Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

SFT sonucuma göre yüzde kaç oran alabilirim?

şükür bugün aldım raporu göğüsten feragat ederek sadece ortopediden %42 aldım.

gögüs kaç veridi...

bana ortapedi % 4 verdi kifokolyoz hemde seol başım tamamen dönmüyor

göğüsten hiç almadım,doktor hanımla tartıştığımız için % vermedi bana.Astımım hafifmiş ona göre hasta sayılmazmışım.Oysa beni başka bir hastane ciğerlerimde sorun olduğu için büyük hastane diye sevketmişti numuneye.

[FONT=sans-serif]FVX ex 1 - 85[/FONT]

[FONT=sans-serif]FEV1 1 - 88[/FONT]
[FONT=sans-serif]FEV1/1VC % 82[/FONT]

[FONT=sans-serif]FEV1 / FVC % 109[/FONT]

[FONT=sans-serif]PEF 1/s -81[/FONT]
[FONT=sans-serif]MEF75 1/s -89[/FONT]
[FONT=sans-serif]MEF50 1/s - 113[/FONT]

[FONT=sans-serif]MEF25 1/s - 88[/FONT]
[FONT=sans-serif]MEF25-75 1/s - 99[/FONT]

[FONT=sans-serif]Aex 1*1/s 9,22 sonuca göre kaç gelir heyetten oran yazmadı dr hafif eforlu dispenesi dedi [/FONT]

yüzde kaç rapor alırım

fcv 3,78
fev1 2,93
fev1 yüzde77
fev1/fvc 77
pef 6,75
yüzde kaç rapor alırım

Tam bilmiyorum ama bunlar pre oranların

Foto nasıl ekliyoruz ona göre atsyım fotografını

Tam bilmiyorum ama bunlar pre oranlarım

kardeşbenimde sft testinde %pred altındaki değerlerfvc 56.58fev1 61.99fev1% 82.9pef 78.83fef2575 58.51fef25 47.20fef75 85.05fef50 45.84fıvc 74.03fıv1 41.55fıv1% 118.81

2qlwsp0.jpg

Fev1 değerin çok düşük, ama tabiki sft testi yanında doktorun,röntgen ve tomoğrafi sonuçlarınıda beraber değerlendirecektir.Bunlarda Sft ile uyumlu ise en az %40 oran almanız olasıdır.%80 raporlarda yani çok ağır olgularda,Pulmoner hipertansiyon,kor pulmonore gibi hastalıkların da bulunması ve hastanın kangazı değerlerinin düşük olup,oksijen desteği alması gibi kriterlerin bulunbması gerekmekte.

bunlarda benim sft değerlerim%pred fvcex 103 ,fev1 102 fev1/ıvc103,fev1/fvc105 ,pef 77,mef75 84,mef50 90 ,mef25 64,mef25-75 80,pıf 50, mıf50 52 bunlarıda yorumlarsanız sevinirim teşekkür ederim

ama bana astım teşhisi kondu ve bi dünya ilaç kullanıyorum
:confused:

QBGYkk.jpg
[/url][/IMG]
ARKADAŞLAR BABAMIN SFT SONUCU. HER KIŞ MUTLAKA BRONŞİT OLAN ÇOĞUNLUKLA GIRTLAĞINDAN ISLIK SESİ GELEN 74 YAŞINDA 37 SENE SİGARA İÇMİŞ SON 20 SENE SİGARAYI BIRAKMIŞ BİRİSİ. SONUCU DEĞERLENDİRİR MİSİNİZ ?

serap1969 Hanım, Astım, Astım bronşit, Kronik bronşit ve Koah hepsi akçeğer hastalığı olmakla beraber hemsinin tedavileri, ilaçları insan sağlığı üzerinde tahribatları farklıdır.
SFT ölçümlerinizdeki değerler durumunuzun iyi olduğunu gösteriyor. ancak bu hiçbirşeyiniz yok demek deyildir.
Örneğin astım hastası sporcular var gayet sağlıklı ama astım krizi geldiğinde nefes almamaktalar.
serap1969 Hanım, Astım, Astım bronşit, Kronik bronşit ve Koah hepsi akçeğer hastalığı olmakla beraber hemsinin tedavileri, ilaçları insan sağlığı üzerinde tahribatları farklıdır.
SFT ölçümlerinizdeki değerler durumunuzun iyi olduğunu gösteriyor. ancak bu hiçbirşeyiniz yok demek deyildir.
Örneğin astım hastası sporcular var gayet sağlıklı ama astım krizi geldiğinde nefes almamaktalar.

