Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

SGDP ile çalışan emeklilerin vergi indirim ve asgari geçim indirimi?

@SERKANX
Öncelikle şu yanlış inanışı düzeltmek istiyorum: Emekli çalıştırmakla işverenin hiç hiç hiç bir avantajı yoktur, aksine dezavantajı var. Bu dezavantaj da budur işte. SGK prim toplamı herkeste aynıdır. Emekli çalışandan SGDP az kesebildiği için kendisine kalan prim yüksek olmaktadır. Ayrıca işveren emekli çalışan engelli için devletin prim teşvikinden de faydalanamaz. Hiç bir işveren bir sebep olmadan emekli çalıştırmak istemez. Bu sebep sizde engelli kontenjanını doldurma zorunluluğu, normal çalışan emeklilerde yetişmiş kalifiye eleman ihtiyacı gibi sebeplerdir.

Örnek arıyorsanız ben aldım bu farkı.

Tabi kendileri vermediler. Bir oldu iki oldu, sonra çıktım insan kaynaklarına. SGDP nin ne olduğunu, emekli çalıştırma şartlarını, SGDP işçi ve işveren payı oranlarını bir bir saydım. Beklemiyordu ve şaşırdı tabi. Kem küm falan filan...

Siz benim kanuni hakkıma el kıyamazsınız dedim. O da iyi de sizin için zaten diğerlerinden yüksek prim ödüyoruz işveren olarak dedi. Onu bana değil bu kuralı koyan devlete söyleyeceksiniz dedim.
Biraz tartışmadan sonra, o benim hakkım dedim, bordroda o farkı başka kalemlerdeki oynatmayla yok ediyorsunuz, ki ben bunu bordro üzerinde her türlü ispat ederim dedim.

Sonuç olarak, ertesi aydan itibaren o farkı aldım.
Ha ben gidin işvereninize diklenin demiyorum.
Benim, böyle haksızlıklara eyvallah etmeye alışık olmayan bir yapım var.
Ha işten mı çıkarır? Bunu göze aldım da tartıştım zaten.
Bunun tercihi tamamen size ait.

Ben burada arkadaşlarımı bilinçlendirme amacıyla yazıyorum bunları.
Bakın emin olmanız için size bir bordro hesaplama programı örnek vereyim.

Aşağıdaki linkteki sayfada normal bir çalışan için asgari ücret bordrosunu görürsünüz.

Peki bu sayfada sağ üstte "emekli çalışan" tıkını işaretleyin ve net ele geçen tutara bir de öyle bakın bakalım.
Ben neden emin olmadığım şeyi yazayım ki ?

İşÃ§i Maaş, ÃÅ“cret, Bordro, Gelir, 2018 Yılı Online ÃÅ“cretsiz Kolay Hesaplama Tablosu, Güncel ve Pratik, BES Kesintili

merhaba arkadaşlar, ben yüzde 45 vergi indirim ile emekliyim ve yukarda belirtildiği gibi emekli olarak çalışıyırum. sorum şu vergi dairesinden üst yazı istenirken oranı düşürürmü? tecrübesi olan varmı?

ufuk alp bey abi bu iş yaş be abimm..nedenine gelince bu krizde bu kıyamette zaten emekli zor çalıştırıyorlar.. haa birde engelli emekli diye hiç bir karları olmadığı halde bize vergi indirimi ödüyorlar üstüne bunuda almak çok çok zor bence..heee hakkımızmı hakkımız siz hatırlattınız sağolun ama o dediğinizi şahsen ben göze alıp insan kaynaklarına gidemem gidipte ortalığı hiç bulandıramam varsın sgdp farkımı vermesinler ne yapayım.. zaten bu farkı alanda yok sanırım..normelde tüm emekliler için geçerli bu dediğiniz anladığım kadarıyla ama kim alıyor gösterin bana yok...böyle derken herkese seslendim siz almışınız tebrik ederim zaten hakkını arayan biri olmasanız bu kadar bilgiye sahip olmazdınız..teşekkürler kolay gelsin

@SERKANX
Tabi ki haklısınız, öyle haktan hukuktan bihaber açgözlü işverenler var ki, işçinin hakkından ne çalsam kârdır düşüncesinde bir çoğu.

Ancak yukarıda "zaten hiç bir kârları olmadığı halde bize vergi indirimi ödüyorlar" demişsiniz. Hayır, o vergi indirimini işveren değil devlet ödüyor size. Kesinlikle bu bir minnet sebebi değil.

Verdiğim linkteki hesaplama programında dediğim gibi karşılaştırdınız mı normal ve emekli çalışan maaşlarını ?

@ALEMDAR
Emeklisiniz ve çalışıyorsunuz, vergi indirimini işyerinde maaşınıza uygulatmak için mi istiyorsunuz ?

