendi ve (C/b) alt bendinde belirtilen sigortalılık sürelerinin hesabında 18 yaş sınırlaması uygulanmayacaktır."

Bu ayrıntı, yani 18 yaşından önce ödenen sigorta pirimlerinin ilk sigortalılık olarak sayılabilmesi, 1 ekim 2008'den sonra ilk sigortalı olanlar için mi geçerli olacak acaba? Fikri olan var mı?

Birçok arkadaşımızın bu konuda tereddütleri vardı,
İnşallah bir yardımı olur, ben emeklilik için bi başvurucam bakalım,
sonuç ne olacak, bilgilendiririm,

Emeklilik için süreç nasıldı
bilgi verebilirmisinz,

Hakandogualp Demiş ki.

Bundan hiç haberim yoktu sayende yeni oldu.Bu 12-99 sayılı ek genelge bir çok arkadaşımızın işine yarayacaktır.

Ben meslek lisesi mezunu olduğum için lise son sınıfta staj yaptık ve bu staj yaptığımız yerden SSK numarası aldık. yalnız bilindiği üzere staj döneminde SSK Primleri ödenmiyor. Ve ben 2004 yılında çalışmaya başladım ve 97 yılında almış olduğum SSK Sicil numaram üzerinden SSK Primlerim ilk defa 2004 yılından itibaren ödenmeye başlandı.
% 40 Engelliyim ve 2005 yılından beri Vergi indirimi alıyorum.

bu durumda benim de ilk işe başladığım ve primlerin yatırılmadığı 97 yılında 17 yaşında iken aldığım numaramı hala kullanıyorum acaba benimde ssk başlangıcım 18 yaşımı doldurduğum 98 yılı olarak kabul edilir mi SSK emekliliği için

Önce benim yerime biri gidip, gün ve yıl olarak şartlarımın oluşup oluşmadığını öğrenebilirmi ve bana resmi bişey gönderebilirlermi sigortadan,

Bide ben işimden çıkmiicam, çalışmaya devam etmeyi düşünüyorum

metaş63 ,

senin durumun farklı 18 yaş öncesi emeklilik primi ödenmemiş adına o yüzden 2004 baz alıcaksın.(benimde öyle 1990 stajyerlik 1994 ilk emeklilik primi ile işe başladım)

kerem75 ise 18 öncesi çalışmaya başlamış ve primleri yatmış.

Emeklilik geldiyse neden olmuyorsun kerem75?

Olucam hakan, zaten onun için bu kadar araştırdım bu olayı,
ama önce bi netleştirmek istedim, sonra başvuruyu yapıp, hayır olamıyosun cevabını almak istemedim,

önce ssk'ya yerime birini gönderip emeklilik süremin prim ödeme gün sayısı ve yıl olarak dolduğunu tespit ettirmek istiyorum, ordan resmi olarak evet olabilirsin cevebını aldıktan sonra bende resmi başvurumu yapmayı düşünüyorum, ben zaten emekli olduktan sonra işime devam etmeyi düşünüyorum,

emekli olupda devam etme şansın varsa tamam bizde sıcak bakmıyorlar da.

Emeklilik süremin ve gün sayımın dolup dolmadığının resmi olarak tespiti için yerime gidip birisi ssk ya başvurabilirmi? yoksa kendim mi gitmem gerekiyor bilgisi olan var mı???

506 Sayılı Kanunu'nun
60.Maddesinin
G) Bu maddenin uygulanmasında; 18 yaşından önce Malullük, Yaşlılık ve Ölüm Sigortalarına tabi olanların sigortalılık süresi, 18 yaşını doldurdukları tarihte başlamış kabul edilir. Ancak, bu tarihten önceki süreler için ödenen Malullük, Yaşlılık ve Ölüm Sigortaları primleri, prim ödeme gün sayılarının hesabına dahil edilir

Geçici 54.Maddesi:
Geçici Madde 54 – (11/12/1981 - 2564/4 md. ile gelen Geçici 1 inci md. hükmü olup madde numarası teselsül ettirilmiştir.)
1/4/1981 tarihinden önce malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına tescil edilmiş olanlar hakkında 60 ıncı maddenin (G) fıkrası hükmü uygulanmaz.

