Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sıfır km alınan otomobiller her yıl ne kadar değer kaybeder?

Raman72

Aktif Üye
Konular
37
Reaksiyonlar
0
2006 tarihinde ÖTV siz aldığınız aracı 2011 tarihinde ÖTV siz kaça satabilirsiniz.?
Aracın değer kaybı her yıl ne kadardır?

Ben hep ortalama %10 değer kaybeder gşbş hesap ederim...

OturanBoğa' Alıntı:
Ben hep ortalama %10 değer kaybeder gşbş hesap ederim...
30000 YTL aldığınız bir araç her yıl %10 değer kayıp ettiğne göre;
5 yıl sonraki değeri:15000 YTL olur.
Başta ödemediğiniz ÖTV yi 5 yıl sonra ödemeyeceğinize göre sıfır aracın size ÖTV siz maliyeti:20898 YTL
20898-15000=5898 YTL ZARAR.
5 yıl çok uzun bir süre ve çok büyük bir zarara sebebiyet vermekte.ÖTV YASASININ ENGELLİLER İÇİN İSTİSNA KAPSAMI AVANTAJ OLMAKTAN ÇIKIP DEZAVANTAJ OLMAKTADIR.
Eğer süre 3 yıl olsaydı engelliler zarar etmeyecektir.

Bu Dediğin Şey Ticarete Girer Sevgili Raman72,Yanlış Anlama Ama Senin Gibi Düşünenlerin Yüzünden Motor Silindir Hacmi 1600cc'ye Düştü,Ve Engelsiz Kişilere Satma Süresi 10 Yıl...

Bu Dediğin Şey Ticarete Girer Sevgili Raman72,Yanlış Anlama Ama Senin Gibi Düşünenlerin Yüzünden Motor Silindir Hacmi 1600cc'ye Düştü,Ve Engelsiz Kişilere Satma Süresi 10 Yıl...

hasanbey yanlış biliyorsunuz, engelsiz bir kişiye aracı satmak 5 yıl ile sınırlı 10 yıl değil. 2004 ocak ayında aldığım golf arabamı 2009 şubat ayında sattım ,görüldüğü gibi aradan sadec 5 yıl geçmiş. lütfen yanlış bilgi vermeyelim.
Gelelim konuya kendi arabamdan örnek vereyim:
2004 ocak ta vw golf araç aldım normal fiyatı 32bin liraydı,bana fiyatı 25.500 dü (ozaman ötv %37 değildi)
ben arabamı 2009 şubatta yani 3 hafta önce sattım 22500 e normal vatandaşa
25500-22500:3000 lira zarardayım
normal vatandaş olsaydı 32000-22500: 9500 lira zararda olacaktı.
Aslında daha az zarar edecektim ama 5 sene dolması için bekledim ve malesef krize denk geldi .krizden önce arabamı aldığım yer bayisi yani 23500 vermişti ve normal vatandaşa rahatlıkla 25000 e satacaktım,tabi burada arabmın 19binde olması ve çok temiz olması baya etkılı oldu.

Hayır yanlış anlamıyorum.Bizler sitede konuyu gündeme getirmemiş olsak 5 yıl değil, aracı ne zaman satarsanız satın ÖTV'sini ödeyecektiniz.Yapılan çalışma ve tüm arkadaşların desteğiyle kanunda düzeltilme yapılmış olup,ÖTV'siz aracı satabilme süresi 5 yıla düşmüştür.Yapılan düzeltme bizi tatmin etmemiştir.Çünkü araç her yıl değer kaybetmektedir.Siz buna birde ekonomik krizden dolayı yaşanan sıkıntılarıda eklerseniz aracın değerini siz düşünün.Ben bırakın aracın 1600cc'ye düşmesini arçtaki motor silindir hacmi arasındaki farkın kaldırılması,aracın kontrol muayenesinde para alınmaması,Böbrek,kalp,sağır ve dilsiz,göz hastalıkları ve sol ayaktan engelliler için aradaki adaletsizliğin kaldırılması için uğraş vermekteyim.Benim yazdığım mesajlarda bunu okuyabilirsiniz.Engelliler için yapılan bir çalışma varsa engelinin faydası düşünülerek yapılmalı.Benim savunduğum görüş;
1)Aracın ÖTV'siz satılma süresi 3 yıla inmeli
2)ÖTV'siz satılma süresi dolmayan araçların ÖTV'si aracın değerleme oranı üzerinde olmalı.

Anlayışınız,Bilginiz ve Tecrübe'niz için Çok Teşekkür Ederim Sevgili Raman72 ve Sevgili Mehmetyilmaz,Sağolun...

Üst Alt