Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

SGK 4A giriş 04.10.2006 prim gün 5718 gün emeklilik zamanı yeni rapor istenecek mi?

Konular
2
Reaksiyonlar
8
Merhaba
SGK 4A başlangıç 04.10.2006 prim günüm 5718.
2007 yılında %40 engelli raporu almıştım bu rapor ile vergi indirim başvurusunda bulunmamıştım. Daha sonra diğer rahatsızlıklarımı da ekleyerek Ağustos 2022 de raporumu yeniden güncelleyip %58 olarak yeniledim ve vergi indirimimi de aynı şekilde süresiz olarak %58 onaylandı. Daha sonra işyerimden aldığım belge ile sgk ya ne zaman emekli olabilirim diye başvuruda bulundum.
20 yıl şartını doldurunca, 04.10.2026 da emeklilik işlemlerine başlayabiliriz diye belge verdiler.
Şimdi kafama takılan konu şu, emeklilik işlemlerine başlayacağım zaman benden yeniden rapor istenecek midir?
2008 öncesi sgk başlangıç olduğu için ve vergi indirimi süresiz olduğu için istenmeyecek diyorlar ama bazıları da yeniden rapor alman istenecek diyorlar.
Lütfen bana yardımcı olabilir misiniz?
Vereceğiniz cevaplar için şimdiden çok teşekkür ederim.
İyi günler..

Escape26051983

SGK'nın size söylediği tarihte başvuru yapacağınız zaman sadece vergi indirimi belgesini vereceksiniz raporunuzu istemeyeceklerdir. Emekli olduktan sonra sizi 2 yıl sonrası için belki kontrol muayenesine çağırabilirler.

Sınıra biraz yaklaşmışsınız %60 ve üzeri olsaydı 18 yılı doldurduğunuz için şu an emekli olabilirdiniz hayırlısı olsun. İyi Günler.

Çok teşekkür ederim.
Bilgilendirmeniz için.
Kontrol için çağırma durumu olacağını sanmıyorum rahatsızlıklarım ileri derece işitme kaybı, tip2 diyabet, gece körlüğü ,kronik prostatit, bel fıtığı (fıtığımda ameliyat ile düzelmeyen). Ama çağrılsam da mevcuttakilerden sorun çıkmaz diye düşünüyorum.
Rabbim herkesin yardımcısı olsun.
Tedavi durumu olanlarda sanırım kontrol isteniyor diye biliyorum..

Escape26051983

Rica ederim. Bazı süresiz raporu ve vergi indirimi ile emekli olanları da çağırdıkları oluyor, bazen şikayet durumu vb. gibi tamamen SGK'nın kontrolünde olan durum.

Kontrol muayenesi sonucunda da %40 altına düşmezseniz sıkıntı olmuyor öyle de bir durumunuz yokmuş zaten. Bir iki kontrol muayenesinden sonra baktılar ki %40 altına düşmüyor oran tekrar çağırmıyorlar sanırım. İyi Günler.

Üst Alt