SOSYAL SİGORTALAR KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
Tahsisler Dairesi Başkanlığı
SAYI : B.13.1.SSK.0.07.00.00/V-031/646799 ANKARA
KONU : 4447 Sayılı Kanun'un Tahsis Mevzuatına İlişkin Hükümleri
GENELGE : 12-99 Ek
TARİH : 10/09/1999

• "[...]
    6- 506 sayılı Kanunun 60 ıncı maddesinin (G) bendi ve Geçici 54 üncü maddesi gereğince, 01/04/1981 tarihinden sonra ve 18 yaşını doldurmadan önce malüllük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına tescil edilmiş olanların, sigortalılık süreleri 18 yaşını doldurdukları tarihte başlamış sayılmaktadır.

Bu uygulama, 506 sayılı Kanunun 60 ıncı maddesinde yaşlılık aylığı bağlanması için öngörülen sigortalılık süreleri ile sınırlı olup, yeni Kanunda bu hususta herhangibir hüküm bulunmadığından, 506 sayılı Kanuna eklenen Geçici 81 inci maddenin (B) bendi ve (C/b) alt bendinde belirtilen sigortalılık sürelerinin hesabında 18 yaş sınırlaması uygulanmayacaktır."
12-99.Ek G E N E L G E[
Yeni Kanunun 08/09/1999 tarihinde yürürlüğe giren 6 ncı maddesi ile yaşlılık aylığına hak kazanmanın genel koşullarına ilişkin 506 sayılı Kanunun 60 ncı maddesinin (A) bendi değiştirilerek, yaş şartı aranmaksızın emekli olma olanağı kaldırılmış,
ayrıca yine aynı tarihte yürürlüğe giren ve 506 sayılı Kanuna eklenen Geçici 81 nci maddeyle de, Kanunun yayımı tarihinden önce emeklilik hakkını kazananlarla sigortalılık süresi 18 (dahil) yıldan daha fazla olan kadın ve sigortalılık süresi 23 (dahil) yıldan daha fazla olan erkek sigortalıların değişiklikten önceki hükümlere göre yaşlılık aylığına hak kazanmalarına ilişkin hakları korunurken, diğer sigortalıların yapılan değişiklikten hemen etkilenmelerini önlemek amacıyla kademeli geçiş süreci öngörülmüştür.

Buna göre;

1) 1/4/1981 tarihinden önce malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına tescil edilmiş olanlar hakkında 60 ıncı maddenin (G) fıkrası hükmü uygulanmaz.
olduğundan sigortalı başlangıç tarihiniz 18 yaş değil, ilk işe başlama tarihinizdir.

2) 10/09/1999 Tarih ve 12-99.Ek olarak çıkan Genelge ile ;
Kanunun 60 ncı maddesinin (A) bendi değiştirilerek, yaş şartı aranmaksızın emekli olma olanağı kaldırılmış olduğundan,
18 Yaş Sigortalılığın başlangıcı olarak yeniden kabul edilmiştir.
Senin adına herhangi biri işlemlerini takip edebilir.Ancak imzalanması gereken evrak olacağından sizinde gitmeniz gerekmektedir.

raman72 yazdıklarından çıkardığım benim yorumum yanlış doğrumu anlıyorum, yani bu durumda müracaat etmemem mi gerekiyor,

cvp yazarsan sevinirim

hayır.Müracaat etmeniz gerekir.Gerekli prim ve yaşınızı tamamlamanız durumunda da emekli olabilirsiniz.