[FONT=sans-serif]FVX ex 1 - 85[/FONT]

[FONT=sans-serif]FEV1 1 - 88[/FONT]
[FONT=sans-serif]FEV1/1VC % 82[/FONT]

[FONT=sans-serif]FEV1 / FVC % 109[/FONT]

[FONT=sans-serif]PEF 1/s -81[/FONT]
[FONT=sans-serif]MEF75 1/s -89[/FONT]
[FONT=sans-serif]MEF50 1/s - 113[/FONT]

[FONT=sans-serif]MEF25 1/s - 88[/FONT]
[FONT=sans-serif]MEF25-75 1/s - 99[/FONT]

[FONT=sans-serif]Aex 1*1/s 9,22 sonuca göre kaç gelir heyetten oran yazmadı dr hafif eforlu dispenesi dedi [/FONT]

degerlerde sıkntı yok gayet iyi bundan oran alamazsınız...

serap1969, SFT, Akciğer fonksiyon testleri olarak ta bilinen solunum fonksiyon testleri, akciğerlerinizin ne kadar iyi çalışıp çalışmadığını ölçmek için kullanılır.
Bu testler nefes darlığı gibi yakınmaları olan hastalarda hastalıkların tanısında yardımcı laboratuvar incelemesidir.

Doktorlar bu testi astım, pulmoner fibrozis(akciğer dokusunun sertleşmesi), KOAH hastalıklarında(kronik obstrüktif akciğer hastalığı) gibi durumlarda tanıyı desteklemek amacıyla kullanırlar.

serap1969 Akciğer hastalıkları çok çeşit ve farklı özellikte ve etkileri sahip hastalıklardır ben sizin rahatsızlığınız yok iddasında'da deyilim, sadece SFT Değerleriniz üzerinden görüş belirttim.

Astım krizi geldiğinde otururken bile nefes alıp vermeyen bir kişiyi bir kaç saat sonra spor yaptığına şahit olabilirsiniz. geçmiş olsun sağlıcakla kalın

v575ZA.jpg
[/url][/IMG] benim sonuç nasıl değerlendirilir aceba ?

benim sonuç nasıl aceba ? rapor alma şansım varmı ?

selo_selo07 Bu değerler ışığında %40 imkansız gibi.
Kardeş 20 senelik tecrübeme dayanarak cvp verdim şahsi görüşüm SFT değerlerin yüksek.
SFT değeri ''FEV 1 50'' - ''FEV 1/FVC70'' ve ''FVC 75'' den düşük deyilse en iyi sonuç hafif etkilenme olarak değerlendirilir.

(SFT) Solunum Fonksiyon Testlerine göre değerlendirme:

a- Az etkilenme varsa 20
b- Orta derecede etkilenme varsa 40
c- Ağır derecede etkilenme varsa veya kronik kor pulmonale gelişmişse 80

selo_selo07 Bu değerler ışığında %40 imkansız gibi.
Kardeş 20 senelik tecrübeme dayanarak cvp verdim şahsi görüşüm SFT değerlerin yüksek.
SFT değeri ''FEV 1 50'' - ''FEV 1/FVC70'' ve ''FVC 75'' den düşük deyilse en iyi sonuç hafif etkilenme olarak değerlendirilir.

(SFT) Solunum Fonksiyon Testlerine göre değerlendirme:

a- Az etkilenme varsa 20
b- Orta derecede etkilenme varsa 40
c- Ağır derecede etkilenme varsa veya kronik kor pulmonale gelişmişse 80

algaNihat

Benim sonucum hakkında da bir yorumda bulunabilir misiniz lütfen?

Daylight_73 FEV2/FVC biraz kafa kurcalayacak gibi olsada %40 üstü oran alırsınız diye düşünüyorum.

Şayet başka ufak tefek de rahatsızlığınız varsa rapor alırken onları da devreye sokmaya çalışırsanız çok cüzi'de olsa alacağınız orana katkı yapcaktır
.

Cevabınız için teşekkür ederim.

Merak ettiğim bir konu daha var. Eğer bilginiz varsa yorumda bulunmanızı rica edeceğim.

Özür oranları cetvelinde göğüs hastalıkları için 20, 40 ve 80 oranları mevcut. Bu oranlar kesin midir? Yani; doktor kesin olarak bu oranlardan birini mi verir yoksa, bu kişinin özür oranı 80 olamaz ama 40'ın üzerinde deyip mesela 50 verebilir mi?

Göğüs hastalıklarında KOAH veya astımdan cetvelde 3 şıktan birini vermesi gerekir hafif 20 orta 40 ilreiderecede olanlara 80 veriliyor sizin sft baktım doktorunuzun insafiyetine kalmış 20 de 40 da verebilir isterseniz gideceğiniz hastanenin doktoruna danışın bilgi almaya çalışın derim o gün kurulda olan doktora başvurun derim.

Eğer misal diyelim Bu gün bu sft ile kurula girdin diyelim %40 deyil 20 bile verilmez çünkü gayet sağlıklı bir kişinin değerleri eğer kurula gidecekseniz eğer Bir hafta önceden ilacınızı kesin onun etkisinde olur.

Üst Alt