Bu durumda hayır oran düşürme gibi bir şey kesinlikle söz konusu değil. Siz yeniden vergi indirimine başvurmuyorsunuz, zaten hak etmiş olduğunuz kayıtlı vergi indiriminizin yeni işvereninize tebliğini istiyorsunuz.

çok sağol ufuk abi benim iki adet sorum var birinci sorum raporum sürekli vergi indirimim sürekli raporumda sürekli ibarem mevcut ancak daha önce işyerime gelen vergi indirim yazımda süre ibaresi yok evisse girince üç sene önceki şeyler halen yazıyor dereceye girdiniz raporunuz iş yerine gönderildi gibi peki bu vergi indiriminin süresi nasıl teyid ediliyor bağlı bulunduğum vergi dairesinden şahsi olarak süreklidir diye böyle bir yazı alabilirmiyim..teşekkürler
ikinci sorum merak için soruyorum buradan bu konu hakkında bilgi edinmek isteyenler olabilir diyelimki x bir vatandaş beşbin güne yakın yada fazlası bir güne sahip yılda fazla fazla olsun diyelim ama bu x şahıs şuan çalışmıyor ve çalışacağı bir yerde yok enazından sigortalı olarak diyelim neyse bu x vatandaş vergi indirimi alamaz diye biliyorum peki bu x vatandaş nasıl emekli olur yani direk olarak rahatsızlıkları için heyetemi başvuruyor(cevaplarsan sevinirim) hadi vurdu diyelim soru içinde soru oldu buradan bazı arkadaşlarımın sorunlarını okuduğum için biliyorum adam rapor sürekli ama vergi indiriminden süre diye kontrole çağrılıyor yada vergi nidirimi sürekli hadi bakalım bu seferde raporda süre var yada yok çağrılıyor yani iki durumdan diken üstünde rahat değil yani engelli ama rahat değil neyse bu durumda bu emekliliğe hiç çalışmıyor olup başvurmak dahamı mantıklı yani risk bire iniyor hiç değilse yani adam emekli çalışmıyor sırf vergi indirimi almış zamanında diye süreden dolayı maaşı kesilenler var bilmem anlatabildimmi biraz karışık oldu ama kusura bakma

SERKANX

1- Vergi indirimi belgesinde herhangi bir bitiş tarihi belirtilmemişse o vergi indirimi süreklidir. Süreli vergi indirimi belgesinde "xx tarihinden xx tarihine kadar" şeklinde süre kısıtlaması yer alır. Sürekli olanlarda ise sadece "xx tarihinden itibaren" ibaresi bulunur.

2- Evet sigortalı olarak herhangi bir işte çalışmayanlar vergi indirimi için başvuru yapamazlar. Çünkü gelir vergisi kesilecek bir ücretleri yoktur. Kabul edersiniz ki olmayan verginin indirimi de olmaz. Bir işe girmeden vergi indirimi talebi mümkün değildir.
İlk sigorta başlangıcı 1 Ekim 2008 öncesi olanlar vergi indirimi olmadan kesinlikle erken emekli olamazlar. (Malulen emeklilik konumuz dışında)
Vergi indirimi haricinde bütün şartları taşıyıp da çalışacak yeri de durumu da olmayanlara şöyle bir şey önerebilirim: Gerçi bu önerim yasal değil, hatta suç bile, ama yapacak başka bir şey olmayınca çaresiz kalıyor insan. Çalışacak durumu olduğu halde bu yolda başvuranları tasvip etmiyorum o ayrı.
Çevrenizde, tanıdıklarınız arasında işyeri olan birinden sizi sigortalı olarak göstermesini isteyebilir, 15 günlük prim ve vergi gibi maliyeti ona siz ödeyebilirsiniz. Burada çalışıyor görünürken vergi indirimi başvurusunu yapar mesela bir hafta sonra da işten çıkış yapabilirsiniz.
Vergi indirimi onaylanınca da emeklilik için başvurabilirsiniz.

arkadaslar 2019 yilinda 3. derece vergi indirimi olarak maaslarimiza nekadar yansima olacak bilgisi olan varmi

erkan medeni
Yıl bitsin yeni düzenlemeler açıklansın 3. derece vergi indiriminde zaten maaşa yansıyan ne ki bunun artışı ne olsun. Bu artış olsa olsa 7 - 8 lira civarında bir şey olacak, Nerden baksanız 10 lirayı aşmayacak bir şey.

anladım abi sağol...peki 2008 sonrası olanlar nasıl oluyor şuan çalışmıyor ve çalışacak bir yer bulamıyorsa ne yapması lazım onlar direk hastaneyemi başvuruyor?

SERKANX
2008 sonrası olanların emekliliğinde vergi indirimi şartı yok, direkt SGK ya başvuracaklar, rapor alacaklar.
2008 öncesi olup çalışamayacak durumda olanlar için yukarıdaki mesajımın son paragrafında açıklama yaptım zaten.

abi çok çok teşekkürler kafamdaki soruların cevabını aldım...çok sağol

Üst Alt