OturanBoğa' Alıntı:
Bu ayrıntı, yani 18 yaşından önce ödenen sigorta pirimlerinin ilk sigortalılık olarak sayılabilmesi, 1 ekim 2008'den sonra ilk sigortalı olanlar için mi geçerli olacak acaba? Fikri olan var mı?
5510 sayılı yasanın;
GEÇİCİ MADDE 6- 17/7/1964 tarihli ve 506 sayılı Kanuna göre 1/4/1981 tarihinden önce malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına tescil edilmiş olanlar hakkında, bu Kanunun 38 inci maddesinin ikinci fıkrasındaki sigortalılık süresinin 18 yaşın doldurulduğu tarihten başlayacağına ilişkin hükmü uygulanmaz.
Yeni yasadada aynı hüküm geçerli.

Arkadaşlar 01.04.1981 öncesi 18 yaş uygulanmıyor tamam sonrası için var mı? yok mu?

yaptığım araştırmadan çıkardığım sonuç, uzun vadeli sigorta kollarına tabi olarak prim yatırmaya ne zaman başladıysan, sigorta başlangıcı da o tarih oluyor, yani 15 yaşında 2 sene staj yapıp sonrasında yani 17 yaşında çalışmaya başladığında ve bütün sigorta kollarına primin tam olarak yattığında sigorta başlangıcın olarak 17 yaş alanıyor. Benim çıkardığım sonuç bu, farklı bir yorumu veya bilmediğimiz bir bilgisi olan arkadaş varsa yazarsa iyi olur, ayrıca bu konuyla ilgili bir uzmanla görüşme imkanı olan arkadaşımız varsa o çak daha iyi olur, güncel bir uzman bilgisi almış oluruz,

segiler

11.12.1981 tarih ve 2564 Sayılı Kanun'a kadar 18 yaş öncesi sigortalılığı ile ilgili bir düzenleme olmadığı için işçilerden 18 yaşından önce işe başlamış olanların süreleri hizmetten sayılmakta,01.04.1981 tarihinden geçerli olmak üzere, 01.04.1981 tarihinden itibaren işe 18 yaşından önce başlamış olanların sigortalılık süresinin başlangıcı 18 yaşında başlayacak ve 18 yaşından önceki Kuruma bildirilmiş gün sayıları ise geçerli olacaktır.Fakat, 4447 ve 4759 Sayılı Kanunlar karşısında 18 yaşından önce işe başlayanların durumunda bazı değişiklikler olmuştur. Her iki (4447 ve 4759) kanunlara göre kademeye bakarken sigorta başlangıç tarihi değil işe giriş tarihi esas alınacak ve ona göre emekli olunacak yaş bulunacaktır.Buna göre;
1)01.04.1981 tarihinden önce işe başlayanlar için 18 yaş şartı geçerli değidir.
2)01.04.1981 tarihinden itibaren işe 18 yaşından önce başlamış olanların sigortalılık süresinin başlangıcı 18 yaşında başlayacaktır.
3)Çıkan 4447 ve 4759 sayılı kanunlara göre;Sigorta başlangıç tarihi değil,işe giriş tarihi esas alınacak ve ona göre emekli olunacaktır.
4)Engelli olanlar sakatlık derecelerine göre eski hakları olanlar kazanılmış hakları olduğundan(vergi indirimli raporları olmak şartıyla) eski yasaya göre,01/10/2008 tarihinden itibaren işe girecekler ise yeni yasa üzerinden emekli olacaklardır.

Bir yanlışlık oldu sanırım Raman72 Benim sigortalılık başlangıç tarihim 92/06 doğum tarihim 1975 yani 17 yaşında normal bir işte çalışmaya başladım ve uzun vadeli sigorta kolları olarak adlandırılan Yaşlılık, Ölüm vs gibi sigortalara primlerim yattı,

Kereme uyarlarsak,1.4.1981 tarihinden sonra ve 18 yaşını doldurmadan önce malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına tabi olanların sigortalılık süreleri, 18 yaşını doldurdukları tarihte başlamış kabul edilip, Ancak 12-99 Ek sayılı SSK Genelgesinde, bu uygulamanın 506 sayılı SSK’nın 60/G maddesinde yaşlılık aylığı bağlanması için öngörülen sigortalılık süresi ile sınırlı olduğu, yeni Kanunda bu hususta herhangi bir hüküm bulunmadığından, kademeli emeklilik hükümleri ile ilgili olarak 506 sayılı SSK’nın Geçici 81. maddenin (B) bendi ve (C/b) alt bendinde belirtilen sigortalılık sürelerinin hesabında 18 yaş sınırlamasının uygulanmayacağı belirtildiğinden, 10.08.1984’de ve 17 yaşında iken 2 ay SSK’lı olarak çalıştığı SSK sı geçerlidir.

kerem75' Alıntı:
Bir yanlışlık oldu sanırım Raman72 Benim sigortalılık başlangıç tarihim 92/06 doğum tarihim 1975 yani 17 yaşında normal bir işte çalışmaya başladım ve uzun vadeli sigorta kolları olarak adlandırılan Yaşlılık, Ölüm vs gibi sigortalara primlerim yattı,
Soru : Merhaba, 24.07.1975 doğumluyum .
Soru: 16.05.1967 doğumluyum. 10.08.1984’de 17 yaşımda iken 2 ay SSK’lı çalıştım ve adıma 28 gün prim yatırılmış.
İki keremlemi karşı karşıyayız. :lol: :lol: :lol:
Benim yazdığım 16.05.1967 doğumlu ve 10.08.1984 de 17 yaşında sigortalı olan için geçerli.

evet görünen 2 keremle karşı karşayayız :D :D :D

benim durumum (kerem1975): 92/06 doğum tarihim 1975 yani 17 yaşında normal bir işte çalışmaya başladım ve uzun vadeli sigorta kolları olarak adlandırılan Yaşlılık, Ölüm vs gibi sigortalara primlerim yattı,

bu durumda fikrin nedir

İlk işe giriş tarihiniz kaç ve kaç prim gününüz var?

24/07/1975 doğum tarihim
06/1992 sigorta başlangıcım(uzun vadeli sigorta kolları da yattı)
prim ödeme gün sayım 4950 3. derece vergi indirimi alıyorum

SGK bilgi edinmeye başvurdum, gelen yanıt aşağıda ki gibi

Sayı : B.13.1.SGK.0.BSN.BEB.0-622.02/ 28.05.2008
Konu : 07.05.2008 Tarih ve 42443 numaralı başvurunuz.

Sayın : KERİM İNCİRKUŞ
AYDINEVLER MAH. DERVİŞBEY ST.A3 BLK NO. 12/49 K.YALI MALTEPE İSTANBUL

Soru : Merhaba, 24.07.1975 doğumluyum 1992/06 tarihinde sigortalı olarak işe başladım ve çalıştığım kurumda (%40) 3.derece özürlü kadrosundayım vergi indiriminden faydalanıyorum prim ödeme gün sayım 4900 bu bilgiler ışığında erken emeklilik için gerekli sürem ne zaman doluyor kurumunuza ne zaman müracat rdrbilirim gereğini bilgilerinize arz ederim.

Cevap : Kurumumuza Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında yapmış olduğunuz başvuruya ilgili birim tarafından verilen e-posta cevabı aşağıda sunulmuştur.
Bilgisayar kayıtlarının tetkikinde 17.09.1990 sigortalı girişiniz mevcut ise de sigortalı hizmetlerinize rastlanılmadığından ilk ödeme tarihiniz olan 15.06.1992 alınmıştır.Buna istinaden %40 rapor ve 3.derece özürlü kadrosuna tabii olarak 16 yıllık sigortalılık şartını yerine getireceğiniz 15.06.2008 tarihinden sonra tahsis talebinde bulunabilirsiniz.
Bilgilerinizi rica ederiz.

16 yıl, 3760 prim gününüz dolması halinde emekli olabilirsiniz.
ilk sigortalı olduğunuz tarihte 17 yaşında olduğunuz için,Sigortalılık başlangıç tarihiniz 24.07.1993 olarak kabul edilecektir.

Üst Alt